Reklama

Przy ołtarzu, na boisku, na scenie

– Mamy nadzieję, że kiedyś jako reprezentanci Polski zasilicie skład narodowej jedenastki. Tego wam życzę, abyście przysporzyli Polsce zwycięstw i chwały – powiedział do 2 tys. ministrantów abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który 1 maja br. oficjalnie otworzył 12. Mistrzostwa Polski Liturgicznej Służby Ołtarza w Piłce Nożnej Halowej o Puchar KnC – Częstochowa 2017

W kościele pw. św. Wojciecha w Częstochowie podczas liturgicznej inauguracji turnieju 1 maja br. abp Wacław Depo w sposób szczególny apelował do młodych, aby modlili się w intencji powołań kapłańskich, zakonnych i misyjnych, „żeby Polska nie utraciła odważnych ludzi młodych, którzy zaangażują się do końca życia w służbę Chrystusowi i braciom”. Czynił to z nadzieją, że Bóg wzbudzi pragnienie pójścia za Nim również pośród uczestników mistrzostw.

Działać czy tylko zbierać laury

Abp Depo zwrócił uwagę, że „świat podzielony jest na ludzi, którzy coś robią, i tych, którzy zbierają za to laury”. – Postaraj się, jeżeli możesz, należeć do pierwszej grupy. Jest w niej dużo mniejsza konkurencja – zwrócił się do uczestników mistrzostw. Tę myśl Dwighta Morrowa jako wskazówkę skierował do młodych na progu zmagań sportowych. Dziękował też wszystkim za pomoc: sponsorom, wolontariuszom, a przede wszystkim ks. Sebastianowi Ciastkowi, duszpasterzowi LSO Archidiecezji Częstochowskiej.

Reklama

Mszę św. na otwarcie turnieju koncelebrowało ok. 150 kapłanów, opiekunów LSO z całego kraju. Wszystkich zgromadzonych powitał ks. Stanisław Iłczyk, proboszcz parafii pw. św. Wojciecha. Dzień zakończył Apel Jasnogórski w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze z rozważaniem ks. Ciastka.

2 maja Msza św. pod przewodnictwem bp. Antoniego Długosza rozpoczęła drugi dzień rywalizacji.

Rozgrywki

W turnieju uczestniczyło 155 drużyn z 33 polskich diecezji. Rozgrywki były prowadzone w 12 halach sportowych w Częstochowie, Blachowni, Konopiskach, Olsztynie, Rędzinach, Kłobucku, Ostrowach n. Okszą i Poczesnej, w 3 kategoriach wiekowych: ministranci – roczniki 2004-07, lektorzy młodsi – roczniki 2001-03 i lektorzy starsi – roczniki 1997-2000. Pierwszego dnia rozgrywki były prowadzone systemem każdy z każdym. W każdej hali sportowej grały 3 grupy; z każdej hali 8 najlepszych drużyn przechodziło do fazy pucharowej (rozgrywanej 2 maja) i walczyło o miejsca 1-32. Drużyny z przedostatnich miejsc w grupach grały o miejsca 33-44, a te z ostatnich miejsc – w grupach o miejsca 45+.

Reklama

Po zakończeniu fazy pucharowej wszystkie drużyny spotkały się w Hali Sportowej Częstochowa, gdzie odbyły się mecze finałowe. Dla wszystkich zebranych wystąpił raper ks. Jakub Bartczak. Odbył się również mecz byłych sportowców Raków Częstochowa kontra księża archidiecezji częstochowskiej – zwyciężyli księża (5: 3).

Rozstrzygnięcie turnieju

Wręczenie medali, pucharów i nagród rzeczowych zakończyło mistrzostwa. I tak w kategorii: ministranci I miejsce zdobyła drużyna z parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Tymbarku (diecezja tarnowska), II – św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Rudniku (diecezja opolska), III – Przemienienia Pańskiego w Paszkówce (archidiecezja krakowska); w kategorii lektorzy młodsi I miejsce wywalczyła drużyna z parafii pw. Matki Bożej Fatimskiej w Chojnicach (diecezja pelplińska), II – św. Jana Ewangelisty w Zalasowej (diecezja tarnowska), III – św. Marii Magdaleny w Biskupicach (diecezja toruńska); w kategorii lektorzy starsi I miejsce zdobyła drużyna z parafii pw. Matki Bożej Królowej Świata w Radomiu (diecezja radomska), II – Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Czarnej Tarnowskiej (diecezja tarnowska), III – Świętej Trójcy w Jasionówce (diecezja białostocka). Dalsze miejsca zdobyły drużyny z archidiecezji częstochowskiej z następujących parafii – w kategorii ministranci: św. Piotra w Okowach w Białej k. Wielunia, Stygmatów św. Franciszka z Asyżu w Ostrowach n. Okszą, św. Andrzeja Boboli w Myszkowie, Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych w Gomunicach; lektorzy młodsi: Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych w Gomunicach, Stygmatów św. Franciszka z Asyżu w Ostrowach n. Okszą, Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Trębaczewie, św. Jana Chrzciciela w Olsztynie; lektorzy starsi: św. Walentego w Konopiskach, św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Mierzycach, św. Jana Kantego w Częstochowie, św. Stanisława BM w Wielgomłynach.

Organizatorzy

Gospodarzem turnieju po raz trzeci była archidiecezja częstochowska. Odbywał się on pod patronatem honorowym abp. Wacława Depo. Trud organizacji turnieju wzięli na siebie: Duszpasterstwo Liturgicznej Służby Ołtarza Archidiecezji Częstochowskiej, „KnC – Króluj nam Chryste”, Częstochowski Okręgowy Związek Piłki Nożnej, ks. Paweł Guminiak oraz gminy: Konopiska, Olsztyn, Rędziny, Kłobuck, Miedźno i Poczesna. Współorganizatorem był ks. Ryszard Umański – proboszcz parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Częstochowie.

Turniej odbył się pod patronatem medialnym Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, miesięcznika „KnC – Króluj nam Chryste”, TVP Katowice i Radia Fiat.

2017-05-09 13:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zanim zadzwonisz do egzorcysty…

2021-09-13 18:26

Niedziela Ogólnopolska 38/2021, str. 16-17

[ TEMATY ]

egzorcyzmy

demon

Adobe.Stock.

Demony można „widzieć” wszędzie albo wcale ich nie zauważać. Problemem jest uchwycenie właściwej perspektywy. Świat jest w rękach Boga.

Faktem jest, że dziś poszukuje się egzorcystów, choć przed kilkoma laty tego zjawiska nie było. Jeżeli nie będziemy ostrożni i nie przejmiemy się wskazaniami Kościoła, to owo poszukiwanie egzorcystów może stać się taką samą formą zabobonu, jak np. zwracanie się o pomoc do magów” (ks. Gabriele Amorth, Egzorcyści i psychiatrzy, s. 137-138).

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Dziękczynnie za światło wiary

2021-09-26 22:56

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Radomsko

Dziękczynienie za beatifikację

Beata Pieczykura/Niedziela

– Kardynał Stefan Wyszyński jest darem dla Kościoła nie tylko w Polsce. Przede wszystkim był prymasem jasnogórskim, a głos z Jasnej Góry był głosem do narodu. Dlatego musimy tak patrzeć na beatyfikację. To jest dar nie tylko dla nas, lecz także dla współczesnej Europy, powinien być znakiem, na którym mamy się oprzeć, i nie jest znakiem sprzeciwu. Błogosławiony kardynał nie jest po to, by was dzielić, ale po to, by nam przypominać, że Kościół ma obowiązek głosić prawdę Ewangelii i żądać wolności tej prawdziwej podporządkowanej prawdzie i sprawiedliwości społecznej, która musi dziś na nowo – powiedział „Niedzieli” abp Wacław Depo w parafii św. Lamberta Biskupa Męczennika w Radomsku.

Wdzięczność i pamięć zgromadziła wiernych w kościele św. Lamberta Biskupa Męczennika w Radomsku na dziękczynnej Mszy św. za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Róży Czackiej. 26 września liturgii przewodniczył abp Wacław Depo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję