Reklama

Idą drogą Franciszka Stefczyka

U Królowej Polski w 300-lecie koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe świętowały jubileusz 25-lecia odrodzenia unii kredytowych w Polsce

Na jubileuszowe spotkanie SKOK-ów przybyli na Jasną Górę przedstawiciele kas z całej Polski. Wśród gości obecni byli reprezentanci rządu, parlamentu i Kancelarii Prezydenta RP. Przybyli także członkowie unii kredytowych z USA i Ukrainy oraz ks. Krzysztof Gołębiewski i ks. Kazimierz Kurek. Odczytane zostały listy prezydenta RP Andrzeja Dudy i marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego. Z dalekiej Ameryki Południowej słowo do SKOK-ów skierował arcybiskup Buenos Aires kard. Mario Aurelio Poli. Tłumaczył je misjonarz ks. Marcin Schmidt, pracujący w Chile i Argentynie wśród najbiedniejszej ludności, do której ofertę kieruje dzieło samopomocy finansowej realizowane przez unie kredytowe. Misjonarz przypomniał o bliskiej współpracy papieża Franciszka z przedstawicielami unii kredytowych. Niewiele osób wie, że Ojciec Święty ma osobiste związki z sektorem samopomocy finansowej – jego ojciec był założycielem unii kredytowych w Argentynie.

– Jesteśmy tu, aby prosić Matkę Bożą o wspieranie nas w naszej pracy. Nie wolno nam zapominać, do jakich zadań jesteśmy powołani i na jakich fundamentach opiera się nasza praca: wiary i tradycji – powiedział do przedstawicieli SKOK-ów zebranych w Auli o. Kordeckiego na Jasnej Górze Rafał Matusiak – prezes Kasy Krajowej Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych.

Jubileuszowe dziękczynienie SKOK-ów rozpoczęła Msza św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej, której przewodniczył częstochowski arcybiskup senior Stanisław Nowak. Eucharystię koncelebrowali: o. Ryszard Bortkiewicz – definitor Zakonu Paulinów oraz ks. Ireneusz Skubiś – honorowy redaktor naczelny „Niedzieli”. W słowie powitania podprzeor Jasnej Góry o. Mieczysław Polak podkreślił misję kas kredytowych: walkę z wykluczeniem finansowym, wspieranie i inicjowanie polskiej kultury, działalność charytatywną i pielęgnowanie tradycji. Przypomniał również o wspieraniu jasnogórskiego sanktuarium: suknia zawierzenia Matki Bożej, tabernakulum w Kaplicy Cudownego Obrazu i figura Niepokalanej na błoniach jasnogórskich. – Członkowie kas to po prostu Polacy, to ojcowie, matki, babcie i dziadkowie, to robotnicy, urzędnicy, właściciele małych przedsiębiorstw, nauczyciele, studenci, emeryci, artyści, sportowcy – jest ich ok. 2 mln. Dziękujemy wam bardzo za waszą posługę – powiedział.

Reklama

Wartości, którymi kierują się kasy kredytowe, podkreślił w homilii również abp Nowak: – Służycie Ojczyźnie. Te wartości: służba dla rodziny, praca dla rodziny, pomoc rodzinom kierują waszym życiem. Bądźcie wierni tym zasadom, idźcie drogą, którą wyznaczył Franciszek Stefczyk. Staracie się o jego beatyfikację, ale on już teraz jest święty.

Na zakończenie Eucharystii złożony został Akt Zawierzenia Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych Matce Bożej Królowej Polski.

Dzień wcześniej przedstawiciele SKOK-ów modlili się podczas Apelu Jasnogórskiego. Modlitwę prowadził biskup pomocniczy archidiecezji gdańskiej Zbigniew Zieliński.

Reklama

– Członkowie społeczności Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych w Twoje, Maryjo, dłonie składają modlitwę nadziei, że nadal będą środowiskiem inspirującym się w swojej działalności katolicką nauką społeczną, by tak jak za czasów Franciszka Stefczyka, ks. Wacława Blizińskiego, Edwarda Woyniłłowicza i innych polskich patriotów byli ogniskami pracy organicznej motywowanej zasadą nauki społecznej Kościoła, aby ubodzy, niezamożni, pozbawieni obecności na rynku pracy znajdowali zachętę do współuczestnictwa w życiu społecznym, gospodarczym czy kulturalnym – powiedział.

W jubileuszowej, XXV Konferencji SKOK-ów nie mogło zabraknąć podziękowań i wyróżnień. Najwyższe odznaczenie kas kredytowych – statuetkę Feniksa, symbolizującego odradzanie się ruchu samopomocy finansowej w Polsce, otrzymali Ojcowie Paulini. W imieniu Jasnej Góry odebrał ją podprzeor o. Mieczysław Polak. – Traktujemy ten dar jako wotum dla Matki Najświętszej. Niech Matka Boża czuwa nad kasami – powiedział. Laureatem Feniksa 2016 został Maciej Łopiński, który przywołał postaci m.in. Lecha Kaczyńskiego, Przemysława Gosiewskiego, Macieja Płażyńskiego – również laureatów tego wyróżnienia.

Przed rozpoczęciem jubileuszowego spotkania jego uczestnicy oddali cześć ofiarom katastrofy smoleńskiej przed Epitafium Smoleńskim. Wśród ofiar katastrofy było wiele osób związanych z kasami, a Lech Kaczyński był współtwórcą systemu SKOK-ów. – Zbudowaliśmy SKOK-i, z których jesteśmy dumni. Odnieśliśmy sukces w trudnych, twardych realiach instytucji finansowych, chcemy rozwijać sektor spółdzielczości finansowej działający dla dobra wspólnego. Życzę kolejnych lat ciężkiej pracy, bo tylko z ciężkiej pracy rodzą się rzeczy wielkie – powiedział na zakończenie jasnogórskiego spotkania prezes Rafał Matusiak.

Dziękczynną pielgrzymkę SKOK-ów do Jasnogórskiej Matki poprzedziła pielgrzymka do grobu św. Jana Pawła II. W czasie audiencji generalnej sen. Grzegorz Bierecki – inicjator odrodzenia w Polsce spółdzielczego ruchu samopomocy finansowej i przez kilka lat przewodniczący Światowej Rady Związków Kredytowych wraz Małgorzatą Gatz – wiceprezes Kasy Krajowej SKOK-ów w imieniu całej społeczności członków i pracowników spółdzielczych kas wręczyli Ojcu Świętemu słownik historyczny pt. „Społeczne instytucje oszczędności i kredytu w Polsce do 1939 roku”, a także kopię obrazu Matki Bożej Kodeńskiej.

* * *

Warto wiedzieć:

• Na jubileusz SKOK-ów Poczta Polska wydała znaczek z wizerunkiem Franciszka Stefczyka.

• SKOK-i inicjują wiele wydarzeń kulturalnych, były mecenasem m.in. utworu „Uprising” („Warszawo, walcz”) szwedzkiej grupy Sabaton czy „Sinfonii Jubilate” Gedymina Grubby. Utwór pod dyrekcją kompozytora został wykonany w Filharmonii Częstochowskiej w wigilię jubileuszowych uroczystości. Z częstochowskimi filharmonikami wystąpili Anita Rywalska-Sosnowska (sopran) i Kamil Pękala (baryton).

• Światowa Rada Związków Kredytowych to organizacja skupiająca unie kredytowe ze 109 krajów świata.

2017-06-12 14:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zachodniopomorskie: Zderzenie dwóch autokarów i busa; 14 osób rannych

2020-07-05 20:24

[ TEMATY ]

wypadek

wypadek

PAP

W miejscowości Dźwirzyno w powiecie kołobrzeskim (woj. zachodniopomorskie) zderzyły się dwa autokary i jeden bus. W wypadku poszkodowanych zostało 14 osób - poinformował PAP rzecznik prasowy Komendy Powiatowej PSP w Kołobrzegu kpt. Krzysztof Azierski.

Jak przekazał PAP strażak, do wypadku doszło w niedzielę wieczorem w miejscowości Dźwirzyno. Zderzyły się tam dwa autokary i bus. "Łącznie w zdarzeniu uczestniczyło 19 osób podróżujących pojazdami, z czego 14 zostało poszkodowanych, w tym dwójka dzieci w wieku około 10 lat" - powiedział kpt. Krzysztof Azierski.

Dodał, że obecnie wszystkie osoby znajdują się poza pojazdami. "Są zaopatrywane zarówno przez zespoły ratownictwa medycznego, Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, jak również zastępy OSP i PSP" - przekazał Azierski.

Podkreślił, że nie ma póki co osób poważnie rannych. "Wszystkie osoby są kontaktowe i przytomne" - poinformował strażak.

Okoliczności wypadku wyjaśnia policja. 

CZYTAJ DALEJ

Papież odprawi Mszę w rocznicę wizyty na Lampedusie

2020-07-06 18:13

[ TEMATY ]

papież

Franciszek

PAP

W siódmą rocznicę swej wizyty na Lampedusie papież Franciszek odprawi 8 lipca o 11.00 Mszę św. w kaplicy Domu sw. Marty w Watykanie. W związku z ograniczeniami antypandemicznymi w liturgii uczestniczyć będą jedynie pracownicy Sekcji ds. Migrantów i Uchodźców w Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka.

Wizyta na Lampedusie 8 lipca 2013 r. była pierwszym pozarzymskim wyjazdem nowo wybranego papieża (nie licząc krótkiej wizyty u papieża seniora Benedykta XVI przebywającego wówczas w Castel Gandolfo). Ta włoska wyspa stała się bramą do Europy dla setek tysięcy uchodźców z Afryki. Franciszek pojechał tam, by uczcić pamięć osób, które chcąc dostać się do Europy, utonęły w Morzu Śródziemnym.

Podczas odprawionej na Lampedusie Mszy św. prosił Boga o wybaczenie obojętności wobec losu imigrantów. Papież przybył tam, by uczcić pamięć osób, które chcąc dostać się do Europy, utonęły w Morzu Śródziemnym. - Prosimy o przebaczenie dla tych, którzy wygodnie zamknęli się we własnym dobrobycie, który znieczula serce; prosimy o wybaczenie dla tych, którzy przez swoje decyzje na poziomie światowym stworzyli sytuacje, które prowadzą do tych dramatów - mówił Ojciec Święty.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję