Reklama

Z Watykanu

Audiencja Generalna

Marzyć i mieć marzenia

Na znaczenie odkrycia swego powołania jako naśladowania Jezusa dającego pełną radość w życiu nadzieją wskazał Ojciec Święty podczas audiencji generalnej 30 sierpnia br. Franciszek przypomniał, że wydarzenie powołania pierwszych uczniów Jezusa pozostało w nich żywe aż do późnej starości. Byli oni młodymi ludźmi poszukującymi sensu swego życia, przeżywającymi zdrowy niepokój. Papież zauważył w tym kontekście, że pytania takie należą do istoty młodości. Podkreślił, że wskaźnikiem odkrycia powołania jest radość spotkania z Jezusem. Zaapelował o strzeżenie tego płomienia naszego zakochania się: – Nie przyznawajmy racji osobom rozczarowanym i nieszczęśliwym; nie słuchajmy tych, którzy cynicznie zalecają, aby w życiu nie żywić nadziei. Nie ufajmy tym, którzy w zarodku gaszą wszelki entuzjazm, mówiąc, że żaden czyn nie jest wart poświęcenia całego życia. Nie słuchajmy ludzi „starych” sercem, którzy tłumią młodzieńczą euforię. Pielęgnujmy natomiast zdrowe marzenia: Bóg pragnie, abyśmy byli zdolni do marzeń podobnie jak On i wraz z Nim podążali, bacznie obserwując rzeczywistość. Marzmy o innym świecie. Jeśli marzenie zagasa, trzeba je wymarzyć na nowo, czerpiąc z nadzieją z pamięci o początkach – powiedział Ojciec Święty.

KAI

***

Wywiad z Franciszkiem

Dialog niesłychany

W księgarniach we Francji pojawił się książkowy wywiad z papieżem Franciszkiem, który przeprowadził francuski lewicujący socjolog prof. Dominique Wolton, dyrektor Instytutu Nauk Komunikacji przy CNRS, czyli francuskiego odpowiednika PAN-u. Książka nosi tytuł: „Polityka i społeczeństwo. Dialog niesłychany”. Franciszek zwierza się ze swego dzieciństwa, opowiada o najważniejszych wydarzeniach swego życia. Przyznaje np., że w wieku 42 lat poddał się psychoanalizie i wiele na tym skorzystał. – Bardzo mi to pomogło w pewnym momencie mego życia, kiedy potrzebowałem rady, by sobie wyjaśnić niektóre sprawy – powiedział Franciszek.

Reklama

W rozmowie podjęte są też najważniejsze kwestie naszych czasów, takie jak wojna i pokój, globalizacja, wielokulturowość, fundamentalizm, sekularyzacja, Europa i migranci. Motyw przewodni wywiadu stanowi potrzeba obalania murów i budowania mostów.

RV

***

Ojciec Święty do Polaków

Pamięć o osobistym powołaniu

Serdeczne pozdrowienie kieruję do polskich pielgrzymów. Drodzy bracia i siostry, wspomnienie pięknych wydarzeń z przeszłości zazwyczaj budzi w nas radość i optymizm. Tym bardziej pamięć o chwilach, gdy w osobistym spotkaniu z Chrystusem, w świetle Jego miłości, odsłaniało się nasze powołanie, marzenie o dobru do zrealizowania w życiu – umacnia naszą nadzieję, zwłaszcza w czasach próby i cierpienia. Prośmy Pana, aby Jego Duch budził w nas zawsze tę pamięć, która prowadzi ku nadziei. Niech Bóg błogosławi wam i waszym rodzinom! RV

Audiencja generalna, 30 sierpnia 2017 r.

***

Wspólnota Emmanuel

Powstaje stowarzyszenie kapłańskie

Kongregacja ds. Duchowieństwa zezwoliła Wspólnocie Emmanuel na utworzenie stowarzyszenia kapłańskiego, co oznacza, że posługujący tam księża będą mogli być do niej inkardynowani. Dotychczas należeli oni formalnie do swoich diecezji.

Reklama

Wspólnota Emmanuel została założona przez Piotra Goursat i Martine Laffitte w 1972 r. z grupy modlitewnej Katolickiej Odnowy Charyzmatycznej. Liczy obecnie 9 tys. członków w 59 krajach na 5 kontynentach. Od 1994 r. obecna jest także w Polsce.

RV

***

Temat: męczeństwo chrześcijan

Spotkanie byłych uczniów Josepha Ratzingera

Prześladowanie i męczeństwo chrześcijan to temat zorganizowanego w Rzymie dorocznego spotkania Kręgu Uczniów Josepha Ratzingera – Benedykta XVI (Ratzinger Schülerkreis). To trwająca nieprzerwanie od 40 lat inicjatywa jego byłych studentów. Od 2013 r. Benedykt XVI nie uczestniczy już osobiście w spotkaniach Kręgu, ale przyjmuje delegację, która relacjonuje mu przebieg obrad.

RV

***

Z Twittera Papieża Franciszka

Ewangelia wzywa przede wszystkim, aby Bogu, który kocha nas i zbawia, odpowiedzieć rozpoznając Go w bliźnim.

2017-09-06 12:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

PRENUMERATA TYGODNIKA KATOLICKIEGO „NIEDZIELA”

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

CZYTAJ DALEJ

Sejm przyjął ustawę wyrażającą zgodę na ratyfikację decyzji o zasobach własnych UE

Sejm przyjął we wtorek ustawę wyrażającą zgodę na ratyfikację decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE. Za opowiedziało się 290 posłów, przeciw było 33, a 133 wstrzymało się od głosu.

Ratyfikacja decyzji Rady Europejskiej z grudnia ub. roku o zasobach własnych przez wszystkie kraje członkowskie jest konieczna do uruchomienia zarówno Wieloletnich Ram Finansowych na lata 2021-2027, jak i Funduszu Odbudowy. Polska z unijnego budżetu i Funduszu Odbudowy ma otrzymać łącznie 770 mld zł w ciągu kilku lat.

CZYTAJ DALEJ

Poznań: XXV Spotkanie Młodych Lednica 2000 ponownie online

2021-05-05 18:24

[ TEMATY ]

Poznań

Lednica

Lednica 2000

spotkanie online

Lednica/Facebook

Błogosławieństwo uszu, „Manifest prostoty” oraz modlitwa za Kościół – to najważniejsze części programu tegorocznego, XXV Spotkania Młodych Lednica 2000, zaplanowanego na 5 czerwca.

Z powodu pandemii jubileuszowe spotkanie, podobnie jak w ubiegłym roku, odbędzie się w formie online. Wydarzenie będzie można śledzić za pośrednictwem kanału YouTube Lednicy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję