Ks. Lombardi zauważył, że Ojciec Święty nieznacznie przekroczył limit 120 purpuratów uprawnionych do udziału w ewentualnym konklawe, mianując 15 kardynałów poniżej 80 roku życia (14 lutego w tym gronie będzie w sumie 123 purpuratów). Wskazał, iż oczywistym kryterium ich wyboru był wymóg powszechności Kościoła.
W gronie nowych elektorów reprezentowanych jest 14 krajów, w tym 6, które nie mają obecnie żadnego kardynała, a niektóre z nich mają swego przedstawiciela w Kolegium Kardynalskim po raz pierwszy w dziejach. Natomiast łącznie z purpuratami, którzy przekroczyli 80 rok życia reprezentowanych jest 18 krajów.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W gronie elektorów pięciu pochodzi z Europy, trzech z Azji, trzech z Ameryki Łacińskiej, dwóch z Afryki i dwóch z Oceanii. Nie ma natomiast nowych kardynałów dla Ameryki Północnej (USA, Kanada) ponieważ ich liczba jest już znacząca i pozostaje stabilna od ubiegłego roku. Jest za to nowy purpurat z Meksyku. Należy zauważyć, że obecnie do Kolegium Kardynalskiego włączeni zostali purpuraci z krajów, które nigdy nie miały kardynała (Wyspy Zielonego Przylądka, Tonga, Mianma, d. Birma...), z niewielkich wspólnot kościelnych.
Watykański rzecznik wskazał, że biskup Tonga jest Przewodniczącym Konferencji Episkopatu Pacyfiku, diecezja Santiago w Zielonym Przylądku jest jedną z najstarszych diecezji afrykańskich, zas diecezja Morelia w Meksyku leży w regionie udręczonym przemocą.
Reklama
Ks. Lombardi zwrócił uwagę, że tylko jeden nowy kardynał pochodzi z Kurii Rzymskiej – prefekt Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej. Można też zauważyć, że papież nie czuje się związany tradycją „stolic kardynalskich”, motywowanej w różnych krajach powodami historycznymi, gdzie niemal automatycznie wiązano biskupstwo z purpurą kardynalską. Natomiast we Włoszech, Hiszpanii, czy Meksyku kardynałami zostali biskupi diecezji, w których nigdy nie było kardynałów.
Ks. Lombardi podkreślił też słowa Ojca Świętego w odniesieniu do kardynałów liczących ponad 80 lat. Reprezentują oni wielu biskupów, którzy z wielką troską pracowali jako pasterze diecezji, ale również w Kurii i służbach dyplomatycznych Stolicy Apostolskiej.
Najmłodszym w gronie nowych kardynałów jest arcybiskup Tonga, abp Soane Patita Paini Mafi (1961 rok), który staje się tym samym najmłodszym członkiem kolegium kardynalskiego. Natomiast najstarszym jest emerytowany arcybiskup Manizales, abp Pimiento Rodríguez (1919).