Reklama

Niedziela Lubelska

Tydzień biblijny

Niedziela lubelska 20/2017, str. 3

[ TEMATY ]

tydzień biblijny

Małgorzata Oroń

Włączenie nowych osób do Dzieła Biblijnego

Włączenie nowych osób do Dzieła Biblijnego

Narodowe Czytanie Pisma Świętego pod hasłem: „Weź i czytaj” to wspólna inicjatywa Dzieła Biblijnego im. św. Jana Pawła II oraz Fundacji Soar i Fundacji Dabar. Wydarzenie o charakterze ogólnopolskim, wpisujące się w 1050. rocznicę chrztu Polski, ma na celu zachęcenie wiernych do sięgania po Słowo Boże. Uroczysta inauguracja czytania Pisma Świętego odbyła się 29 kwietnia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. Ks. prof. Andrzej Kiciński, prorektor KUL, podkreślał, że Katolicki Uniwersytet Lubelski jest miejscem szczególnym, gdzie Pismo Święte jest obecne nie tylko podczas studiów teologicznych, lecz także w codziennym życiu wykładowców i studentów. Ogromny wkład w rozpowszechnianiu Pisma Świętego miał sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki, założyciel Ruchu Światło-Życie, który zachęcał młodych, by poznawali Słowo Boże i żyli nim na co dzień. Ks. Kiciński wyraził nadzieję, że „Biblia stała się kodem genetycznym chrześcijan, a słowo w niej zawarte wciąż inspiruje i przenika, prowadząc do wiecznego szczęścia”. W uroczystym odczytaniu fragmentu Listu do Galatów wzięło udział kilkanaście osób, które reprezentowały środowisko akademickie. Pismo Święte czytali również alumni z Metropolitalnego Seminarium Duchownego i dzieci z lubelskich szkół.

Reklama

Diecezjalna inauguracja Tygodnia Biblijnego odbyła się 30 kwietnia w kościele pw. Świętej Rodziny w Lublinie. – Wyrażam głęboką radość, że diecezjalne obchody tego wydarzenia odbywają się właśnie w papieskiej parafii, w przededniu 30-lecia wizyty św. Jana Pawła II – podkreślał proboszcz ks. prał. Tadeusz Pajurek. W czasie Mszy św. sprawowanej pod przewodnictwem ks. prof. Mirosława Wróbla, moderatora Dzieła Biblijnego im. św. Jana Pawła II Archidiecezji Lubelskiej, nastąpiło włączenie sześciu nowych członków w struktury Dzieła Biblijnego. Msza św. rozpoczęła jednocześnie 9. Tydzień Biblijny, którego hasło brzmi: „Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu”.

W homilii ks. prof. Mirosław Wróbel podkreślał, że bogactwo Pisma Świętego jest niemierzalne. – Pan Bóg wypowiada się na każdy temat i nie ma takiej sytuacji w życiu, której analogii nie można by znaleźć na kartach Biblii – mówił kaznodzieja. Jednocześnie pytał wiernych, co robią, aby zgłębiać mądrość Słowa Bożego. – Pismo Święte to słowo Boga, które chcemy, aby było słowem w naszym życiu; słowem, które życie przemienia, daje moc i blask, które daje pokarm i jest lampą dającą blask na drodze życia – mówił Ksiądz Profesor. Zwracając się do osób wstępujących do Dzieła Biblijnego, podkreślał, że są wezwani, aby przypominać współczesnemu światu, że Biblia jest kodem kulturowym. – Człowiek bez Biblii nie potrafi sobie odpowiedzieć na najważniejsze pytania, które nurtują nasze serca. Jesteście wezwani, aby przemieniać ten świat, aby kierować do ludzi to wielkie wezwanie: Weź i czytaj! Wszyscy jesteśmy wezwani do tego, aby żyć duchem Ewangelii. Powinniśmy owocować owocami Ducha Świętego, abyśmy poznawali, że czytanie Pisma Świętego ma wielką moc w życiu – mówił ks. prof. Wróbel. Dla potwierdzenia tych słów wszyscy wierni otrzymali fragmenty Listu do Galatów do osobistego rozważania i aktualizowania w swoim życiu.

Na rozpoczęcie Tygodnia Biblijnego w papieskiej parafii na Czubach została zainaugurowana działalność Kręgu Biblijnego. Spotkania w kościele przy ul. Jana Pawła II 11 odbywać się będą w każdy pierwszy czwartek miesiąca.

2017-05-10 14:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Żywy kontakt ze Słowem Bożym

[ TEMATY ]

Pismo Święte

tydzień biblijny

Czytanie słowa Bożego

Archiwum Barbary Oleksiuk

Praca ucznia Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II w Siemiatyczach

Praca ucznia Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II w Siemiatyczach

Dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II w Siemiatyczach aktywnie włączyły się w przeżywanie XII Ogólnopolskiego Tygodnia Biblijnego, który trwał od 26 kwietnia do 2 maja 2020 r. 

Uczniowie podczas katechez prowadzonych on-line, uwrażliwieni na potrzebę systematycznego czytania Pisma św., zostali zachęceni przez katechetki, aby czytali Ewangelię wg św. Mateusza lub inne wybrane przez siebie księgi. Była dana propozycja, aby Słowo Boże czytać na głos, ponieważ głośna lektura Pisma św. to cudowna pomoc w umacnianiu naszej wiary. To, co słyszymy na głos, łatwiej trafia do serca i przez ucho do umysłu. Dopiero wówczas, gdy czyta się głośno, zauważyć można ukryte bogactwo tekstu, jego piękno i moc.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: wystrzegajmy się zamknięcia w małych grupkach

2021-09-26 12:36

[ TEMATY ]

Franciszek

youtube.com/vaticannews

Przed zamykaniem się w małych, ekskluzywnych grupkach przestrzegł Ojciec Święty w rozważaniu przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański”.

Papież nawiązał do fragmentu Ewangelii (Mk 9, 38-41), czytanego w 26 niedzielą zwykłą roku B, w którym mowa o tym, że uczniowie zabraniali pewnemu człowiekowi wypędzania złych duchów w imię Jezusa. Pan zachęca ich, aby nie stawiali przeszkód tym, którzy czynią dobro i wzywa do czuwania nad własnym sercem, aby nie ulegli złu i nie gorszyli innych – wskazał Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Bp Solarczyk: jakiej chcemy Polski, zależy od nas samych

2021-09-28 21:47

[ TEMATY ]

Bp Marek Solarczyk

Karol Porwich/Niedziela

Jakiej chcemy Polski, zależy od nas samych – mówił biskup Marek Solarczyk, który celebrował mszę świętą w kościele św. Stefana w Radomiu. Każdego 28. dnia miesiąca w świątyni kościele wierni będą gromadzić się na wspólnej modlitwie za Polskę i zgłębiać wciąż aktualne nauczanie Prymasa Tysiąclecia. Wspólna modlitwa była również inauguracją spotkań formacyjnych członków Akcji Katolickiej Diecezji Radomskiej.

Ks. Andrzej Jędrzejewski, proboszcz parafii św. Stefana i asystent diecezjalny Akcji Katolickiej wyraził radość, że „trwamy w radosnym dziękczynieniu za beatyfikację kard. Wyszyńskiego tak bardzo wyczekiwaną i wymodloną”. - To on mówił, że kocha Ojczyznę bardziej niż własne serce, dlatego jest dla nas szczególnym patronem Ojczyzny i orędownikiem spraw kraju. Taka intencja właśnie dzisiaj nas gromadzi. Dziękujemy za dar beatyfikacji, ale i prosimy o Boże błogosławieństwo dla Polski - mówił ks. Jędrzejewski, witając wiernych i członków Akcji Katolickiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję