Reklama

Diecezja świdnicka

Sanktuarium Fatimskie w Polanicy

W Polanicy-Sokołówce przy klasztorze Zgromadzenia Najświętszych Serc Jezusa i Maryi erygowano 6 maja br. diecezjalne sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej, które powstało z inicjatywy biskupa świdnickiego Ignacego Deca. Znacznie przyczynił się do tego także ks. prał. Antoni Kopacz – dziekan dekanatu Polanica-Zdrój. Trzeba tu również podkreślić duże zaangażowanie gospodarzy miejsca – ojców sercanów białych, na czele z prowincjałem Polskiej Prowincji – o. Piotrem Budrewiczem. W czasie uroczystości odczytał on dekret biskupa świdnickiego erygujący sanktuarium i powierzył funkcję jego kustosza misjonarzowi o. dr. Zdzisławowi Świniarskiemu. Poprosił także Pasterza Kościoła świdnickiego o przewodniczenie Mszy św. prymicyjnej, jak nazwał pierwszą Eucharystię w nowym sanktuarium.

Mszę św. koncelebrowali m.in. przybyli z kraju i z zagranicy sercanie biali z generałem tego zgromadzenia o. Javierem Álvarezem Ossorio oraz kapłani diecezjalni z ks. prał. Antonim Kopaczem. – To jest wydarzenie historyczne nie tylko dla tego klasztoru, ale i dla całej przeżywającej 14. rok swojego istnienia diecezji świdnickiej. Bardzo się cieszę, że ojcowie sercanie biali przyjęli propozycję, aby tutaj utworzyć sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej – powiedział na początku Mszy św. bp Dec. Przekazał on gospodarzom tego miejsca portret św. Jana Pawła II i życzył, aby uczyli się od niego w jego stylu kochać Matkę Najświętszą. – I mówić Jej naszymi słowami, naszym całym życiem „Totus Tuus” – Maryjo, cali Twoi jesteśmy – podkreślił Ksiądz Biskup.

Reklama

W homilii wyraził radość z faktu, że możemy dzisiaj Matce Bożej złożyć w darze to piękne sanktuarium i prosić Ją, aby zechciała tu pozostać i przyjmować na modlitwie pielgrzymów, którzy będą do Niej przybywać. – Chcemy, aby to był niezatarty ślad naszej wdzięczności wobec Maryi za Jej miłość do nas. Chcemy również, aby była to wielka pamiątka obchodzonej właśnie 100. rocznicy Jej objawień w Fatimie – zaznaczył bp Dec. Wezwał, by uroczyste ogłoszenie sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej było dla całej diecezji świdnickiej i wszystkich przybywających tutaj pielgrzymów odpowiedzią na ową tęsknotę za obecnością Matki Bożej, tęsknotę za Jej bliskością w naszym codziennym życiu. – Niech Maryja przekracza progi naszych domów, wchodzi do naszych rodzin i środowisk, przynosząc ze sobą swego Syna, jedynego Zbawiciela człowieka. Niech Niepokalane Serce Maryi na tym miejscu otrzymuje wynagrodzenia za ludzkie grzechy i nieprawości, niech nas wszystkich tu wspomaga – apelował Ksiądz Biskup.

W czasie Mszy św. głos zabrał wicewojewoda dolnośląski Kamil Krzysztof Zieliński. Przywołał on słowa wypowiedziane podczas pierwszego posiedzenia Sejmu RP obecnej kadencji przez marszałka seniora Kornela Morawieckiego: „Niosę Ciebie, Polsko, jak żagiew, jak płomienie. Dokąd Cię doniosę, nie wiem”. – Muszę powiedzieć, Ekscelencjo, że tym dzisiejszym dekretem wyznaczyłeś wraz z ojcami sercanami białymi na mapie Polski ten azymut – Matkę Bożą Fatimską na polanickiej Sokołówce – powiedział. Podkreślił, że wszyscy żyjemy w przekonaniu, iż to narzędzie, które dała nam Maryja – Różaniec jest jedyną drogą do wolności, jedyną drogą do Nieba. To jest miłość bliźniego przez poszanowanie drugiego człowieka, przez obronę życia. – Drodzy Ojcowie Sercanie, życzę wam, aby ten azymut, który tutaj u was się znajduje, był obecny w życiu jak największej liczby pielgrzymów, a jeśli w tych pielgrzymkach znajdzie się choć jedna „zdrowaśka” za polityków, to Bóg wam za to zapłać – postulował wicewojewoda Zieliński.

Uroczystością erygującą polanickie sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej zainaugurowano w tej sercańskiej wspólnocie Jerycho Różańcowe, które kończy się 13 maja br.

2017-05-09 13:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święty Zygmunt Szczęsny Feliński

2021-09-17 10:16

[ TEMATY ]

święty

Piotrus/pl.wikipedia.org

Święty Zygmunt Szczęsny Feliński, arcybiskup metropolita warszawski i założyciel Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi.

Urodził się w 1882 r. w Wojutynie na Wołyniu. Wychowany w atmosferze religijnej i patriotycznej. Już jako dziecko czcił gorąco Matkę Bożą. Skończył studia w Moskie i Paryżu.

CZYTAJ DALEJ

Szczecin: Pobicie księdza

2021-09-16 14:17

[ TEMATY ]

Szczecin

Magdalena Pijewska/Niedziela

Sprawą pobicia księdza i znieważenia krzyża zajmują się szczecińska policja i prokuratura. Zatrzymany został 33-letni mężczyzna.

Policjanci zgłoszenie otrzymali po godz. 10 w środę. Do przedsionka kościoła na szczecińskich Pomorzanach wszedł mężczyzna, który miał połamać krzyż i uderzyć księdza, który chciał go powstrzymać.

CZYTAJ DALEJ

Sztuka i wiara podczas wernisażu w Zakopanem

2021-09-17 19:24

[ TEMATY ]

kultura

górale

Damian Krawczykowski /Niedziela

17 września w Zakopanem odbył się wernisaż wystawy pokonkursowej "Oblicza Frasobliwego". Podczas wydarzenia zostały ogłoszone wyniki oraz wręczone nagrody w konkursie, który cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem.

- Głównym celem konkursu jest pobudzenie inwencji twórczej oraz popularyzacja i dokumentacja unikalnych zjawisk kultury, jakimi są malarstwo na szkle i rzeźba w drewnie. Celem równorzędnym była także popularyzacja tradycji chrześcijańskiej kultu wizerunków Chrystusa Frasobliwego – informują Organizatorzy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję