Reklama

Niedziela Świdnicka

Diecezjalna pielgrzymka katechetów

Sanktuarium Podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego na wałbrzyskim Podzamczu gościło w swoich murach na dorocznej pielgrzymce nauczycieli wiary – prowadzących katechezę we wszystkich typach szkół – z obszaru naszej diecezji świdnickiej

Z zaproszenia na to doroczne modlitewne spotkanie skorzystało blisko 200 osób poświęcających zawodowo swój czas sprawie wychowania i nauki wiary pośród uczniów szkół wszystkich szczebli.

Pielgrzymujących katechetów przywitał uroczyście w sobotę 22 kwietnia – przy boku Matki Bożej Bolesnej patronującej Wałbrzychowi i przy relikwiach Drzewa Krzyża Świętego – kustosz sanktuarium, proboszcz parafii, ks. Jan Gargasewicz, kierując na początku słowa swojej wdzięczności za wybór tej świątyni na miejsce dorocznego diecezjalnego dnia skupienia katechetów – do ordynariusza diecezji świdnickiej bp. Ignacego Deca, który przewodniczył okolicznościowej Mszy św., oraz do biskupa seniora Stefana Regmuta, przybyłego z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, który został zaproszony do wygłoszenia homilii i nauk w tym dniu, a także do księży – ks. Marka Korgula,wikariusza biskupiego ds. katechezy, i ks. Damiana Mroczkowskiego – diecezjalnego wizytatora, którzy dbają o formację katechetów.

Reklama

– Drodzy księża,wielebne siostry zakonne, katecheci, jestem zaszczycony spotkaniem z wami w świątyni, którą pamiętam dobrze, jak powstawała – mówił na wstępie homilii bp Stefan Regmunt. – To był trudny okres stanu wojennego, gdy misji jej budowy podjął się w 1981 r. pierwszy proboszcz tej nowo powstałej parafii ks.prał. Jan Sowa, a po nim ks. prał. Andrzej Raszpla, obaj kapłani, którzy przeszli już do wieczności. Mamy piękne dzieło powstałe siłą rąk i ducha – ich obu, a także tutejszych parafian i całego miasta.

Ksiądz Biskup przypomniał, że w Wałbrzychu ukończył II Liceum i Państwową Szkołę Muzyczną. Diecezja świdnicka i ziemia wałbrzyska są mu bardzo bliskie, także z tego powodu, że tutaj przed laty, w pobliskiej Jedlinie-Zdroju, znajdował się jego rodzinny dom.

– Gratuluję diecezji, że gromadzi swoich katechetów w ramach pielgrzymek odbywających się w różnych miejscach na spotkaniu modlitewnym, którzy chcą zgłębiać tajemnice naszej wiary, dokonywać religijnej refleksji i uświadamiać sobie prawdę o Chrystusie Zmartwychwstałym. Cieszy to tym bardziej, że dzieje się w pierwszym tygodniu, gdy wszyscy świeżo jeszcze przeżywamy minioną Niedzielę Wielkanocną, w której Chrystus Pan zmartwychwstał – mówił Ksiądz Biskup.

Reklama

Przypomniał słowa, które Jezus wypowiedział do Apostołów – „Idźcie i głoście Ewangelię całemu stworzeniu” i poprosił, aby katecheci odnieśli te słowa również do siebie. Pan Jezus ukazywał się po zmartwychwstaniu niewiastom i Apostołom wiele razy, m.in. w drodze do Emaus. Z tych ich spotkań budowała się siła Apostołów i wiara. – I oni czuli się zobowiązani, wręcz przymuszeni, opowiadać ludziom o tym, co wiedzieli, głosić Chwałę o zmartwychwstałym Jezusie Chrystusie i byli gotowi także cierpieć za Niego – podkreślał bp Regmunt.

– To zadanie, które otrzymywali Apostołowie za życia, Kościół przekazuje teraz różnym grupom, w tym również katechetom. Żeby głosili Ewangelię młodemu pokoleniu. Jednak, aby to wasze zadanie było skuteczne, musicie pogłębiać swoją wiarę i ją umacniać. Nikt z nas nie może przyznać, że jego wiara jest tak samo wielka, jak wiara, jaką posiadał rok temu. To jest po postu nieprawdziwe. Dlatego o swoją wiarę musicie się stale troszczyć i ją umacniać. Czynić to po to, aby z jej poznawania rodziła się na nowo moc i gorliwość w jej głoszeniu – mówił bp Regmunt.

Po Eucharystii reprezentacja katechetów podziękowała wiązankami kwiatów księżom biskupom Ignacemu Decowi i Stefanowi Regmuntowi oraz ks. Markowi Korgulowi, wikariuszowi biskupiemu ds. katechezy, za wspólną modlitwę. A druga delegacja katechetów w ich obecności udała się do nawy świątyni z figurą Matki Bożej Fatimskiej, by przed Jej obliczem uczestniczyć w akcie oddania w opiekę katechetów diecezji świdnickiej Matce Bożej. Po Mszy św. była krótka przerwa, a po niej w kościele konferencja bp. Regmunta z uczestnikami pielgrzymki, w której mówił o pomocy katechetów dla młodzieży w wyborach życiowej drogi. Spotkanie zakończono Koronką do Bożego Miłosierdzia.

2017-05-10 14:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Głosiciele Słowa

Niedziela łódzka 25/2021, str. I

[ TEMATY ]

katecheci

Ks. Paweł Kłys

Uczestnicy Szkoły Katechistów

Uczestnicy Szkoły Katechistów

Pierwsi katechiści posłani do swoich parafii.

Pierwszy raz ze Szkołą Katechistów spotkałem się podczas pracy na misjach w Boliwii, kiedy to w mojej niewielkiej parafii współpracowałem z dwudziestoma świeckimi katechistami. Zachwycali mnie oni swoją postawą, a szczególnie dumą, że ukończyli szkołę katechistów w mieście Cochabamba, gdzie zdobyli wykształcenie teologiczne, biblijne i pedagogiczne. To doświadczenie pokazało mi, że Szkoła Katechistów jest doskonałym narzędziem w przygotowaniu kompetentnych współpracowników świeckich, którzy mogą wraz z proboszczem podjąć pracę apostolską w parafii.

CZYTAJ DALEJ

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę, którą ci daje

2021-09-16 09:12

[ TEMATY ]

ksiądz

Jezus

Karol Porwich/Niedziela

Hymnem do Ducha Świętego odśpiewanym w łódzkiej bazylice archikatedralnej rozpoczęły się doroczne rekolekcje dla księży diecezjalnych i zakonnych, którym w dniach 15 – 17 września przewodniczy abp Grzegorz Ryś. Pierwsze rozważanie rekolekcyjne zostało oparte o fragment ewangelii św. Marka (Mk. 1.1-8)

Przyglądając się postaci św. Marka, łódzki pasterz wskazał na trzech uczniów Jezusa, którzy byli mistrzami dla autora Ewangelii. – Trzech uczniów Jezusa Chrystusa: Barnaba, Piotr i Paweł przekazywali Markowi wiarę. Chcę dzisiejszego wieczoru zatrzymać się tylko na tym jak ten przekaz się dokonywał, bo to jest coś, w czym każdy z nas może się odnaleźć, ale potrzebujemy się odnaleźć razem – zauważył arcybiskup.

CZYTAJ DALEJ

Pieśń o Zuzeli

2021-09-16 19:40

Paweł Wysoki

Prymasowe Betlejem i Tabor

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję