Reklama

Wszystkie nasze dzienne sprawy

Różnokolorowe koperty, które trafiają codziennie na redakcyjne biurka, a ostatnio coraz częściej e-maile, są świadectwem głębokiego zaufania, jakim darzą nas Czytelnicy. Dzieląc się na łamach niektórymi listami z redakcyjnej poczty, pragniemy, aby „Niedziela” była owocem zbiorowej mądrości redakcji i Czytelników.

Odszedł Człowiek: Pamięci Jacka M.

Droga Redakcjo!

Dlaczego tacy jesteśmy, aby „każdą kropeczkę” ustawiać koniecznie po swojemu...?

Reklama

To mnie nurtuje – od momentu, kiedy otrzymałam wiadomość, na początku bieżącego roku, o śmierci Jacka M. (Maciejewskiego). Miał 59 lat, kiedyś – żonę, trójkę dzieci, burzliwe życie. Zaznał ubóstwa i chłodu, ale i bogactwa relacji z wieloma ludźmi.

Wiadomość dotarła do mnie różnymi kanałami – chyba tak dawniej porozumiewali się ludzie – ktoś komuś, ktoś przez kogoś... Ktoś dał jakiś znak, inny zaczął dociekać i szukać śladów, aby odtworzyć przebieg zdarzeń, czas i miejsce.

Był samotnikiem, pomieszkiwał pod różnymi dachami albo i bez nich, ale nie obraził się na Opatrzność Bożą, ufał Jej i Ona go nie zawodziła. Miał wielu przyjaciół – „braci”; więzy nieraz silniejsze, niż bywają w rodzinie. Choć zawsze czuł niepewność swojego losu.

Reklama

Pamiętam, jak się cieszył, gdy kiedyś namówiłam go na wspólne odmawianie psalmów (brewiarza). Powtarzaliśmy to kilkakrotnie, a potem mówił: „Wiesz, jak po tych psalmach wszystko zaczęło mi się pięknie układać...” – i tu byłam zaskoczona.

Zawsze miałam o nim „swoje” wyobrażenie; klasyfikację na ludzi „lepszych” i „gorszych” i ocenę – „jak tak w ogóle można żyć?”.

Łatwo się gorszymy, błędnie oceniamy, kto kim jest dla kogo: w naszych oczach, a nie w Bożych.

Śmierć odwraca kartę takich podsumowań, wyobrażeń i wystawia rachunek sumienia, który musimy zrobić sobie nieuchronnie, za te wszystkie „kropeczki”...

Czy staramy się codziennie docenić drugiego człowieka i za niego dziękować?

2017-05-09 13:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament radości

"W centrum przebaczenia jest Bóg, który nas obejmuje, a nie lista grzechów i nasze upokorzenie" - pisze dyrektor wydawniczy mediów watykańskich Andrea Tornielii w swoim najnowszym komentarzu opublikowanym na portalu Vatican News.

Spowiedź jest "sakramentem radości", a nawet "ucztą", zarówno w niebie, jak i na ziemi. We wtorek 14 września, na stadionie w Koszycach, można było odnieść wrażenie, że papież Franciszek patrzy w oczy każdego z młodych ludzi, którzy przyszli go powitać, aby zaprosić ich do przeżywania sakramentu pokuty w nowy sposób. A to, co powiedział do nich Następca Piotra, było pocieszeniem nie tylko dla obecnych, ale dla każdego, kto śledził to spotkanie w telewizji lub w internecie, a nawet gdy tylko przeczytał papieskie przemówienie.

CZYTAJ DALEJ

Tajemnica stygmatów Ojca Pio

Niedziela Ogólnopolska 39/2018, str. 13

[ TEMATY ]

św. Ojciec Pio

Archiwum Głosu Ojca Pio

o. Pio

o. Pio

W 2018 r. minęło 100 lat od chwili, kiedy Ojciec Pio podczas modlitwy w chórze zakonnym przed krucyfiksem otrzymał stygmaty: 5 ran na rękach, boku i nogach – w miejscach ran Jezusa Chrystusa zadanych Mu w czasie ukrzyżowania. Jak obliczyli lekarze, którzy go wielokrotnie badali, z tych ran w ciągu 50 lat wypłynęło 3,4 tys. litrów krwi. Po śmierci Ojca Pio, 23 września 1968 r., rany zniknęły bez śladu, a według raportu lekarskiego, ciało było zupełnie pozbawione krwi

Chwilę, w której Ojciec Pio otrzymał ten niezwykły dar od Boga, opisał później w liście tak: „Ostatniej nocy stało się coś, czego nie potrafię ani wyjaśnić, ani zrozumieć. W połowie mych dłoni pojawiły się czerwone znaki o wielkości grosza. Towarzyszył mi przy tym ostry ból w środku czerwonych znaków. Ból był bardziej odczuwalny w środku lewej dłoni. Był tak wielki, że jeszcze go czuję. Pod stopami również czuję ból”.

CZYTAJ DALEJ

Ogólnopolski Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej Hosanna Festiwal

2021-09-20 13:29

[ TEMATY ]

patronat

Materiał prasowy

W dniach 17-19 września w Siedleckim CKiS odbył się 28. Ogólnopolski Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej Hosanna Festiwal. Wydarzenie zakończyło się wielkim sukcesem przyciągając setki młodzieży, a dzięki technologii streaming’u osoby, które nie mogły uczestniczyć fizycznie w trzydniowym spotkaniu oglądały go na żywo w internecie.

Materiał prasowy

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję