Reklama

Jan Paweł II

Japonia: w domu towarowym w Tokio odbył się "talk-show" o Janie Pawle II

W galerii sztuki domu towarowego Tokyu w Tokio-Kichijoji odbył się 21 grudnia talk-show "Santo Subito", poświęcony św. Janowi Pawłowi II i jego związkom z Japonią. Opowiadali o nim plastyczka Yamamoto Michiko i polski dominikanin o. Paweł Janociński, od wielu lat posługujący w tym kraju. Zorganizowano też quiz z pytaniami dotyczącymi m.in. historii Kościoła katolickiego i ojczyzny świętego papieża oraz wyświetlono japońską sekwencję filmu polskiego reżysera Piotra Dziubaka (mieszkającego i pracującego w Rzymie) - "Jan Paweł II - Santo subito. Świadectwa świętości" z udziałem artystki.

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Arturo Mari/Biały Kruk

O. Janociński zapoznał słuchaczy z japońską wersją filmu "Karol - Człowiek, który został papieżem", która ukazała się tu mniej więcej miesiąc temu. "Japoński podtytuł tego dzieła: «Człowiek, który kochał i modlił się» jak najbardziej pokrywa się z moimi wspomnieniami ze spotkań z nim w czasach, gdy późniejszy papież i święty był arcybiskupem krakowskim a ja przygotowywałem się tam do kapłaństwa, m.in. w Papieskiej Akademii Teologicznej, której był on honorowym rektorem" - wspominał polski dominikanin.

Reklama

Przypomniawszy, że święty papież odwiedził w 1981 Japonię, zaznaczył, że również obecnie jest on świadkiem jego głębokich związków z tym krajem. Przejawia się to m.in w świadectwach ludzi, którzy twierdzą, że zostali uzdrowieni za jego przyczyną - powiedział zakonnik.

Przekazał także japońskiej plastyczce dar od grupy katolików z Nagasaki: nowy posąg Jana Pawła II, zamiast starego, który został zniszczony w czasie trzęsienia ziemi w marcu 2011 r.

Na zakończenie swej wypowiedzi polski misjonarz przypomniał o wielkiej miłości Ojca Świętego do Maryi i podarował wszystkim słuchaczom obrazki Czarnej Madonny z Częstochowy z modlitwą do Niej w języku japońskim.

2014-12-21 18:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Epoka papieży misjonarzy

Upadek Państwa Kościelnego (1870 r.) wiązał się z wieloma konsekwencjami dla Kościoła. Jedną z nich była sytuacja demonstracyjnej izolacji polegającej na zamknięciu się papiestwa w ciasnych granicach Watykanu. Werbalnym wyrazem tego stanu rzeczy w dziejach papiestwa był termin, którym określał się papież jako „więzień Watykanu”. Papieże tego okresu kierowali Kościołem powszechnym, ale czynili to z Watykanu, a więc nie opuszczając dobrowolnie granic Wiecznego Miasta. Inspirowali i kierowali działalnością misyjną, ale jej realizatorami byli rozsiani po świecie misjonarze.
Taki stan rzeczy trwał do roku 1929, kiedy to w wyniku układów znanych pod nazwą Paktów Laterańskich powstało Państwo Watykańskie. Uregulowane też zostały sprawy między Kościołem a państwem włoskim. Odtąd papież jako suweren niezależnego, choć skromnego rozmiarami Państwa Watykańskiego, miał pełną swobodę wychodzenia poza jego granice.
Status papieża jako „więźnia Watykanu” przeszedł więc do historii w porządku prawnym. Jednak w praktyce życia kościelnego przetrwał ten stan do II Soboru Watykańskiego. Sobór ten dorzucił do radykalnej przemiany pragmatyki papiestwa jeden jeszcze ważny element, a mianowicie usankcjonował zasadę kolegialności z odpowiedzialnością biskupów nie tylko za powierzony im lokalny Kościół, ale także za Kościół powszechny. Usankcjonowanie przez Sobór zasady kolegialności stało się drugim współczynnikiem tego, co można nazwać eksplozją epoki papieży misjonarzy.

CZYTAJ DALEJ

Odpust Porcjunkuli

Niedziela łowicka 29/2002

[ TEMATY ]

święto

odpust

Ludmiła Pilecka/ pl.wikipedia.org

Porcjunkula

Porcjunkula

2 sierpnia w kościołach i klasztorach franciszkańskich obchodzone jest patronalne święto Matki Bożej Anielskiej Porcjunkuli. W Kalendarzu Liturgicznym czytamy, iż tego dnia w kościołach parafialnych można uzyskać odpust zupełny Porcjunkuli. Za zgodą biskupa diecezjalnego odpust ten może być przeniesiony na niedzielę, która poprzedza 2 sierpnia lub po nim następuje.

CZYTAJ DALEJ

Bełchatów: Wyśpiewajmy pamięć

2021-07-31 17:53

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum Prywatne

O Powstańcach Warszawskich 1944 roku w dniu jutrzejszym odbędzie się wyjątkowy koncert w ogrodach parafii pw. Narodzenia NMP. Podczas uroczystości wyśpiewane będą pieśni patriotyczne oraz piosenki, które towarzyszyły żołnierzom i cywilom walczącym o niepodległość Narodu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję