Reklama

Niedziela Legnicka

Katecheci u progu nowego roku szkolnego

Życzę wam, abyśmy jak najdoskonalej przygotowali się do tego wielkiego przesłania, jakim jest katecheza, mówił bp Antoni Długosz podczas dnia skupienia katechetów.

Niedziela legnicka 37/2017, str. 6-7

[ TEMATY ]

katecheci

Monika Łukaszów

Uczestnicy krzeszowskiego spotkania katechetów

Uczestnicy krzeszowskiego spotkania katechetów

Wuroczystość Matki Bożej Częstochowskiej, katecheci z terenu diecezji legnickiej spotkali się na dorocznym dniu skupienia, który od wielu już lat odbywa się tuż przed rozpoczęciem roku szkolnego.

Spotkanie tradycyjnie już ma miejsce przed tronem Matki Bożej Łaskawej w krzeszowskim Sanktuarium. Jak podkreślają katecheci, jest to szczególny czas i miejsce, by wspólnie spotkać się z innymi nauczycielami, porozmawiać, wymienić się doświadczeniami pracy w szkole, a przede wszystkim, by prosić o wstawiennictwo krzeszowską Panią, w sprawach osobistych i zawodowych.

Reklama

Wśród wielu punktów programu, który został przygotowany przez Wydział Katechetyczny Legnickiej Kurii Biskupiej był czas na modlitwę, Eucharystię, katechezę, a także koncert organowy. Gościem honorowym tegorocznego spotkania, był bp prof. dr hab. Antoni Długosz – biskup pomocniczy senior archidiecezji częstochowskiej, który wygłosił konferencję na temat „Język w katechezie”, a także przewodniczył uroczystej Mszy św. w intencji nauczycieli religii.

W homilii bp Długosz mówił o historii Jasnogórskiego Obrazu, a także Matce Bożej, która jest Matką wszystkich nas, i która ciągle obecna jest w naszym życiu. – Boża Matko, dziękujemy Ci za to wielkie wyróżnienie, że jesteśmy prorokami Twojego Syna i prosimy, abyśmy tak jak Ty, w różnych doświadczeniach życia, a szczególnie w tajemnicach bolesnych naszego życiowego różańca, powtarzali za Tobą „fiat”, niech się stanie wola Twoja – mówił Ksiądz Biskup.

– Życzę wam, abyśmy starali się jak najdoskonalej przygotowywać do tego wielkiego katechetycznego przesłania. To przecież przez nas mówi sam Jezus. To my udzielamy swojego głosu, by Jezus wspierał wszystkich na duchu i przypominał o tym, że w najtrudniejszej sytuacji rozwiążemy problemy naszego życia, jeśli zawierzymy całkowicie Ewangelii Jezusa. Życzę, aby każdy z nas, do każdej katechezy był przygotowany. By dochował wierności Bogu, poprawnie interpretując przesłanie Pisma Świętego, a także był wierny człowiekowi, żył problemami, troskami i radościami dzieci i młodzieży, przed którymi staje – mówił dalej bp Długosz.

Reklama

Na zakończenie Eucharystii, ks. Jarosław Kowalczyk, dyrektor Wydziału Katechetycznego, wręczył bp Antoniemu pamiątkowy medal z wizerunkiem św. Jana Pawła II, który został przygotowany w ramach obchodów 25-lecia ustanowienia diecezji legnickiej.

W dniu skupienia uczestniczył także bp Marek Mendyk, który przez wiele lat był dyrektorem Wydziału Katechetycznego LKB, a od kilku lat pełni funkcję przewodniczącego Komisji Wychowania Katolickiego w Episkopacie Polski.

Podczas spotkania podziękowano także katechetom przechodzącym na emeryturę lub na świadczenie kompensacyjne dla nauczycieli. – W 2017 r. żegnamy 14 osób, które nie będą katechizować, ale świadectwem swojego życia będą innych wciąż przyprowadzać do Pana Boga – mówił ks. Kowalczyk. Uroczyście powitał także w gronie katechetów 7 osób, które w tym roku szkolnym rozpoczynają pracę katechetyczną.

Dzień skupienia katechetów w bazylice krzeszowskiej zakończył się odmówieniem Koronki do Bożego Miłosierdzia.

2017-09-06 12:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z modlitwą i piórnikiem w Kenii

Niedziela szczecińsko-kamieńska 9/2018, str. I

[ TEMATY ]

misje

katecheci

Iwona Łosiewicz

Sakrament chrztu św. w Kipsing

Sakrament chrztu św. w Kipsing

Grupa katechetów i dziennikarzy, która 31 stycznia br. poleciała do Kenii, aby w imieniu ludzi dobrej woli wręczyć piórnik każdemu uczniowi szkoły podstawowej w Kipsing, jest już w Polsce. Oto relacja z wyprawy do Afryki

W lutym ub.r. grupa katechetów z ks. dr. Pawłem Płaczkiem, dyrektorem Papieskich Dzieł Misyjnych w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej, udała się do Kenii, aby przyjrzeć się pracy sióstr felicjanek, które posługują tam już 35 lat, służąc biednym, chorym i potrzebującym.

CZYTAJ DALEJ

#NiezbędnikMaryjny: Któż z nas nie zna Zdrowaś Maryjo?

2021-05-03 21:30

[ TEMATY ]

Maryja

#NiezbędnikMaryjny

Karol Porwich/Niedziela

W czwartym dniu maja warto pochylić się nad podstawą Twojej codziennej wiary. W końcu modlitwy "Zdrowaś Maryjo..." uczone są już malutkie dzieci. Czy ta modlitwa nie stała się już tylko "klepaniem zdrowasiek"?

Któż z nas nie zna "Zdrowaś Maryjo"? To modlitwa, którą odmawiamy codziennie, przez którą chcemy powierzać swoje troski i problemy Matce Bożej, przez którą chcemy również dziękować i prosić. To modlitwa prosta, niemalże dziecięca, której uczyli nas dziadkowie i rodzice, kiedy byliśmy mali. Czy to "Zdrowaś Maryjo" już nam nie spowszedniało? Nie stało się jedynie "klepaniem zdrowasiek", odmawianiem różańca jak najszybciej się da, mechanicznie, bez zastanawiania się?

CZYTAJ DALEJ

Portugalia: W obchodach 13 maja w Fatimie weźmie udział do 7500 osób

2021-05-05 20:30

[ TEMATY ]

Fatima

Portugalia

Uczestnicy pielgrzymki

Rektorat Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie zgodził się na udział w uroczystościach 13 maja – w 104. rocznicę rozpoczęcia objawień maryjnych – maksymalnie 7500 pielgrzymów.

W oświadczeniu przekazanym 5 maja mediom wyjaśniono, że uczestnicy uroczystości będą mogli wziąć udział w ceremonii, ale tylko w miejscach wyznaczonych na głównym placu sanktuarium, gdyż niemożność przemieszczania się pozwala zachować odstępy społeczne.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję