Reklama

Niedziela Rzeszowska

Złoty jubileusz w klasztorze na Jasielskiej Górce

Od 1903 r. Siostry Wizytki z Jasielskiej Górki na trwałe wpisały się w historię i krajobraz Jasła, a także w serca i pamięć jaślan. Mało kto nie szedł tam, by prosić o modlitwę w trudnej sytuacji, bo przecież zadaniem sióstr jest modlitwa i pokuta, i na to liczą dorośli i młodzi. Albo któż z nas nie zachwycał się pięknie wyhaftowanymi szatami liturgicznymi, sztandarami i innymi jeszcze rzeczami? To najpiękniej potrafią wykonać siostry klauzurowe

Niedziela rzeszowska 24/2017, str. 6

[ TEMATY ]

zakonnica

Archiwum Sióstr Wizytek

Jubilatka matka Adalberta Wojtas z bp. Kazimierzem Górnym

W przeddzień święta Wniebowstąpienia Pańskiego, 27 maja, niezwykła uroczystość zgromadziła wiernych w zakonnym kościele na Jasielskiej Górce w klasztorze Sióstr Wizytek. Siostry, a wraz z nimi kapłani, parafianie i przybyli goście świętowali złoty jubileusz profesji zakonnej matki Adalberty Wojtas, przeoryszy tamtejszego klasztoru. W kościele w ciepłych i serdecznych słowach powitał wszystkich i przez cały czas obowiązki gospodarza domu wśród przybyłych gości pełnił ksiądz kapelan Bogdan Kloc.

Uroczystej Mszy św. przewodniczył bp Kazimierz Górny w asyście kilkunastu kapłanów diecezjalnych i zakonnych. Obecny był także o. Tytus OFMBern., asystent Federacji Wizytkowskiej z Kalwarii Zebrzydowskiej.

Kazanie wygłosił ks. inf. Wiesław Szurek. Oprawę liturgiczną Mszy św. przygotowały po części same siostry, a uświetnił ją pięknym śpiewem chór parafialny „Martinus” z Szebni oraz Orkiestra dęta.

Reklama

W kazaniu Kaznodzieja porównał klasztorną Jasielską Górkę do gór biblijnych. – Chrystus – według relacji Ewangelistów – udaje się na górę i wyprowadza tam swych ukochanych, gdy odsłania przed nimi zbawcze tajemnice – mówił. – I nas dziś Opatrzność Boża wyprowadziła na wymowną górę – Górkę Klasztorną w Jaśle, zwaną tak od klasztoru Sióstr Wizytek – Sióstr Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny – miejsce Boże, jakże wymowne w swej ponadstuletniej historii klasztoru Sióstr Wizytek, miejsce świecące jak morska latarnia, dająca orientację żeglarzom, by nie zginęli w bezkresie wód mórz i oceanów; świecące nie mocną wieczornej iluminacją, ale światłością jaśniejącą od Chrystusa – Światłości Świata, miejsce będące obronną Stanicą i Strażnicą broniącą w sercach ludzkich Bożej sprawy – przez cichą wytrwałą modlitwę, kontemplację i wielkoduszną bezinteresowną ofiarę życia. (...) Maryja nawiedzająca uwielbia Boga i raduje się w Bogu swoim Zbawcy. Wszyscy dołączamy się do Jej hymnu „Magnificat” – mówił.

Na tle hymnu „Magnificat” Kaznodzieja ukazał życie i służbę Dostojnej Siostry Jubilatki. Matka Adalberta w klasztorze pełniła różne funkcje, między innymi była infirmerką, mistrzynią nowicjatu, wielokrotnie wybierana na przełożoną, obecnie pełni tę funkcję ósmą kadencję, przez 18 lat była przewodniczącą Federacji Polsko-Węgierskiej Zakonu Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny i należała do Konsulty Konferencji Przełożonych Żeńskich Klasztorów Kontemplacyjnych w Polsce. W latach 2011-12 była przełożoną sióstr wizytek w Warszawie.

W słowie końcowym Ksiądz Biskup złożył Siostrze Jubilatce gratulacje i życzenia. Porównał życie i posługę Matki Przeoryszy do ewangelicznej Marii i Marty, zaznaczając, że w swoim życiu umiała łączyć posługę Marty, kiedy trzeba było zająć się różnymi pracami w domu, zwłaszcza przy remontach i odbudowie klasztoru, z posługą Marii, kiedy jako siostra klauzurowa poświęcała czas na modlitwę i trwanie przy swoim Mistrzu. Podkreślił, że powołaniem sióstr klauzurowych jest szczególnie modlitwa, a zwłaszcza w czasach nam współczesnych za Ojczyznę i polskie rodziny.

Reklama

Jaślanie i okoliczni mieszkańcy radują się obecnością Sióstr Wizytek w Jaśle. Cieszą się ich dobrocią i życzliwością. Wdzięczni są za modlitwę, która w każdym czasie płynie jak strumień światła na jasielskie domy, rodziny, szkoły i zakłady pracy.

2017-06-08 11:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nigeryjska zakonnica zginęła od wybuchu cysterny

[ TEMATY ]

śmierć

zakonnica

eksplozja

Nigeria

AFP/Vatican News

Nigeryjska zakonnica zginęła od wybuchu cysterny

Siostra Henrietta Alokha, dyrektorka szkoły dla dziewcząt w dzielnicy Abule Ado, w Lagos, w Nigerii jest jedną z 15 ofiar potężnego wybuchu cysterny z gazem, do jakiego doszło w ubiegłą niedzielą.

Eksplozja nastąpiła podczas Mszy odprawianej w szkole. Ogromny huk dał się słyszeć w odległości kilku kilometrów. Wybuch spowodował ogromny pożar, który objął wiele okolicznych budynków.

Siostra Henrietta pospieszyła na pomoc uczennicom. Gdy wychodziła z budynku ogarnęły ją płomienie, a konstrukcja uległa zawaleniu.

Pożar zniszczył kilkanaście budynków oraz szkołę, w której pracowała zakonnica. Arcybiskup Lagos, Alfred Adewale Martins powiedział, że siostra Henrietta, która zginęła na skutek pożaru zapłaciła najwyższą cenę za zapewnienie bezpieczeństwa ponad 300 uczennicom, za które była odpowiedzialna. Zakonnica należała do Zgromadzenia Sióstr Najświętszego Serca, pierwszego zakonu tubylczego w regionie południowo-wschodnim Nigerii, założonego przez abp Patricka Ebosele Ekpu, emerytowanego metropolity Benin City. Zgromadzenie nie powstało dla jakiejś szczególnej misji, ale, aby odpowiedzieć na potrzeby miejscowego Kościoła. Siostry są zaangażowane, aby eliminować głębokie przyczyny biedy, podnosić wykształcenie kobiet, umacniać pokój, sprawiedliwość, miłość oraz jedność całego stworzenia. Mottem zgromadzenia są słowa: „Ut unum sint”. Jest ono obecne w Nigerii, we Włoszech i Stanach Zjednoczonych.

CZYTAJ DALEJ

Miliony od Trzaskowskiego dla byłej agentki

2020-05-23 18:19

[ TEMATY ]

polityka

komentarz

Facebook.com

Jolanta Lange wcześnie nazywała się Jolanta Gontarczyk i jako tajny współpracownik komunistycznego wywiadu TW Panna inwigilowała ks. Franciszka Blachnickiego. Jej fundacja nadal otrzymuje gigantyczne pieniądze z warszawskiego ratusza

W sierpniu 2019 roku odkryłem, że prezes jednej z warszawskich fundacji Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego Pro Humanum Jolanta Lange ma zmienione nazwisko. Do 2008 r. nazywała się Jolanta Gontarczyk TW Panna. Kobieta była jedną z ważniejszych agentek komunistycznej służby PRL, którą w latach 80-tych skierowano do inwigilacji twórcy Ruchu Światło Życie Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego. Obecna prezes stowarzyszenia Pro Humanum była więc płatnym i bardzo niebezpiecznym współpracownikiem reżimu komunistycznego, którą w latach 80. ścigał nawet kontrwywiad RFN.

O sprawie zrobiło się bardzo głośno i na jej temat rozpisywały się gazety, a o jej przeszłości informowały media internetowe i największe telewizje. Wydawałoby się, że po tych informacjach kierowany przez prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego urząd będzie unikał dalszej współpracy z fundacją Pro Humanum, na której czele nadal stoi "prezeska" Jolanta Lange vel Gontarczyk.

Niestety nic takiego się nie stało, bo 12 grudnia 2019 r. według zarządzenia "NR 1843/2019 PREZYDENTA MIASTA STOŁECZNEGO WARSZAWY" została przyznana dotacja 1 850 000 złotych na Prowadzenie Centrum Wielokulturowego w Warszawie, którego głównym operatorem jest właśnie fundacja Jolanty Lange. Prawie dwa miliony złotych publicznych pieniędzy przeznaczone jest na "działalność na rzecz integracji cudzoziemców, upowszechniania i ochrony wolności i praw człowieka oraz swobód obywatelskich, a także działań wspomagających rozwój demokracji w latach 2019-2022". Tych pieniędzy może być znacznie więcej, bo przeglądając umowy między Pro Humanum, a warszawskim ratuszem z poprzednich lat oprócz głównej umowy na prowadzenie "Centrum" były także dotacje na mniejsze projekty.

Czy znając przeszłość agentki służb komunistycznych można wnioskować, że prezes Jolanta Lange ma doświadczenie i zasługi dla upowszechniania i ochrony wolności oraz swobód obywatelskich, a także działań wspomagających rozwój demokracji? To retoryczne pytanie należy postawić kandydatowi na urząd prezydenta RP Rafałowi Trzaskowskiemu.

Sprawa może mieć ciąg dalszy. Jolanta Gontarczyk była bowiem jedną z ostatnich osób, która widziała ks. Franciszka Blachnickiego przed jego tajemniczą śmiercią. Na pewno będzie musiała znów zeznawać, bo 21 kwietnia 2020 r. "prokurator Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Katowicach podjął na nowo, umorzone w dniu 6 lipca 2006 roku, śledztwo w sprawie zbrodni komunistycznej, stanowiącej zbrodnię przeciwko ludzkości, polegającej na dokonaniu zabójstwa ks. Franciszka Blachnickiego w dniu 27 lutego 1987 roku w Carlsbergu przez funkcjonariuszy publicznych, poprzez podanie substancji, która spowodowała jego nagłą śmierć, co stanowiło prześladowanie pokrzywdzonego z powodów politycznych i religijnych".

Analizując treści ze strony internetowej Pro Humanum oraz na Facebooku można odnieść wrażenie, że stowarzyszenie jest mocno zaangażowane politycznie i światopoglądowo. Zapraszają na parady LGBT. Na fanpage można było znaleźć także sprofanowany wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej z tęczowym nimbem. Podczas uroczystości w Centrum Wielokulturowym zapraszany jest warszawski chór LGBT.

Więcej o współpracy Jolanty Lanego vel Gonatrczyk z warszawskim ratuszem oraz jej politycznej kariery w latach 90

CZYTAJ DALEJ

Ostrowiec Świętokrzyski: rozpoczęto kosztowny remont zabytkowej kolegiaty

2020-05-29 09:06

[ TEMATY ]

kolegiata

remont

Ostrowiec Świętokrzyski

Andrzej Łada i archiwum Kurii Sandomierskiej

Rozpoczęty został kosztowny remont zabytkowej kolegiaty pw. św. Michała Archanioła w Ostrowcu Świętokrzyskim. W pierwszym etapie remontu ekipy budowlane zajęły się wieżą, która stwarzała największe zagrożenie.

– Co jakiś czas z wieży odpadały kawałki tynku, więc żeby nikomu nic się nie stało remont zaczęliśmy właśnie od niej. Koszt remontu wieży wyniesie ponad 150 tys. zł. Całość środków pochodzi z ofiar parafian. Na chwilę obecną nie otrzymaliśmy żadnych dofinansowań – informuje ks. prałat Jan Sarwa, proboszcz parafii.

Remont nadzoruje Wojewódzki Konserwator Zabytków w Kielcach. Podjęte prace z zaciekawieniem obserwują mieszkańcy miasta. Znajdująca się na wzgórzu kolegiata to najbardziej rozpoznawalna budowla miasta, jego symbol i wizytówka.

– Prace nie są łatwe, choć dla mieszkańców bardzo widowiskowe, ponieważ zatrudniona ekipa pracuje na wysokości 40 metrów, z użyciem specjalnego wysięgnika. Mimo to nasza świątynia cały czas jest otwarta dla wiernych. Tak prowadzimy remont, aby nie przeszkadzał on w odprawianych nabożeństwach i Mszach świętych. Konieczna jest renowacja i odnowienie całej elewacji świątyni, ale ze względu na brak środków, remont podzielony został na etapy – dodaje proboszcz.

Kolegiata pod wezwaniem św. Michała Archanioła to jeden z najstarszych zabytków miasta. Tutaj odbywały się najważniejsze wydarzenia w nowożytnej historii miasta, m.in. takiej rangi, jak obecność wizytatora apostolskiego Achillesa Rattiego, późniejszego papieża Piusa XI. Bp Wacław Świerzawski podniósł 12 czerwca 2000 r. kościół św. Michała Archanioła do godności kolegiaty i ustanowił przy niej kapitułę.

Historia kościoła parafialnego, wówczas pw. św. Uriela Archanioła, sięga 1614 roku, kiedy to został ufundowany przez księcia Janusza Ostrogskiego, właściciela dóbr opatowsko-ćmielowskich, Jego konsekracji dokonał bp W. Lubieniecki 8 sierpnia 1614 r.

Świątynia została zniszczona w czasie potopu szwedzkiego przez wojska księcia siedmiogrodzkiego Jerzego Rakoczego. Odbudowano ją i ponownie konsekrowano w 1672 r. Zmieniono wówczas patrona i w miejsce św. Uriela Archanioła obrano św. Michała Archanioła.

Kościół jest murowany, o układzie bazylikowym, przebudowany w stylu neobarokowym. Korpus poprzedzony jest od zachodu czworoboczną wieżą, z przylegającymi do niej od południa sienią i składzikiem, a od północy kaplicą pogrzebową. Wnętrze jest trójnawowe, trójprzęsłowe.

Od południowej strony prezbiterium znajduje się kaplica przykryta kopułą z latarnią. W 1944 r. wykonany został nowy kamienny ołtarz główny. Umieszczony jest w obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, a u szczytu ołtarza – obraz patrona parafii św. Michała Archanioła.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję