Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Wielkie dzieło Caritas w małej parafii Barnimie

Festyn z okazji Dnia Dziecka, wycieczki, szczepienia, mikołajowe paczki, pielgrzymki dla rencistów i emerytów – te i wiele innych dzieł charytatywnych podejmowanych jest każdego roku przez Parafialny Zespół Caritas przy parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Barnimiu, w dekanacie Drawno. Trwa to już 20 lat! Wolontariusze wraz z zaproszonymi gośćmi świętowali uroczyście jubileusz swojej ofiarnej i bezinteresownej pomocy

Uroczysta Msza św. dziękczynna pod przewodnictwem dyrektora Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej ks. kan. Macieja Szmuca zgromadziła 6 maja wszystkich w kościele parafialnym w Barnimiu. Po jej zakończeniu miała miejsce gala jubileuszowa w Drawieńskiem Ośrodku Kultury. W holu Sali Widowiskowej odbył się przygotowany z pomocą Biblioteki Publicznej w Drawnie wernisaż wystawy, poświęconej jubileuszowi Caritas w Barnimiu, pt. „20 lat w służbie Caritas 1997 – 2017”. Wycinki prasowe i zdjęcia dokumentujące prace, zaangażowanie i pomoc wolontariuszy na rzecz parafian, ale także szeroko rozumianej lokalnej społeczności przybliżyły, zwłaszcza przybyłym gościom, dwudziestoletnią historię jubilata.

Od początku swojej działalności Parafialny Zespół Caritas w Barnimiu prowadzi „Kroniki Caritas” oraz stronę internetową. Za swoją działalność otrzymał kilka wyróżnień, m.in. „Drawieńskie Żurawie”, „Medal za Zasługi dla Powiatu Choszczeńskiego”. Od Papieża Franciszka wolontariusze Caritas otrzymali pasterskie błogosławieństwo, docenieni zostali także przez Metropolitę Szczecińsko-Kamieńskiego abp. Andrzeja Dzięgę, który podziękował wszystkim imiennie.

W 1996 r. na terenie dekanatu Drawno powstała nowa parafia. Jej pierwszy proboszcz ks. Ireneusz Starachowski (zm. 2007 r.) wyszedł z propozycją powołania Parafialnego Zespołu Caritas. Inicjatywa trafiła na niezwykle podatny grunt i 5 kwietnia 1997 r. grupa założycielska: Teresa, Dorota, Andrzej Konopelscy, Barbara Chałupnik, Helena Babiracka, Elżbieta Szumotalska, Jadwiga Remenda, Renata Kaszuba, Grażyna Jóżwiak (zm. 2014 r.), Tadeusz Tomczyk, Andrzej Wolański pod przewodnictwem proboszcza powołała taki Zespół. Później dołączyli jeszcze Zofia Kocyła, Janina Witkowska i Zbigniew Byczkowski.

Reklama

W roku jubileuszowym w skład Zespołu wchodzą: Helena Babiracka z Podegrodzia, Barbara Chałupnik, Dorota Konopelska, Ewa Paszkowska i Teresa Konopelska z Barnimia, Jolanta Kucharska i Jan Kucharski z Zatomia, Katarzyna Maćkowiak z Konotopia, Elżbieta Szumotalska i Janusz Wasieczko z Dominikowa, Jolanta Mikina z Niemieńska i Andrzej Konopelski z Barnimia, przełożony i główny moderator Zespołu, którego przewodniczącym jest obecny proboszcz ks. kan. Wojciech Kozub. Dzieło Caritas w Barnimiu jest wyjątkowe i zasługuje na szczególne wyróżnienie. W tej stosunkowo niewielkiej parafii, za przyczyną Parafialnego Zespołu Caritas dzieje się tak wiele różnorakiego dobra, promieniującego na całą lokalną społeczność gminy Drawno i powiatu choszczeńskiego. Wielością inicjatyw podejmowanych przez wolontariuszy Zespołu można by obdzielić wiele większych parafii, a zaangażowanie i determinacja wolontariuszy zasługują na szczególne podkreślenie i przedstawienie jako budujący przykład. Każdego roku P. Z. Caritas w Barnimiu organizuje stałe imprezy: festyn z okazji Dnia Dziecka (gromadzący dzieci nawet z kilku powiatów, na którym rozdaje się do 800 paczek), wycieczki, szczepienie przeciw grypie, paczki na mikołaja, pielgrzymki dla rencistów i emerytów, a do tego podejmuje wszystkie akcje charytatywne inspirowane przez Caritas Archidiecezji i Caritas Polską. Jest to też wyjątkowy Zespół ze względu na fakt, iż dla swoich współpracowników i ofiarodawców każdego roku, od 15 lat przyznaje honorową statuetkę „Barnima”, wyróżniając tych, dzięki którym działania Caritas są możliwe i skuteczne.

W dniu jubileuszu przyznano 46, 47 i 48 statuetkę. Była to też doskonała okazja do wręczenia wyróżnienia przyznawanego corocznie przez dyrektora Caritas Archidiecezji „Mnieście uczynili...”, którą ks. kan. Maciej Szmuc uhonorował burmistrza Drawna, Andrzeja Chmielewskiego, wieloletniego przyjaciela, współpracownika i ofiarodawcę Caritas. Burmistrz Drawna, wieloletni działacz samorządowy, wcześniej m.in. wicewojewoda zachodniopomorski, doskonale zdaje sobie sprawę z korzyści, jakie płyną dla lokalnej społeczności z działań wolontariuszy Caritas, inspirowanych chrześcijańską miłością bliźniego realizowaną praktycznie w ramach Parafialnego Zespołu, który wspiera i któremu gorąco kibicuje, dla dobrze rozumianego interesu mieszkańców swojej gminy. Dwudziestoletnia doskonała współpraca P. Z. Caritas w Barnimiu z samorządem tak gminy, jak i powiatu oraz województwa jest również doskonałym przykładem zaangażowania ludzi Kościoła w służbę na rzecz potrzebujących i rozwój społeczeństwa obywatelskiego. Uroczystą, jubileuszową galę zakończył wspólny posiłek w kuluarach gościnnego Drawieńskiego Ośrodka Kultury.

Wszystkich zainteresowanych dobrym przykładem charytatywnych działań, a także ich wsparciem i pomocą, odsyłam do strony internetowej: www.caritasbarnimie.pl, a Jubilatowi życzę dalszej niesłabnącej energii i nowych pomysłów, na następne kolejne lata ofiarnej, charytatywnej służby.

2017-06-13 11:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na koloniach fajnie jest

2020-07-04 09:17

[ TEMATY ]

Caritas

diecezja kielecka

TD

W lipcu odbywają się kolonie Caritas. Nie nad morzem, nie w górach – wciąż obowiązują nas obostrzenia czasów pandemii, ale na Kielecczyźnie. Caritas kielecka jako jedna z niewielu Caritas diecezjalnych zdecydowała się na organizację wypoczynku letniego dla dzieci, który odbywa się w podkieleckim Kaczynie.

Wokół las, dostępność boisk i dobrej infrastruktury turystycznej, bliskość Kielc sprawiły, że kolonie są bezpieczne, a dzieciaki – zadowolone. Z Kaczyna w lipcu skorzysta ok. 120 uczestników – podopiecznych stałych zajęć Caritas.

Rozalka, Klaudia i Oliwia to uczennice SP Nr 27 i podopieczne świetlicy „U Józefa” przy parafii św. Józefa w Kielcach. Opowiadają, że w ogóle nie ma czasu na nudę. – Najważniejsze, że wszyscy są mili i nikt nikomu nie dokucza – mówią. - Byliśmy na św. Krzyżu, szliśmy na piechotę przez ogromny las, ale fajnie się szło, bo nogi mamy wyćwiczone. Z wieży oglądaliśmy super widoki i mieliśmy tam Mszę w pięknym kościele, a jeden pan opowiadał o księciu pochowanym w podziemiach – opowiadają. – Jest dużo atrakcji, byliśmy na basenie w Morawicy, tutaj mamy boiska i dużo miejsca. Wczoraj bawiliśmy się w „Wioskę indiańską” i „Mam talent”, są „Pogodne wieczory”. Atmosfera jest bardzo dobra, wszyscy są mili – mówią. - Zmieniłabym tylko jedno: żeby cisza nocna była o godz. 23… - mówi Rozalia.

Z kolei półkolonie będą realizowane w świetlicach kieleckich, w Jędrzejowie i w Chmielniku. Organizatorzy ofertę wypoczynku kierują głównie wobec swoich stałych podopiecznych, uczestników zajęć świetlicowych.

Tegoroczny program nawiązuje do Roku św. Jana Pawła II, którego sylwetka jest uczestnikom przybliżana.

CZYTAJ DALEJ

Ratyzbona: szczegóły uroczystości pogrzebowej ks. Georga Ratzingera

2020-07-02 10:14

[ TEMATY ]

Ratzinger

pl.wikipedia.org

ks. prał. Georg Ratzinger

Niemiecka diecezja Ratyzbona okryła się żałobą po śmierci znanego kapłana. W wieku 96 lat zmarł 1 lipca ks. Georg Ratzinger, brat Benedykta XVI. Przez 30 lat był kapelmistrzem w katedrze ratyzbońskiej i kierownikiem chóru chłopięcego „Regensburger Domspatzen”.

Uroczystości pogrzebowe, zmarłego w wieku 96 lat, ks. Georga Ratzingera odbędą się 8 lipca w Ratyzbonie.

Nie wiadomo czy weźmie w nich udział Benedykt XVI. Brat papieża seniora zostanie pochowany w grobie należącym do fundacji chóru katedralnego Domspatzen.

Rzecznik diecezji ratyzbońskiej Clemens Neck pytany przez niemiecką agencję katolicką KNA, czy na pogrzeb swego brata przyjedzie papież senior, odpowiedział, że na razie nie posiada takie informacji. W czerwcu Benedykt XVI odwiedził chorego brata. Biskup Ratyzbony, Rudolf Voderholzer, wspomina, że podczas tych pięciu dni bracia widzieli się dziewięć razy: „było mało słów, wiele ufnych gestów, a przede wszystkim wspólna modlitwa”.

Ks. Georg Ratzinger kierował przez 30 lat kierował ratyzbońskim chórem chłopięcym Regensburger Domspatzen, którego członkowie pożegnają go już w niedzielę 5 lipca, podczas nieszporów w intencji Zmarłęgo. W nabożeństwie weźmie udział 220 śpiewaków. Wierni nie mogą w nich uczestniczyć ze względu na panujące jeszcze przepisy związane z koronawirusem. Całość będzie transmitowana na żywo na stronie internetowej diecezji.

Zmarły 1 lipca ks. Georg Ratzinger, brat papieża-seniora Benedykta XVI, wieloletni kapelmistrz w katedrze ratyzbońskiej i kierownik chóru chłopięcego „Regensburger Domspatzen” nie zostanie pochowany w rodzinnym grobie na cmentarzu w Ziegetsdorf. Miejscem jego pochówku będzie grób należący do fundacji chóru katedralnego “Domspatzen” na cmentarzu katolickim w Ratyzbonie, poinformowała niemiecką agencję katolicką KNA dyrekcja chóru.

Na cmentarzu w Ziegetsdorf są pochowani rodzice braci Ratzingerów oraz ich starsza siostra Maria. Według tamtejszej parafii św. Józefa, na tym cmentarzu już od 15 lat nie prowadzi się pochówków w ziemi. Pytana o szczegóły pracownica parafii wyjaśniła, że problemy stwarza bardzo gliniasta ziemia na cmentarzu i nie odpływają wody gruntowe. Z tego powodu możliwe są tylko pochówki w urnach.

„Domspatzen” mają swój grób na tzw. dolnym cmentarzu katolickim w Ratyzbonie położonym nieopodal dworca głównego.

„Drogi kapelmistrzu, byłeś dla mnie bratem w kapłaństwie i doradcą. Twoja muzyka była dla mnie szkołą modlitwy i drogowskazem dla wiary. Niezliczone liturgie w katedrze Ratyzbony i innych kościołach zawdzięczają swemu dyrygentowi piękno, serdecznie ciepło i podniosłość, potrafiłeś przemieniać sale koncertowe w świątynie”, napisał na internetowej stronie diecezji miejscowy biskup Rudolf Voderholzer. Za tę szczególną posługę kapłańską hierarcha podziękował Zmarłemu także „w głębokiej łączności z wieloma ludźmi, których serca napełniłeś pełnią Twojej duchowości”.

W dniach 18-22 czerwca bp Voderholzer towarzyszył papieżowi seniorowi Benedyktowi XVI, który przyjechał do Ratyzbony, aby odwiedzić swego ciężko chorego brata. Podczas tych pięciu dni bracia widzieli się dziewięć razy, kiedy „było mało słów, wiele ufnych gestów, a przede wszystkim wspólna modlitwa”, wspominał biskup Ratyzbony. Na stronie diecezji została otwarta elektroniczna księga kondolencyjna.

Z wielkim uznanie wspomina ks. Georga Ratzingera arcybiskup Monachium i Fryzyngi, kardynał Reinhard Marx. Były przewodniczący Konferencji Biskupów Niemiec podkreślił, że jako „zwierzchnik rodzinnej archidiecezji Zmarłego czuje się bardzo związany z nim oraz z jego bratem Benedyktem XVI”. Przy tej okazji przypomniał, że bracia Georg i Joseph Ratzingerowie razem przyjęli świecenia kapłańskie w 1951 roku.

„W tej sytuacji czuję szczególną bliskość z papieżem-seniorem, który stracił swego brata”, dodał kard. Marx. Podkreślił, że swoją niedawną wizytą w Ratyzbonie Benedykt XVI dał „prawdziwy znak miłości bliźniego”. Z uznaniem podkreślił, że ks. prałat Georg Ratzinger większość swego życia kapłańskiego spędził w Ratyzbonie, a poprzez muzykę kościelną dawał szczególny wyraz miłości Boga.

“Śpiewy jego ‘Domspatzen’ będą mu towarzyszyły w Niebie”, czytamy na stronie światowej sławy ratyzbońskiego chóru chłopięcego. Ich śpiew – przy zachowaniu przepisów na czas koronawirusa – będzie stanowił oprawę muzyczną podczas Mszy św. żałobnej za wieloletniego dyrygenta zespołu.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent: chcę kontynuować politykę redukowania ubóstwa

2020-07-06 18:56

[ TEMATY ]

wybory

Andrzej Duda

wybory 2020

PAP/Wojtek Jargiło

Podczas ostatnich pięciu lat 1,2 mln Polaków wyszło za skrajnego ubóstwa, a bieda wśród dzieci została zredukowana o ponad 90 proc. - powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda w Mniowie (woj. świętokrzyskie). Zadeklarował, że jest to polityka, którą chce kontynuować.

"Dzisiaj bezrobocie nadal jest niskie, dużo niższe, o połowę niższe niż było w 2015 roku, kiedy kończyły się rządy PO, której wiceprzewodniczącym jest dzisiaj mój konkurent (w wyborach) Rafał Trzaskowski" - podkreślił Duda. "Oni chcą wrócić do władzy, ale to jest szkodliwe dla Polski, bo oni już pokazali, co potrafią przez osiem lat i poza wspieraniem wąskich grup, to nic nie potrafią" - mówił o Platformie Obywatelskiej prezydent.

Jak zaznaczył, "wreszcie udało się zmienić władzę w 2015 roku i zaczął się dla polskiej rodziny dobry czas". "Młodzi zaczęli wracać zza granicy, a dzieci zaczęły być wspierane przez program 500 Plus. Rodzice dostali lepsze wynagrodzenia" - mówił Duda. Wskazał także na znaczenie programu trzynastej emerytury.

Według Dudy, "podczas ostatnich pięciu lat 1,2 mln obywateli wyszło ze skrajnego ubóstwa". "Bieda wśród dzieci została zredukowana w ostatnich latach o ponad 90 proc. To jest polityka, którą chcę kontynuować" - zadeklarował prezydent.

Zdaniem prezydenta, "władza wreszcie dotrzymuje słowa, tak jak obiecano". "I dotrzymuje słowa naszym rolnikom, którzy zapewniają nam bezpieczeństwo żywnościowe, tym, którzy ponieśli straty w wyniku zeszłorocznej suszy" - zaznaczył Andrzej Duda. (PAP)

autorzy: Iwona Pałczyńska, Wiktor Dziarmaga

ipa/ wdz/ mrr/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję