Reklama

Niedziela w Warszawie

Czy nad niepełnosprawnymi zaświeci słońce?

Katolickie Stowarzyszenia Niepełnosprawnych przy parafii św. Marii Magdaleny walczy o budowę Domu Pomocy Społecznej dla niepełnosprawnych intelektualnie. – To na czas, kiedy nas już nie będzie – mówią rodzice chorych

Niedziela warszawska 25/2017, str. 4

[ TEMATY ]

niepełnosprawni

Archiwum Andrzeja Tarwida

Pikieta członków Katolickiego Stowarzyszenia Niepełnosprawnych przy parafii św. Marii Magdaleny na Bródnie i ich dzieci podczas sesji Rady Miasta

Każdego ranka do budynku przy ul. Echa Leśne 2 na Bródnie przychodzi 18 niesprawnych intelektualnie osób. Większość z nich ma od 40 do 50 lat. W ośrodku na chorych na porażenie mózgowe, zespół Downa, bądź Tourette’a czekają specjaliści.

Terapeuci dzielą podopiecznych na trzy grupy. Jedna szóstka idzie do pracowni ceramicznej, druga do pracowni rękodzieła, a trzecia szóstka do pracowni kulinarnej. W tej ostatniej chorzy będą przygotowywać obiad dla wszystkich, ale aby to zrobić, wcześniej muszą wyjść na zakupy do pobliskich sklepów. – Takie wyjścia to ważny element terapii, ponieważ chorzy intelektualnie często boją się świata zewnętrznego – wyjaśniają specjaliści.

Dom dla niepełnosprawnych

W dni powszednie do godz. 16. terapeuci realizują programy indywidualne z chorymi. Na zajęcia z komunikacji logopedycznej chodzą np. osoby mające problemy z mową. Ponadto wszyscy razem przygotowują przedstawienia. Ostatnio wystawili spektakl pt. „Objawienia Fatimskie”, który zaprezentowali podopiecznym Środowiskowego Domu Pomocy Społecznej, członkom Dzielnicowej Komisji Dialogu Społecznego, Towarzystwu Przyjaciół Warszawy i wolontariuszom Gimnazjum nr 145 im. Jana Pawła II. Po przedstawieniu razem bawiono się na dyskotece. – Było fajnie i miło – wspominają zgodnie aktorzy i widzowie.

Reklama

Ośrodek przy ul. Echa Leśne 2 działa już ponad 20 lat. Jego funkcjonowanie można ocenić jako wzorcowe, co jest zasługą kierownictwa Katolickiego Stowarzyszenia Niepełnosprawnych (KSN) oraz działających w nim rodziców. Niestety, teraz to oni stanęli przed wyzwaniem, którego sami nie rozwiążą.

– Nasze dzieci, choć poczyniły znaczące postępy, to nadal nie potrafią same zatroszczyć się o siebie. Tymczasem najmłodsi rodzice mają ponad 60 lat, a najstarsi ponad 80. Zdecydowana większość z nas, bo aż 95 proc., to wdowy i wdowcy – mówi „Niedzieli” Ligia Szczepaniak, prezes KSN przy parafii św. Marii Magdaleny i podkreśla. – Dlatego rozpoczęliśmy walkę o powstanie całodobowej placówki, w której nasze dzieci oraz inni niepełnosprawni intelektualnie mogliby zamieszkać.

Zarząd Stowarzyszenia napisał szereg pism do urzędników w sprawie zorganizowania takiego domu dla chorych. Pierwsze podania skierowano do Komisji Dialogu Społecznego Dzielnicy Targówek oraz Biura Projektów i Polityki Społecznej m.st. Warszawy. Kolejne do Kancelarii Prezydenta RP i na początku tego roku do prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Reklama

Wydawało się, że sprawa zostanie rozwiązana szybko, ponieważ dzielnica wskazała budynek przy ul. Majowej 2. – Ucieszyliśmy się bardzo, bo to w naszej okolicy. A to oznaczałoby, że dzieci nie zostałyby wyrywane ze znanego im środowiska, tylko mogły kontynuować znajomości, co pomaga w terapii – mówią rodzice.

Radość, a potem smutek

Jednak radość opiekunów szybko minęła. Okazało się, że budynek nie spełnia norm, aby być Domem Pomocy Społecznej. – Jak mogli wskazać lokalizację, o której z góry wiedzieli, że się nie nadaje? Na to pytanie nikt nam nie odpowiedział – mówią rodzice.

Zdesperowani dorośli przygotowali transparenty i razem z dziećmi poszli na posiedzenie Komisji Polityki Społecznej (KPS) miasta. Ich pikietę wsparli rodzice z Wawra i Ursynowa, którzy mają taki sam problem. I znowu na początku była radość, a potem smutek.

Komisja Polityki Społecznej przyjęła stanowisko o uruchomieniu DPS na Targówku, lecz inwestycja ruszy dopiero, kiedy będzie podjęta uchwała. Podobnie jak KPS postąpiła też Rada Warszawy. – Przyjęcie stanowisk, to tylko wskazanie dobrych intencji. Ale one wcale nie przesądzają o pozytywnym finale sprawy – wyjaśnili członkom Stowarzyszenia prawnicy.

Prezes Ligia Szczepaniak wysyła więc kolejne pisma do urzędników. Ostatnie na początku bieżącego miesiąca. 5 czerwca spotkała się też z burmistrza Targówka, który poradził, aby Stowarzyszenie zwróciło się ponownie do radnych miasta. – Będziemy pisali i interweniowali wszędzie, gdzie się da – zapowiada Ligia Szczepaniak i dodaje. – Pragniemy tylko, aby zaświeciło słońca dla niepełnosprawnych intelektualnie. Tak, by mieli oni zapewnioną przez Miasto Stołeczne godną przyszłość, gdy nas już nie będzie. Ufamy, że jest to możliwe.

2017-06-13 11:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kraków: Fundacja Anny Dymnej działa mimo pandemii

[ TEMATY ]

niepełnosprawni

Kraków

pomoc

Archiwum Anny Dymnej

Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko” mimo trudnej sytuacji epidemicznej aktywnie wspomaga osoby niepełnosprawne i starsze. Wolontariuszom organizacji przewodzi hasło „Zostań w domu, ale razem mimo wszystko”.

Anna Dymna zaznacza, że osoby chore, niepełnosprawne czy w podeszłym wieku wymagają obecnie szczególnej troski, gdyż są o wiele bardziej narażone na śmiercionośne działanie COVID-19. - Dotyczy to też ich opiekunów, którzy też są już czasem starsi i opadają z sił. Potrzeba tu zainteresowania i życzliwości - podkreśla.

Trwająca epidemia koronawirusa spowodowała, że odwołane zostały standardowe zajęcia Fundacji dla podopiecznych z niepełnosprawnością intelektualną, a to właśnie one, prowadzone w podkrakowskiej „Dolinie Słońca” oraz Warsztaty Terapii Zajęciowej w nadbałtyckim Lubiatowie, nadawały swego rodzaju rytm życiu podopiecznych.

- Wielu z nich, pozbawionych tej rutyny, nie może do końca zrozumieć co się stało. Pogłębia to konieczność pozostawania w domach. Jeśli obecna sytuacja przeciągnie się w czasie, to stanie się ona kolejnym zagrożeniem dla zdrowia naszych podopiecznych. To są ludzie, których nie można zostawić bez opieki, nie poradzą sobie sami - ocenia Dymna.

Dlatego też Fundacja w każdy możliwy sposób stara się być przy podopiecznych i wypełniać im czas poza salami terapeutycznymi. Wolontariusze instytucji organizują również wyżywienia dla niepełnosprawnych i samotnych osób z terenu Krakowa i okolic. Wspierają także podopiecznych rozmowami za pośrednictwem internetowych komunikatorów oraz szyją w domach maseczki.

Terapeuci i psychologowie z ośrodka dziennego wspierają też wychowawców i terapeutów z Domu Opieki Fundacji im. Brata Alberta.

Działalność Fundacji „Mimo Wszystko” w dobie pandemii można wesprzeć na stronie www.mimowszystko.org/pomagam, a także wysyłając charytatywnego SMS-a o treści POMAGAM na numer 74711 czy tradycyjny przelew na konto 25 1090 1665 0000 0001 0838 1162.

Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko” została założona we wrześniu 2003 r. Jej głównym celem jest pomoc dorosłym osobom z niepełnosprawnością intelektualną. Znana aktorka pełni funkcję prezesa fundacji.

CZYTAJ DALEJ

Zachodniopomorskie: Zderzenie dwóch autokarów i busa; 14 osób rannych

2020-07-05 20:24

[ TEMATY ]

wypadek

wypadek

PAP

W miejscowości Dźwirzyno w powiecie kołobrzeskim (woj. zachodniopomorskie) zderzyły się dwa autokary i jeden bus. W wypadku poszkodowanych zostało 14 osób - poinformował PAP rzecznik prasowy Komendy Powiatowej PSP w Kołobrzegu kpt. Krzysztof Azierski.

Jak przekazał PAP strażak, do wypadku doszło w niedzielę wieczorem w miejscowości Dźwirzyno. Zderzyły się tam dwa autokary i bus. "Łącznie w zdarzeniu uczestniczyło 19 osób podróżujących pojazdami, z czego 14 zostało poszkodowanych, w tym dwójka dzieci w wieku około 10 lat" - powiedział kpt. Krzysztof Azierski.

Dodał, że obecnie wszystkie osoby znajdują się poza pojazdami. "Są zaopatrywane zarówno przez zespoły ratownictwa medycznego, Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, jak również zastępy OSP i PSP" - przekazał Azierski.

Podkreślił, że nie ma póki co osób poważnie rannych. "Wszystkie osoby są kontaktowe i przytomne" - poinformował strażak.

Okoliczności wypadku wyjaśnia policja. 

CZYTAJ DALEJ

Portugalia: harcerze wesprą sanktuarium w Fatimie w przyjmowaniu pielgrzymów

2020-07-06 20:11

[ TEMATY ]

Fatima

Portugalia

Ks. Krzysztof Hawro

Przed Bazyliką w Fatimie

Władze katolickiego harcerstwa Portugalii porozumiały się z rektoratem Sanktuarium Matki Boskiej Różańcowej w Fatimie w sprawie współpracy podczas miesięcy wakacyjnych. Kooperacja ma dotyczyć wykonywanych przez harcerzy prac w charakterze wolontariuszy na terenie portugalskiego miejsca kultu.

Głównym ich zadaniem będzie pomoc władzom sanktuarium w przyjmowaniu docierających do Fatimy pielgrzymów w okresie lipiec-sierpień 2020 r. Wsparcie udzielone przez harcerzy wynika z konieczności zapewnienia na terenie sanktuarium bezpieczeństwa sanitarno-epidemiologicznego w okresie epidemii koronawirusa.

23 czerwca rektorat fatimski poinformował, że wśród ponad 300 pracowników sanktuarium wykryto 24 przypadki zakażenia koronawirusem. Władze portugalskiego miejsca kultu utrzymują, że żadna z zainfekowanych osób nie miała kontaktu z pielgrzymami. Potwierdziły, że nie planują zamknięcia dla wiernych sanktuarium. Pielgrzymi nie mogli go odwiedzać od połowy marca z powodu epidemii koronawirusa.

Wprawdzie nabożeństwa w sanktuarium w Fatimie przywrócono 30 maja, ale utrzymano restrykcje, polegające m.in. na zachowaniu dwumetrowego odstępu pomiędzy wiernymi, a także na obowiązku korzystania z masek ochronnych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję