Reklama

Dookoła świata

Niepodległość zawieszona

Podpisanie deklaracji niepodległości, w której wezwano inne państwa do uznania „Republiki Katalonii”, i jednoczesne jej zawieszenie – to pokerowa zagrywka władz regionu. Bo z jednej strony dokument „Deklaracja przedstawicieli Katalonii”, w którym napisano: „Z dniem dzisiejszym Katalonia odzyskuje pełną suwerenność”, i wezwano „wszystkie państwa i organizacje międzynarodowe” do uznania niepodległości Katalonii, wydaje się bardzo radykalny, ale z drugiej – wobec natychmiastowego zawieszenia go przez premiera regionu Carlesa Puigdemonta stał się bezprzedmiotowy.

Nie tylko według zagranicznych obserwatorów, nie jest jasne, jaką wartość prawną będzie miała wieloznaczna deklaracja Puigdemonta. Tak czy inaczej jego przemówienie rozczarowało tysiące zwolenników niepodległości Katalonii zgromadzonych przed parlamentem. Nikt się nie spodziewał, że premier i parlament zajmą tak niejednoznaczne stanowisko i wprost nie proklamują niepodległości regionu. Inna rzecz, że władze Katalonii znajdują się w trudnej sytuacji – pod naciskiem i zwolenników niepodległości, i rządu centralnego w Madrycie, grożącego podjęciem twardych działań. Była mowa nie tylko o uchyleniu autonomii regionu i możliwości wprowadzenia bezpośrednich rządów Madrytu.

Wojciech Dudkiewicz

Sporny Kirkuk

Reklama

Nie ma spokoju w irackim Kurdystanie. Irackie siły rządowe rozpoczęły operację w prowincji Kirkuk, do której prawo rości sobie autonomiczny Kurdystan. Tymczasem dziesiątki tysięcy kurdyjskich bojowników rozmieszczono w Kirkuku, by odeprzeć ewentualny atak irackiej armii. Irackie siły zbrojne posuwają się naprzód w celu odbicia pozycji, które zostały utracone podczas wydarzeń w 2014 r., gdy w chaosie związanym z walką z dżihadystami kurdyjscy peszmergowie przejęli kontrolę nad pozycjami irackich sił rządowych. Konflikt między Bagdadem a Irbilem nasila się po referendum w autonomicznym irackim Kurdystanie i na obszarach spornych; władze centralne Iraku uznały za niekonstytucyjne i nielegalne. Większość uczestników głosowania opowiedziała się za niepodległością Kurdystanu.

jk

Wzajemne oskarżenia

Wymarzona sytuacja dla Rosji Putina: napięcie na linii Kazachstan – Kirgistan z wymiany oskarżeń przeradza się w poważny konflikt dyplomatyczny. Dotychczas obydwa państwa obrzucały się nawzajem oskarżeniami o mieszanie się w swoje wewnętrzne sprawy, teraz jednak doprowadziło to do zamknięcia jednego z najważniejszych przejść granicznych w pobliżu stolicy Kirgistanu. Kazachskie służby graniczne tłumaczą, że zamknięcie granicy ma związek z akcją przeciwko nielegalnemu przekraczaniu granic oraz przemytnikom i terrorystom. Mało kto jednak w Kirgistanie wierzy, że uciążliwe zamknięcie granicy ma związek z bezpieczeństwem.

wd

Palestyńczycy się godzili

Niemożliwe czasem okazuje się możliwe. Rządzący Strefą Gazy liderzy radykalnego palestyńskiego Hamasu dogadali się z umiarkowanymi i uznawanymi przez Zachód za partnera do rozmów pobratymcami z Fatahu, władającymi Zachodnim Brzegiem Jordanu. Nadzieje na palestyńskie pojednanie prysły po krwawych starciach między zwolennikami tych dwóch głównych ugrupowań ponad 10 lat temu. Jak ogłoszono, prowadzone w Kairze negocjacje międzypalestyńskie zakończyły się sukcesem, a na początek oba ugrupowania mają się skupić na wspólnej kontroli granic Strefy Gazy, przede wszystkim przejścia w Rafah na granicy z Egiptem. To okno na świat dla izolowanych Palestyńczyków ze Strefy Gazy.

wd

Nie ma wjazdu

Reklama

Do 28 października br. zakazany jest wjazd do Tybetańskiego Regionu Autonomicznego w Chinach. Dotyczy to zarówno obcokrajowców, jak i Tybetańczyków, którzy wyjechali wcześniej z regionu, i ma związek z Kongresem Komunistycznej Partii Chin w Pekinie. W tym samym czasie do Lhasy, stolicy Tybetu, zjadą również ważni lokalni przywódcy. Oznacza to znaczne straty dla całego regionu, bo październik jest atrakcyjnym miesiącem dla miłośników wypraw w Himalaje.

wd

Nieobecni z WNP

Na szczycie Wspólnoty Niepodległych Państw zabrakło prezydentów Ukrainy i Kirgizji. I choć, jak zapewniali organizatorzy szczytu z Rosji, nieobecność Ukrainy jest jedynie tymczasowa, w trakcie obrad z sali wyniesiono ukraińską flagę. Kijów nadal formalnie należy do zdominowanej przez Rosję organizacji. Jedynym państwem, które zdecydowało się opuścić organizację, była Gruzja. Ukraina mimo niezłożenia formalnej deklaracji opuszczenia organizacji od 3 lat nie płaci składek członkowskich.

wd

2017-10-18 11:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Patron młodych na dzisiejsze czasy

Niedziela Ogólnopolska 37/2003

[ TEMATY ]

święty

św. Stanisław Kostka

KSM parafii Św. Ap. Piotra i Pawła w Zawierciu

Święty Stanisław Kostka żyje w sercach młodych

Święty Stanisław Kostka żyje w sercach młodych

18 września przypada święto patrona polskiej młodzieży - św. Stanisława Kostki. Urodził się w 1550 r. w Rostkowie k. Przasnysza (diecezja płocka).
Znany badacz dziejów św. Stanisława Kostki - ks. kan. Janusz Cegłowski zastanawiał się przy jego grobie w Rzymie: „Czy dzisiaj, po kilku wiekach od śmierci, może on być światłem, wskazówką, ostoją w poszukiwaniach, wątpliwościach, zagubieniach czy decyzjach współczesnej młodzieży... Przez tyle lat wydawało mi się, że Stanisław Kostka to przeszłość, to historia Kościoła. Myślałem sobie: Co ma dzisiaj do zaproponowania ten odległy patron młodych, chłopak z XVI stulecia - młodzieży początku XXI wieku, młodzieży nasyconej kulturą absurdu, konsumpcji, seksu i zmysłów; kulturą utraty sensu i wyśmiewanej wiary; kulturą brutalności, przemocy i braku szacunku wobec drugiego człowieka; kulturą niewiary w miłość, w Ojczyznę, w tradycję; kulturą rozpadających się rodzin i przyjaźni; kulturą samotności i rozpaczy, która wyciąga rękę po narkotyk, alkohol lub samobójstwo, i kulturą przerażającej pustki”.

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski do chorych: krzyż mówi nam o miłości

2021-09-17 16:36

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

chorzy

Karol Porwich /Niedziela

– Krzyż mówi nam o miłości, która jest darem dla nas – powiedział abp Marek Jędraszewski. Metropolita krakowski przewodniczył Mszy św. w czasie Diecezjalnej Pielgrzymki Osób Chorych i Niepełnosprawnych do Sanktuarium Krzyża Świętego w Mogile.

Abp Jędraszewski zwrócił uwagę, że miłość Boga do człowieka przybrała kształt daru, którym jest Jego Jednorodzony Syn. Przyjęcie tego daru, którym jest Jezus Chrystus, jest warunkiem zbawienia człowieka.

CZYTAJ DALEJ

Błogosławiony prymas Wyszyński jest symbolem nadziei dla świeckich i wzorem dla pasterzy Kościoła - rozmowa z dr Ewą K. Czaczkowską

2021-09-18 10:59

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Karol Porwich/Niedziela

- Beatyfikacja Stefana Wyszyńskiego jako prymasa, biskupa i duchownego jest ważnym znakiem na dziś w kontekście problemów, które przeżywa Kościół czy duchowieństwo. Jest symbolem nadziei dla świeckich i wzorem dla pasterzy Kościoła - mówi w pobeatyfikacyjnej rozmowie z KAI, dr Ewa K. Czaczkowska, autorka trzech książek o Prymasie Tysiąclecia: „Kardynał Wyszyński. Biografia”, „Prymas Wyszyński. Wiara, nadzieja, miłość” oraz „Będziesz miłował….Krótka historia życia Stefana Wyszyńskiego, prymasa Polski”, przeznaczonej dla dzieci.

Łukasz Kaczyński (KAI): Dlaczego beatyfikacja prymasa Stefana Wyszyńskiego, która odbyła się w zeszłą niedzielę, powinna głęboko odcisnąć się w sercach Polaków?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję