Reklama

Polska

Jak odzyskać Europę dla Chrystusa

„Otwórzcie drzwi Chrystusowi!” – to hasło międzynarodowego kongresu, który odbywa się w Częstochowie, Łodzi i Warszawie. – Szukamy wartości chrześcijańskich, na których Europa jest zbudowana i bez których nie ma przyszłości – podkreśla Stanisław Karczewski, marszałek Senatu RP

W przedsięwzięcie, które narodziło się w redakcji Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, zaangażowani są: dwie uczelnie, Senat RP, naukowcy, politycy oraz duchowni z różnych europejskich państw. Wszyscy razem zastanawiają się, jak odzyskać Europę dla Chrystusa. – Chcemy, by Europa powróciła do imienia Chrystusa – mówi ks. inf. Ireneusz Skubiś, honorowy redaktor naczelny „Niedzieli”, pomysłodawca Ruchu „Europa Christi” i inicjator kongresu. Podczas konferencji prasowej w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski tłumaczył ideę kongresu, który odbywa się w dniach 19-23 października br. w Częstochowie, Łodzi i Warszawie.

Kongres jest odpowiedzią na kryzys Europy, a jego uczestnicy rozmawiają o potrzebie powrotu do jej chrześcijańskich fundamentów. – Unia Europejska zapomniała o chrześcijańskich korzeniach Europy. Chrześcijaństwo nie znalazło się w jej zapisach traktatowych. Można zaobserwować wręcz pewną alergię instytucji unijnych na chrześcijaństwo. Oznacza to utratę europejskiej tożsamości, a tożsamość Europy to tożsamość chrześcijańska – uważa ks. Skubiś.

Reklama

Uczestnicy kongresu zamierzają wystosować apel, by św. Jan Paweł II został ogłoszony patronem kontynentu europejskiego. – Szukamy wartości chrześcijańskich, na których Europa jest zbudowana, na co wielokrotnie zwracał nam uwagę Jan Paweł II. Troska o powrót do tych wartości jest sprawą nie tylko Kościoła, ale i przedstawicieli władz państwowych – mówi bp Artur Miziński, sekretarz generalny KEP.

Kongres rozpoczyna się w duchowej stolicy Polski Apelem Jasnogórskim w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej oraz sesją w auli redakcji „Niedzieli”. Kolejnym przystankiem dyskusji jest Wyższa Szkoła Ekonomii i Zarządzania w Łodzi, a później uczestnicy przenoszą się do stolicy – na Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz do Senatu RP. – Ponowne odkrycie chrześcijańskich korzeni Europy leży w interesie narodu polskiego, który musi znać swój fundament, aby na nim budować współczesną wspólnotę. Izba wyższa polskiego parlamentu to miejsce, które chciałbym, aby służyło budowaniu wspólnoty Polaków – mówi marszałek Senatu Stanisław Karczewski. – Cieszę się, że możemy rozmawiać w Senacie o wartościach chrześcijańskich w Europie, bo bez tych wartości Europy nie będzie.

Wizja zjednoczonej Europy była pomysłem ludzi wierzących, takich jak Robert Schuman i Alcide de Gasperi, którzy są kandydatami na ołtarze. Niestety, w wielu kręgach europejskich bardziej popularny jest komunistyczny polityk Altiero Spinelli niż faktyczni założyciele UE. – Przecież Schuman każdy dzień zaczynał od Mszy św. i nie krył się ze swoją wiarą. On mówił, że Europa będzie chrześcijańska albo jej nie będzie w cale – podkreśla red. Lidia Dudkiewicz. – Dlatego nasz tygodnik pokazuje prawdę o ojcach zjednoczonej Europy, o „świętych w garniturach”, politykach, którzy swoją siłę czerpali z wiary – zaznacza redaktor naczelna „Niedzieli”.

2017-10-18 11:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Lwów: sesja „Europa Christi” o wpływie chrześcijaństwa na stabilność Europy

[ TEMATY ]

sesja

Europa Christi

Bożena Bobowska/Niedziela

Ks. Ireneusz Skubiś

Ks. Ireneusz Skubiś

„Wpływ chrześcijaństwa na stabilność narodów Europy” - to temat sesji III Międzynarodowego Kongresu Ruchu „Europa Christi”, która odbyła się w dniach 18-20 listopada we Lwowie. Sesja odbyła się pod honorowym patronatem abp. Mieczysława Mokrzyckiego, metropolity lwowskiego.

Uczestnicy sesji podjęli refleksję nad rożnymi aspektami sytuacji, w której znajduje się obecnie Europa jak: problem kryzysu wiary, oddziaływania ideologii atakujących wartości chrześcijańskie, przede wszystkim małżeństwo i rodzinę, współczesne spojrzenie na relacje państwo - Kościół.

CZYTAJ DALEJ

Program zdrowia wg św. Hildegardy

Św. Hildegarda z Bingen - doktor Kościoła powszechnego - była nie tylko teologiem i mistykiem, ale też prekursorką w wielu dziedzinach naukowych. Nazywana jest średniowiecznym Leonardem da Vinci.

Tak bardzo wyprzedziła swoją epokę, że nawet dziś wielu sądzi, iż nie mogła tego dokonać kobieta, a pod jej imieniem kryje się mężczyzna Hildegard.


Podziel się cytatem

Święta była uważną obserwatorką natury i ludzi. Badała wzajemne oddziaływanie pomiędzy światem żywym a martwym oraz ich wpływ na stan organizmu i duszy człowieka. Rezultaty swoich dociekań zawarła w traktacie o leczniczym i szkodliwym działaniu roślin i minerałów. Jak wyjaśnia Alfreda Walkowska, terapeutka medycyny św. Hildegardy w Polsce, Świętej z Bingen przypisuje się sporządzenie całościowego opisu niemieckiej fauny i flory. - Jej pisma z zakresu medycyny świadczą, iż zasługuje również na miano prekursorki teorii stresu oraz teorii kultury fizycznej i sportu. Analiza jej twórczości naukowej i mistycznej dowodzi, że przeczuwała prawo powszechnego ciążenia, wzajemnego przyciągania się ciał, zasady rozpraszania energii, istnienia krążenia krwi. Jako pierwsza z kobiet poruszała w swych pismach tematykę życia seksualnego i ginekologii.

CZYTAJ DALEJ

Postawić wszystko na Maryję - "Archidiecezjanie na Jasnej Górze"

2021-09-17 19:46

ks. Łukasz Romańczuk

Abp Józef Kupny

Abp Józef Kupny

W ramach Pielgrzymki Duchowieństwa i Wiernych Archidiecezji Wrocławskiej na Jasną Górę odprawiona została Msza św., której przewodniczył ks. abp Józef Kupny.

Licznie zgromadzeni duchowni, siostry zakonne i wierni, wsłuchując się w homilię, mogli usłyszeć słowa dotyczące Matki Bożej, w kontekście Jej osoby w wydarzeniach z Kany Galilejskiej. Nie zabrakło także odniesienia do ostatniej beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego oraz M. Elżbiety Róży Czackiej. - Prymas Tysiąclecia kochał to miejsce i które w czasach, gdy komuniście chcieli zniszczyć i uciszyć Kościół. Kiedy wydawało się, że nie ma dla Kościoła w Polsce żadnego ratunku, Prymas wszystko postawił na Maryję. Dziś mówi się, że nowy błogosławiony uratował Polskę przed potopem komunistycznego reżimu. Zrobił to odnawiając wiarę w naszym narodzie - podkreślił metropolita wrocławski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję