Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Jubileuszowa edycja „Jonasza”

Niedziela bielsko-żywiecka 24/2017, str. 1

[ TEMATY ]

Biblia

konkurs

PB

Zwycięzcom „Jonasza” wręczono nagrody i statuetki proroka patronującego konkursowi

Zwycięzcom „Jonasza” wręczono nagrody i statuetki proroka patronującego konkursowi

Gratuluję tym, którzy uczestniczyli w tym konkursie. Bo każdy jest zwycięzcą, kto otwiera Pismo Święte i zaczyna czytać, i przyjmuje to, co jest czytane – mówił bp Roman Pindel do laureatów 20. edycji biblijnego konkursu „Jonasz”. Uroczysta gala podsumowująca ten popularny wśród uczniów konkurs obyła się 30 czerwca w Bielskim Centrum Kultury.

W okolicznościowym słowie skierowanym do zebranych w sali BCK biskup podkreślił znaczenie Pisma Świętego w życiu wierzących i konieczność okazywania szacunku wobec Biblii. Pokazał przy tym żydowski „Jad” używany w synagodze do wskazywania czytanych wersetów natchnionego Pisma. Z racji ekumenicznego charakteru tej biblijnej inicjatywy, w podsumowaniu wzięli udział także duchowni Kościoła ewangelicko-augsburskiego: bp Adrian Korczago, bp Paweł Anweiler i bp Jan Szarek. Obecni na gali pasterze na czele z bp. Romanem Pindlem wręczali zwycięzcom i ich opiekunom dyplomy, nagrody i statuetki proroka Jonasza.

Reklama

Wręczeniu nagród najlepszym znawcom biblijnych tekstów towarzyszyły występy laureatów artystycznych konkursów towarzyszących konkursowi głównemu.

Tegoroczny „Jonasz” poświęcony był Ewangelii według św. Jana. W zawodach brali udział uczniowie z diecezji bielsko-żywieckiej oraz z różnych terenów całej Polski: z Krakowa, Czarnego Dunajca, Knurowa, Orzesza, Jastrzębia Zdroju, Katowic i Warszawy. Konkurs odbywał się także na terenie Republiki Czeskiej.

Konkurs ma charakter ekumeniczny i skierowany jest do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Główną ideą konkursu jest poznawanie Słowa Bożego oraz zachęta do stosowania go w życiu.

Reklama

W etapie szkolnym jubileuszowej edycji wzięło udział ponad 15 tys. uczniów. Do kolejnego etapu rejonowego zakwalifikowało się 3,5 tys. uczestników. W ścisłym finale o miano najlepszych znawców Ewangelii Janowej walczyło 413 uczniów; ok. 150 zostało laureatami.

Głównemu konkursowi towarzyszyła edycja specjalna dla dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych oraz artystyczne konkursy towarzyszące: wokalny i recytatorski.

2017-06-08 11:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szanuj życie, bo jest święte

Niedziela podlaska 20/2015, str. 5

[ TEMATY ]

konkurs

ks. Artur Płachno

Uczniowie zaprezentowali program artystyczny, nawiązujący do tematyki konkursu, podkreślając również potrzebę dbałości nie tylko o życie doczesne, ale również o wieczne

Uczniowie zaprezentowali program
artystyczny, nawiązujący do tematyki
konkursu, podkreślając również
potrzebę dbałości nie tylko o życie
doczesne, ale również o wieczne

30 kwietnia w Zespole Szkół Specjalnych im. Jana Pawła II w Sokołowie Podlaskim odbyło się podsumowanie diecezjalnego konkursu dla szkół specjalnych „Szanuj życie, bo jest święte”

Konkurs już po raz drugi został zorganizowany przez Wydział Katechezy Kurii Diecezjalnej w Drohiczynie oraz Zespół Szkół Specjalnych im. Jana Pawła II w Sokołowie Podlaskim pod honorowym patronatem: biskupa drohiczyńskiego Tadeusza Pikusa, senatora RP Waldemara Kraski, podlaskiego kuratora oświaty Jerzego Kiszkiela, p.o. mazowieckiego kuratora oświaty Katarzyny Góralskiej, starosty sokołowskiego Leszka Iwaniuka, Instytutu Teologii Pastoralnej i Katechetyki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II oraz parafii pw. św. Jana Bosko w Sokołowie Podlaskim.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: tegoroczna szopka przyjedzie z Peru

2021-09-17 17:55

[ TEMATY ]

Watykan

szopka

szopka

Peru

fly4free.pl

Tegoroczna szopka na placu św. Piotra w Watykanie będzie pochodziła z Peru. Ukaże ona bogactwo kulturowe tego andyjskiego kraju. Przygotują ją mieszkańcy regionu Huancavelica. Będzie można ją oglądać od 15 grudnia przez 45 dni.

Na placu św. Piotra stanie replika w skali 1:1 typowej szopki rolniczej wspólnoty Chopcca, składająca się z ponad 30 elementów, wykonanych przez pięciu artystów specjalizujących się w regionalnej ikonografii. Wszystkie postacie – Dzieciątko Jezus, Maryja, św. Józef, Trzej Królowie, pasterze – zostaną wykonane z agawy, uformowane w gipsie i pokryte tkaniną dekorowaną w sposób typowy dla Chopcca.

CZYTAJ DALEJ

Obóz godny polecenia

2021-09-18 00:03

Archiwum Obozu Studenckiego w Białym Dunajcu

38. edycja legendarnego Obozu Adaptacyjnego Duszpasterstw Akademickich Wrocławia i Opola w Białym Dunajcu już za nami. Jaki był tegoroczny wyjazd? Co zostawił w sercach młodych ludzi? – opowiadają uczestnicy.

Ela z D.A. Dominik: Przyjechałam na Obóz w Białym Dunajcu nie znając nikogo i przyznaję, że już pierwszego dnia chciałam stąd uciekać. Jednak Obóz stworzył dla mnie przestrzeń do poznania nowych ludzi i nawiązania bliskich relacji z osobami, które kierują się podobnymi wartościami. Dwa tygodnie wspólnego mieszkania, chodzenia po górach, integracji i oczywiście Eucharystii otworzyły mnie – największego introwertyka na ziemi – na relacje z drugim człowiekiem i za to jestem bardzo wdzięczna. Cieszę się, że mogłam tu przyjechać.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję