Reklama

Niedziela Wrocławska

Archidiecezjalna Pielgrzymka Lotnicza do Fatimy

U stóp Matki Bożej Fatimskiej

Blisko 200 osób, 8 kapłanów, wzięło udział w archidiecezjalnej pielgrzymce do Fatimy w 100. rocznicę objawień. – Ta pielgrzymka była darem od Boga dla nas uczestniczących, ale także darem od nas dla całej archidiecezji – podkreśla ks. Marian Biskup, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Wrocławskiej Kurii

W 100. rocznicę Objawień Fatimskich odbyła się lotnicza pielgrzymka Archidiecezji Wrocławskiej zorganizowana przez Katolickie Radio Rodzina. Wzięło w niej udział blisko 200 osób. 2 i 3 maja modlili się u stóp Matki Bożej Fatimskiej. – Chodząc po Sanktuarium Fatimskim, modląc się na różańcu w miejscu objawień Matki Bożej, biorąc udział w procesji światła czy w Drodze Krzyżowej pośród drzew oliwnych, mogliśmy przenieść się do historii 100 lat temu, kiedy portugalskim dzieciom objawiła się Maryja. Cała pielgrzymka była dla mnie głębokim przeżyciem – wspomina jedna z uczestniczek Marta Łomnicka-Jasińska, sekretarz Radia Rodzina.

Reprezentacja Kościoła wrocławskiego

W Fatimie wierni rozpoczęli pielgrzymkę od Mszy św. w Bazylice Matki Boskiej Różańcowej, sprawowanej w intencji m.in. abp. Józefa Kupnego, biskupów pomocniczych, kapłanów i sióstr zakonnych, Seminarium Duchownego, Papieskiego Wydziału Teologicznego i innych instytucji kościelnych działających w archidiecezji. – Przyjechaliśmy tu, by wyznać naszą wiarę i nasze przywiązanie do Matki Bożej – mówił w homilii ks. Marian Biskup. – Jesteśmy w tym świętym miejscu jako reprezentacja Kościoła Wrocławskiego. W roku jubileuszu Sanktuarium Fatimskie jest szczególnym celem pielgrzymek. 13 maja przybędzie tu papież Franciszek, by w 100. rocznicę pierwszego objawienia składać hołd Bogu, Jezusowi Chrystusowi i Matce Najświętszej – podkreślał.

Reklama

Pielgrzymi z naszej archidiecezji spotkali się także na nabożeństwie różańcowym odprawianym w różnych językach świata w Kaplicy Objawień Matki Boskiej Fatimskiej i wzięli udział w procesji światła z figurą Matki Bożej. W uroczystość Matki Boskiej Królowej Polski wierni uczestniczyli o godz. 6.00 rano we Mszy św. w Kaplicy Objawień, gdzie spotkali się ze swoimi rodakami z różnych diecezji w Polsce. Przeszli również Drogę Krzyżową wsłuchując się w rozważania poświęcone prześladowanym chrześcijanom, które przygotował ks. Rafał Cyfka z Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Zwiedzili dom trojga pastuszków, którym objawiła się Maryja i modlili się przy grobach Łucji, Hiacynty i Franciszka.

Czułam się jak w domu

Od ponad 20 lat marzyłam, by stanąć przed obliczem Matki Bożej Fatimskiej i przynieść Jej swoje intencje. W 100-lecie objawień moje marzenie się spełniło – mówiła reporterce Radia Rodzina Patrycji Jenczmionce-Błędowskiej Lilianna Stankowiak. – To wspaniałe, że pielgrzymka odbyła się 2 i 3 maja, w Dzień Flagi i święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Czuć połączenie Fatimy i Polski dzięki Maryi.

Pani Lilianna wzięła udział w pielgrzymce z nastoletnią córką Katarzyną. – Zanosiłam do Matki Bożej Fatimskiej modlitwy w intencji mojej rodziny, zdrowia, w intencji szkoły, kolegów, koleżanek. Stanięcie przed Maryją było dla mnie dużym przeżyciem – podkreślała Kasia.

Reklama

Renata Guć w rozmowie z Patrycją Jenczmionką-Błędowską zaznaczała, że w trakcie pielgrzymki czuła nieustanną obecność Maryi: – Przez cały czas, kiedy modliłam się w Kaplicy Objawień, czułam niezwykłą moc Matki Bożej i Jej obecność. To było dla mnie wzruszające i niezwykłe przeżycie. Dzięki całej atmosferze Fatimy nie czułam się, jak w obcym kraju, ale jak w domu. Bo przyjechaliśmy tu do domu Matki.

Naładowali akumulatory

Jak podkreśla ks. Marian Biskup, archidiecezjalna pielgrzymka do Fatimy wpisuje się w rok duszpasterski „Idźcie i głoście”: – Nasza pielgrzymka wpisuje się w rok duszpasterski i jest inspirowana przez Rok Fatimski. Abp Józef Kupny podjął archidiecezjalną nowennę fatimską, od 13 lutego do 13 października w każdej parafii naszej archidiecezji odprawiane są nabożeństwa fatimskie. Duszpasterze zachęcają także do realizacji pięciu sobót fatimskich. Ta pielgrzymka lotnicza również wpisuje się w nasze archidiecezjalne obchody 100-lecia Objawień Fatimskich. Była darem od Boga dla nas, uczestników, ale i darem od nas dla archidiecezji. U stóp Matki Bożej Fatimskiej składaliśmy modlitwy za całą naszą archidiecezję. Cieszę się, że mogłem wziąć w niej udział. Pozostali uczestnicy pielgrzymki są także bardzo szczęśliwi, że mogli nawiedzić Fatimę, tutaj wyznać swoją wiarę, tu zostawić swoje prośby, tu naładować akumulatory.

Była to już 16. pielgrzymka lotnicza, której organizacji podjął się ks. Cezary Chwilczyński, dyrektor Radia Rodzina. Wyjazd wspierało Biuro Podróży Panorama. Patronat medialny nad pielgrzymką objął Tygodnik „Niedziela”.

Radio Rodzina składa podziękowanie Biuru Podróży Panorama, firmie WROLOT oraz Portowi Lotniczemu we Wrocławiu za wszelką pomoc w organizacji pielgrzymki.

2017-05-10 14:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kalwaria Zebrzydowska: ogólnopolska pielgrzymka rzemieślników i przedsiębiorców

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Julia A. Lewandowska

Przedstawiciele cechów, spółdzielni rzemieślniczych i izb rzemiosła oraz kupcy i przedsiębiorcy z całej Polski pielgrzymowali w sobotę do sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. W Ogólnopolskiej Pielgrzymce Rzemiosła i Przedsiębiorczości uczestniczyły również władze samorządowe oraz duszpasterze rzemieślników.

W bazylice Matki Bożej Anielskiej Mszy św. dla pątników przewodniczył kapelan rzemiosła polskiego ks. Krzysztof Rusiecki. Homilię wygłosił ks. Mariusz Buczewski z bazyliki Mariackiej w Krakowie, który pochodzi z Rumunii, gdzie przez wiele lat pracował jako duszpasterz. Kapłan przyznał, że udział w pielgrzymce ma dla niego szczególne znaczenie, bo pochodzi on z Kościoła mniejszościowego, gdzie jest tylko 5 proc. katolików.

CZYTAJ DALEJ

Program zdrowia wg św. Hildegardy

Św. Hildegarda z Bingen - doktor Kościoła powszechnego - była nie tylko teologiem i mistykiem, ale też prekursorką w wielu dziedzinach naukowych. Nazywana jest średniowiecznym Leonardem da Vinci.

Tak bardzo wyprzedziła swoją epokę, że nawet dziś wielu sądzi, iż nie mogła tego dokonać kobieta, a pod jej imieniem kryje się mężczyzna Hildegard.


Podziel się cytatem

Święta była uważną obserwatorką natury i ludzi. Badała wzajemne oddziaływanie pomiędzy światem żywym a martwym oraz ich wpływ na stan organizmu i duszy człowieka. Rezultaty swoich dociekań zawarła w traktacie o leczniczym i szkodliwym działaniu roślin i minerałów. Jak wyjaśnia Alfreda Walkowska, terapeutka medycyny św. Hildegardy w Polsce, Świętej z Bingen przypisuje się sporządzenie całościowego opisu niemieckiej fauny i flory. - Jej pisma z zakresu medycyny świadczą, iż zasługuje również na miano prekursorki teorii stresu oraz teorii kultury fizycznej i sportu. Analiza jej twórczości naukowej i mistycznej dowodzi, że przeczuwała prawo powszechnego ciążenia, wzajemnego przyciągania się ciał, zasady rozpraszania energii, istnienia krążenia krwi. Jako pierwsza z kobiet poruszała w swych pismach tematykę życia seksualnego i ginekologii.

CZYTAJ DALEJ

Fumigacja kościoła pw. Narodzenia NMP w Chlastawie

2021-09-17 22:26

[ TEMATY ]

Parafia Zbąszynek

kościół w Chlastawie

JAN MIKUŁAparafiazbaszynek.pl

Kościół pw. Narodzenia NMP w Chlastawie

Kościół pw. Narodzenia NMP w Chlastawie

Od 6 września w kościele filialnym pw. Narodzenia NMP w Chlastawie prowadzona jest fumigacja, której celem jest zwalczenie korników, które znajdują się w drewnianym kościółku.

Fumigacja jest przeprowadzana za pomocą substancji chemicznych w formie gazu. Substancje te nazywane są fumigantami. Główną zaletą fumigacji jest wysoka skuteczność w zwalczaniu szkodników drewna oraz neutralność procesu dla odkażanego materiału. Zakończenie prac fumigacji przewidywane jest pod koniec września i z tego powodu na ten czas zamknięty jest kościółek w Chlastawie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję