Reklama

Niedziela Częstochowska

Radość i wdzięczność. Dar i zadanie

List pasterski Arcybiskupa Metropolity Częstochowskiego przed konsekracją biskupią ks. prał. dr. Andrzeja Przybylskiego

Niedziela częstochowska 26/2017, str. 3

Bożena Sztajner/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Bracia i Siostry w Chrystusie, Jedynym Odkupicielu człowieka!

Przeżywamy rok duszpasterski pod hasłem: „Idźcie i głoście”, w którym z nowym zapałem i gorliwością głosimy Jezusa Chrystusa jako Jedynego Pana i Zbawiciela. Czasem głoszenia Ewangelii będą także upragnione przez dzieci i młodzież wakacje, podczas których nie możemy zapomnieć o obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Eucharystii. Również w trakcie wakacji grupy dzieci i młodzieży oraz całe rodziny wezmą udział w różnych rekolekcjach, pielgrzymkach czy tzw. wakacjach z Bogiem. Dziękuję parafiom, stowarzyszeniom i ruchom kościelnym oraz naszej Caritas za przygotowanie różnych form wypoczynku połączonego z modlitwą, głoszeniem Dobrej Nowiny i Eucharystią. Na progu tegorocznych wakacji będziemy jako wspólnota Kościoła częstochowskiego przeżywać jeszcze jedno wyjątkowe wydarzenie, jakim będą święcenia biskupie nowego biskupa pomocniczego naszej archidiecezji.

Nominacja papieska

Ojciec Święty Franciszek mianował ks. prał. dr. Andrzeja Przybylskiego biskupem pomocniczym archidiecezji częstochowskiej, przydzielając mu stolicę tytularną Orte. Ks. prał. Andrzej Przybylski urodził się 26 listopada 1964 r. w Łowiczu. Ukończył I LO im. Mikołaja Kopernika w Łodzi. Po maturze rozpoczął studia pedagogiczne w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Częstochowie, gdzie uzyskał stopień magistra pedagogiki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W 1988 r. rozpoczął studia filozoficzno-teologiczne w Częstochowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Krakowie. Święcenia kapłańskie otrzymał z rąk metropolity częstochowskiego abp. Stanisława Nowaka 30 maja 1993 r. Po święceniach pełnił kolejno funkcję wikariusza parafii pw. św. Franciszka z Asyżu w Częstochowie, osobistego sekretarza arcybiskupa częstochowskiego Stanisława Nowaka, diecezjalnego duszpasterza młodzieży, duszpasterza akademickiego i proboszcza parafii akademickiej pw. św. Ireneusza w Częstochowie, rektora Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej, a ostatnio proboszcza parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Zawierciu.

Reklama

Jako duszpasterz akademicki ks. Przybylski kontynuował studia i 7 czerwca 2006 r. uzyskał tytuł doktora nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki, broniąc pracy doktorskiej na temat: „Działalność edukacyjna i myśl pedagogiczna św. Edyty Stein”. Dziękując Panu Bogu, a także Ojcu Świętemu za dar nowego biskupa, spróbujmy odczytać dzisiejsze słowo Boże w odniesieniu do tego szczególnego wydarzenia, jakim są święcenia biskupie.

Idźcie i głoście

Dzisiejsza Liturgia Słowa przypomina nam, że w centrum przepowiadania, w samym sercu Ewangelii, jest osoba Syna Bożego Jezusa Chrystusa. Jego przyjście na świat, przyjęcie ludzkiej natury, a przede wszystkim śmierć na krzyżu jest dowodem nieskończonego miłosierdzia Bożego. Jak zaznacza św. Paweł, nawet za człowieka sprawiedliwego podejmuje się ktoś umrzeć tylko z największą trudnością. Chrystus zaś umarł za nas, gdyśmy byli grzesznikami, i w ten sposób pojednał nas z Bogiem. On też przez swoje zmartwychwstanie daje nam nadzieję życia wiecznego i zleca misję głoszenia Dobrej Nowiny wszystkim ludziom i narodom. Misja ta w pierwszym rzędzie dotyczy dwunastu Apostołów, których Jezus sam wybrał. To do nich odnoszą się słowa: „Idźcie i głoście”.

Bezpośrednimi następcami Apostołów są biskupi. Otrzymują od Pana również misję nauczania wszystkich narodów i głoszenia Ewangelii wszelkiemu stworzeniu, aby wszyscy ludzie przez wiarę, chrzest i wypełnianie przykazań Bożych dostąpili zbawienia. Zadanie głoszenia Ewangelii bardzo wyraźnie podkreśla obrzęd święceń biskupich. Biskup udzielający święceń pyta: Czy jako dobry pasterz chcesz szukać zbłąkanych owiec i odnosić je do Pańskiej owczarni? Następnie podczas modlitwy konsekracyjnej nad głową święconego biskupa trzymana jest otwarta księga Ewangelii, która później zostaje wręczona nowo wyświęconemu biskupowi. Jej przyjęcie jest znakiem podjęcia odpowiedzialności za głoszenie słowa Bożego.

Reklama

Wyrazem odpowiedzialności za głoszenie Ewangelii przez biskupa jest troska o współpracowników w dziele ewangelizacji. Pierwszymi współpracownikami biskupa w kościelnym przepowiadaniu są prezbiterzy.

Proście Pana żniwa

Bezpośrednio z misją głoszenia Ewangelii związana jest misja oczyszczania, uzdrawiania i wyrzucania złych duchów. Przepowiadanie Ewangelii nie jest zatem zwykłym intelektualnym przekazem informacji, ale „mocą Bożą ku zbawieniu dla każdego wierzącego” (Rz 1, 16). Stąd głoszenie słowa Bożego domaga się nadprzyrodzonej mocy, która zapewnia przepowiadaniu skuteczność. Moc przepowiadania wypływa z łaski sakramentu święceń. Dla jej rozpalenia potrzeba jednak postawy służebnej względem Bożego słowa, zażyłości ze słowem Bożym, osobistej modlitwy oraz otwartości na działanie Ducha Świętego.

Dlatego nie dziwią nas słowa Pana Jezusa, który mówi, byśmy prosili Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na swoje żniwo. Prośbę tę rozumiemy nie tylko w sensie wołania o nowe i liczne powołania do życia kapłańskiego i zakonnego, ale również o rozpalenie charyzmatu kapłaństwa u tych, którzy już zostali wyświęceni. Najbliższy tydzień będzie szczególną okazją do takiej modlitwy. Najpierw w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, jak co roku, będziemy modlili się o uświęcenie kapłanów. Następnie w uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela w dniu 24 czerwca br. o godz. 11 w bazylice archikatedralnej w Częstochowie odbędą się święcenia biskupie ks. prał. dr. Andrzeja Przybylskiego.

Dzieląc radość i wdzięczność Biskupa Nominata, zapraszam w swoim i Jego imieniu wszystkich archidiecezjan: duchowieństwo, osoby konsekrowane i wiernych świeckich do udziału w uroczystości święceń biskupich i ufnej modlitwy na intencję jego apostolskiej posługi.

Zawierzając Maryi – Królowej Apostołów życie i posługę biskupa Andrzeja, z serca udzielam wszystkim pasterskiego błogosławieństwa:

Reklama

W Imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen!

Częstochowa, 13 czerwca 2017 r.

List został odczytany we wszystkich kościołach i kaplicach w niedzielę 18 czerwca br.

2017-06-22 09:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Krzysztof Włodarczyk: synodalność to droga, którą idziemy razem

2024-04-22 14:25

[ TEMATY ]

Bp Krzysztof Włodarczyk

synodalność

Diecezja bydgoska

Bp Włodarczyk

Episkopat News

Bp Krzysztof Włodarczyk

Bp Krzysztof Włodarczyk

„Synodalność to droga, którą idziemy razem” - mówi bp Krzysztof Włodarczyk. Ordynariusz diecezji bydgoskiej podkreśla, że biskup musi czuć zapach swoich owiec. „Musi wejść w życie ludzi, diecezji. Wymiar empatii, wczucia się w ich sytuacje jest kluczowy. Wtedy ma szanse na to, by Ewangelia, którą chce przekazać, nie unosiła się ponad głowami, tylko trafiała do serca. Nie ma innej drogi” - dodaje w wywiadzie dla Przewodnika Katolickiego i KAI.

Marcin Jarzembowski (KAI): Dwadzieścia lat to dużo czy mało?

CZYTAJ DALEJ

Św. Wojciech, Biskup, Męczennik - Patron Polski

Niedziela podlaska 16/2002

Obok Matki Bożej Królowej Polski i św. Stanisława, św. Wojciech jest patronem Polski oraz patronem archidiecezji gnieźnieńskiej, gdańskiej i warmińskiej; diecezji elbląskiej i koszalińsko-kołobrzeskiej. Jego wizerunek widnieje również w herbach miast. W Gnieźnie, co roku, w uroczystość św. Wojciecha zbiera się cały Episkopat Polski.

Urodził się ok. 956 r. w czeskich Libicach. Ojciec jego, Sławnik, był głową możnego rodu, panującego wówczas w Niemczech. Matka św. Wojciecha, Strzyżewska, pochodziła z nie mniej znakomitej rodziny. Wojciech był przedostatnim z siedmiu synów. Ks. Piotr Skarga w Żywotach Świętych tak opisuje małego Wojciecha: "Będąc niemowlęciem gdy zachorował, żałość niemałą rodzicom uczynił, którzy pragnąc zdrowia jego, P. Bogu go poślubili, woląc raczej żywym go między sługami kościelnymi widząc, niż na śmierć jego patrzeć. Gdy zanieśli na pół umarłego do ołtarza Przeczystej Matki Bożej, prosząc, aby ona na służbę Synowi Swemu nowego a maluczkiego sługę zaleciła, a zdrowie mu do tego zjednała, wnet dzieciątko ozdrowiało". Był to zwyczaj upraszania u Pana Boga zdrowia dla dziecka, z zobowiązaniem oddania go na służbę Bożą.

Św. Wojciech kształcił się w Magdeburgu pod opieką tamtejszego arcybiskupa Adalbertusa. Ku jego czci przyjął w czasie bierzmowania imię Adalbertus i pod nim znany jest w średniowiecznej literaturze łacińskiej oraz na Zachodzie. Z Magdeburga jako dwudziestopięcioletni subdiakon wrócił do Czech, przyjął pozostałe święcenia, 3 czerwca 983 r. otrzymał pastorał, a pod koniec tego miesiąca został konsekrowany na drugiego biskupa Pragi.

Wbrew przyjętemu zwyczajowi nie objął diecezji w paradzie, ale boso. Skromne dobra biskupie dzielił na utrzymanie budynków i sprzętu kościelnego, na ubogich i więźniów, których sam odwiedzał. Szczególnie dużo uwagi poświęcił sprawie wykupu niewolników - chrześcijan. Po kilku latach, rozdał wszystko, co posiadał i udał się do Rzymu. Za radą papieża Jana XV wstąpił do klasztoru benedyktynów. Tu zaznał spokoju wewnętrznego, oddając się żarliwej modlitwie.

Przychylając się do prośby papieża, wiosną 992 r. wrócił do Pragi i zajął się sprawami kościelnymi w Czechach. Ale stosunki wewnętrzne się zaostrzyły, a zatarg z księciem Bolesławem II zmusił go do powtórnego opuszczenia kraju. Znowu wrócił do Włoch, gdzie zaczął snuć plany działalności misyjnej. Jego celem misyjnym była Polska. Tu podsunięto mu myśl o pogańskich Prusach, nękających granice Bolesława Chrobrego.

W porozumieniu z Księciem popłynął łodzią do Gdańska, stamtąd zaś morzem w kierunku ujścia Pregoły. Towarzyszem tej podróży był prezbiter Benedykt Bogusz i brat Radzim Gaudent. Od początku spotkał się z wrogością, a kiedy mimo to próbował rozpocząć pracę misyjną, został zabity przez pogańskiego kapłana. Zabito go strzałami z łuku, odcięto mu głowę i wbito na żerdź. Cudem uratowali się jego dwaj towarzysze, którzy zdali w Gnieźnie relację o męczeńskiej śmierci św. Wojciecha. Bolesław Chrobry wykupił jego ciało i pochował z należytymi honorami. Zginął w wieku 40 lat.

Św. Wojciech jest współpatronem Polski, której wedle legendy miał także dać jej pierwszy hymn Bogurodzica Dziewica. Po dziś dzień śpiewa się go uroczyście w katedrze gnieźnieńskiej. W 999 r. papież Sylwester II wpisał go w poczet świętych. Staraniem Bolesława Chrobrego, papież utworzył w Gnieźnie metropolię, której patronem został św. Wojciech. Około 1127 r. powstały słynne "drzwi gnieźnieńskie", na których zostało utrwalonych rzeźbą w spiżu 18 scen z życia św. Wojciecha. W 1928 r. na prośbę ówczesnego Prymasa Polski - Augusta Kardynała Hlonda, relikwie z Rzymu przeniesiono do skarbca katedry gnieźnieńskiej. W 1980 r. diecezja warmińska otrzymała, ufundowany przez ówczesnego biskupa warmińskiego Józefa Glempa, relikwiarz św. Wojciecha.

W diecezji drohiczyńskiej jest także kościół pod wezwaniem św. Wojciecha w Skibniewie (dekanat sterdyński), gdzie proboszczem jest obecnie ks. Franciszek Szulak. 4 kwietnia 1997 r. do tej parafii sprowadzono z Gniezna relikwie św. Wojciecha. 20 kwietnia tegoż roku odbyły się w parafii diecezjalne obchody tysiąclecia śmierci św. Wojciecha.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek obchodzi dziś imieniny

2024-04-23 11:19

[ TEMATY ]

papież

papież Franciszek

PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI

Najgorętsze i najszczersze życzenia od narodu włoskiego, a także osobiste, wraz z serdecznymi życzeniami zdrowia i pomyślności przekazał Ojcu Świętemu z okazji dzisiejszym imienin prezydent Włoch, Sergio Mattarella.

Prezydent Republiki Włoskiej wyraził ubolewanie z powodu napiętej sytuacji w świecie, zwłaszcza na Bliskim Wschodzie, gdzie dochodzi do aktów przemocy, konfrontacji i zemsty. Podkreślił znaczenie nieustannych apeli Ojca Świętego o pielęgnowanie w rodzinie ludzkiej więzów braterstwa, stanowiących inspirację zarówno dla wierzących jak i niewierzących.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję