Reklama

Niedziela Świdnicka

Korona dla Matki Bożej Uzdrowienia Chorych

W roku 300. rocznicy koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej i 100-lecia objawień Matki Bożej w Fatimie diecezja świdnicka postanowiła ukoronować słynący łaskami obraz Matki Bożej Świdnickiej, noszący tytuł: „Uzdrowienia Chorych”

Niedziela Ogólnopolska 20/2017, str. 28-29

[ TEMATY ]

koronacja

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Obraz Matki Bożej Świdnickiej w sukienkach, które pobłogosławił papież Franciszek na Jasnej Górze 28 lipca 2016 r.

Obraz Matki Bożej Świdnickiej w sukienkach, które pobłogosławił papież Franciszek
na Jasnej Górze 28 lipca 2016 r.

Obraz ten czczony jest od przeszło 5 wieków w katedrze świdnickiej. Główne uroczystości, którym przewodniczył będzie legat papieski kard. Zenon Grocholewski, były prefekt Kongregacji Edukacji Katolickiej, odbędą się 13 maja 2017 r. w katedrze świdnickiej o godz. 11.00.

Owoc cudownego uzdrowienia

Sobór Watykański II zachęca „wszystkie dzieci Kościoła, aby szczerze zachowywały i rozwijały kult Błogosławionej Dziewicy (...), a praktyki i nabożeństwa ku Jej czci zalecane w ciągu wieków przez Urząd Nauczycielski cenili wysoko (...)” („Lumen gentium”, 67). Zachęta Soboru Watykańskiego II odnośnie do kultu Matki Bożej urzeczywistnia się w licznie istniejących sanktuariach w diecezji świdnickiej, od XV wieku również w sposób dynamiczny w kościele katedralnym pw. św. Stanisława, biskupa i męczennika, i św. Wacława, męczennika, w Świdnicy, gdzie w bocznej kaplicy umieszczony jest obraz przedstawiający Matkę Bożą Świdnicką z Dzieciątkiem Jezus na rękach. Jak podają źródła od XVII wieku, kult Matki Bożej rozszerza się szczególnie wśród osób chorych, które w modlitwie przed Jej wizerunkiem szukają szczególnej pomocy. Główną przyczyną wznowienia tegoż kultu było cudowne uzdrowienie jezuity Franciszka Paravicinusa, który pełnił w tym czasie obowiązki nauczyciela w świdnickim gimnazjum jezuickim. W 1680 r. zgłosił się on ochotniczo do opieki nad chorymi na dżumę w Kłodzku, gdzie również sam zachorował. Wzywając orędownictwa i opieki Matki Bożej Świdnickiej, zakonnik ślubował, że jeśli wyzdrowieje i powróci do pełni sił, będzie szerzył kult i cześć Matki Bożej. Cudownie uleczony wrócił do Świdnicy, gdzie w 1681 r. kazał obraz odnowić i umieścić w oszklonej gablocie. Wkrótce potem, w 1684 r., o. Franciszek wyjechał na misje do Indii, zaś jego współbracia kapłani w latach 1686-87 w dawnej kaplicy cechu rzeźników kazali zbudować ołtarz i umieścili w nim wizerunek Maryi.

Reklama

Po II wojnie światowej, a zwłaszcza od 1957 r., kiedy proboszczem parafii został mianowany ks. prał. Dionizy Baran, kult Matki Bożej Świdnickiej został wznowiony. W każdy wtorek przy licznym udziale wiernych odprawiane są Eucharystia, a po niej modlitwa różańcowa oraz inne stosowne modlitwy. Warto wspomnieć, że w XVII wieku Matka Boża Świdnicka otrzymała srebrną, pozłacaną sukienkę, która została skradziona w 1969 r.

Sanktuarium dla umacniania wiary

W roku Wielkiego Jubileuszu 2000 lat chrześcijaństwa, a także jubileuszu tysiąclecia archidiecezji wrocławskiej, mając na uwadze potrzebę umacniania wiary świętej oraz ugruntowanie czci Niepokalanej Dziewicy Maryi, kard. Henryk Gulbinowicz, arcybiskup metropolita wrocławski, 8 maja 2000 r. ustanowił i ogłosił kaplicę łaskami słynącego obrazu Matki Bożej Świdnickiej w kościele pw. św. Stanisława, biskupa i męczennika, i św. Wacława, męczennika, w Świdnicy jako lokalne sanktuarium w archidiecezji wrocławskiej.

W 2015 r. bp Ignacy Dec w liście pasterskim skierowanym do wiernych diecezji zachęcił ich do składania darów wotywnych i ofiar, które posłużyły w pewnej części do przyozdobienia koron i sukni dla obrazu Matki Bożej w katedrze świdnickiej. Autorem projektu i wykonawcą wotów jest Mariusz Drapikowski, bursztynnik z Gdańska, którego korzenie rodzinne wywodzą się z diecezji świdnickiej.

Reklama

Korony w stylu piastowskim na skronie Jezusa i Maryi są srebrne, pokryte grubą warstwą złota i, jak zaznacza artysta, zdobią je szlachetne kamienie ofiarowane przez wiernych z diecezji. Suknia Matki Bożej jest wykonana z jaspisu cesarskiego, co stanowi o jej jasnej barwie, oraz z naturalnego kamienia koralowego. W dolnej części szaty został wykorzystany kamień z groty św. Michała Archanioła z Monte Sant’Angelo z Włoch, który symbolizuje walkę św. Michała Archanioła z szatanem. Szczególnym wotum, które ofiarował bursztynnik z Gdańska dla szaty Matki Bożej, jest meteoryt księżycowy zbadany przez NASA, znajdujący się w części księżyca u stóp Matki Bożej.

Rękoma papieża Franciszka

28 lipca 2016 r. Ojciec Święty Franciszek na zakończenie Mszy św. dziękczynnej z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski na wałach jasnogórskich dokonał poświęcenia koron i sukni na XIV-wieczny cudowny obraz Matki Bożej Świdnickiej – „Maria in sole”, czyli Maryja w słońcu.

17 października 2016 r. natomiast pierwszy biskup świdnicki Ignacy Dec, by podziękować Panu Bogu za dar peregrynacji figury Matki Bożej Fatimskiej Pani w diecezji świdnickiej, a także dla upamiętnienia Roku Świętego Miłosierdzia, nadał świdnickiemu wizerunkowi tytuł „Matki Bożej Uzdrowienia Chorych”.

11 marca 2017 r. Stolica Apostolska ogłosiła, że papież Franciszek mianował emerytowanego prefekta Kongregacji Edukacji Katolickiej kard. Zenona Grocholewskiego swoim wysłannikiem na uroczystą koronację obrazu Matki Bożej Uzdrowienia Chorych.

W imieniu bp. Ignacego Deca i bp. Adama Bałabucha wszystkich serdecznie zapraszamy na tę uroczystość, która odbędzie się 13 maja br. w katedrze w Świdnicy o godz. 11.00.

2017-05-09 13:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jarosław: Matka Boża Śnieżna Królowa Rodzin ukoronowana koronami papieskimi

[ TEMATY ]

koronacja

Kroton / pl.wikipedia.org

Kolegiata Bożego Ciała w Jarosławiu

Kolegiata Bożego Ciała w Jarosławiu

Na Rynku w Jarosławiu w obecności kilkunastu biskupów oraz wielu kapłanów i wiernych świeckich, abp Józef Michalik dokonał koronacji obrazu Matki Bożej Śnieżnej Królowej Rodzin z miejscowej kolegiaty pw. Bożego Ciała. Korony poświęcił w maju br. papież Franciszek. "Nie możemy się ugiąć przed zakusami szatana i ludzi złej woli, którzy w dzisiejszych czasach próbują zburzyć Bożą wizję rodziny" - mówił podczas uroczystości abp Józef Michalik.

W homilii abp Michalik przypomniał, że ta koronacja podkreśla rodzinną funkcję Matki Najświętszej. Przywołując słowa papieża Pawła VI, powiedział, że od Świętej Rodziny z Nazaretu płynął trzy lekcje. Pierwszą jest lekcja milczenia, umiejętność słuchania drugiego człowieka i przemilczenia bólu oraz cierpliwości, a także tworzenia atmosfery życzliwości.

CZYTAJ DALEJ

Pielgrzymi na trasie z Ośna Lubuskiego do Górzycy

2021-09-25 10:21

Karolina Krasowska

Pielgrzymi na trasie do Górzycy

Pielgrzymi na trasie do Górzycy

Z kościoła pw. św. Jakuba Apostoła w Ośnie Lubuskim po raz czwarty wyruszyła Diecezjalna Pielgrzymka Pokutna z Ośna Lubuskiego do Górzycy.

- Chcemy wynagradzać za wszelkie zniewagi wobec Matki Najświętszej, wobec Kościoła i wobec wiary, ale też niesiemy swoje własne, osobiste sprawy, które chcemy zanieść Matce Bożej i tam prosić o Jej wstawiennictwo - mówi ks. Piotra Grabowski, proboszcz parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Ośnie Lubuskim.

CZYTAJ DALEJ

Abp Depo: nie ma kapłanów na próbę

2021-09-25 16:31

[ TEMATY ]

Jasna Góra

abp Wacław Depo

pielgrzymka kapłanów

Karol Porwich/Niedziela

Potwierdzamy drogę Chrystusa wejścia w nasze życie i sprawę wolności i wierności łasce, którą otrzymaliśmy nie tylko dla siebie, ale i dla drugich – powiedział abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który 25 września przewodniczył w bazylice jasnogórskiej Mszy św. podczas 40. Pielgrzymki Kapłanów Archidiecezji Częstochowskiej. Odbyła się ona pod hasłem: „Słudzy Jedności” i była dziękczynieniem za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego.

Pielgrzymka rozpoczęła się nabożeństwem Drogi Krzyżowej na wałach, po której kapłani zgromadzili się na Eucharystii w bazylice.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję