Reklama

Jan Paweł II

Japonia: w domu towarowym w Tokio odbył się "talk-show" o Janie Pawle II

W galerii sztuki domu towarowego Tokyu w Tokio-Kichijoji odbył się 21 grudnia talk-show "Santo Subito", poświęcony św. Janowi Pawłowi II i jego związkom z Japonią. Opowiadali o nim plastyczka Yamamoto Michiko i polski dominikanin o. Paweł Janociński, od wielu lat posługujący w tym kraju. Zorganizowano też quiz z pytaniami dotyczącymi m.in. historii Kościoła katolickiego i ojczyzny świętego papieża oraz wyświetlono japońską sekwencję filmu polskiego reżysera Piotra Dziubaka (mieszkającego i pracującego w Rzymie) - "Jan Paweł II - Santo subito. Świadectwa świętości" z udziałem artystki.

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Arturo Mari/Biały Kruk

O. Janociński zapoznał słuchaczy z japońską wersją filmu "Karol - Człowiek, który został papieżem", która ukazała się tu mniej więcej miesiąc temu. "Japoński podtytuł tego dzieła: «Człowiek, który kochał i modlił się» jak najbardziej pokrywa się z moimi wspomnieniami ze spotkań z nim w czasach, gdy późniejszy papież i święty był arcybiskupem krakowskim a ja przygotowywałem się tam do kapłaństwa, m.in. w Papieskiej Akademii Teologicznej, której był on honorowym rektorem" - wspominał polski dominikanin.

Reklama

Przypomniawszy, że święty papież odwiedził w 1981 Japonię, zaznaczył, że również obecnie jest on świadkiem jego głębokich związków z tym krajem. Przejawia się to m.in w świadectwach ludzi, którzy twierdzą, że zostali uzdrowieni za jego przyczyną - powiedział zakonnik.

Przekazał także japońskiej plastyczce dar od grupy katolików z Nagasaki: nowy posąg Jana Pawła II, zamiast starego, który został zniszczony w czasie trzęsienia ziemi w marcu 2011 r.

Na zakończenie swej wypowiedzi polski misjonarz przypomniał o wielkiej miłości Ojca Świętego do Maryi i podarował wszystkim słuchaczom obrazki Czarnej Madonny z Częstochowy z modlitwą do Niej w języku japońskim.

2014-12-21 18:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Emilia i Karol Wojtyłowie. Pierwsza biografia rodziców papieża

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

esprit.com.pl

Jan Paweł II nie byłby tym samym człowiekiem, gdyby nie dom, z którego pochodził. To duchowa postawa rodziców uformowała przyszłego świętego papieża. Jaki więc był dom św. Jana Pawła II? Kim byli jego rodzice? Jak żyli i dlaczego Kościół rozpoczął ich proces beatyfikacyjny? Na te pytania odpowiada Milena Kindziuk, autorka biografii rodziców papieża pt. „Emilia i Karol Wojtyłowie. Rodzice św. Jana Pawła II”. To niezwykła książka, która ukazuje się pod patronatem medialnym "Niedzieli" przy okazji 100. rocznicy urodzin papieża-Polaka.

Jan Paweł II często wspominał swój rodzinny dom. Nie raz opowiadał o swoim ojcu, najlepszym przyjacielu i wielkim nauczycielu wiary – pamiętał go, gdy w najtrudniejszych i najboleśniejszych momentach życia, klęczał nocą na kolanach i gorliwie modlił się do Pana Boga. Milena Kindziuk zebrała wzruszające historie i wspomnienia, związane z Karolem Wojtyłą seniorem, jego miłością do dzieci i walką o rodzinę. Jednym z najtrudniejszych doświadczeń, z jakim przyszło mu się zmierzyć, była śmierć jego małżonki, Emilii. Po tym tragicznym wydarzeniu ojciec Jana Pawła II zabrał go oraz brata Edmunda na szczególną pielgrzymkę, w trakcie której wskazał im nową matkę.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany personalne 2021

2021-05-31 13:54

diecezja. legnica

Czcigodni i Drodzy Prezbiterzy Diecezji Legnickiej!Nadszedł czas dorocznych zmian personalnych związanych z aktualnymi potrzebami duszpasterskimi i łączących się z posłaniem części kapłanów do wspólnot parafialnych w charakterze proboszczów lub wikariuszy. Wobec realiów naszej Diecezji w ostatnich latach coraz wyraźniej brzmią słowa Zbawiciela „Żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało” (Mt 9,35).

Nie jest to związane tylko z faktem, że obecnie w naszym Seminarium przygotowuje się do kapłaństwa jedynie 14 alumnów (dla porównania: w roku 2005 było ich 75). Do tego ogólnego radykalnego i stałego spadku liczby powołań do życia kapłańskiego dochodzą naturalne okoliczności, do których należy m.in. przechodzenie na emeryturę kolejnych pokoleń księży proboszczów, choroby czy śmierć oraz cały szereg innych przyczyn wykluczających konkretnych kapłanów z pełnowymiarowej posługi duszpasterskiej, czy wreszcie odejścia niektórych prezbiterów ze stanu kapłańskiego.W tej sytuacji z przykrością i z troską muszę stwierdzić, że nie jest możliwe posłanie do parafii takiej liczby księży, która w pełni by zaspokoiła potrzeby związane z posługą sakramentalną, duszpasterską i katechetyczną.

CZYTAJ DALEJ

I Ogólnopolskie Forum Charis

2021-06-19 07:56

[ TEMATY ]

CHARIS

Charis

I Ogólnopolskie Forum Charis odbędzie się 19 czerwca w formule hybrydowej (stacjonarnie u jezuitów w Łodzi) i online. Podczas I Ogólnopolskiego Forum Charis zaplanowano m. in. wykład kard. Cantalamessy pt. „Odnowa charyzmatyczna w służbie dla całego kościoła” czy Pino Scafuro – moderatora CHARIS INTERNATIONAL.

Homilię podczas uroczystej Mszy św. wygłosi abp Grzegorz Ryś. Modlitwę uwielbienie i dziękczynienia poprowadzi Marcin Zieliński, lider wspólnoty Głos Pana.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję