Reklama

Małżeństwo ma to „coś”

Cóż mi, czy nam, da papierek? – takim wyświechtanym pytaniem próbują kończyć dyskusję młodzi ludzie, którzy żyją bez ślubu – w konkubinacie. Czy w takiej sytuacji można znaleźć kontrargument? Przynosi go kolejne studium socjologiczne, które pokazuje, że w małżeństwie jest to „coś”, czego nie ma w konkubinacie, a co wpływa na stałość związku i na szczęście dzieci. To „coś” występuje niezależnie od kultury czy szerokości geograficznej i daje asumpt do stwierdzenia, że małżeństwo jest instytucją naturalną, życiowo „ekologiczną”. A ekologia jest dziś „trendy”.

Reklama

Badanie przeprowadziły wspólnie Social Trends Institute i Institute for Family Studies. Z zebranych danych wynika, że konkubinaty rozpadają się dwa razy częściej niż związki małżeńskie. Co oczywiste w przypadku konkubinatu, bardziej zagrożone są dzieci, które po rozpadzie związku ojca i matki częściej niż rówieśnicy żyjący w pełnych rodzinach są nieszczęśliwe, mają kłopoty w szkole czy stwarzają problemy wychowawcze w procesie dorastania.

Skąd się bierze to „coś” w małżeństwie, co mimo propagandy dużej części mediów zapewnia trwałość większości związków? Zdaniem socjologów, odpowiedź tkwi w samej definicji małżeństwa i konkubinatu. Z tym pierwszym związane są takie społeczne kryteria, jak zobowiązanie, wierność i trwałość, podczas gdy istotą tego drugiego jest absolutna wolność połączona z brakiem trwałych zobowiązań.

2017-05-09 13:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież do słowackich jezuitów: wciąż żyję, choć niektórzy chcieli mojej śmierci

2021-09-21 13:42

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

- Wciąż żyję, choć niektórzy chcieli mojej śmierci – powiedział papież Franciszek podczas spotkania ze słowackimi jezuitami 12 września w Bratysławie. Zapis tej rozmowy ukazał się we włoskim czasopiśmie „La Civiltà Cattolica”.

Ojciec Święty dodał, że wie, iż „odbywały się nawet spotkania prałatów”, którzy myśleli, że jego stan jest poważniejszy, niż mówiono i „przygotowywali konklawe”. – Cierpliwości! Dzięki Bogu czuję się dobrze – zapewnił papież.

CZYTAJ DALEJ

„Fatima” - film, który pomaga w przeżywaniu wiary

2021-09-22 09:24

[ TEMATY ]

Częstochowa

Fatima

Tygodnik Katolicki Niedziela

pokaz filmu

Karol Porwich/Niedziela

Wieczorem 21 września w Cinema City w Częstochowie odbył się specjalny przedpremierowy pokaz filmu „Fatima” w reżyserii Marco Pontecorvo. Na projekcję filmu mieszkańców Częstochowy zaprosił Tygodnik Katolicki „Niedziela”.

Przybyłych do częstochowskiego kina pracowników, czytelników i przyjaciół „Niedzieli” przywitał redaktor naczelny ks. Jarosław Grabowski. – „Fatima” to film z przesłaniem. Popularyzuje on Fatimę i przybliża jej tajemnice. Być może także pomoże pogłębić wiarę – powiedział.

CZYTAJ DALEJ

Polichromie w Nidku pięknieją

2021-09-22 16:55

[ TEMATY ]

prace konserwatorskie

polichromie

Ks. dr Szymon Tracz

Polichromia na stropie nawy kościoła w Nidku.

Polichromia na stropie nawy kościoła w Nidku.

Drugi etap prac w kościele w Nidku został zakończony.

Ten etap obejmował prace konserwatorsko-restauratorskie polegające głównie na odczyszczeniu i uzupełnieniu dekoracji malarskich pokrywających nawę i strop we wnętrzu zabytkowego drewnianego kościoła Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza. Polichromię wykonał w 1877 roku malarz Jan Imitowski z Oświęcimia, co potwierdza sygnatura, jaką konserwatorzy odkryli na globie ziemskim znajdującym się na stropie w prezbiterium.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję