Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Monstrancja Fatimska w diecezji

Niedziela sosnowiecka 25/2017, str. 5

[ TEMATY ]

100‑lecie objawień fatimskich

Piotr Lorenc

Monstrancja Fatimska w sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej

Monstrancja Fatimska w sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej

Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej znalazło się na trasie Pielgrzymki Pokoju, jaką odbywa Monstrancja Fatimska. Monstrancja była wystawiona w dąbrowskim sanktuarium od 2 do 5 czerwca.

Na szlaku peregrynacji monstrancji znajdują się największe ośrodki kultu maryjnego w Polsce oraz wybrane parafie i ośrodki dla niepełnosprawnych. Idąc za wezwaniem objawień fatimskich, a także głosem św. Jana Pawła II, św. Faustyny, św. Maksymiliana, Benedykta XVI i Franciszka, Fundacja Aniołów Miłosierdzia pragnie zainicjować „codzienną, prostą ścieżkę pokoju” śladami Maryi, w prostych czynnościach życia, dając okazję nie tylko do modlitwy, ale także do czynu miłosierdzia. Dlatego peregrynacji towarzyszy zachęta do jałmużny na rzecz powstającego w Wilnie pierwszego hospicjum dla dzieci. W ten sposób po obu stronach Europy Polacy ufundują dwa modlitewne wota: w Portugalii – Monstrancję Fatimską, a na Litwie – hospicjum dziecięce.

Reklama

Monstrancja jest darem przygotowanym przez sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem i Fundację Aniołów Miłosierdzia. – Rocznica objawień fatimskich to doskonała okazja, by przyjąć Maryję, jak Elżbieta, która po latach udręki otrzymuje dar nowego życia. Tam, gdzie się pojawia Maryja, ostatecznie zawsze nastaje pokój i radość. Tym bardziej się cieszę, że na trasie pielgrzymki znalazło się nasze sanktuarium maryjne. Widać jest znane nie tylko w diecezji, ale i w całej Polsce – powiedział ks. kan. Andrzej Stasiak, kustosz dąbrowskiego sanktuarium.

Monstrancja przedstawia Maryję obleczoną w słońce, u której stóp znajduje się księżyc. W centrum znajduje się Najświętszy Sakrament. Symboliczną wartość monstrancji podkreślają fragmenty 12 meteorytów, rozmieszczone w aureoli, oraz fragment skały księżycowej wtopiony pod stopami Maryi. Każdy z tych dodatkowych elementów posiada certyfikat NASA. Za projekt i wykonanie odpowiadali artyści z pracowni Drapikowski Studio. A pomysł stworzenia Monstrancji Fatimskiej poddał ks. Marian Mucha, kustosz sanktuarium na Krzeptówkach.

Fundacja Aniołowe Miłosierdzia została założona w 2015 r. Jej głównym zdaniem jest wspieranie i rozwój opieki paliatywno-hospicyjnej nad chorymi poprzez: finansowe, merytoryczne i organizacyjne wspieranie form świadczenia pomocy w zakresie opieki paliatywnej i długoterminowej oraz wsparcia socjalnego na terytorium Polski, Litwy oraz krajów Unii Europejskiej, a także republik byłego ZSRR. Fundacja podejmuje także działania na rzecz integracji europejskiej oraz rozwijania kontaktów i współpracy między społeczeństwami, w obszarze polityki społecznej w zakresie opieki paliatywnej i wsparcia socjalnego. Gros działań kieruje na rzecz osób z niepełnosprawnością, na opiekę nad rodzinami i bliskimi osób terminalnie chorych: dorosłych i dzieci. Nie bez znaczenia jest również pomoc Polakom zamieszkałym na terytorium Litwy, Ukrainy czy Białorusi.

2017-06-13 11:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Do ludzi wszystkich czasów

100 lat temu w Fatimie Matka Boża objawiła się trójce dzieci: Franciszkowi, Hiacyncie i Łucji. Zapewne każdy z nas słyszał o tych wydarzeniach. Osobiście tę historię poznałam jako dziecko. Ale wciąż mam kłopot z wprowadzeniem w życie zaleceń Najświętszej Maryi Panny

Uświadomiłam sobie to głęboko, gdy obejrzałam spektakl „Światła Fatimy”, przygotowany przez Instytut Świętej Jadwigi Królowej Polski oraz Stowarzyszenie Korczakowska Republika Dziecięca „Dyliniarnia”.

CZYTAJ DALEJ

Św. Alfons Maria Liguori – patron spowiedników

Święty Alfons urodził się w Marinelli k. Neapolu w 1696 r. W 16. roku życia uzyskał doktorat z prawa i rozpoczął karierę adwokacką. Porzucił ją jednak i poświęcił się służbie Bożej. W 1726 r. przyjął święcenia kapłańskie. W 1732 r. założył Zgromadzenie Najświętszego Odkupiciela (redemptorystów). W 1762 r. papież Klemens XIII mianował Alfonsa biskupem ordynariuszem w miasteczku Santa Agata dei Goti. Wrócił jednak do Zgromadzenia Redemptorystów. Alfons Liguori zmarł 1 sierpnia 1787 r. w wieku 91 lat.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Pamięć o Powstaniu Warszawskim wpisana w modlitwę i wota

2021-08-01 19:36

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Powstanie Warszawskie

Karol Porwich/Niedziela

Jasna Góra jest dziś miejscem szczególnej pamięci i modlitwy za Ojczyznę. W 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego paulini i pielgrzymi modlą się w intencji Ojczyzny, za poległych w jej obronie.

O. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry prosił w modlitwie o życie wieczne dla wszystkich poległych polskich patriotów. - Dzisiaj pierwsza niedziela sierpnia, miesiąca, który obfituje w uroczystości maryjne i wydarzenia, które znacząco mówią o historii naszej Ojczyzny. Dlatego chcemy pamiętać o tych wszystkich, którzy oddali życie, tak jak Powstańcy Warszawscy przed 77. laty. Chcemy prosić o dar życia wiecznego dla wszystkich polskich patriotów, dla których ten miesiąc był czasem ich heroizmu, ich bohaterstwa, oddawania życia i przelewania krwi dla dobra Ojczyzny i Kościoła – modlił się jasnogórski przeor.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję