Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Wakacje ze skautami

Niedziela sosnowiecka 32/2017, str. 8

[ TEMATY ]

kolonie

wakacje

Zdjęcia: Piotr Lorenc

Goście z uczestnikami drugiego turnusu kolonii Caritas w Zakopanem

Goście z uczestnikami
drugiego turnusu kolonii
Caritas w Zakopanem

Koloniści wypoczywający na Harendzie w Zakopanem dobrze wiedzą, że wizyta bp. Grzegorza Kaszaka wiąże się wyjściem na ciastka czy lody. I tak też było podczas drugiego turnusu kolonii. Wypoczywającą młodzież z terenu naszej diecezji (ale nie tylko) odwiedził 18 lipca Pasterz Kościoła sosnowieckiego wraz ks. Tomaszem Folgą – dyrektorem sosnowieckiej Caritas, organizatorem kolonii. Trzeba zaznaczyć, że po wizycie, jeszcze tego samego dnia, młodzi ludzie udali się pod pobliskiej restauracji, by zrealizować podarunek od Księdza Biskupa. A jako że był to środek turnusu, dzieci pochwaliły się Ordynariuszowi gdzie już były, jakie miejsca zwiedziły, na jakie szczyty wyszły i jakie są ich ulubione zabawy. Oczywiście największą popularnością cieszyły się wyjścia na basen i piesze wędrówki po tatrzańskich szlakach – w tym względzie największym osiągnięciem było zdobycie Gęsiej Szyi 1489 m n.p.m. – szczytu w reglowej części Tatr Wysokich.

Reklama

Trzeba nadmienić, że drugi turnus był wyjątkowy za sprawą gości z Francji, a konkretnie 4 skautów z grupy „Scouts et Guides de France”: Gwenaëlle Bousset, Marine Grivas, Augustin Becker i Yohan Vere. Młodzi ludzie przyjechali do Zakopanego z francuskiego Lyonu. Na co dzień są uczniami szkół średnich i studentami. Na przyjazd do Polski oszczędzali dwa lata, realizując odpowiednie sprawności skautowskie. Podejmowali się również wielu różnorodnych prac dorywczych – sprzedaży ciast, roznoszenia ulotek czy opieki nad dziećmi, by uzbierać fundusze na przylot. Młodzi tworzą drużynę o nazwie „Vertmeilles”.

I choć nikt z nich nie mówił po Polsku, a żadne z naszych dzieci nie znało francuskiego, to jednak wszyscy doskonale się porozumiewali. Pomostem w porozumieniu była Beatrycze Niebieszczańska, opiekunka grupy, posługująca się językiem angielskim. Goście z Francji nie ograniczali się tylko do wyjść w góry czy zabaw, ale starali się przekazać kulturę i zwyczaje swojego kraju – były więc wspólne wieczory ze śpiewem francuskich piosenek, był wieczór kulinarny, a nawet skautowska akademia z wręczeniem pamiątkowych medali.

Jak udało nam się dowiedzieć, Gwen Bousset to 18-letnia absolwentka Lycée, czyli francuskiego odpowiednika polskiego liceum ogólnokształcącego. W przyszłości planuje podjąć studia o charakterze biznesowym, choć wszyscy doradzali jej, ze względu na łatwość komunikacji, studia dziennikarskie. Marine Grivas to 19-letnia uczennica Lycce d’enseignement Proffessional – odpowiednika polskiego liceum zawodowego o profilu pielęgniarskim. Natomiast Augustin Becker rozpoczął studia ekonomiczne, a Yohan Vere pragnie w przyszłości zostać inżynierem.

2017-08-03 11:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Caritas w Polsce organizuje wakacje dla dzieci polonijnych ze Wschodu

[ TEMATY ]

Caritas

wakacje

Atos-International-Foter-CC-BY-SA

Wzorem lat ubiegłych Caritas w Polsce zaprasza dzieci polonijne na wypoczynek w ojczyźnie przodków. Dzięki akcjom organizowanym od 2006 roku blisko 20 tys. dzieci polonijnych mogło już wziąć udział w wakacjach połączonych z integracją z dziećmi polskimi.

Cenną specyfiką turnusów wypoczynkowych Caritas jest właśnie pogłębiona integracja wypoczywających razem rówieśników – zaznacza rzecznik Caritas Polska, Paweł Kęska. Według danych Planu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą w 2014 r 70 proc. osób polskiego pochodzenia nie mówi już po polsku. Z tego względu przyjazd dzieci do ojczyzny przodków jest tak znaczący.

CZYTAJ DALEJ

Bp Zając: prośmy o dar wyniesienia kard. Macharskiego do chwały nieba

2021-08-02 17:08

[ TEMATY ]

kard. Macharski

Bp Jan Zając

T. Warczak

Na szlaku Bożego miłosierdzia Bóg postawił w naszych czasach Franciszka z Krakowa, który wzywał do niezachwianej ufności w miłość miłosierną – mówił w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia bp Jan Zając podczas Mszy św. odprawionej w intencji kard. Franciszka Macharskiego. Zmarły pięć lat temu hierarcha był wielkim czcicielem Bożego Miłosierdzia.

- Pięć lat temu, o godz. 9.37, przeszedł przez bramę życia do wieczności kard. Franciszek. Choć to działo się w klinice krakowskiej, to jednak wiara nam podpowiada, że Franciszek z Krakowa przeszedł przez bramę miłosierdzia w łagiewnickiej Porcjunkuli – mówił bp Jan Zając, odwołując się do franciszkańskiego odpustu, który przypada 2 sierpnia.

CZYTAJ DALEJ

Bp Pindel do oazowiczów: tylko człowiek wolny jest w stanie miłować

2021-08-02 18:44

[ TEMATY ]

oaza

Ruch Światło‑Życie

bp Roman Pindel

„Tylko człowiek wolny jest w stanie miłować Boga i bliźniego” – przypomniał bp Roman Pindel, który 2 sierpnia przewodniczył Mszy św. w bielskim kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa z udziałem młodzieży i rodzin z Domowego Kościoła uczestniczących w kolejnym turnusie wakacyjnych rekolekcji oazowych różnych stopni.

Podczas Dnia Wspólnoty hierarcha rozważał słowa „Prawda, Krzyż, Wyzwolenie”, składające się na hasło roku formacyjnego 2021/2022 Ruchu Światło-Życie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję