Reklama

Dookoła świata

Spięcia na Bliskim Wschodzie

To najpoważniejszy od lat rozdźwięk wśród państw arabskich. Arabia Saudyjska, Bahrajn, Egipt, Zjednoczone Emiraty Arabskie oraz uznany międzynarodowo rząd Jemenu, zrywając relacje dyplomatyczne z Katarem, wywołały polityczne trzęsienie ziemi na Bliskim Wschodzie. Linie lotnicze tych krajów zawiesiły loty do stolicy Kataru – Ad-Dauhy. Arabia Saudyjska zablokowała drogi prowadzące do tego państwa i tym samym odcięła je od lądowych połączeń ze światem. Wybuch konfliktu odbił się natychmiast na giełdach szybkim wzrostem cen ropy.

Uczestnicy bojkotu oskarżyli Katar o wspieranie terroryzmu. Kraj ten był od lat krytykowany za wsparcie udzielane islamistom: Bractwu Muzułmańskiemu, uważanemu przez Arabię Saudyjską za bezpośrednie zagrożenie dla systemu królestwa, Hamasowi czy Hezbollahowi. Tyle że także Arabia Saudyjska, kierująca działaniami przeciwko Katarowi, ma sporo za uszami: ona również oskarżana jest o wspieranie terrorystów, także z Hamasu, a ponadto m.in. walczącego przeciwko wojskom prezydenta Baszara al-Asada w Syrii Frontu al-Nusra, uchodzącego za przybudówkę Al-Kaidy. Państwa Zatoki Perskiej już kilka lat temu wycofały ambasadorów z Kataru w proteście przeciwko wsparciu Bractwa Muzułmańskiego. Kryzys rozszedł się wówczas po kościach.

Władze Kataru oskarżyły państwa biorące udział w bojkocie o próbę podporządkowania go sobie, pogwałcenia suwerenności w oparciu o fałszywe przesłanki: na stronie Katarskiej Agencji Informacyjnej (QNA) pojawiła się wypowiedź emira Kataru Tamima bin Hamada al-Saniego, który miał zaatakować sąsiednie kraje, a poza tym wychwalać stabilizujący w regionie wpływ Iranu, ostro rywalizującego z Arabią Saudyjską. Tymczasem okazało się, że wypowiedź ta została zhakowana.

Reklama

Wojciech Dudkiewicz

* * *

Po ataku na Teheran

Ataki bombowe na parlament Iranu oraz mauzoleum ajatollaha Chomeiniego w Teheranie, w których wyniku zginęło kilkanaście osób, a kilkadziesiąt zostało rannych, zaogniły i tak bardzo napiętą sytuację na Bliskim Wschodzie. Iran uchodził dotychczas za mniej narażony na ataki terrorystyczne. Do ataków przyznało się tzw. Państwo Islamskie, o czym poinformowała powiązana z tą organizacją propagandowa agencja Amak, jednak Irańska Gwardia Rewolucyjna oświadczyła, że za zamachami stoi Arabia Saudyjska, a wspiera je USA. Chłodne stosunki Iranu z USA ochłodziły dodatkowo kondolencje przesłane przez prezydenta Donalda Trumpa. Zapewnił on o modlitwie za ofiary ataków, jednak dodał, że „państwa sponsorujące terroryzm mogą paść ofiarą zła, które promują”. W Teheranie określono te słowa jako odrażające.

wd

* * *

Zwycięska porażka

Mniejsze niż przypuszczano zwycięstwo Partii Konserwatywnej w wyborach parlamentarnych w Wielkiej Brytanii przez wielu – szczególnie przez jej przeciwników – zostało odebrane jako porażka. Jeszcze przed podaniem ostatecznych wyników głosowania było wiadomo, że rządzący dotychczas konserwatyści z premier Theresą May na czele nie uzyskali większości mandatów w Izbie Gmin, przez co w Wielkiej Brytanii najpewniej powstanie tzw. zawieszony parlament i nastąpi próba stworzenia mniejszościowego rządu. Opozycja natychmiast wezwała Theresę May do dymisji, co premier jednak odrzuciła. Jest to dla niej cios, bo ogłosiła przedterminowe wybory, by umocnić swoją pozycję przed negocjacjami z Unią Europejską w sprawie brexitu.

wd

* * *

200 tys. zakładników

Trzy lata po zdobyciu przez ISIS Mosulu, drugiego pod względem wielkości miasta Iraku, i proklamacji kalifatu przez Abu Bakra al-Baghdadiego w meczecie An-Nuri zamyka się pierścień oblężenia na starym mieście tej niegdyś 2-milionowej metropolii. Oblega je iracka armia wspierana przez proirańską szyicką milicję, kurdyjskich peszmergów oraz wspierających Kurdów żołnierzy USA. Zakładnikami zabarykadowanych tam dżihadystów stało się 200 tys. mieszkańców, których obecność utrudnia natarcie i tak niezwykle trudne w wąskich i krętych uliczkach.

Reklama

jk

* * *

Ostre spięcie

Obradom włoskiego parlamentu często towarzyszą ostre spięcia. Tym razem powodem był projekt ordynacji wyborczej. Gdyby ordynacja – proporcjonalna i z 5-procentowym progiem dla partii – została szybko uchwalona, już we wrześniu br. mogłyby się odbyć przyspieszone wybory. Wysokie dochody straciliby posłowie, którzy nie są pewni ponownego wyboru. To oni głosowali przeciwko projektowi, podobnie jak mała współrządząca Alternativa Popolare, co wywołało chaos w parlamencie i kolejny kryzys polityczny.

jk

* * *

Będą skanować

Unia Europejska zamierza kontrolować wszelkie artykuły eksportowane z Bangladeszu w poszukiwaniu materiałów wybuchowych. W Bangladeszu nie ma infrastruktury umożliwiającej skanowanie dużej ilości produktów – do UE trafia ponad połowa eksportu z Bangladeszu – dlatego eksport będzie musiał trafiać tam przez kraj, który ma taką aparaturę. Kosztowne skanowanie wpłynie na cenę eksportowanych artykułów, głównie odzieży, z i tak biednego Bangladeszu.

wd

2017-06-12 14:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Śpiew podczas ślubu musi mieć charakter sakralny

2020-07-03 14:12

[ TEMATY ]

muzyka

ślub

muzyka sakralna

Adobe Stock

W diecezji płockiej zorganizowany zostanie kurs dla osób, które wykonują śpiewy podczas Mszy św. z sakramentem małżeństwa. Ma to zapobiec sytuacjom, w których w repertuarze znajdują się utwory świeckie, nie oddające religijnego charakteru uroczystości.

Od przyszłego roku osoby i zespoły muzyczne biorące udział w ceremonii ślubu będą zobowiązane do posiadania zaświadczenia o ukończeniu takiego kursu.

Osoby zawierające ślub w kościele oraz ci, którzy w trakcie takiej Mszy św. wykonują śpiewy powinny mieć świadomość, że jest to sakrament, czyli spotkanie z Jezusem Chrystusem w liturgii. W związku z tym śpiewy muszą mieć charakter religijny, a nie świecki. W diecezji płockiej sprawy te reguluje instrukcja Biskupa Płockiego o przygotowaniu i sprawowaniu sakramentu małżeństwa, odnosząca się m. in. do kwestii muzyki i śpiewu w czasie Mszy św. z udzielaniem ślubu.

Ks. Marcin Sadowski, diecezjalny referent ds. muzyki kościelnej i dyrektor Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej „Musicum” im. Ks. Eugeniusza Gruberskiego w Płocku stwierdza, że osoby wykonujące śpiewy podczas Mszy św. z sakramentem małżeństwa miewają problem z doborem repertuaru, niekiedy wybierają utwory zaczerpnięte ze świeckiej muzyki rozrywkowej.

„Często wynika to z niewiedzy czy braku przygotowania do tego, aby poprawnie dobierać śpiewy na taką liturgię. Z tego powodu będziemy organizować kurs liturgiczny dla takich osób: żeby zrozumiały czym jest liturgia, jak ona przebiega, jakie śpiewy mogą być podczas niej wykonywane” – informuje ks. Marcin Sadowski.

Dyrektor „Musicum” dodaje też, że często mówi się, że na ślub przygotowuje się „oprawę muzyczną”, tymczasem nie jest to najlepsze określenie: „Muzyka jest integralną częścią liturgii, podczas której udzielany jest sakrament małżeństwa. Ona musi był w pełni włączona w liturgię eucharystyczną, będącą pamiątką męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, dlatego też śpiewy nie mogą być wtedy świeckie, ale dostosowane do tego, co dzieje się w czasie liturgii” – akcentuje diecezjalny referent ds. muzyki kościelnej.

Kurs dla osób zainteresowanych zaplanowano 17 października i 7 listopada w Płocku. W ramach kursu będą prowadzone zajęcia wyjaśniające sens liturgii, przebieg i znaczenie liturgii sakramentu małżeństwa, zasady poprawnego doboru repertuaru na Mszę św. połączoną z udzieleniem sakramentu małżeństwa. Uczestnicy zapoznają się też z prawodawstwem liturgicznym oraz zaleceniami Biskupa Płockiego i Diecezjalnej Komisji Muzyki Kościelnej.

Od przyszłego roku osoby i zespoły muzyczne biorące udział w ceremonii ślubu będą zobowiązane do posiadania zaświadczenia o ukończeniu takiego kursu.

Informacje i zapisy: www.musicum.pl

Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej „Musicum” im. Ks. Eugeniusza Gruberskiego w Płocku został powołany przez biskupa płockiego Piotra Liberę. Celem działalności instytutu jest troska o kształcenie oraz formację duchową i liturgiczną wszystkich muzyków kościelnych: organistów, dyrygentów chórów parafialnych, animatorów scholi dziecięcych i zespołów młodzieżowych, kantorów, psałterzystów, a także członków scholi, zespołów młodzieżowych, chórów oraz zespołów instrumentalnych, które posługują w kościołach diecezji podczas liturgii.

Instytut realizuje te cele poprzez organizowanie kształcenia muzyków kościelnych, na pierwszym miejscu prowadząc studium organistowskie, ale także różnego rodzaju kursy, szkolenia i warsztaty dla wymienionych osób lub grup. Zadaniem instytutu „Musicum” jest także prowadzenie formacji muzyków kościelnych, a więc organizowanie rekolekcji i dni skupienia dla organistów, scholi, zespołów, chórów itd. Instytut włącza się także działalność artystyczną, organizując lub pomagając w organizacji koncertów muzyki religijnej, zarówno dawnej, jak i współczesnej. Dyrektorem „Musicum” jest ks. mgr Marcin Sadowski.

CZYTAJ DALEJ

Papież odprawi Mszę w rocznicę wizyty na Lampedusie

2020-07-06 18:13

[ TEMATY ]

papież

Franciszek

PAP

W siódmą rocznicę swej wizyty na Lampedusie papież Franciszek odprawi 8 lipca o 11.00 Mszę św. w kaplicy Domu sw. Marty w Watykanie. W związku z ograniczeniami antypandemicznymi w liturgii uczestniczyć będą jedynie pracownicy Sekcji ds. Migrantów i Uchodźców w Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka.

Wizyta na Lampedusie 8 lipca 2013 r. była pierwszym pozarzymskim wyjazdem nowo wybranego papieża (nie licząc krótkiej wizyty u papieża seniora Benedykta XVI przebywającego wówczas w Castel Gandolfo). Ta włoska wyspa stała się bramą do Europy dla setek tysięcy uchodźców z Afryki. Franciszek pojechał tam, by uczcić pamięć osób, które chcąc dostać się do Europy, utonęły w Morzu Śródziemnym.

Podczas odprawionej na Lampedusie Mszy św. prosił Boga o wybaczenie obojętności wobec losu imigrantów. Papież przybył tam, by uczcić pamięć osób, które chcąc dostać się do Europy, utonęły w Morzu Śródziemnym. - Prosimy o przebaczenie dla tych, którzy wygodnie zamknęli się we własnym dobrobycie, który znieczula serce; prosimy o wybaczenie dla tych, którzy przez swoje decyzje na poziomie światowym stworzyli sytuacje, które prowadzą do tych dramatów - mówił Ojciec Święty.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję