Reklama

Piłsudski na nasze czasy

Jakże często słychać dziś głosy, że przydałby nam się obecnie marszałek Józef Piłsudski, który zdecydowaną ręką, walecznie, odważnie i nie bacząc na własne interesy, chwyciłby stery rządów w naszym zwaśnionym i spolaryzowanym do granic bólu społeczeństwie. Był nie tylko człowiekiem czynu, zaprawionym w bojach i trudnościach, ale również wielkim myślicielem i strategiem. Był bystrym obserwatorem i analitykiem, który rozważał, wyciągał wnioski i miał program naprawy. Jego krytyka zawsze była konstruktywna, choć nie zawsze przyjemna, zwłaszcza pod koniec życia, gdy był bardzo schorowany (rak wątroby) i tym samym rozdrażniony. Nie miała ona jednak nic wspólnego z tak rozpanoszonym dzisiaj biciem piany, uprawianym z zaciekłością przez polityków poprzedniego obozu rządzącego, mieniących się dziś totalną opozycją.

Przeczytajmy przykładowo choćby tylko dwie myśli Marszałka. „Jednym z przekleństw naszego życia, jednym z przekleństw naszego budownictwa państwowego jest to, żeśmy się podzielili na kilka rodzajów Polaków, że mówimy jednym polskim językiem, a inaczej nawet słowa polskie rozumiemy, żeśmy wychowali wśród siebie Polaków różnych gatunków”. Albo: „Polskie społeczeństwo chętnie wierzyło kłamstwu, dając tym dowód swej słabości. Jest to rzecz niebezpieczna dla bytu naszego jako państwa i narodu. Przeciwdziałanie oszczerstwu, jako metodzie politycznej, jest jednym z najtrudniejszych naszych zadań społecznych, jest rzeczą wielką, na którą, gdyby Polska się zdobyła, zdobyłaby wielką siłę”. Czyż te spostrzeżenia i diagnozy nie są nadal aktualne?

Te i wiele innych przenikliwych myśli oraz spostrzeżeń możemy odnaleźć w bardzo bogato ilustrowanej książce Białego Kruka „Józef Piłsudski do Polaków. Myśli, mowy i rozkazy”, które wybrał znakomity znawca życia i spuścizny Marszałka, wybitny pisarz dr Bohdan Urbankowski. Zawarte w publikacji teksty zaczynają się od czasów konspiracji, wiodą przez działalność strzelecką, Legiony Polskie, wojnę polsko-bolszewicką, czas w Sulejówku, aż po ostatnie lata. Dr Urbankowski podzielił je na myśli: o Polsce i Polakach, caracie i jego dziedzictwie, socjalizmie, rycerskim kręgu, a także o „sobie samym do potomności”. W drugiej zaś części znajdziemy pisma, mowy i rozkazy, które wieńczy testament wielkiego wodza. Przywoływane opinie Józefa Piłsudskiego przyjmują formę maksym lub dłuższych wypowiedzi.

Reklama

Urbankowski poprzedził całość jakże interesującym, literacko napisanym szkicem biograficznym, w którym z niepodważalną racją stwierdza: „Były już drukowane w Polsce myśli Lenina (i to w jakich ilościach, i na jakim papierze, jak oprawione!), był nawet wybór myśli Marksa i Engelsa o Polsce. Więc może nadszedł czas, by Polacy poznali i myśli Józefa Piłsudskiego?”. Pisarz prostuje w swym szkicu wiele fałszywych poglądów na temat tego wielkiego Polaka, którego już za życia obrzucano kalumniami, a w czasach komuny usiłowano jego biografię albo przemilczeć, albo zafałszować, gdyż był największym w Europie pogromcą bolszewików, przed których inwazją wybawił nie tylko Rzeczpospolitą, ale i Zachód. To bohaterscy Polacy, na czele których stał genialny strateg, powstrzymali w 1920 r., nie szczędząc krwi i trudów, potężną nawałę Armii Czerwonej zmierzającej na Berlin i Paryż. Charakter i talenty Marszałka bardzo cenił nuncjusz papieski w Warszawie Achille Ratti, który w czasie Bitwy Warszawskiej jako jeden z dwóch (obok wysłannika Turcji) zagranicznych przedstawicieli dyplomatycznych nie uciekł ze stolicy. Gdy abp Ratti został wybrany 6 lutego 1922 r. na papieża (Pius XI), podtrzymywał przyjaźń z Józefem Piłsudskim.

Zapewniam Państwa, że po lekturze tej książki można zostać początkującym piłsudczykiem. Wiem to na własnym przykładzie, wcześniej bowiem zbytnio nie interesowałam się ani jego postacią, ani jego myślami. Był po prostu postacią pomnikową, której, w moim mniemaniu, należała się cześć za to, co zrobił dla Polski niepodległej. Ta książka jednak zrodziła moją fascynację. Rozumiem teraz lepiej słowa kard. Augusta Hlonda, które zresztą posłużyły za motto książki: „Józef Piłsudski poza wielu innymi zasługami zapisał się w dziejach wskrzeszonej Polski jako pogromca zbrojnego bolszewizmu, który chciał pobić Polskę i wcielić ją we wszechświatową Republikę Sowiecką. Zwycięstwami z 15 i 16 sierpnia 1920 r. stanął Marszałek Piłsudski w szeregu dziejowych obrońców wiary. Pod jego dowództwem zwycięski czyn bohaterskiej armii polskiej, zwany «Cudem nad Wisłą», osiągnął znaczenie Lepanta i Wiednia. Za to należy się Piłsudskiemu wieczna wdzięczność nie tylko obywateli Polski, lecz całego chrześcijaństwa”.

Książka okazuje się ponadto zadziwiającym komentarzem do obecnych wydarzeń w naszym kraju. Czytając ją, można odnieść wrażenie, że Marszałek obserwuje i opisuje nie II RP, ale nasze obecne życie polityczne i społeczne. Warto zwrócić szczególną uwagę na materiał ilustracyjny, książka zawiera bowiem 75 unikatowych ilustracji – nie tylko wiele dokumentalnych fotografii, ale też fantastyczne rysunki i grafiki, w tym dwa znakomite współczesne portrety Marszałka oraz satyryczny rysunek „Nocą w Belwederze” autorstwa krakowskiej artystki Ewy Barańskiej-Jamrozik. Książka Białego Kruka, która ukazuje się w Roku Józefa Piłsudskiego, dla uczczenia 150. rocznicy urodzin Marszałka, to dzieło godne tego wspaniałego jubileuszu i jak najbardziej godne rozpropagowania, bo – jak pisze wydawca – „gdy morale narodu polskiego jest mocno zachwiane, nie ma lepszego lekarstwa niż myśl i czyn św. Jana Pawła II oraz marszałka Józefa Piłsudskiego”.

Reklama

„Józef Piłsudski do Polaków. Myśli, mowy i rozkazy”, szkic biograficzny i wybór tekstów Bohdan Urbankowski. Wydawnictwo Biały Kruk, 200 str., 20,5 x 25 cm, papier kredowy 150 g, oprawa twarda, okładka lakierowana.

* * *

Książkę można nabyć w Fundacji Niedziela. Instytut Mediów lub w wydawnictwie Biały Kruk w cenie 59 zł + koszty wysyłki (cena detaliczna to 69 zł).
Książkę można kupić w pakiecie z albumem „Ojczyzna ocalona. Wojna sowiecko-polska 1918-1920” (168 str., cena det. 72,45 zł) w cenie łącznej 125 zł. Uwaga! przesyłka gratis.
Zamówienia pod numerami telefonów: Fundacja Niedziela. Instytut Mediów – 34 369 43 52, 34 365 19 17
Wydawnictwo Biały Kruk – 12 260 32 90, 12 254 56 04

2017-06-12 14:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zaplanowana na czwartek debata kandydatów na prezydenta nie odbędzie się

2020-07-01 21:26

[ TEMATY ]

debata

debata prezydencka

źródło: w polityce.pl

TVN, TVN24, Onet oraz WP zaprosiły sztaby kandydatów na prezydenta do wspólnej debaty; sztab Andrzeja Dudy odmówił uczestnictwa w rozmowach dot. debaty i poinformował, że ich kandydat nie weźmie w niej udziału; czwartkowa debata nie może się więc odbyć - głosi oświadczenie tych redakcji.

"TVN, TVN24, Onet oraz WP zaprosiły sztaby kandydatów na prezydenta do wspólnej debaty. Wierzyliśmy, że taka niezależna, transmitowana w mediach tradycyjnych i internetowych debata ułatwi milionom naszych widzów i użytkowników podjęcie świadomej i odpowiedzialnej decyzji w drugiej turze wyborów prezydenckich" - czytamy w oświadczeniu podpisanym przez redaktora naczelnego TVN24 Michała Samula, redaktora naczelnego Onetu Bartosza Węglarczyka oraz redaktora naczelnego Wirtualnej Polski Piotra Mieśnika.

"Zrobiliśmy wszystko, aby planowana debata była jak najbardziej demokratyczna, transparentna, niefaworyzująca żadnego z kandydatów, a jednocześnie po raz pierwszy zorganizowana w sposób, który umożliwiał obejrzenie jej zarówno w telewizji, jak i w internecie przez praktycznie każdego mieszkańca Polski i każdego wyborcę wśród Polonii" - zaznaczyli redaktorzy naczelni.

Jak podkreślono, "zaproszenie na debatę było jednocześnie zaproszeniem sztabów do dyskusji na temat wszystkich jej szczegółów i zasad".

"Niestety sztab Andrzeja Dudy odmówił uczestnictwa w tych rozmowach i ostatecznie poinformował nas, że ich kandydat nie weźmie udziału w debacie. Tym samym z przykrością informujemy, że jutrzejsza debata nie może się odbyć" - czytamy w oświadczeniu.

Debatę mieli prowadzić Monika Olejnik (TVN24), Grzegorz Kajdanowicz (TVN/TVN24), Andrzej Stankiewicz (ONET) i Marek Kacprzak (WP).

W poniedziałek kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski poinformował na Twitterze, że dostał zaproszenie na debatę w TVN, TVN24, Onet oraz WP, i weźmie w niej udział. "Otrzymałem zaproszenie na bezpośrednią debatę z Andrzejem Dudą przed II turą wyborów prezydenckich, która miałaby się odbyć 2 lipca; organizować chcą ją wspólnie TVN, TNV24, ONET i WP; chciałem debaty, chcę debaty, będę na debacie" - podkreślił Trzaskowski.

W środę prezydent Andrzej Duda podkreślił, że zawsze chętnie bierze udział w debacie, która odbywa się na uczciwych zasadach ustalonych ze wszystkimi. "A nie, proszę państwa, że jakaś jedna prywatna telewizja pana Trzaskowskiego podaje termin debaty i nakazuje się stawić" - powiedział Duda.

"Okazuje się, że pan Trzaskowski chce sobie organizować debatę pod ochroną zagranicznych mediów. Ja się na to nie zgadzam. Dlaczego polskie media mają być gorzej traktowane? Dlaczego ma być gorzej traktowany Polsat, dlaczego ma być gorzej traktowana TVP?” – dopytywał na wiecu w Złotowie prezydent.

"Mam nadzieję, że będziemy mieli w Polsce normalną, uczciwą debatę organizowaną przez wszystkie wielkie telewizje, do której będą mogły się dołączyć inne media, i będą mogły to na równych prawach transmitować. Mam nadzieję, że będziemy mieli taką debatę, bo ona się wszystkim Polakom należy. Z góry zapowiadam – absolutnie wezmę w takiej debacie udział” – zaznaczył prezydent. (PAP)

CZYTAJ DALEJ

Odpust w Lipach przypomina o wierności słowu

2020-07-02 14:30

[ TEMATY ]

diecezja toruńska

Lipy

Matka Boża Lipska

ks. Paweł Borowski

Podczas odpustu ku czci Matki Bożej Lipskiej bp Józef Szamocki przypomniał, że wszyscy jesteśmy wezwani do tego, by pomnażać chwałę Bożą w świecie, w którym żyjemy.

Zobacz zdjęcia: Odpust w Lipach przypomina o wierności słowu

Wypełnienie tej misji wiąże się z wiernością słowu danemu Chrystusowi, życiem sakramentami i słuchaniem Słowa Bożego. Tylko w ten sposób będziemy jak Maryja wskazywać ludziom na Chrystusa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję