Reklama

Historia Matki w parku fatimskim

W zakopiańskim sanktuarium na Krzeptówkach uczczono 100. rocznicę objawień Matki Bożej w Fatimie i 20. rocznicę wizyty Jana Pawła II w mieście pod Giewontem. Zwieńczeniem tego wyjątkowego spotkania była prapremiera kantaty Jakuba Milewskiego zatytułowanej „Totus Tuus – CałyM Twój”

Uroczystości te były częścią trwających ponad tydzień obchodów, w trakcie których miało miejsce wiele wydarzeń religijnych i kulturalnych na terenie całego miasta. Rozpoczęły się one 2 czerwca br., natomiast spotkanie na Krzeptówkach – w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej – odbyło się cztery dni później, 6 czerwca. Tego dnia Mszę św. z udziałem arcybiskupów, biskupów oraz prezydenta Andrzeja Dudy sprawował abp Stanisław Gądecki – przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Swoje słowo do wiernych skierował też bp Virgílio do Nascimento Antunes – biskup diecezji Coimbra w Portugalii.

Wcześniej odbył się program słowno-muzyczny „Spotkania z Piękną Panią 100 lat temu”, a finałowym wydarzeniem tego dnia był koncert zorganizowany w sąsiadującym z sanktuarium Parku Fatimskim. Na tamtejszej scenie odbyła się premiera kantaty „Totus Tuus – CałyM Twój” autorstwa jednego z najmłodszych polskich kompozytorów i dyrygentów – absolwenta Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie Jakuba Milewskiego. Wcześniej stworzył on m.in. „Kantatę Przemienienia” – o cudzie w Sokółce.

– W każdym dziele próbuję o pewnych tematach mówić w nieoczywisty sposób. Najnowsze dzieło opowiada historię matki. Pokazaliśmy te najszczęśliwsze momenty w jej życiu, ale nie tylko, często nawiązując przy tym do życia Maryi. Staraliśmy się jednak nie mówić o Niej bezpośrednio, aby każdy mógł odnaleźć w kantacie swoją ziemską matkę – opowiada Milewski i dodaje: – Specyficzny tytuł utworu ma trzy symboliczne znaczenia. Z jednej strony, mówiąc „Totus Tuus”, mamy na myśli oczywiście zawołanie papieskie, z drugiej – stwierdzenie „CałyM Twój” nadaje temu tytułowi słowiańskości, a z trzeciej – wielka litera „M” jest wyciągniętym z herbu papieskiego symbolem Maryi.

Reklama

Libretto do kantaty przygotował Jerzy Binkowski – reżyser, psycholog, członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Wykonawcami dzieła byli natomiast soliści: Olga Szomańska, Edyta Krzemień, Michał Gasz i Janusz Kruciński, a towarzyszyły im Orkiestra Symfoniczna „Passionart” oraz Chór „Psalmodia” Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Jakub Milewski wyznał: – Z Jerzym Binkowskim znamy się od kilku lat. Różnica wieku między nami jest duża, Jerzy mógłby być moim dziadkiem, ale dzięki temu nasze dzieła są idealnym połączeniem tradycji z nowoczesnością. Cieszę się też, że do projektu udało mi się zaprosić wybitnych wykonawców. Stanąć przed takim zespołem – to był prawdziwy zaszczyt.

Koncert zorganizowany po podniosłych kościelnych uroczystościach zgromadził w Parku Fatimskim liczną publikę – księży, przybyłych tego dnia pielgrzymów i mieszkańców Zakopanego.

2017-06-12 14:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ratyzbona: szczegóły uroczystości pogrzebowej ks. Georga Ratzingera

2020-07-02 10:14

[ TEMATY ]

Ratzinger

pl.wikipedia.org

ks. prał. Georg Ratzinger

Niemiecka diecezja Ratyzbona okryła się żałobą po śmierci znanego kapłana. W wieku 96 lat zmarł 1 lipca ks. Georg Ratzinger, brat Benedykta XVI. Przez 30 lat był kapelmistrzem w katedrze ratyzbońskiej i kierownikiem chóru chłopięcego „Regensburger Domspatzen”.

Zmarły 1 lipca ks. Georg Ratzinger, brat papieża-seniora Benedykta XVI, wieloletni kapelmistrz w katedrze ratyzbońskiej i kierownik chóru chłopięcego „Regensburger Domspatzen” nie zostanie pochowany w rodzinnym grobie na cmentarzu w Ziegetsdorf. Miejscem jego pochówku będzie grób należący do fundacji chóru katedralnego “Domspatzen” na cmentarzu katolickim w Ratyzbonie, poinformowała niemiecką agencję katolicką KNA dyrekcja chóru.

Na cmentarzu w Ziegetsdorf są pochowani rodzice braci Ratzingerów oraz ich starsza siostra Maria. Według tamtejszej parafii św. Józefa, na tym cmentarzu już od 15 lat nie prowadzi się pochówków w ziemi. Pytana o szczegóły pracownica parafii wyjaśniła, że problemy stwarza bardzo gliniasta ziemia na cmentarzu i nie odpływają wody gruntowe. Z tego powodu możliwe są tylko pochówki w urnach.

„Domspatzen” mają swój grób na tzw. dolnym cmentarzu katolickim w Ratyzbonie położonym nieopodal dworca głównego.

„Drogi kapelmistrzu, byłeś dla mnie bratem w kapłaństwie i doradcą. Twoja muzyka była dla mnie szkołą modlitwy i drogowskazem dla wiary. Niezliczone liturgie w katedrze Ratyzbony i innych kościołach zawdzięczają swemu dyrygentowi piękno, serdecznie ciepło i podniosłość, potrafiłeś przemieniać sale koncertowe w świątynie”, napisał na internetowej stronie diecezji miejscowy biskup Rudolf Voderholzer. Za tę szczególną posługę kapłańską hierarcha podziękował Zmarłemu także „w głębokiej łączności z wieloma ludźmi, których serca napełniłeś pełnią Twojej duchowości”.

W dniach 18-22 czerwca bp Voderholzer towarzyszył papieżowi seniorowi Benedyktowi XVI, który przyjechał do Ratyzbony, aby odwiedzić swego ciężko chorego brata. Podczas tych pięciu dni bracia widzieli się dziewięć razy, kiedy „było mało słów, wiele ufnych gestów, a przede wszystkim wspólna modlitwa”, wspominał biskup Ratyzbony. Na stronie diecezji została otwarta elektroniczna księga kondolencyjna.

Z wielkim uznanie wspomina ks. Georga Ratzingera arcybiskup Monachium i Fryzyngi, kardynał Reinhard Marx. Były przewodniczący Konferencji Biskupów Niemiec podkreślił, że jako „zwierzchnik rodzinnej archidiecezji Zmarłego czuje się bardzo związany z nim oraz z jego bratem Benedyktem XVI”. Przy tej okazji przypomniał, że bracia Georg i Joseph Ratzingerowie razem przyjęli świecenia kapłańskie w 1951 roku.

„W tej sytuacji czuję szczególną bliskość z papieżem-seniorem, który stracił swego brata”, dodał kard. Marx. Podkreślił, że swoją niedawną wizytą w Ratyzbonie Benedykt XVI dał „prawdziwy znak miłości bliźniego”. Z uznaniem podkreślił, że ks. prałat Georg Ratzinger większość swego życia kapłańskiego spędził w Ratyzbonie, a poprzez muzykę kościelną dawał szczególny wyraz miłości Boga.

“Śpiewy jego ‘Domspatzen’ będą mu towarzyszyły w Niebie”, czytamy na stronie światowej sławy ratyzbońskiego chóru chłopięcego. Ich śpiew – przy zachowaniu przepisów na czas koronawirusa – będzie stanowił oprawę muzyczną podczas Mszy św. żałobnej za wieloletniego dyrygenta zespołu.

CZYTAJ DALEJ

Polak z sercem - dary zebrane przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży trafiły do Polaków na wschodzie

2020-07-02 13:21

[ TEMATY ]

Wschód

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

Polak z sercem

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

Ponad 24 tony żywności, przyborów szkolnych i środków czystości trafiło do Polaków mieszkających za wschodnią granicą. Udało się zebrać prawie 35 tysięcy zł., które przekazano najbardziej potrzebującym rodakom. Dobiegła końca II edycja akcji charytatywnej Polak z Sercem, którą zorganizowało Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży.

Oprócz zbierania darów prowadzono również zbiórki pieniężne zainicjowane przez „FUNDACJĘ DLA MŁODZIEŻY”. Caritas Polska udostępniła specjalny numer, pod którym za pośrednictwem SMS-a można było wesprzeć rodaków na wchodzie. W sumie zebrano ponad 35 tys. zł. Dary i środki finansowe trafiły m.in. do rodzin wielodzietnych, osób chorych, samotnych i starszych żyjących w okolicach Lwowa i Kamieńca Podolskiego na Ukrainie oraz do potrzebujących Polaków w Grodnie i Brześciu na Białorusi. W inicjatywę zaangażowało się ponad 1200 wolontariuszy z 22 diecezji.

„Po sukcesie pierwszej edycji akcji Polak z Sercem, podjęliśmy ją jeszcze raz. Okazało się, że podwoiliśmy wynik z poprzedniego roku. Dobro zaprocentowało i mogliśmy pomóc wielu naszym rodakom za wschodnią granicą” – mówi Patryk Czech, Przewodniczący Prezydium Krajowej Rady KSM.

To już II edycja akcji Polak Sercem. W poprzednim roku zebrano 12 ton żywności w 16 diecezjach. Wówczas w akcji brało udział prawie 600 wolontariuszy.

Część darów, z racji pandemii, trafiła do podopiecznych braci kapucynów w Warszawie i braci albertynów w Krakowie.

Patronat honorowy nad działaniami objęli: Senator RP – Pani Maria Koc, abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, bp Antoni Pacyfik Dydycz, Przewodniczący Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie, bp Marek Solarczyk, Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. KSM oraz abp Mieczysław Mokrzycki, arcybiskup metropolita lwowski.

Zobacz
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję