Reklama

„Niedziela” jest na medal

Niedziela Ogólnopolska 43/2017, str. 35

W diecezji zielonogórsko-gorzowskiej od wielu lat osoby świeckie oraz instytucje szczególnie zasłużone dla życia kościelnego honorowane są specjalnym medalem „Zasłużony dla diecezji zielonogórsko-gorzowskiej”. Aby znaleźć się w tym gronie, oprócz tego, że trzeba żyć zgodnie z wymaganiami Ewangelii, należy wykazać się co najmniej 20-letnim okresem wytrwałej służby. W tym roku taki zaszczyt spotkał Tygodnik Katolicki „Niedziela”, obecny na ziemi lubuskiej od dawna. W 1996 r. ta obecność otrzymała nowy impuls rozwoju – dotychczasowy diecezjalny miesięcznik katolicki „Aspekty” stał się częścią „Niedzieli” i zaczął się ukazywać jako zielonogórsko-gorzowska edycja tygodnika. Te odważne decyzje sprzed ponad 20 lat inspirowali ówczesny pasterz diecezji bp Adam Dyczkowski i redaktor naczelny „Niedzieli” ks. inf. Ireneusz Skubiś. Następcy bp. Dyczkowskiego, czyli bp Stefan Regmunt i obecny pasterz bp Tadeusz Lityński, zawsze otaczali nasze pismo opieką i wsparciem. Dzięki temu „Niedziela” stała się bardzo ważnym elementem życia diecezjalnego.

Reklama

Niedzielne „Aspekty” przez te lata prowadzili: ks. prał. Eugeniusz Jankiewicz, ks. prof. Andrzej Draguła, ks. dr Dariusz Gronowski i piszący te słowa. Ze strony „Niedzieli” opiekę nad naszą edycją sprawowali zawsze życzliwi nam redaktorzy naczelni: ks. inf. Ireneusz Skubiś i obecna redaktor Lidia Dudkiewicz. W Częstochowie prowadzili naszą edycję Margita Kotas, później Ilona Kisiel, a obecnie – Edyta Hartman. Wiele pracy w jakość naszego pisma wkładali przez te lata redaktorzy odpowiadający w Częstochowie za edycje terenowe, graficy, informatycy, plastycy i wszyscy, często nieznani z imienia, redaktorzy. Praca wymienionych osób oraz niestrudzonych kolporterów złożyła się na dzisiejszy sukces pisma. Medal „Zasłużony dla diecezji zielonogórsko-gorzowskiej” został przekazany przez bp. Lityńskiego na ręce redaktor naczelnej Lidii Dudkiewicz.

Przez ostatnie lata medal wręczany był w katedrze gorzowskiej w dniu liturgicznego wspomnienia poświęcenia tej świątyni, czyli 9 września. Tym razem było inaczej. Pożar katedry 1 lipca br. spowodował, że została ona wyłączona z użytkowania. Wręczenie medali odbyło się w sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie. Okazją ku temu była Diecezjalna Pielgrzymka Różańcowa, która 7 października zgromadziła w Rokitnie kilka tysięcy pątników.

Medal „Zasłużony dla diecezji zielonogórsko-gorzowskiej” jest dla nas wszystkich miłą okazją do podziękowania za zauważony trud na niwie apostolstwa słowa. To wyróżnienie traktujemy jednak raczej jako zachętę do jeszcze bardziej wytężonej pracy dla dobra Kościoła lokalnego i całej wspólnoty wierzących w naszej Ojczyźnie.

2017-10-18 11:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bohater z krwi i kości

2021-09-13 18:26

Niedziela Ogólnopolska 38/2021, str. 40-41

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Emilia Bąk/Materiały prasowe

Na ekrany kin w Polsce wszedł film pt. Wyszyński. Zemsta czy przebaczenie. Przedstawia on losy przyszłego prymasa Polski jako kapelana szpitala powstańczego w podwarszawskich Laskach. Z jego twórcą, debiutującym w fabule, reżyserem Tadeuszem Syką rozmawia Grzegorz Polak.

Grzegorz Polak: Czym Twój film różni się od wielu innych poświęconych prymasowi Stefanowi Wyszyńskiemu?

Tadeusz Syka: Po pierwsze – jest to film fabularny, dopiero drugi, po obrazie Teresy Kotlarczyk z Andrzejem Sewerynem w roli głównej. Po drugie – dotyczy okresu bardzo mało znanego w życiu prymasa, kiedy jako jeszcze młody ksiądz był kapelanem szpitala powstańczego w podwarszawskich Laskach. Nie działał na froncie, ale wykazał się wielkim bohaterstwem, towarzysząc do końca umierającym młodym powstańcom. Był to niezwykle istotny okres w życiu kard. Wyszyńskiego, który w zapiskach Pro memoria przyznał, że powstanie go ukształtowało. Myślę też, że bardzo go zahartowało, może bardziej niż internowanie. Wspólnie z bratem Maciejem dostrzegłem w tym wielki potencjał na ciekawy film, z którym można by dotrzeć do młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Dramat mieszkańców wyspy La Palma po wybuchu wulkanu

2021-09-22 17:26

[ TEMATY ]

pomoc

Hiszpania

wulkan

Vatican News

wulkan La Palma

wulkan La Palma

Trudna sytuacja panuje na wyspie La Palma. Erupcja wulkanu zmusiła do ewakuacji ponad 6 tys. osób, a spływająca lawa zniszczyła już blisko dwieście budynków mieszkalnych.

„Boimy się o ludzi, którzy stracili bliskich i dobytek całego życia. Oddajemy się w ręce Boga” – powiedział ks. Domingo Guerra, 79-letni proboszcz w El Paso, gdzie znajduje się wulkan.

CZYTAJ DALEJ

Rozpoczęło się diecezjalne pielgrzymowanie maturzystów na Jasną Górę

2021-09-22 19:44

[ TEMATY ]

Jasna Góra

maturzyści

pielgrzymka maturzystów

Karol Porwich/Niedziela

Pielgrzymką maturzystów diecezji rzeszowskiej na Jasnej Górze rozpoczyna się tegoroczne diecezjalne spotkanie młodych z Matką Bożą Częstochowską.

Przez najbliższe miesiące, jeśli tylko sytuacja epidemiczna na to pozwoli, do Sanktuarium przybywać będą teraz uczniowie ostatnich klas szkół średnich, by zawierzyć nie tylko egzaminy, ale swoje dalsze wybory i życiową drogę.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję