Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 25/2017, str. 8

Pielgrzymka Łowicka

Jaskółka pielgrzymek

Na Jasną Górę 3 czerwca br. dotarła 362. Łowicka Piesza Pielgrzymka, która jest jedną z najstarszych grup pątniczych w Polsce. Nazywana jest jaskółką pielgrzymowania, gdyż rozpoczyna sezon pielgrzymkowy na Jasną Górę. Tradycyjnie dociera w wigilię Zesłania Ducha Świętego. Księżacy postanowili iść z pielgrzymką na Jasną Górę po raz pierwszy w 1656 r., aby podziękować Królowej Korony Polskiej za uratowanie kraju od potopu szwedzkiego.

Pielgrzymkę powitał bp Józef Zawitkowski. – Oni przyszli zaraz po potopie, bo Łowiczaki umieją dziękować. Przyszli podziękować za to, że Matka Boża ocaliła naród od potopu. (...) Teraz przychodzą trochę inaczej, trochę inni ludzie, inaczej Matkę Bożą witają, inaczej Ją kochają, inaczej Jej śpiewają – ale bardzo ich kocham, bo tak się wystroją przed wejściem do Matki Bożej... – wyznał.

– „Idziemy, by głosić” – te słowa rozważaliśmy w odpowiedzi na słowa Pana Jezusa: „Idźcie i głoście” – wyjaśnił ks. Wiesław Frelek, przewodnik pielgrzymki. – Podjęliśmy trud pielgrzymowania po to, by było widać, że chrześcijanin to nie ten, który siedzi w głębokim, wygodnym fotelu, ale ten, który idzie – dodał.

Reklama

W ciągu 6 dni ok. 350 pielgrzymów pokonało ok. 190 km. Część z nich weszła na Jasną Górę w tradycyjnych strojach łowickich. Pątnicy powitali Matkę Bożą śpiewem: „Bądź pozdrowiona, Bogurodzico, prymasów Matko, Księżno Łowicka, tęczą pasiaków, wieńcami kwiatów bądź pochwalona, Matko Księżaków” oraz „A gdy Twój przybytek święty z dala ujrzymy” i trzykrotnie padali na twarz. Od lat śpiew podczas Łowickiej Pieszej Pielgrzymki animuje Waldemar Wojciechowski. Zgodnie z tradycją, pątnicy z ziemi łowickiej wykonali ludowe tańce pod pomnikiem Prymasa Tysiąclecia.

Żywy Różaniec

Idźmy i głośmy jak Maryja

Pod hasłem: „Idźmy i głośmy jak Maryja” odbyła się 3 czerwca br. 5. Ogólnopolska Pielgrzymka Żywego Różańca. W modlitwie uczestniczyło ok. 15 tys. wiernych. – Jeżeli ktoś kocha i wie, jakie łaski może otrzymać za wstawiennictwem Maryi – że może korzystać z obietnic, które Matka Boża dała za odmawianie Różańca św. – nie ma żadnej trudności, żeby podjął modlitwę różańcową – podkreślił ks. Jacek Gancarek – moderator Żywego Różańca archidiecezji częstochowskiej. Mszy św. na Szczycie Jasnogórskim przewodniczył arcybiskup senior Stanisław Nowak z Częstochowy.

Organizatorzy pielgrzymki już dziś zapraszają na 1. Ogólnopolski Kongres Różańcowy, który odbędzie się na Jasnej Górze w dniach 6-8 września br. Jego hasło to: „Różaniec ratunkiem dla świata”.

Reklama

Anonimowi alkoholicy

Żyjemy w trzeźwości

Z udziałem ok. 30 tys. osób w dniach 3-4 czerwca br. odbyły się 29. Jasnogórskie Spotkania Anonimowych Alkoholików pod hasłem: „Dziękujemy, niosąc pomoc tym, którzy jeszcze cierpią”. Pielgrzymi odprawili Drogę Krzyżową. Przewidziano prezentację twórczości artystycznej o tematyce związanej z ruchem AA. Przez całe popołudnie, wieczór i noc trwały mityngi. Wieczornej Mszy św. na Szczycie przewodniczył bp Antoni Długosz z Częstochowy. W homilii powiedział m.in.: – Wezwanie Pana Jezusa: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” ma nam towarzyszyć przez całe życie . To wezwanie powtórzone przez Matkę Bożą z Fatimy przyjmujemy – mamy się ciągle nawracać. A my wiemy, na czym polega nasze nawrócenie: aby samemu trwać w trzeźwości i pomagać innym, by oni też wierzyli, że mimo iż jestem alkoholikiem, mogę być trzeźwy.

Ks. Henryk Grządko – delegat Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości odczytał słowo przewodniczącego Zespołu – bp. Tadeusza Bronakowskiego. Organizatorem pielgrzymki był o. Ryszard Bortkiewicz – definitor generalny Zakonu Paulinów.

* * *

Krótko

5 czerwca za dar kapłaństwa w 50. rocznicę święceń dziękował ks. Franciszek Rząsa – założyciel Fundacji Pomocy Młodzieży im. Jana Pawła II „Wzrastanie”, konfrater Zakonu Paulinów.

6 czerwca modlił się na Jasnej Górze abp Andrzej Józwowicz – nowy nuncjusz apostolski w Rwandzie. Zawierzył Matce Bożej swą posługę, którą ma rozpocząć 28 czerwca br.

8 czerwca odbył się finał Konkursu „Jasna Góra wpisana w dzieje Narodu. 300. rocznica koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej”. Zwycięzcami zostali uczniowie Szkoły Podstawowej im. T. Kościuszki w Dąbiu. W spotkaniu udział wzięli: Urszula Bauer – śląski kurator oświaty, Alicja Janowska – dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Częstochowie, o. Marian Waligóra – przeor Jasnej Góry, o. Mariusz Tabulski – definitor generalny Zakonu Paulinów, o. Tomasz Tlałka i o. Michał Legan, a także Alina Kostęska – dyrektor Oddziału Okręgowego w Opolu Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2017-06-12 14:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niemcy: Benedykt XVI nie pojedzie na pogrzeb brata do Ratyzbony

2020-07-05 20:06

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

@Mazur/Episkopat

Benedykt XVI nie weźmie udziału w uroczystościach pogrzebowych swego brata ks. Georga Ratzingera w Ratyzbonie, zaplanowanych na 8 lipca. Według portalu Vatican News z 3 bm. na pogrzeb przybędą m.in. osobisty sekretarze papieża-seniora abp Georg Gänswein i były prefekt Kongregacji Nauki Wiary kard. Gerhard Ludwig Müller, który w latach 2002-12 był biskupem Ratyzbony.

Brat Benedykta XVI był przez 30 lat kapelmistrzem w katedrze ratyzbońskiej i kierownikiem działającego tam chóru chłopięcego „Regensburger Domspatzen”. Zmarł 1 lipca w wieku 96 lat. 93-letni papież-senior przebywał w Ratyzbonie w dniach 18-22 czerwca, by odwiedzić swego ciężko chorego brata. Jak wspominał obecny biskup tego miasta Rudolf Voderholzer, podczas tych pięciu dni bracia widzieli się dziewięć razy: „Było mało słów, wiele ufnych gestów, a przede wszystkim wspólna modlitwa”. Obaj bracia, którzy tego samego dnia 29 czerwca 1951 roku przyjęli święcenia kapłańskie, przez całe życie byli z sobą bardzo związani.

Uroczystości pogrzebowe ks. prałata Georga Ratzingera odbędą się 8 lipca w Ratyzbonie. Po Mszy św. pogrzebowej w miejscowej katedrze zostanie on pochowany na cmentarzu katedralnym w grobie należącym do fundacji chóru katedralnego „Regensburger Domspatzen”.

Ten znany na świecie chór pożegna swego wieloletniego kierownika podczas nieszporów w jego intencji w niedzielę 5 lipca. W nabożeństwie weźmie udział 220 śpiewaków. W uroczystości nie będą mogli jednak uczestniczyć wierni ze względu na panujące jeszcze ograniczenia, związane z koronawirusem. Całość będzie transmitowana na żywo na stronie internetowej diecezji.

CZYTAJ DALEJ

Włochy: 172 lekarzy zmarło od początku pandemii COVID-19

2020-07-06 19:38

[ TEMATY ]

Włochy

koronawirus

źródło: wPolityce.pl

172 lekarzy zakażonych koronawirusem zmarło we Włoszech od początku epidemii - ten najnowszy bilans podała w poniedziałek krajowa federacja Izb Lekarskich. Wśród zmarłych są emerytowani lekarze, którzy wznowili praktykę w związku z kryzysem w służbie zdrowia.

Łącznie SARS-CoV-2 zaraziło się prawie 30 tysięcy lekarzy, pielęgniarek i pielęgniarzy oraz innych pracowników włoskiej służby zdrowia. To ponad 12 procent całego personelu medycznego kraju.

80 procent zakażeń koronawirusem zarejestrowano w Lombardii, Emilii-Romanii i Wenecji Euganejskiej. (PAP)

sw/ ap/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję