Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 20/2017, str. 8

Pierwsze posiedzenie

Komisja Maryjna KEP

Pierwsze spotkanie reaktywowanej po 21 latach Komisji Maryjnej KEP odbyło się 3 maja br. na Jasnej Górze z inicjatywy jej przewodniczącego abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego. Ksiądz Arcybiskup podkreślił, że celem prac komisji jest „wypracowywanie kolejnych dróg służących odnowieniu jedności budowanej na prawdzie i spojrzeniu na to, kim dla naszego narodu i każdego z nas osobiście jest Maryja”. Do zadań reaktywowanego gremium należy inspirowanie i ożywianie kultu maryjnego m.in. przez organizowanie sympozjów mariologicznych, odczytywanie i precyzowanie nowych wyzwań związanych np. z rocznicami maryjnymi, jak 100-lecie objawień fatimskich czy 300. rocznica koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Jak poinformował abp Depo, na pierwszym posiedzeniu omawiano zagadnienie pielgrzymowania kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w związku z przypadającą w tym roku 60. rocznicą rozpoczęcia pierwszej peregrynacji. Dokładnie 26 sierpnia 1957 r. Obraz Nawiedzenia wyruszył w drogę.

Członkowie Komisji Maryjnej dyskutowali również na temat trwającej peregrynacji „Od Oceanu do Oceanu”. To wędrówka kopii Jasnogórskiego Wizerunku przez świat w obronie życia, jako wspólna inicjatywa ruchów pro-life z 24 krajów. Ikona została poświęcona i przyłożona do oryginału 28 stycznia 2012 r. na Jasnej Górze i ofiarowana prawosławnemu ruchowi obrony życia w Rosji, który rozpoczął peregrynację na Dalekim Wschodzie we Władywostoku. Od tego czasu Obraz nieustannie wędruje. Trasa peregrynacji Ikony w tej chwili liczy już 165 tys. km.

Reklama

W skład Komisji Maryjnej wchodzą: przewodniczący – abp Wacław Depo, członkowie: bp Łukasz Buzun, bp Henryk Ciereszko, bp Andrzej Jeż i bp Jan Wątroba oraz konsultorzy reprezentujący różne ośrodki maryjne w Polsce.

Red.

* * *

3 maja na Jasnej Górze

Korona modlitwy dla Królowej Polski

Pod hasłem: „Korona modlitwy dla Królowej Polski” obchodzona była 3 maja tegoroczna uroczystość Królowej Polski. Zgromadzonych powitał o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów. Sumie pontyfikalnej przewodniczył abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. W homilii przypomniał: – Śluby Kazimierzowskie umocniły w świadomości polskiego narodu szczególną miłość do naszej Królowej, Pani Jasnogórskiej. Polacy uznali w Niej Królową swoich serc i – zarówno w Ojczyźnie, jak i poza jej granicami – związali się z Nią w sposób nierozerwalny, związali z Nią swoje nadzieje. Pamiętamy o tym zwłaszcza dzisiaj, kiedy ojcowie paulini – dla uczczenia trzechsetnej rocznicy koronacji Jasnogórskiego Obrazu – wzywają nas do włączenia się w przedsięwzięcie nazwane Żywą Koroną Maryi.

Mszę św. poprzedziła modlitwa różańcowa za Ojczyznę – „Korona Różańca dla Królowej Polski”, prowadzona przez Jana Budziaszka, perkusistę zespołu Skaldowie, i o. Melchiora Królika, jasnogórskiego archiwistę, który rejestruje cuda i łaski zdziałane za przyczyną Matki Bożej Jasnogórskiej. Modlitwę ubogacił śpiewem zespół ewangelizacyjny Guadalupe z Lublina.

* * *

Konfraternia

Abp Gądecki włączony do duchowej rodziny Paulinów

Reklama

Abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita poznański, został włączony do Konfraterni Zakonu Paulinów. Uroczystość ta odbyła się 2 maja br. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej. – Dziękuję nie tylko za ten honorowy tytuł, na który nie zasłużyłem, ale przede wszystkim za codzienną pracę i modlitwę, którą cały zakon tutaj i we wszystkich miejscach, w których pracuje na świecie, wznosi ku naszej Bożej Rodzicielce. Niech wszystko służy większej chwale Bożej, także to wyniesienie, na które człowiek nigdy nie jest w stanie sobie zasłużyć do końca – powiedział abp Gądecki.

* * *

Wystawa

Regalia Królowej Polski

Dla uczczenia jubileuszu 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej 2 maja br. na Jasnej Górze została otwarta przez abp. Stanisława Gądeckiego wystawa pt. „Regalia Matki Bożej Królowej Polski”. Ekspozycja przybliża tło i historię koronacji Cudownego Obrazu koronami papieskimi. Ukazuje genezę królewskiego tytułu Matki Bożej, przybliża sylwetki osób, które zainspirowały koronację i były zaangażowane w jej przebieg, a także finał, czyli same uroczystości koronacyjne, oraz echa tego wydarzenia w polskiej religijności i kulturze. Eksponaty pochodzą ze Zbiorów Sztuki Wotywnej na Jasnej Górze, a także zostały użyczone przez inne instytucje, w tym Archiwum Watykańskie. Wystawę przygotowali: o. Stanisław Rudziński – kustosz Zbiorów Sztuki Wotywnej na Jasnej Górze, o. płk Jan Golonka – były kustosz, o. Cyryl Motyl oraz Jerzy Żmudziński – historyk sztuki. Realizacją ekspozycji zajął się Marek Soczyk przy współpracy Artura Śpiewaka, Piotra Tondyry i Jacka Przedpełskiego.

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2017-05-09 13:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Opowiadamy Polskę światu”: W światowych mediach teksty przybliżające historię Polski

2021-09-17 07:52

[ TEMATY ]

Opowiadamy Polskę Światu

Karol Porwich/Niedziela

17 września w mediach kilkudziesięciu krajów świata zaczną pojawiać się teksty z kolejnej odsłony projektu „Opowiadamy Polskę światu”. Artykuły m.in. prezydenta Andrzeja Dudy, czy historyków prof. Wojciecha Roszkowskiego i Rogera Moorhouse’a przybliżają najnowszą historię Polski, a także takie wartości, jak wolność i solidarność.

Teksty trafiły do ponad 50 redakcji na całym świecie i w najbliższych dniach będą publikowane m.in. we Francji, Włoszech, Niemczech, Rosji, Hiszpanii, Czechach, ale też w bardziej egzotycznych krajach, jak Wenezuela, Meksyk, Kuwejt, Maroko, Algieria, Senegal czy Singapur – informuje PAP Eryk Mistewicz, prezes Instytutu Nowych Mediów (INM), inicjator i organizator projektu "Opowiadamy Polskę światu".

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Poznaj niezwykły sposób na zbliżenie się do Jezusa!

2021-09-16 08:56

[ TEMATY ]

duchowość

modlitwa

Pismo Święte

lectio divina

Karol Porwich/Niedziela

Pragniesz w swojej codzienności bardziej "czuć" Boga? Zależy ci aby każdego dnia być jeszcze bliżej Jezusa? Lectio divina - oto recepta na zażyłą więź z naszym Panem!

Jedną z najstarszych metod czytania Pisma Świętego jest lectio divina. To łacińskie słowo oznacza pobożne, duchowe czytanie. Metoda znana była już w IV-V wieku naszej ery.

CZYTAJ DALEJ

Sakramentalia - akt wiary czy magiczne myślenie?

2021-09-17 10:13

[ TEMATY ]

duchowość

Karol Porwich/Niedziela

Błogosławieństwo przy użyciu dwóch poświęconych świec w dzień św. Błażeja (3 lutego) wyprasza ochronę od chorób gardła i języka, a poświęcony chleb św. Agaty (5 lutego) - przypomina, że Bóg ma władzę zachować nas od pożaru. Jak korzystać z sakramentaliów, by nie mylić ich z sakramentami, ani nie ulegać magicznemu myśleniu o nich?

Różnica pomiędzy sakramentami i sakramentaliami jest zasadnicza. Sakramenty to spotkanie z żywym Bogiem. Podczas ich przyjmowania mamy pewność, że Bóg przychodzi przez nie z konkretną łaską, typową dla danego sakramentu (np. podczas godnie przyjętego sakramentu pokuty otrzymujemy m.in. odzyskanie łaski uświęcającej, Eucharystia pogłębia nasze zjednoczenie z Bogiem i chroni przed grzechem; podczas bierzmowania otrzymujemy moc Ducha Świętego do szerzenia wiary słowem i czynem). To, na ile łaska objawia się w naszym życiu, zależy od naszego usposobienia i dojrzałości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję