Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź

Uczą miłości

Niedziela łódzka 20/2017, str. 3

[ TEMATY ]

przedszkolaki

przedszkole

Archiwum przedszkola

Dzieci przygotowały jubileuszowy występ

Dzieci przygotowały jubileuszowy występ

Wyjątkowy jubileusz 25. rocznicy reaktywacji Przedszkola Sióstr Honoratek im. Sługi Bożej Anieli Róży Godeckiej, założycielki bezhabitowego Zgromadzenia Małych Sióstr Niepokalanego Serca Maryi (powołanego z inicjatywy o. Honorata Koźmińskiego na początku XX wieku), świętowano w kościele Przemienienia Pańskiego. Uroczystą Mszę św. odprawił bp Adam Lepa. W liturgii uczestniczyli dawni i obecni pracownicy przedszkola, dzieci, absolwenci i ich rodzice.

Reklama

Przed 1939 r. siostry zamieszkały w domu przy ul. Lokatorskiej i objęły swą opieką Łódź, zwłaszcza świat pracy. Zorganizowały przedszkole, kuchnię dla bezrobotnych, szkołę rękodzielniczą, internat, pracownię robót ręcznych. Działalność przedszkola została przerwana przez II wojnę światową. Po wojnie placówka wznowiła swoje funkcjonowanie, ale w 1961 r. przedszkole przekształcono na państwowe, zwalniając siostry z pracy. Po 30 latach staraniem władz zgromadzenia przedszkole wróciło do sióstr.

Obecnie przedszkole honoratek to placówka uznana w całej Łodzi. Wielu rodziców dowozi swoje dzieci z bardzo odległych stron miasta, gdyż zależy im na dobrym przygotowaniu i katolickim wychowaniu swoich pociech. Uczęszcza tam 121 dzieci. Program wychowania realizowany jest zgodnie z zasadami Ewangelii, z zapewnieniem każdemu dziecku szacunku i respektowania jego tożsamości, uczy miłości do Boga, do drugiego człowieka i do Ojczyzny. Praca oparta jest na innowacji pedagogicznej dotyczącej wychowania integralnego z elementami pedagogiki Marii Montessori. Zajęcia prowadzone są zarówno przez siostry, jak i przez osoby świeckie.

Więcej na www.archidiecezja.lodz.pl

2017-05-10 14:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Niezapominajka” ma pięć lat

[ TEMATY ]

Świebodzice

przedszkolaki

przedszkole

UM Świebodzice

Przemiła uroczystość odbyła się w piątek 17 maja w Publicznym Przedszkolu nr 3 z Grupą Żłobkową "Niezapominajka”. Przedszkole świętowało pięciolecie nadania nazwy. Z tej okazji maluchy przygotowały występy i zaprosiły na nie swoich przyjaciół Wśród nich nie mogło zabraknąć burmistrza miasta Bogdana Kożuchowicza, kierownik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych UM Zofii Choińskiej, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Elżbiety Krzan, a także zaprzyjaźnionych pań dyrektorek ze szkół i przedszkoli miejskich z Żarowa i Strzegomia. Obecna była także przewodnicząca Rady Rodziców Anna Baran. Dzieci śpiewały i recytowały wierszyki, a dyrektor przedszkola Beata Gil wręczyła przyjaciołom przedszkola pamiątkowe statuetki. Goście z kolei obdarowali dzieci prezentami, a na końcu wszyscy zjedli pyszny tort – oczywiście w kształcie niezapominajki.

CZYTAJ DALEJ

Dzieciątko z Atocha

Niedziela Ogólnopolska 1/2019, str. 30

[ TEMATY ]

Hiszpania

Archiwum

Mały Pan Jezus z Atocha

Mały Pan Jezus z Atocha

Główne sanktuarium Dzieciątka z Atocha znajduje się w Meksyku i tam czcią wiernych jest otoczona oryginalna figurka Małego Pana Jezusa, jednak autentyczne początki historycznej „działalności” Dziecięcia miały miejsce w Hiszpanii

Hiszpania była wówczas pod okupacją Maurów. W Atocha, na przedmieściach Madrytu, wielu katolików zostało uwięzionych przez muzułmanów z powodu wyznawanej wiary. Więźniowie nie byli karmieni przez nadzorców, pożywienie zatem musiały im dostarczać ich rodziny. W końcu jednak kalif zarządził, że przychodzić do więzienia z żywnością będą mogły wyłącznie dzieci, które nie ukończyły jeszcze 12. roku życia.

CZYTAJ DALEJ

Daj im się wyśpiewać!

2021-09-16 20:46

Fot. Lumen de Lumine

Pod hasłem „Daj im się wyśpiewać!” rozpoczęły się przesłuchania do chóru Pueri Cantores Sanctae Hedvigis w Międzynarodowym Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy.

Chór tworzą młodzi chłopcy, ale w tym roku nabór rozpoczął się również do sekcji dziewczęcej. Spotkania organizuje Łukasz Czartowski, absolwent Papieskiego Instytutu Muzyki Sakralnej w Rzymie, dyrygent zespołu Schola Gregoriana Vratislaviensis – Lumen de Lumine i prezes Fundacji o tej samej nazwie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję