Reklama

Czytajmy „Jasną Górę”!

Majowo-czerwcowy numer dwumiesięcznika „Jasna Góra” w dużej części poświęcony jest Maryi, z racji miesiąca maja, ale również z okazji jubileuszu 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.

„Z pokorą i szczerością pragnę wyznać, że miewałem często na swojej drodze duchowej problemy z Maryją! Konkretnie z Jej godnością królewską. Jak ją pojmować? Czy Maryja, która mówi o sobie w momencie Zwiastowania: «Oto Ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według twego słowa!» (Łk 1, 38), chce w ogóle być królową? Czy to się godzi, aby pokorna służebnica Pana była czczona przez nas jako Królowa Nieba i Ziemi, a tym bardziej Królowa Polski?!” – pisze we wstępie o. Tomasz Leśniewski, redaktor naczelny periodyku.

Bieżący numer otwiera rozmowa o. Leśniewskiego z dr Katarzyną Jarkiewicz o rozwoju kultu maryjnego w Polsce pt. „Kobieta o Kobiecie. «Z dawna Polski Tyś Królową, Maryjo!»”. Wśród maryjnych artykułów są również: „Maryja – potęga Bożej miłości” – Magdy Marzec oraz „Majowa Pani” – Andrzeja Cieślika. Możemy przeczytać także artykuł o. Melchiora Królika „Jasnogórska Matka Miłosierdzia”.

Reklama

W numerze znajdziemy również kolejny artykuł z cyklu „Konfesjonał Narodu”, tekst o sakramencie pokuty i pojednania pt. „Pojednanie z Bogiem dokonuje się w miłości”, którego autorem jest o. Jerzy Kielech. Wśród artykułów historycznych znajdziemy teksty Pawła Glugli z Tarnowa „Pożar Jasnej Góry w 1900 roku” oraz o. Eustachego Rakoczego „Żołnierze Wyklęci”, poświęcony żołnierzom WiN-u.

W dwumiesięczniku kontynuowany jest ponadto cykl „Sam na sam z Bogiem”. Są to komentarze ojców paulinów do niedzielnej liturgii, dzięki którym możemy się lepiej przygotować do Eucharystii.

Numer 3/2017 dwumiesięcznika „Jasna Góra” można nabyć na terenie jasnogórskiego sanktuarium. Redakcja prowadzi także sprzedaż wysyłkową.

Dwumiesięcznik „Jasna Góra”; adres redakcji: 42-225 Częstochowa, ul. o. A. Kordeckiego 2, tel. 34 377 73 51, 34 377 73 17, e-mail: miesiecznik@jasnagora.pl, www.miesiecznik.jasnagora.pl .

2017-06-12 14:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Paryż zostanie poświęcony Sercu Jezusa i Maryi

2020-08-11 08:15

[ TEMATY ]

modlitwa

Francja

Skitterphoto/pixabay.com

W uroczystość Wniebowzięcia NMP, 15 sierpnia, arcybiskup Paryża Michel Aupetit poświęci stolicę Francji Najświętszemu Sercu Jezusa oraz Maryi.

Ceremonię w bazylice Sacre-Coeur poprzedzi wieczorna modlitwa 14 sierpnia na placu przed katedrą - poinformował francuski dziennik „La Croix”. Cała uroczystość zwieńczy przybycie do Paryża procesji maryjnej.

Od początku czerwca kilkudziesięciu francuskich chrześcijan pielgrzymuje przez 104 dni przez kraj. Pielgrzymi z figurą Matki Bożej idą uformowani w kształcie litery M. Głównymi punktami ich pielgrzymki są miejsca objawień maryjnych na terenie Francji w XIX wieku, m.in. Lourdes, La Salette i Pontmain.

CZYTAJ DALEJ

Kardynał Bo: nie ma innej drogi niż dialog

2020-08-12 15:37

[ TEMATY ]

Birma

youtube.com

Birma jest na dobrej drodze do demokratyzacji. Nie ma jednak gwarancji, że kraj nie wróci do rządów wojskowej junty. Trwają negocjacje, których celem jest zakończenie ciągnących się od dziesięcioleci w tym kraju konfliktów etnicznych i utrwalenie kruchej demokracji. „Nie ma innej drogi niż dialog” – podkreśla kard. Charles Maung Bo.

W Birmie żyją mniejszości etniczne, które od dekad walczą z dyktaturą wojskową. Kilka lat temu udało się zapoczątkować serię konferencji pokojowych, które nawiązywały do historycznego spotkania ludów Birmy w Panglong z 1947 roku. Wtedy mniejszości Szanów, Kaczinów i Czinów zgodziły się przystąpić do federacji Birmy. Teraz trwają przygotowania do kolejnej rundy negocjacji.

Arcybiskup Rangunu wezwał do pracy nad zjednoczeniem narodu. Przypomniał postacie birmańskich męczenników, bohaterów niepodległości kraju, w tym generała Aung Sana, który marzył o „nowym zjednoczonym narodzie” po kolonializmie brytyjskim i japońskiej inwazji. „Ich wizją było zbudowanie dumnego i zjednoczonego narodu. Uczcijmy ich ofiarę przez wybór drogi pokoju i demokracji” – zaapelował hierarcha.

Okrutne morderstwo sprzed 73 lat dało początek dziesięcioleciom podziałów i konfliktów. „Zdradziliśmy naszych męczenników, zrobiliśmy wszystko odwrotnie niż nam wskazywali. Niepotrzebnie występowaliśmy przeciwko sobie” – przyznał metropolita Rangunu i przypomniał, że Papież Franciszek wezwał do zakończenia wszelkich konfliktów, aby pokonać wspólnego wroga, jakim jest obecnie koronawirus. „Niestety jego apel jest wciąż ignorowany. Teraz mamy szansę to zmienić budując państwo, którego rząd troszczy się o wszystkich obywateli, niezależnie od grupy etnicznej do jakiej należą i potrafi zrezygnować z rozwiązań wojskowych, które najczęściej przynoszą efekty przeciwne od zamierzonych” – zaznaczył hierarcha.

Przyznał, że każde państwo ma prawo do zbrojenia się i użycia siły w swojej obronie. Jednak najpotężniejszą bronią demokracji jest dialog, który prowadzi do pojednania i sprawiedliwości. „Okazując szacunek dla swojego narodu, zapewniając bezpieczeństwo nawet najbiedniejszym, Birma będzie mogła zająć należne jej miejsce w Azji i na świecie” – podkreślił kard. Bo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję