Reklama

Niedziela Łódzka

Wprowadzenie w chrześcijaństwo

W obliczu wielu wyzwań i problemów katolikom praktykującym swoją wiarę nierzadko brakuje wiedzy i argumentów, by móc podjąć rozmowy dotyczące problemów współczesnego świata. Kursy Alpha pomagają lepiej zrozumieć siebie i Pana Boga, lepiej Go doświadczyć i poznać

Niedziela łódzka 37/2017, str. 4

[ TEMATY ]

spotkanie

Archiwum kursu Alpha

Alpha to seria spotkań wyjaśniających podstawy wiary

Alpha to seria spotkań wyjaśniających podstawy wiary

Na terenie archidiecezji łódzkiej takie spotkania prowadzone są m.in. w: Tomaszowie Maz. Aleksandrowie, Lutomiersku, Łodzi, a ostatnio także w Łasku-Kolumnie.

„Kursy Alpha odpowiadają potrzebom dzisiejszych czasów, ludzi, którzy są zabiegani, zapracowani, ale potrzebują się zatrzymać. Ludzi, którzy potrzebują czasem pobyć z kimś zaufanym, porozmawiać na tematy, na które się nie rozmawia. Nie rozmawia się na temat wiary, sensu życia, cierpienia, na temat Chrystusa. Natomiast na kursie Alpha można sobie te pytania zadać w całkowitej wolności, bez żadnego przymusu. Można podzielić się własną refleksją posłuchać innych” – wyjaśnia ks. Arkadiusz Lechowski z parafii św. Anny w Łodzi, organizator spotkań. Logo kursu to znak zapytania, bo przecież każdy z nas ma jakieś pytania.

Reklama

Uczestnicy kursów dzielą się swoimi przemyśleniami i poglądami. Wykłady pomagają angażować i inspirować do dyskusji. Tutaj padają odpowiedzi na pytania: Kim jest Jezus? Na czym opiera się nasza wiara? Dlaczego i jak się modlić? W jaki sposób Bóg działa w naszym życiu? Wszystkie spotkania rozpoczynają się od wspólnego posiłku, ponieważ – jak twierdzą organizatorzy – jest to doskonały sposób, by nawiązać nowe relacje i poznać nowe osoby. Agnieszka odpowiedzialna za prowadzenie kursu w Aleksandrowie Łódzkim podkreśla, że tego typu spotkania pomagają stworzyć świadomą relację z Bogiem oraz mówić o Bogu w relacji z innymi. Spotkania przyczyniają się do nawiązania nowych więzi z ludźmi, którzy szukają Boga, a nie ma wokół nich osób, których ten temat mógłby zainteresować. Pamięta, jak w Tomaszowie Mazowieckim pewien mężczyzna przeszedł kurs i po ok. 20 latach poszedł do spowiedzi. Dzisiaj już sam prowadzi spotkania. Podobnie w Łasku dostrzegła, że udział w kursie Alpha pomaga ich uczestnikom przeżyć nawrócenie po kilkunastu latach błądzenia.

Ks. A. Lechowski wskazuje, że kurs powstał z myślą o pokazaniu początku chrześcijaństwa. Początek, wprowadzenie w chrześcijaństwo to główne założenia kursu. Spotkania pozwalają nie tylko pogłębić wiarę już wierzących, którzy są utwierdzeni w wierze i regularnie praktykują, włączają się w życie wspólnoty parafialnej. Są to także spotkania skierowane dla tych, którzy dopiero rozpoczynają życie wiarą. Jest przeznaczony dla wszystkich. Inicjatywa powstała z myślą o ludziach niewierzących, poszukujących. Kurs Alpha jest jednak skierowany dla wszystkich, którzy mają wątpliwość, a nie boją się zadawać pytań pozwalających zrozumieć chrześcijaństwo.

Alpha składa się z 10 spotkań, jest całkowicie darmowy, aby nikomu nie blokować udziału w kursie. Edycje jesienne kursu Alpha w archidiecezji łódzkiej rozpoczną się już od października.

2017-09-06 12:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zakończyło się spotkanie prezesa PiS z liderem Porozumienia

2020-09-22 18:49

[ TEMATY ]

spotkanie

PiS

PAP

We wtorek ok. godz. 18.00 zakończyło się spotkanie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z liderem Porozumienia Jarosławem Gowinem. W rozmowie wziął też udział premier Mateusz Morawiecki. 

Jak poinformowało PAP źródło w Prawie i Sprawiedliwości, głównym tematem spotkania Kaczyńskiego z Gowinem w siedzibie PiS przy ul. Nowogrodzkiej była przyszłość Zjednoczonej Prawicy.

W spotkaniu brał też udział premier Mateusz Morawiecki i poseł PiS Marek Kuchciński.

Kryzys w Zjednoczonej Prawicy (PiS, Solidarna Polska i Porozumienie) pojawiły się po głosowaniu w Sejmie nad projektem noweli ustawy dotyczącej ochrony zwierząt. Mimo dyscypliny podczas głosowania, przeciw niej opowiedziało się 38 posłów klubu PiS, w tym wszyscy posłowie Solidarnej Polski oraz dwóch Porozumienia, a 15 innych posłów partii Jarosława Gowina wstrzymało się od głosu. Później politycy PiS wielokrotnie podkreślali, że koalicja Zjednoczonej Prawicy już nie istnieje.

Po poniedziałkowym spotkaniu najważniejszych polityków PiS ws. przyszłości ZP, rzeczniczka partii Anita Czerwińska przekazała, że podczas posiedzenia podjęto decyzje o "zdecydowanych rozstrzygnięciach". Dodała, że o szczegółach partia poinformuje "w stosownym czasie".

W poniedziałek wieczorem doszło do spotkania prezesa Kaczyńskiego z liderem Solidarnej Polski Zbigniewem Ziobro. (PAP)

ipa/ godl/

CZYTAJ DALEJ

Seminarium Odnowy Wiary w Bagnie

2020-09-30 09:10

Fot. Parafia Rzymskokatolicka Wniebowzięcia NMP w Bagnie/FB

Jeżeli szukasz rekolekcji, które rozpalą w Tobie żywą wiarę oraz otworzą na działanie Ducha Świętego, to skorzystaj z propozycji Salwatorianów w Bagnie. Od 2 października rozpoczyna się Seminarium Odnowy Wiary.

Rekolekcje trwają 10 tygodni. Jak piszą organizatorzy „każdy tydzień poświęcony jest innemu tematowi, a wszystkie razem tworzą drogę do odnowienia naszej wiary i oparcia naszego życia na Słowie Bożym i osobie Jezusa Chrystusa”.

Pierwsze spotkanie zaplanowano w najbliższy piątek 2 października, w kościele parafialnym Wniebowzięcia NMP w Bagnie o g. 19:00. W programie przewidziano konferencję, modlitwę wspólnotową oraz dzielenie się w grupach.

- Jesteś na nie bardzo osobiście zaproszony przez Pana Jezusa. On chce napełnić Cię swoją łaską. Odnowić Twoje życie. Zna dobrze Twoją sytuacje życiową, pragnienia, plany, radości, a także Twoją słabość, grzech, zniewolenie. On wie, jak zaspokoić najgłębsze pragnienia Twojego serca. Chce przyjść z łaską przebaczenia, uzdrowienia, uwolnienia. Pragnie zrodzić Cię na nowo w mocy Swojego Ducha – piszą w mediach społecznościowych oo. Salwatorianie.

Powstało także wydarzenie na Facebooku, można dołączyć lub zaprosić swoich znajomych.

CZYTAJ DALEJ

Bp Jeż: trzeba na nowo przywrócić honor małżeństwu i rodzinie

2020-09-30 20:21

[ TEMATY ]

bp Jeż

bp Andrzej Jeż

TV Niedziela

Bp Andrzej Jeż

Bp Andrzej Jeż

"Trzeba zrobić wszystko, by na nowo przywrócić honor małżeństwu i rodzinie" - apelował biskup tarnowski Andrzej Jeż podczas Mszy św. w parafii św. Pawła w Bochni z okazji 25-lecia Oddziału Stowarzyszenia Rodzin Katolickich. Przypominając słowa papieża Franciszka, biskup mówił, że rodzina nie tylko, że nie jest odpowiednio ceniona, to jeszcze nie chce się jej rozumieć.

„Widząc zagrożenia czyhające dziś na rodzinę, Franciszek przekonuje, jak dobrą, piękną i prawdziwą sprawą jest zakładanie rodziny, bycie rodziną dzisiaj. Jest ona niezbędna dla przetrwania świata i przyszłości ludzkości” - podkreślił bp Jeż.

Biskup tarnowski mówił również w homilii o tym co mogą zrobić dziś kobiety i mężczyźni, matki i ojcowie, by chronić rodzinę.

„Po pierwsze, powinni na nowo odbudować swoją wspólnotę z Bogiem. On bowiem jest gwarantem silnej i zdrowej rodziny. Po drugie, małżonkowie muszą mieć dla siebie czas i muszą też mieć czas dla swoich dzieci. Nie można również wychowania dzieci oddawać wyłącznie w ręce tzw. ekspertów. Jest to pewnie dla wielu wygodne, by zrzucić na innych trudy wychowania własnych dzieci, niemniej jednak w dłuższej perspektywie ma to katastrofalne skutki” - powiedział Pasterz Kościoła tarnowskiego.

Bp Andrzej Jeż podkreślił, że podobnie jak trzeba z wysiłkiem budować materialny dom, tak również trzeba włożyć wiele starań, by zbudować ten żywy dom, którym jest rodzina. Wskazywał, że fundamentem takiego domu jest łaska sakramentu małżeństwa.

„Przekonano miliony ludzi, że etyka chrześcijańska odbiera im szczęście, że jest represyjna i nienowoczesna. Małżeństwa, które nie podejmują moralności przykazań popadają często w serię niszczących procesów, a małżeństwa, które usiłują żyć Ewangelią są silne, mocne, szczęśliwe, spełnione. Wierność w obliczu prób zmiękczania nauki Ewangelii, wytrwałość w obliczu wszelkiego rodzaju nacisków i mód była przez wieki mocą Kościoła Chrystusowego. I tak musi pozostać ” - dodał bp Andrzej Jeż.

Msza św. z okazji 25-lecia Stowarzyszenia Rodzin Katolickich w parafii św. Pawła w Bochni zakończyła kilkudniowe obchody, które zorganizowano pod hasłem „Rodziny w służbie rodzinom”. Zorganizowano m.in. projekcję filmu „Nieplanowane”, wykład, misterium ewangelizacyjne. Ponadto grupa parafian była na Jasnej Górze na pielgrzymce małżeństw i rodzin.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję