Reklama

Dookoła Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Prezydent Trump Odwiedzi Warszawę

To będzie wizyta prestiżowa dla Polski. Donald Trump odwiedzi Warszawę w dniach 5-6 lipca br. na zaproszenie prezydenta Andrzeja Dudy. Planowane są spotkanie Trumpa z polskim prezydentem, wystąpienie publiczne dla mieszkańców Polski, rozmowy z przywódcami inicjatywy Trójmorza i być może spotkanie z Jarosławem Kaczyńskim, liderem rządzącego PiS. Rozważane są 3 miejsca do wystąpienia amerykańskiego przywódcy: plac Piłsudskiego, plac Krasińskich z pomnikiem Powstania Warszawskiego lub plac Zamkowy, gdzie 3 lata temu przemawiał prezydent USA Barack Obama, a 20 lat temu – prezydent Bill Clinton.

Prezydentowi USA najpewniej towarzyszyć będzie żona Melania, która zatrzyma się w hotelu Marriott. W planach jest m.in. kolacja z polską parą prezydencką.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Wizyta Donalda Trumpa w czasie szczytu prezydentów państw inicjatywy Trójmorza podnosi prestiż i Trójmorza, i Polski – ocenia prezydent Duda – oraz pokazuje wagę przykładaną do współpracy w Europie środkowej. Jak podkreślił w wywiadzie dla Telewizji Republika, spotkanie Trójmorza pokazuje, że państwa regionu „umieją ze sobą współdziałać, a to jest cenne w przestrzeni międzynarodowej”. Andrzej Duda zwrócił uwagę, że region Trójmorza to zarazem „wschodnia flanka NATO i miejsce, gdzie dzisiaj Stany Zjednoczone przysyłają swoich żołnierzy”. Po zakończeniu wizyty w Warszawie Trump weźmie udział w szczycie G20 w Hamburgu.

Wojciech Dudkiewicz

* * *

Jeszcze rok badań

To, że badania katastrofy smoleńskiej mają – według zapowiedzi ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza – potrwać jeszcze rok, ma swoje głębokie uzasadnienie. Chodzi o to, żeby można było przedstawić wyczerpujący materiał dowodowy, który ma zobrazować przebieg katastrofy smoleńskiej, uzasadniony badaniami najlepszych instytutów świata. – Będzie to wymagać czasu i pieniędzy, ale badania te muszą być przeprowadzone, by sprawę zamknąć, nie tracąc honoru narodowego – podkreślił szef MON. – Obowiązkiem państwa polskiego jest samodzielne wyjaśnienie tego dramatu, bo dziś większość mediów, większość naukowców przeczy oczywistym faktom – dodał i zwrócił się z apelem do naukowców, którzy prowadzili wcześniej badania nad katastrofą smoleńską: – Siądźcie nad dokumentami powstałymi w wyniku ciężkiej pracy, które pokazują, co się naprawdę wydarzyło. Nie proszę was o patriotyzm, proszę was o sumienie naukowca.

Reklama

wd

* * *

Kierunek nadał Tusk

Kierunek napaści na premier Beatę Szydło po jej wystąpieniu podczas uroczystości z okazji 77. rocznicy deportacji polskich więźniów do niemieckiego obozu Auschwitz wyznaczył Donald Tusk, szef Rady Europejskiej. – Auschwitz to lekcja tego, że należy uczynić wszystko, aby chronić swoich obywateli – powiedziała premier Szydło, co Tusk skomentował: – Takie słowa w takim miejscu nigdy nie powinny paść z ust polskiego premiera. A za Tuskiem stanęła krajowa opozycja. Tymczasem wypowiedź Beaty Szydło była dość oczywista: Jeśli państwo demokratyczne nie będzie broniło swoich obywateli, to jakieś totalitarne państwo z morderczą ideologią ich wymorduje. Polska nie potrafiła obronić swoich obywateli i wymordowano ich miliony. Szczególny sens słowa te mają właśnie w Auschwitz.

wd

* * *

Na celowniku UE

Zapowiedź prezydenta Andrzeja Dudy, że przed wyborami parlamentarnymi w 2019 r. powinno się odbyć referendum w kwestii przyjmowania uchodźców, odbiła się sporym echem. Wpisuje się ona jednak w politykę polskiego rządu, który – mimo gróźb płynących z Komisji Europejskiej – nie chce się ugiąć w sprawie przymusowej tzw. relokacji uchodźców. Zdaniem prezydenta, decyzja w tej sprawie powinna należeć do polskich obywateli, a nie unijnych polityków. – Pomoc jest potrzebna, ale powinniśmy tę pomoc realizować jak najbliżej zamieszkania tych ludzi. Tak, żeby tej fali uchodźców nie było – twierdzi prezydent. Przedstawiciele Komisji Europejskiej chcieliby trzymać uchodźców w Polsce pod przymusem, a na takie działanie nie ma zgody. Referendum, niestety, nie załatwi wszystkiego: mimo opowiedzenia się Węgrów w referendum za nieprzyjmowaniem imigrantów nadal kraj ten jest na celowniku władz UE.

Reklama

wd

* * *

Liderzy wzrostu

Dane nt. wzrostu PKB w I kwartale tego roku dotyczące państw członkowskich UE, a opublikowane przez Eurostat, muszą napawać optymizmem. Pokazują, że Polska jest jednym z liderów tego wzrostu. Wzrost PKB w naszym kraju w I kwartale wyniósł 4,2 proc. i był tylko nieco niższy niż w Estonii (4,4 proc.). Niewielka Estonia ma jednak małą gospodarkę, nasz kraj należy zatem uznać za lidera pod tym względem. Skąd ten wynik? Ruszyły inwestycje – rządowe, samorządowe i prywatne, poprawiła się również ściągalność podatków. Na tle Polski blado wygląda wzrost gospodarczy we Francji (1,4 proc.), we Włoszech (2,1 proc.) i w Niemczech (2,9 proc.).

wd

* * *

Zasłużyła się

Brązowym Krzyżem Zasługi za osiągnięcia na rzecz rozwoju nauki uhonorowana została przez Prezydenta RP dr Milena Kindziuk, przez wiele lat redaktor odpowiedzialna za edycję warszawską „Niedzieli”.

Dr Kindziuk jest obecnie pracownikiem Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie; jest autorką wielu książek, m.in. biografii ks. Jerzego Popiełuszki, kard. Józefa Glempa i ks. Jana Twardowskiego. Niedawno została nominowana do prestiżowej nagrody „Ślad”.

jk

* * *

400 lat

Kard. Müller w Pustelni w Rytwianach

W 2017 r. mijają cztery wieki od fundacji Pustelni Złotego Lasu w Rytwianach k. Staszowa w diecezji sandomierskiej. Na prośbę biskupa sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza papież Franciszek udzielił jubileuszowego odpustu zupełnego dla pielgrzymów, którzy nawiedzą to miejsce w ciągu tego roku. Główne uroczystości jubileuszowe odbyły się 17 czerwca br. pod przewodnictwem kard. Gerharda Ludwiga Müllera – prefekta Kongregacji Nauki Wiary.

Na początku Mszy św. bp Krzysztof Nitkiewicz podkreślił, że dzięki jubileuszowym uroczystościom z udziałem watykańskiego kardynała Pustelnia na nowo ożyje i rozbłyśnie duchową mocą. Zauważył, że chociaż kameduli zostali zmuszeni do opuszczenia swej pustelni blisko dwa wieki temu, to nadal stanowi ona źródło wiary i duchowego odrodzenia.

Reklama

Myśl przewodnią homilii kard. Müllera stanowiły słowa św. Augustyna: „Idziemy do Boga nie drogą, lecz miłością”. – Doświadczając na tym wyjątkowym miejscu duchowego dziedzictwa kamedulskich mnichów, zechciejmy popatrzeć na naszą osobistą wędrówkę do Boga – zachęcał watykański dostojnik. Oficjalną część uroczystości zakończyło wprowadzenie relikwii św. Jana Gwalberta do pokamedulskiego kościoła oraz zasadzenie w ogrodach dwóch platanów. Wieczorem natomiast w ogrodach klasztornych odbył się koncert „Jednego Serca Jednego Ducha”.

Ks. Adam Stachowicz

* * *

Warszawa

Pierwszy w Polsce „House of Life”

Ponad 300 miejsc na świecie zostało wyróżnionych tytułem „House of Life” (Dom Życia) przez żydowską Fundację Raoula Wallenberga. Zajmuje się ona m.in. upamiętnianiem miejsc, w których ratowano Żydów. Wśród nich znalazł się warszawski kościół pw. Wszystkich Świętych.

Podczas wojny świątynia przez kilka miesięcy znajdowała się na terenie getta, później – tuż przy jego płocie. To dzięki jej proboszczowi – ks. Marcelemu Godlewskiemu oraz wikaremu Antoniemu Czarneckiemu, a także innym kapłanom posługującym w parafii i siostrom zakonnym uratowanych zostało kilka tysięcy Żydów, w tym niezliczona liczba dzieci. Na terenie samej plebanii na co dzień przebywało ok. 100 osób. Tysiące innych, dzięki księżom i działaniom Polskiego Państwa Podziemnego, otrzymało fałszywe dokumenty, które pozwoliły im uniknąć aresztowania. Setki dzieci znalazły schronienie m.in. w domu zakonnym wybudowanym przed wojną przez ks. Godlewskiego w podwarszawskim Aninie oraz u sióstr franciszkanek Maryi w Płudach.

Na cmentarzu parafialnym przy kościele pw. św. Katarzyny spoczywa zmarły w 1989 r. ks. Czarnecki. Przy świątyni zaś stoi figurka Matki Bożej, przed którą w czasie okupacji chrzest przyjmowali polscy Żydzi skazani przez Niemców na zagładę. Codziennie przed figurką modlą się ludzie, często przyjezdni, niektórzy uratowani przed Holocaustem.

Reklama

Mateusz Wyrwich

* * *

Krótko

• Prezydent USA Donald Trump przyjedzie 5 lipca br. do Warszawy.

• Z sondażu IBRIS przeprowadzonego dla „Rzeczpospolitej” wynika, że 60,4 proc. Polaków nie chce, by Polska przyjęła uchodźców w ramach systemu relokacji UE. Jednocześnie 36,6 proc. chce ich przyjęcia.

• Rząd ma wielkie powody do radości. Nie „zużywa się”, a wręcz przeciwnie, popiera go coraz więcej Polaków zadowolonych z jego działań. W czerwcu br. ekipa premier Beaty Szydło miała 42 proc. zwolenników (wzrost o 3 pkt. proc.). Jednocześnie o 4 pkt. spadł odsetek przeciwników rządu – do 30 proc. W ostatnich 9 latach większe poparcie miała tylko ekipa Donalda Tuska, i to na samym początku, w 2008 r.

• Zmiany w Kancelarii Prezydenta RP. Ze stanowiska jej szefa odeszła Małgorzata Sadurska. Została powołana na stanowisko wiceprezesa PZU.

• Znika ostatnia część supertajnych archiwów służb PRL. Na mocy ustawy zlikwidowany został tzw. zbiór zastrzeżony, do którego dostęp mieli tylko przedstawiciele służb. Teraz szef IPN będzie decydował, które dokumenty mogą jeszcze pozostać tajne.

• Trzech Polaków zostało skazanych przez sąd w brytyjskim Leeds na kary więzienia za handel ludźmi i stosowanie współczesnego niewolnictwa.

• Prokuratura wszczęła nowe śledztwo ws. zabójstwa w 1992 r. byłego premiera PRL Piotra Jaroszewicza i jego żony. Śledczy wracają do sprawy, bo ujawniono uznane za zagubione ślady kryminalistyczne. Są to odbitki linii papilarnych znalezionych na miejscu zbrodni.

• Konrad M. – jeden z najgłośniejszych liderów KOD ma poważne kłopoty prawne. Sąd skazał go na 6,5 roku więzienia za handel kobietami. Ustalono, że grupa, w której uczestniczył działacz KOD, zwerbowała do pracy za granicą blisko 100 kobiet i zmuszała je do pracy w klubach dla mężczyzn w Grecji i we Włoszech.

2017-06-21 10:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Katecheci pielgrzymowali do grobu św. Jadwigi

2024-04-18 16:30

Archiwum prywatne

Pierwsza pielgrzymka katechetów do Trzebnicy

Pierwsza pielgrzymka katechetów do Trzebnicy

Organizatorem pielgrzymki był Wydział Katechetyczny Kurii Metropolitalnej Wrocławskiej. To nowa inicjatywa w diecezji.

Do Trzebnicy dotarło ok. 30 osób. Pielgrzymowanie rozpoczęło się Eucharystią, której przy Grobie św. Jadwigi w Bazylice w Trzebnicy przewodniczył ks. Paweł Misiołek, wikariusz parafii św. Maksymiliana Kolbego w Jelczu-Laskowicach, nauczyciel religii w Szkole Podstawowej nr 2 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Jelczu-Laskowicach, koncelebrował ks. Mariusz Szypa – dyrektor Wydziału Katechetycznego.

CZYTAJ DALEJ

Wkrótce peregrynacja relikwii bł. Rodziny Ulmów w obu warszawskich diecezjach

2024-04-18 16:38

[ TEMATY ]

Warszawa

rodzina Ulmów

peregrynacja relikwii rodziny Ulmów

Karol Porwich/Niedziela

Sięgająca do starożytności cześć oddawana relikwiom, modlitwa w aktualnych potrzebach (m. in. dla mających trudności ze spłatą kredytu), wsparcie i inspiracje dla rodzin oraz integracja parafii i lokalnego środowiska - to jedne z celów stojących za zaplanowaną na maj peregrynacją relikwii bł. Rodziny Ulmów w archidiecezji warszawskiej i diecezji warszawsko-praskiej. W tematykę peregrynacji wprowadzili jej organizatorzy podczas briefingu w Domu Arcybiskupów Warszawskich.

Ks. Tadeusz Sowa, moderator wydziałów duszpasterskich Kurii Metropolitalnej Warszawskiej, zaprezentował ideę stojącą za peregrynacją relikwii. Przypomniał, że rok 2024 ogłoszony został przez Sejm Rokiem Rodziny Ulmów, a polscy biskupi postanowili, by od 24 września relikwie Rodziny Ulmów peregrynowały po polskich diecezjach, co rozpoczęło się na Jasnej Górze podczas Ogólnopolskiej Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin.

CZYTAJ DALEJ

Przegląd Niedzieli Wrocławskiej na 21 kwietnia 2024

2024-04-19 15:22

ks. Łukasz Romańczuk

Co znajdziemy w najnowszym numerze "Niedzieli Wrocławskiej"? Zapraszamy do posłuchania przeglądu prasy

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję