Reklama

Świat

Matka Boża na Placu Czerwonym w Moskwie

Był grudzień 1996 r. Pielgrzymująca figura Matki Bożej Fatimskiej stanęła na moskiewskim placu Czerwonym. – Nie było przypadkiem, że kremlowski zegar pokazywał za kilka minut godzinę trzecią – opowiada „Niedzieli” Janusz Rosikoń, który towarzyszył w Rosji Madonnie Pątniczce, wiernej kopii figury z kaplicy Objawień w Fatimie

Fotografię dokumentującą to wydarzenie oraz wiele innych zdjęć związanych z objawieniami fatimskimi znajdziemy na kartach niezwykłej książki pt. „Tajemnice Fatimy. Największy sekret XX wieku” współautorstwa Grzegorza Górnego (tekst) i Janusza Rosikonia (zdjęcia). To obowiązkowa lektura, którą czyta się jednym tchem. Przypomina, dlaczego 100 lat temu Matka Boża objawiła się trójce niepiśmiennych portugalskich dzieci.

Rodzinne, z 25-letnią tradycją wydawnictwo Rosikon Press znane jest z cyklu publikacji na temat nadprzyrodzonych zjawisk religijnych podejmujących tematy ze styku nauki i wiary. Pierwsza z nich poświęcona była Bożemu Miłosierdziu oraz śladom św. s. Faustyny Kowalskiej. Potem ukazały się kolejne książki: „Świadkowie Tajemnicy. Śledztwo w sprawie relikwii Chrystusowych”, „Ufam. Śladami świętej Siostry Faustyny”, „Dowody Tajemnicy. Śledztwo w sprawie zjawisk nadprzyrodzonych” czy „Sekrety Guadalupe. Rozszyfrowanie ukrytego kodu”.

Zawierzenie Rosji

Reklama

Praca nad książką „Tajemnice Fatimy. Największy sekret XX wieku”, która została laureatem nagrody Feniks 2017, przyznawanej przez Stowarzyszenie Wydawców Katolickich, trwała kilka lat. Publikacja pojawiła się również na hiszpańskim i amerykańskim rynku książkowym. Zgłaszają się kolejne kraje zainteresowane jej wydaniem w ojczystym języku. „Głęboka i wnikliwa analiza wpływu objawień z Fatimy na losy nie tylko Kościoła katolickiego, ale przede wszystkim ludzkości w XX i XXI wieku. Efekt mrówczej pracy na rzecz upowszechnienia wiedzy na temat ogromu łask, jakie współczesny człowiek zawdzięcza orędziu z Fatimy i jego roli w walce o «duszę świata». Publikacja jest także swoistym reportażem z miejsc naznaczonych jego niezbadanym dotąd w pełni wpływem, które dowodzą, iż – jak określił to kard. Joseph Ratzinger – «to Bóg jest Panem historii»” – czytamy w uzasadnieniu przyznania nagrody.

Nieprzypadkowo Matka Boża w drugiej tajemnicy fatimskiej tak bardzo zabiegała o zawierzenie Jej Niepokalanemu Sercu Rosji oraz o Komunię św. wynagradzającą w pierwsze soboty miesiąca. „Jeżeli moje życzenia zostaną spełnione, Rosja nawróci się i zapanuje pokój, jeżeli nie, bezbożna propaganda rozszerzy swoje błędne nauki po świecie, wywołując wojny i prześladowanie Kościoła, dobrzy będą męczeni, a Ojciec Święty będzie musiał wiele wycierpieć. Różne narody zginą. Na koniec jednak moje Niepokalane Serce zatriumfuje. Ojciec Święty poświęci mi Rosję, która się nawróci, i przez pewien czas zapanuje pokój na świecie” – powiedziała Matka Boża 13 lipca 1917 r. w Cova da Iria, fatimskim miejscu objawień, gdzie 2 miesiące wcześniej, 13 maja, poprosiła pastuszków o odmawianie Różańca w intencji pokoju na świecie i zakończenia wojny.

Anty-Dekalog

Dzięki książce „Tajemnice Fatimy” doskonale zrozumiemy, dlaczego Matka Boża po raz pierwszy objawiła się pastuszkom właśnie 13 maja 1917 r. Portugalia, kiedyś uchodząca za jeden z najbardziej religijnych krajów, stała się państwem rządzonym przez masonerię. Trwała I wojna światowa, zwana przez papieża Benedykta XV „samobójstwem Europy”. Ojciec Święty wezwał do modlitwy nowenną ku czci Matki Bożej Królowej Pokoju, a do Litanii Loretańskiej dodał wezwanie: „Królowo Pokoju, módl się za nami”. 8 dni później Matka Boża Fatimska objawiła się pastuszkom.

Reklama

Dlaczego Matce Bożej tak bardzo zależało na zawierzeniu Rosji? Wojujący, ateistyczny komunizm miał zalać całą Europę. – Dekrety Lenina stały się anty-Dekalogiem – przypomina Grażyna Kasprzycka-Rosikoń, dyrektor wydawnictwa Rosikon Press, i wskazuje, do czego prowadziły bolszewicka rewolucja i błędy Rosji. Przejawem komunistycznej ideologii było negowanie każdego przykazania Dekalogu. Powołano Ligę Bezbożników, burzono chrześcijańskie świątynie, zamiast lojalności rodzinie proklamowano wierność partii, dochodziło do masowych mordów, rozpoczęła się rewolucja seksualna, której przejawem były m.in. Komisariaty Wolnej Miłości, gdzie zmuszano do współżycia seksualnego przypadkowe osoby (na kobiety czekały kary chłosty za odmówienie odbycia stosunku), wywłaszczano zarówno ubogich, jak i zamożnych, przyzwalano na zdrady małżonków, a propaganda, kłamstwo i walka klas były chlebem powszednim.

Misja Fatimy

Po rozpadzie Związku Sowieckiego figura Matki Bożej Fatimskiej rozpoczęła peregrynację w wielu miastach Rosji, m.in. w miejscach naznaczonych krwią ofiar komunistycznego reżimu: w obozach pracy ZSRR, Katyniu czy Jekaterynburgu. W grudniu 1996 r. stanęła na placu Czerwonym w Moskwie. Figura pielgrzymującej Madonny była również w rosyjskim mieście położonym u stóp gór Ural – Perm. – Ortodoksyjny mnich z pobliskiego klasztoru wraz z katolickim księdzem z Argentyny nieśli ulicami figurę Matki Bożej Fatimskiej – wspomina Janusz Rosikoń. Dodaje, że wiał zimny, porywisty wiatr. Była zima. Dwaj duchowni wspólnie ochraniali płomień świecy przy figurze Maryi, co udało mu się uwiecznić na fotografii. Stamtąd figura pojechała do jednego z sowieckich miast – Obnińska, dostępnego tylko dla pracowników i naukowców pilnie strzeżonego ośrodka atomowego. – Matkę Bożą włożyliśmy owiniętą w koc do bagażnika samochodu na rosyjskich rejestracjach. Przed wjazdem do miasta milicja próbowała nas kontrolować. Uratowała nas moja legitymacja z napisem cyrylicą „internacjonalnyj żurnalist” – opowiada fotograf. Na miejscu tamtejsi duchowni wzięli na swoje ramiona figurę Matki Bożej i postawili ją na postumencie. – Ludzie dotykali figurki i płakali – relacjonuje Janusz Rosikoń. Gdy ówczesne władze rosyjskiej Cerkwi dowiedziały się o tym wydarzeniu, kapłani zostali wkrótce przeniesieni.

Klucz do nieba

Imperium zła upadło po tym, jak 25 marca 1984 r. w łączności z biskupami św. Jan Paweł II dokonał Aktu poświęcenia świata Niepokalanemu Sercu Maryi. Przez cały swój pontyfikat Papież Polak przypominał, że podczas zamachu na jego osobę życie uratowała mu Matka Boża. W czasie pielgrzymki do Fatimy papież Benedykt XVI, który wcześniej jako prefekt Kongregacji Nauki Wiary odczytywał światu treść trzeciej tajemnicy fatimskiej, w 2010 r. powiedział, że „łudziłby się ten, kto sądziłby, że prorocka misja Fatimy została zakończona”. Maryja podczas objawień prosiła o wynagradzającą Komunię św. oraz nabożeństwo pierwszych sobót miesiąca, a także o pokutę. Stulecie objawień Matki Bożej trójce pastuszków – Łucji, Hiacyncie i Franciszkowi to zatem doskonała okazja do przypomnienia sobie i światu, że odpowiedź na te prośby może okazać się kluczem do nieba.

2017-05-09 13:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niebo ma swoje tajemnice…

Niedziela Ogólnopolska 20/2017, str. 16

[ TEMATY ]

Fatima

100‑lecie objawień fatimskich

Jim & Jean Dudek

Ks. José dos Santos Valinho i jego siostra Maria dos Anjos, spokrewnieni z pastuszkami

Ks. José dos Santos Valinho i jego siostra Maria dos Anjos,
spokrewnieni z pastuszkami

Ks. José dos Santos Valinho, salezjanin, ma 90 lat. Urodził się i wychował w Fatimie, na studia wyjechał do Włoch. Jest jednym z ostatnich żyjących krewnych rodziny Marto i dos Santos, reprezentuje rodzinę pastuszków, którzy 13 maja br. zostaną wpisani w poczet świętych Kościoła katolickiego. Cud dokonany przez najmłodszych błogosławionych został przez Kościół uznany, a jego szczegóły już niedługo będą podane do publicznej wiadomości. Na co dzień ks. Valinho mieszka w portugalskim Instytucie Salezjańskim. Jego siostry: Ramona i Maria Rosa często przyjeżdżają do Fatimy, natomiast Maria dos Anjos pozostała w domu s. Łucji w Aljustrel, położonym 2 km od fatimskiego sanktuarium.
Z ks. José dos Santos Valinho – siostrzeńcem s. Łucji dos Santos, kuzynem pastuszków Franciszka i Hiacynty Marto – rozmawia Aleksandra Zapotoczny

ALEKSANDRA ZAPOTOCZNY: – Jaki jest stopień pokrewieństwa Księdza z błogosławionymi Franciszkiem i Hiacyntą?

CZYTAJ DALEJ

Inauguracja nowego roku akademickiego w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu

2021-09-24 17:21

kl. Łukasz Ziemba

ks. Konrad Dyrda otwiera nowy rok akademicki

ks. Konrad Dyrda otwiera nowy rok akademicki

Abp Adam Szal przewodniczył 24 września Mszy św. na inaugurację nowego roku akademickiego w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu. Metropolita przemyski podkreślił, że będzie to czas poszukiwania odpowiedzi na pytanie: „co ludzie mówią o Jezusie”. – Ale też Chrystus postawi nam pytanie: „Co ty mówisz o Chrystusie?” – powiedział. W seminarium w Przemyślu formację rozpoczęło 47 kleryków, w tym 10 na pierwszym roku.

W swojej homilii abp Szal dużo miejsca poświęcił drodze kleryckiej bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, dla którego – jak stwierdził kaznodzieja – seminarium było miejscem, gdzie przygotowywał się do odpowiedzi na pytania Jezusa: „Za kogo ludzie uważają Syna Człowieczego i za kogo ty mnie uważasz?”.

CZYTAJ DALEJ

Papież kontynuuje dialog z francuskimi biskupami

2021-09-24 19:18

[ TEMATY ]

Francja

biskupi

papież Franciszek

Vatican News

Papież nie chce brutalnego zaprzestania odprawiania Eucharystii według dawnego Mszału. On pragnie, by wierni, którzy są przywiązani do przedsoborowej liturgii, nie tylko w niej uczestniczyli, lecz mieli też kapelanów, którzy ich będą prowadzić, pomogą zrozumieć wiarę i żyć w duchu Soboru Watykańskiego II – powiedział Radiu Watykańskiemu bp Denis Jachiet po audiencji, na której Franciszek przyjął drugą grupę francuskich biskupów przybyłych z wizytą ad limina.

Jak zwykle, spotkanie z Papieżem miało charakter rozmowy. Tym razem trwała ona dwie i pół godziny. Jednym z głównych tematów było niedawne motu proprio, którym Franciszek ograniczył możliwość sprawowania Eucharystii według nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego. Papież wyjaśnił francuskim biskupom motywy swej decyzji. Zapewnił, że chodzi mu jedynie o jedność Kościoła. W rozmowie z biskupami Franciszek okazał się o wiele mniej rygorystyczny niż ogłoszony przez niego dokument. Zgodził się na przykład, by w archidiecezji paryskiej w tej samej parafii ten sam proboszcz sprawował liturgie zarówno według dawnego rytu, jak i nowego – powiedział bp Jachiet, dodając, że Papież zdaje się w tej sprawie na biskupów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję