Reklama

Niedziela Przemyska

Pamiętają o Ojcu Świętym

Niedziela przemyska 20/2017, str. 4-5

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

rocznica

Archiwum szkoły

Dzieci z darami ołtarza

Dzieci z darami ołtarza

Zespół Szkół im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Gorzycach

W kolejną rocznicę kanonizacji św. Jana Pawła II, 27 kwietnia cała społeczność Zespołu Szkół im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Gorzycach obchodziła święto szkoły. Świętowanie rozpoczęła Msza św. odprawiona przez ks. prał. Tadeusza Białego – dyrektora Wydziału Nauki Katolickiej. Homilię wygłosił ojciec misjonarz Marcin Zaguła ze Zgromadzenia Ojców Białych, zwanych też misjonarzami Afryki. Mszę św. koncelebrował także ks. proboszcz Marian Jagieła i ks. Kazimierz Stawarz.

Po Mszy św. uczestnicy uroczystości przeszli się na plac szkolny przed pomnik Jana Pawła II. Tutaj reprezentanci uczniów, ich rodziców, nauczycieli i władz samorządowych złożyli wiązanki kwiatów przed pomnikiem Patrona, by w ten sposób wyrazić mu wdzięczność za opiekę i wspieranie codziennej pracy szkoły w trudnym dziele kształtowania serc i umysłów młodego pokolenia.

Reklama

Wiązankę kwiatów w imieniu władz samorządowych składał wójt gminy Tryńcza Ryszard Jędruch w asyście Stanisława Wielgosa – przewodniczącego Rady Gminy, Teofila Jakubca – przewodniczącego Komisji Oświaty, Kultury i Sportu oraz Mariana Glinianego – komendanta miejscowego oddziału Straży Grobowej.

Część artystyczna święta szkoły odbyła się już na sali gimnastycznej. Na widowni zasiadało naprawdę wiele osób: siostry zakonnye, rodzice, goście reprezentujący szkoły, władze samorządowe i różne organizacje pozarządowe. Kuratorium Oświaty w Rzeszowie reprezentowała wizytator Elwira Węgrzyn.

Występ dzieci i młodzieży poprzedziło wręczenie nagród laureatom konkursu wiedzy o Patronie oraz pewnej kwoty pieniędzy misjonarzowi o. Marcinowi na misje w Afryce, które zebrało Szkolne Koło Caritas.

Reklama

Potem na scenie królowały już dzieci i młodzież ubrane w tradycyjne stroje góralskie. Zresztą, motto uroczystości brzmiało: „W górach bliżej Boga”. Z owacyjną reakcją publiczności spotkały się tańce góralskie, pieśni z Podhala i utwory poetyckie tematycznie związane z polskimi górami. Po części artystycznej uczniowie otrzymali kremówki papieskie przygotowane przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Dorotą Czwakiel na czele.

To święto szkoły na pewno pozostanie na długo w pamięci jego uczestników i na pewno ucieszy Świętego Papieża Polaka spoglądającego już przez niebieskie okno na występy uczniów, na starania Rady Rodziców i nauczycieli nad przygotowaniem tej pięknej i wzruszającej uroczystości.

Andrzej Swatek

Przedszkole Mały Nazaret

Trzy lata po włączeniu Jana Pawła II w poczet świętych, 25 kwietnia dzieci z Niepublicznego Przedszkola Mały Nazaret, prowadzonego przez Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Archidiecezji Przemyskiej, uczciły wielkiego rodaka. Wraz z nauczycielami i rodzicami przygotowały montaż słowno-muzyczny zatytułowany „Z Wadowic do nieba”.

Sala widowiskowa Zamku Kazimierzowskiego w Przemyślu zgromadziła liczną publiczność podziwiającą recytację, tańce i śpiew przedszkolaków. Na scenie oprócz dzieci znaleźli się również rodzice. Wykonywano najbardziej znane i lubiane przez Papieża Polaka utwory. Jak się okazało, nie tylko słynna „Barka” jest znana powszechnie; widzowie chętnie dołączali do wspólnego śpiewania. Wśród gości obecni byli ks. proboszcz Jan Mazurek z parafii pw. Świętej Trójcy w Przemyślu, ks. dr Marek Machała, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin Archidiecezji Przemyskiej, a także przedstawiciele władz miejskich z przewodniczącą Rady Miasta Lucyną Podhalicz.

Każdy z gości jest w jakiś sposób związany z przedszkolem Mały Nazaret, więc śmiało można powiedzieć, że świętowanie rocznicy kanonizacji Jana Pawła II odbywało się w gronie rodzinnym. A skoro św. Jan Paweł II jest patronem rodzin, to z pewnością uśmiechnięty patrzył z nieba na kolejne pokolenie swoich dzieci.

Monika Jasina

2017-05-10 14:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jan Paweł II a Żydzi i judaizm - świadectwo

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Żydzi

kard. Stanisław Dziwisz

Małgorzata Cichoń

O stosunku Jana Pawła II do Żydów i judaizmu mówił kard. Stanisław Dziwisz 14 stycznia w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu podczas promocji książki abp Henryka Muszyńskiego pt. „Początek wspólnej drogi. Dialog katolicko-żydowski w Polsce w latach 1986–1994”. W swym wystąpieniu metropolita krakowski przypomniał bliskie więzy łączące papieża z Żydami, które zaowocowały rozwojem i umocnieniem zaangażowania Kościoła katolickiego w dialog międzyreligijny. W spotkaniu w przededniu Ogólnopolskiego Dnia Judaizmu udział wzięli m.in. przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem bp Mieczysław Cisło, emerytowany biskup bielsko-żywiecki Tadeusz Rakoczy i ks. dr Manfred Deselaers z Centrum Dialogu i Modlitwy.

Podajemy tekst wystąpienia kard. Stanisława Dziwisza:

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Nasze życie jest pielgrzymką - Eucharystia na Jasnej Górze pod przewodnictwem bp. Jacka Kicińskiego

2021-09-18 01:19

ks. Łukasz Romańczuk

Pasterka Maryjna

Pasterka Maryjna

W ramach Pielgrzymki Duchowieństwa i Wiernych Archidiecezji Wrocławskiej na Jasną Górę o północy została odprawiona Pasterka Maryjna, której przewodniczył bp Jacek Kiciński. 

Na początku homilii bp Jacek mówił o celu pielgrzymki - Bardzo się cieszę i Bogu dziękuję, że możemy wspólnie przybywać do naszej Matki i powierzyć jej nasze intencje. Przychodzimy na Jasną Górę, bo jesteśmy powodowani miłością i wdzięcznością. Pragniemy zawierzyć nasze rodziny i nas samych opiece Maryi.
Przywołując Ewangelię o odnalezieniu Pana Jezusa w świątyni, w której to Jezus, Maryja i Józef udają się do Jerozolimy, bp Kiciński mówił o życiu ludzkim, jako pielgrzymce - Wszyscy pielgrzymujemy do domu Ojca. Pielgrzymką jest nasze życie i na tej drodze nie jesteśmy sami. Pielgrzymujemy z innymi, a od Chrztu Świętego, w naszej pielgrzymce wiary jest obecny Jezus, Maryja i Józef. Jednak w tej pielgrzymce może być tak, że gdzieś zagubimy Jezusa. Dzieje się, to gdy zatrzymujemy się na sprawach ziemskich, doczesnych. Jakże często jesteśmy zamyśleni, zapatrzeni. Mamy wiele spraw do załatwienia. Żyjemy pod presją spraw pilnych. To wszechobecne „muszę” sprawia, że nie mamy czasu na sprawy Boże. W dzisiejszym świecie jesteśmy świadkami duchowej acedii. To sprawia, że wchodzimy w przestrzeń letniości, bylejakości - nauczał hierarcha.
Biskup Jacek zauważył różnicę pomiędzy zagubieniem Jezusa, a Jego znalezieniem - To są pewne proporcje. Żeby Go odnaleźć potrzeba wysiłku. Dziś Maryja podpowiada nam, co trzeba czynić, aby odnaleźć Jezusa. Na pierwszym miejscu trzeba podjąć wysiłek poszukiwania. Nie można popaść w rozpacz. Dalej, należy szukać Go we wspólnocie. Nie ustawaj w poszukiwaniach i nie zniechęcaj się w działaniu. Gdy ktoś kogoś kocha, to szuka go nawet w ciemności nocy i nie ustaje w drodze. Prawdziwa miłość nie zna ograniczeń - mówił biskup i pytał: - Jeśli zgubię Jezusa, czy chce Go szukać? A jeśli szuka, to gdzie Go szukam? Co jest naszą Jerozolimą i gdzie jest nasza świątynia?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję