Reklama

Sursum corda! trzymajcie kurs!

Uroczystości pogrzebowe o. Bronisława Mokrzyckiego, jezuity, założyciela Wspólnoty Niepokalanej Matki Wielkiego Zawierzenia (siostry zawierzanki), rozpoczęły się 12 października br. w Domu Generalnym Sióstr w Bliznem, ostatnim miejscu zamieszkania zmarłego. Następnie jego ciało przewieziono do bazyliki Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Starej Wsi na Podkarpaciu, gdzie Mszy św. przewodniczył abp Józef Michalik. Nazwał on zmarłego „gorliwym kapłanem, który oddał Panu Bogu wszystko, co od Niego otrzymał”. – Budził do tej miłości także innych. Służył darami nie tylko swojego umysłu, ale także serca, i to w pełnym wymiarze. I dlatego tak wielkie dzieła idą za nim przed Boży tron. Dziękujemy Panu Bogu za dobro, które czynił i które będzie owocować – powiedział. W homilii o. Jakub Kołacz SJ,prowincjał Prowincji Polski Południowej Towarzystwa Jezusowego, stwierdził: – Podsumowując 80-letnie życie zmarłego, można powiedzieć jedno: zawsze żył w przyjaźni z Panem Bogiem.

W imieniu osób korzystających z rekolekcji w ogniskach sióstr zawierzenia mowę pożegnalną wygłosił ks. Eugeniusz Derdziuk. Cytując wiele sformułowań o. Bronisława, często używanych w formacji rekolektantów, zachęcił, by odważnie wołać: „Santo subito!”. – Tylko Bóg wie, ilu kapłanów dzięki Twojej posłudze nie opuściło szeregów kapłaństwa, ilu w ogniskach rekolekcyjnych odnalazło światło wiary, ilu powróciło do pierwotnej miłości, a ile sióstr zakonnych i ilu świeckich poprostowało tu swoje życie – zaznaczył.

Reklama

Pełne wzruszeń pożegnanie o. Mokrzyckiego wygłosiła matka generalna Sióstr Zawierzanek s. Anastazja Balewska. Podkreśliła, że jednymi z najważniejszych cech ojca były posłuszeństwo wobec przełożonych i wielka miłość do ludzi. Powiedziała: – Siostry głęboko wierzą, że o. Bronisław jest z nami, oręduje za nami i jak zawsze mówi: „«Sursum corda!». Trzymajcie kurs!”. Dziękujemy, że własnym życiem wskazywałeś nam, iż są wartości, dla których warto oddać wszystko i nie zawahać się, że tą najwyższą wartością jest Pan obecny w Najświętszym Sakramencie, że taką wartością jest święta Ewangelia.

Pogrzeb o. Bronisława zgromadził rzesze jego przyjaciół: jezuitów, przełożonych i sióstr zakonnych z różnych zgromadzeń z całej Polski oraz rekolektantów. Obecni byli najbliżsi z rodziny zmarłego, a także biskupi, którzy go znali: Łukasz Buzun – biskup pomocniczy kaliski i Stanisław Jamrozek – biskup pomocniczy przemyski.

O. Mokrzycki spoczął w krypcie ojców jezuitów na starowiejskim cmentarzu.

2017-10-18 11:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Stygmaty św. Franciszka z Asyżu

2021-09-17 13:44

[ TEMATY ]

Św. Franciszek z Asyżu

flickr.com

17 września w kalendarzu liturgicznym przypada święto Stygmatów św. Franciszka z Asyżu. Odwołuje się ono do wydarzenia z 1224 r. na górze La Verna, podczas którego św. Franciszek z Asyżu otrzymał dar stygmatów, ślady męki Chrystusa. Był to pierwszy historycznie udokumentowany przypadek tego typu mistycznego doświadczenia w historii chrześcijaństwa.

W życiu św. Franciszka z Asyżu (1182-1226) szczególne miejsce zajmowała kontemplacja wcielenia Chrystusa. Niespełna rok po urządzeniu w Greccio inscenizacji biblijnej narodzenia Pana Jezusa, Franciszek trwał na modlitwie i czterdziestodniowym poście ku czci Michała Archanioła. W 1224 roku, najprawdopodobniej 14 września rano, w święto Podwyższenia Krzyża Świętego, kiedy na górze La Verna (popularnie zwanej w Polsce Alwernią), modlił się i kontemplował mękę Chrystusa, otrzymał na swoim ciele niezwykły dar - stygmaty.

CZYTAJ DALEJ

Ona wskaże drogę

2021-08-31 12:08

Niedziela Ogólnopolska 36/2021, str. 26-27

[ TEMATY ]

Gietrzwałd

ARCHIWUM SANKTUARIUM

Są osoby, które zaczynają nowe życie od przyjścia do Matki. Gietrzwałd oddziałuje dziś na osoby uzależnione, poranione, zalęknione, identycznie jak w 1877 r. – mówi ks. Jarosław Klimczyk w 144. rocznicę objawień gietrzwałdzkich.

Pamiętam, jak wyjechałam na studia do Krakowa. Wtedy w każdy weekend wracałam do rodzinnego domu. Nawet gdy byłam chora, pociąg zawoził mnie do mamy. Tam się leczyłam, odpoczywałam. Zawsze tego czasu w domu było za mało. To samo czułam, gdy po raz pierwszy stanęłam w miejscu objawień Maryi w Gietrzwałdzie. Wydawało mi się, że znowu jestem w najbardziej bezpiecznym i ukochanym miejscu na świecie – mówi Agnieszka z Małopolski.

CZYTAJ DALEJ

BOŻE OJCZE MIŁOSIERNY...

2021-09-17 21:39

Małgorzata Pabis

    W niedzielę, 19 września w bazylice Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach będziemy przeżywać drugą stację miesięcznego przygotowania do 20-lecia zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu „Miłosierdzie nadzieją dla świata”.

    Przygotowania rozpoczęto w sierpniu br. podczas Pielgrzymki Czcicieli Bożego Miłosierdzia. Inaugurując tę niezwykłą modlitwę, arcybiskup Marek Jędraszewski, metropolita krakowski wyraził życzenie, aby „iskra, która stąd – zgodnie z wolą Pana Jezusa – ma iść na cały świat, sprawiała, że coraz to nowi ludzie, w nowych zakątkach naszego globu będą mogli z coraz większym zaufaniem i z coraz bardziej głęboką wiarą powtarzać: „Jezu, ufam Tobie!”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję