Reklama

Dookoła Polski

Senat RP oddał hołd bł. ks. Jerzemu Popiełuszce

Wspecjalnej uchwale, która została podjęta jednogłośnie, Senat RP uczcił 70. rocznicę urodzin bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Oddano hołd temu „wybitnemu Polakowi i kapłanowi – męczennikowi, który odegrał historyczną rolę w najnowszych dziejach Polski” – czytamy w uchwale. Przypomniano, że od sierpnia 1980 r. ks. Popiełuszko był związany ze środowiskami robotniczymi, a w czasie strajków w Hucie Warszawa odprawiał Msze św. dla protestujących. „Od 28 lutego 1982 r. odprawiał w Warszawie w żoliborskim sanktuarium św. Stanisława Kostki comiesięczne Msze św. w intencji Ojczyzny, które gromadziły tysiące wiernych z całej Polski. 19 maja 1983 r. celebrował pogrzeb zamordowanego przez milicjantów z komendy Milicji Obywatelskiej przy ul. Jezuickiej w Warszawie Grzegorza Przemyka, a we wrześniu 1983 r. zorganizował pierwszą pielgrzymkę ludzi pracy na Jasną Górę” – napisano. Przypomniano, że ze względu na swoją posługę duszpasterską ks. Popiełuszko był prześladowany przez władze PRL, które chciały zamknąć mu usta przez zastraszenie, a gdy to nie dało rezultatów – przez zabójstwo. Kapłan przeczuwał swoją śmierć. Gdy we wrześniu 1984 r. odwiedził rodziców, do ojca powiedział: „Jak mnie zabiją, to po mnie nie płaczcie”. „Polacy zadawali sobie pytanie: dlaczego zabito kapłana, który z Ewangelii czerpał inspirację i który słowami św. Pawła: «Zło dobrem zwyciężaj» wyrażał prawdziwą troskę o bliźniego, bo w każdym upatrywał dobro” – zauważono w uchwale Senatu.

Red.

Liczymy na Węgry

Polak, Węgier – dwa bratanki – to przysłowie, jak można sądzić po wizycie Viktora Orbána, szefa węgierskiego rządu w Polsce, wciąż obowiązuje, a słowa Jarosława Kaczyńskiego, prezesa PiS, że „możemy liczyć na Węgry”, nie są gołosłowne. Prezes PiS ujawnił, że jego spotkanie z premierem Orbánem dotyczyło sytuacji w Unii Europejskiej. – Była m.in. mowa o tym, co robić dalej, jak wspólnie przygotowywać się do ewentualnych zmian w Unii – podkreślił. Premier Orbán, który w Warszawie wypowiedział wiele miłych słów pod adresem rządzących, zapewnia im spory komfort. Nie raz, nie dwa zapowiadał, że nie zostawi nas samych wobec ingerencji unijnych biurokratów w sprawy Polski. Teraz to potwierdził. – To, co się dzieje wobec Polski w UE, to błąd polityczny i zachowanie niegodne. Z Polską należy rozmawiać z szacunkiem, tak jak jest napisane w traktacie unijnym – powiedział Orbán w czasie konferencji z polską premier Beatą Szydło. – Znam zarzuty dotyczące naruszania praworządności przez Polskę i wiem, że są bezpodstawne. Nie ma miejsca dla inkwizycji politycznej w UE!

wd

Sądowy kompromis

To musiało się zdarzyć. W tygodniu poprzedzającym przedstawienie przez Andrzeja Dudę projektów ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym – co wiadomo nieoficjalnie – miał zostać zawarty kompromis między prezydentem i liderami PiS. Kompromis miał dotyczyć m.in. tego, że w ustawie o KRS nie będzie skracania kadencji jej członków, a nowi będą wybierani większością trzech piątych głosów w Sejmie – tak jak chciał tego wcześniej Andrzej Duda. Natomiast w ustawie o Sądzie Najwyższym o wygaszeniu funkcji obecnych sędziów będzie decydowało kryterium emerytalne – wiek dla kobiet i mężczyzn ma wynosić 65 lat. To oznacza, że gdy ustawa wejdzie w życie, automatycznie zostanie wygaszony mandat I prezes SN Małgorzaty Gersdorf, która wkrótce kończy 65 lat. 25 września 2017 r. prezydent Duda wygłosił oświadczenie w sprawie ustaw reformujących sądy, zaproponował m.in. zmianę konstytucji ws. KRS. Następnie rozpoczęły się konsultacje z przedstawicielami klubów parlamentarnych na temat reformy wymiaru sprawiedliwości.

Reklama

wd

Przyjaciele z Brytanii

Dla polskiego rządu brexit był niemiłą niespodzianką z wielu przyczyn. Nagle niepewny stał się status Polaków, którzy zdecydowali się mieszkać i pracować w Wielkiej Brytanii, pogrzebana została też idea bliskiej współpracy obu krajów w Unii Europejskiej. Dla obu państw nie do przyjęcia wszak były i są próby pozbawiania ich narodowej tożsamości, narzucania woli najsilniejszych krajów UE. Teraz Theresa May, premier Wielkiej Brytanii, w specjalnym liście do Polaków zapewniła o tym, że zabezpieczenie praw obywateli Unii Europejskiej w Wielkiej Brytanii, w tym miliona obywateli Polski, jest jednym z jej pierwszych celów podczas negocjacji związanych z wyjściem z Unii.

wd

Nowe miasta

Osiem nowych miast pojawi się od 1 stycznia 2018 r. w Polsce. Miejski status otrzymają: Wiślica, Łagów i Radoszyce (Świętokrzyskie), Józefów nad Wisłą (Lubelskie), Otyń (Lubuskie), Chełmiec (Małopolska), Sanniki (Mazowieckie) i Tułowice (Opolskie). Zmiana statusu nie przynosi lawinowych zmian, choć na nie otwiera – przyznają wójtowie przyszłych miast. Zmiana zawsze integruje lokalną społeczność, dotychczasowe wsie stają się miastami, wójtowie – burmistrzami, ale trzeba też liczyć się z podniesieniem podatków dla mieszkańców.

wd

2017-09-27 10:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Założyciel Rycerzy Kolumba będzie beatyfikowany

2020-05-27 14:47

[ TEMATY ]

beatyfikacja

Archiwum Rycerzy Kolumba

26 maja 2020 roku papież Franciszek zatwierdził cud przypisywany wstawiennictwu Sługi Bożego ks. Michaela McGivney’a, założyciela Rycerzy Kolumba. Akt ten wieńczy proces potrzebny do ogłoszenia ks. McGivney’a błogosławionym Kościoła katolickiego. Dekret o heroiczności cnót zezwalający na publiczny kult ks. McGivney’a jako Sługi Bożego podpisał w 2008 roku papież Benedykt XVI.

Od chwili rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych wpłynęło wiele informacji o łaskach otrzymanych za przyczyną ks. McGivney’a w sprawach związanych z walką z nałogiem, powrotem do wiary, pojednaniem w rodzinie, odzyskaniem pracy i uzdrowieniem z chorób. Dekret Kongregacji podpisany przez Ojca Świętego opisuje cudowne uzdrowienie dziecka w łonie matki w sytuacji zagrażającej jego życiu. Rodzina dziecka prosiła o wstawiennictwo Sługę Bożego ks. Michaela McGivney'a. Sytuacja miała miejsce w 2015 r.

„Ks. McGivney zainspirował wiele pokoleń katolickich mężczyzn do podwinięcia rękawów i wcielania wiary w czyn” – powiedział przywódca międzynarodowej wspólnoty Rycerzy Kolumba, Carl Anderson. „Znacznie wyprzedził swoją epokę, jeśli chodzi o powierzanie świeckim ważnej roli w Kościele. Dziś jego duch kształtuje wyjątkową działalność Rycerzy, służących osobom na marginesie społeczeństwa, podobnie jak on sam służył wdowom i sierotom w latach 80. XIX w”.

„Zbliżająca się beatyfikacja naszego Założyciela jest ogromnym świętem dla rycerskiej wspólnoty na całym świecie. Od ponad 10 lat trwamy na modlitwie w intencji beatyfikacji tego wspaniałego kapłana, którego wizja dała początek idei od niemal 140 lat kształtującej nasze rozumienie wiary i wierności Kościołowi oraz inspirującej nas do niesienia pomocy potrzebującym każdego dnia” – powiedział Delegat Stanowy Tomasz Wawrzkowicz, przywódca Rycerzy w Polsce.

Ks. McGivney urodził się w USA w 1852 r. jako najstarszy syn w ubogiej, wielodzietnej rodzinie irlandzkich imigrantów. Już jako 13-latek pomagał rodzicom w utrzymaniu, pracując w miejscowej fabryce. Święcenia kapłańskie przyjął w 1877 r. w najstarszej katolickiej katedrze w USA, w Baltimore. Powierzono mu posługę w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny w New Haven w stanie Connecticut, gdzie pierwotnie miał być asystentem chorego proboszcza, ale w krótkim czasie był zmuszony przejąć wszystkie jego obowiązki.

W reakcji na problem wysokiej śmiertelności mężczyzn wykonujących niebezpieczne prace, silne antykatolickie uprzedzenia amerykańskiego społeczeństwa oraz powszechną biedę wśród katolików ks. McGivney w 1882 roku założył ze swoimi parafianami męską wspólnotę Rycerzy Kolumba – świecką organizację katolików pragnących formować się w wierze, pomagać sobie nawzajem i działać dla dobra katolickich rodzin. Oprócz sprawowania duszpasterskiej opieki nad swoimi parafianami ks. McGivney pracował z miejscową młodzieżą, posługiwał w miejscowym więzieniu i z wielką determinacją promował abstynencję poprzez krzewienie kultury oraz popularyzację sportu. Zmarł na gruźlicę w wieku 38 lat w 1890 r., zostawiając po sobie silną 6-tysięczną organizację Rycerzy.

W czasie pielgrzymki do Stanów Zjednoczonych, niespełna miesiąc po ogłoszeniu ks. McGivney’a Sługą Bożym, papież Benedykt XVI w homilii wygłoszonej w Katedrze św. Patryka w Nowym Jorku powiedział: „Czyż to nie zjednoczenie wizji i celu – zakorzenione w wierze i duchu ciągłego nawracania się i ofiarności – stanowi o tajemnicy imponującego wzrostu Kościoła w tym kraju? Musimy tu wspomnieć o wyjątkowych osiągnięciach wzorowego, amerykańskiego kapłana, Sługi Bożego ks. Michaela McGivney’a, którego wizja i zapał doprowadziły do ustanowienia Rycerzy Kolumba, oraz o dziedzictwie całych pokoleń osób konsekrowanych i księży, którzy w cichości poświęcili swe życie służbie Ludowi Bożemu w niezliczonej liczbie szkół, szpitali i parafii”.

Dziś Rycerze Kolumba są międzynarodową organizacją. Działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą w swoich szeregach ponad 2 miliony członków. W Polsce rozpoczęli działalność na zaproszenie św. Jana Pawła II prawie 15 lat temu i liczą ponad 6 tysięcy członków działających przy 119 parafiach na terenie 28 diecezji. Choć Rycerze Kolumba są organizacją świecką, w ich szeregi wstępują również duchowni, w Polsce m.in. kard. Dziwisz, kard. Nycz, czy abp Ryś.

Zasadami Rycerzy Kolumba są Miłosierdzie, Jedność, Braterstwo i Patriotyzm i wokół tych wartości kształtuje się ich formacja.

CZYTAJ DALEJ

W Krzeszówku powstaje nowoczesny dom pielgrzyma

2020-05-28 06:59

[ TEMATY ]

sanktuarium

Krzeszów

Dom pielgrzyma

Przemysław Groński EPB

Krzeszówek to niewielka wieś położona 2 kilometry od sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie Znajdziemy tam piękny kościół św. Wawrzyńca oraz starą plebanię użytkowaną przez cystersów. Historia tej wsi sięga czasów bitwy pod Legnicą. To właśnie tam żona księcia Henryka Pobożnego - Anna osadziła benedyktynów. W późniejszym czasie Krzeszówek stał się bazą również dla cystersów, którzy wznieśli kompleks klasztorny w Krzeszowie. Plebania, od lat nieużytkowana, stanie się nowoczesnym domem pielgrzyma. Prace remontowe już się rozpoczęły. Ks. Marian Kopko, kustosz sanktuarium oraz Grzegorz Żurek, kierownik ds. sanktuarium zapewniają, że z dużym prawdopodobieństwem można planować otwarcie ośrodka na maj 2022 roku. Ta inwestycja powstaje min. dzięki Narodowemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który przekazał środki na termomodernizację budynku.

Zobacz zdjęcia: Krzeszówek
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję