Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Weź i czytaj

Z ks. Krystianem Malcem, moderatorem diecezjalnym Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II w diecezji zamojsko-ubaczowskiej, rozmawia ks. Krzysztof Hawro

Niedziela zamojsko-lubaczowska 18/2017, str. 2

[ TEMATY ]

wywiad

DiecezjaSandomierska.pl

Św. Augustyn

Św. Augustyn

KS. KRZYSZTOF HAWRO: – Tegoroczna Niedziela Biblijna jest szczególna. Co jej nadaje takiego wymiaru?

KS. KRYSTIAN MALEC: – Powiedziałbym, że każda Niedziela Biblijna jest szczególna, ponieważ z tego, co wiem, Kościół w Polsce jest jedynym na świecie, który rokrocznie organizuje takie wydarzenie. Gdy przewodniczący Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II – ks. prof. Henryk Witczyk powiedział o tej inicjatywie Papieżowi Franciszkowi, usłyszał wiele słów uznania ze strony Ojca Świętego. W tym roku Niedziela Biblijna będzie jednocześnie 1. Narodowym Dniem Czytania Pisma Świętego. Warto nadmienić, że całość projektu swoim honorowym patronatem objął abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

– Jakie motto towarzyszy temu wydarzeniu?

– Są to słowa „Weź i czytaj!” usłyszane pewnego dnia przez św. Augustyna, pod wpływem których sięgnął on po pisma św. Pawła Apostoła. To wydarzenie ostatecznie przypieczętowało nawrócenie Augustyna. Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego ma być zachętą dla wszystkich członków Kościoła w Polsce, aby na nowo odkryć Księgę Pisma Świętego.

Reklama

– Na 1. Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego został wybrany List do Galatów. Dlaczego akurat ten list?

– Stało się tak dlatego, że w nim św. Paweł bardzo mocno podkreśla to, iż zostaliśmy usprawiedliwieni dzięki Ewangelii Jezusa Chrystusa, rozumianej oczywiście nie jako gatunek literacki, ale całe dzieło naszego Zbawiciela. Apostoł Narodów uczy nas, że dzięki posłannictwu Jezusa z grzeszników staliśmy się synami Bożymi. Choć na pierwszy rzut oka może wydawać się, że ta prawda jest nam dobrze znana, to musimy nieustannie pytać siebie samych: czy ja mam poczucie bycia dzieckiem Bożym, które dzięki sakramentowi chrztu św. stało się częścią Kościoła? Myślę, że bardzo dobrze stało się, że wybrano ten list z jeszcze jednego powodu. Mianowicie bardzo często zdarza się, że wiedza na temat Biblii ogranicza się przede wszystkim do samych tylko Ewangelii, które przede wszystkim są podstawą homilii czy katechez. Ale nie możemy zapominać, że Pismo Święte jest wielką biblioteką i każda z ksiąg niesie ze sobą prawdę objawioną, która została nam dana, żebyśmy nie musieli szukać „po omacku” drogi do nieba. Cieszę się, że położono akcent na księgę mniej znaną i komentowaną, ponieważ to może być impulsem do poznawania innych ksiąg biblijnych, tak Starego, jak i Nowego Testamentu.

– Jak Dzieło Biblijne w naszej diecezji będzie obchodziło ten dzień i cały Tydzień Biblijny?

– To zależy przede wszystkim od duszpasterzy, ponieważ każda parafia naszej diecezji otrzymała starannie przygotowane materiały, które pomagają w przeprowadzeniu obchodów Tygodnia Biblijnego. Wystarczy do nich sięgnąć i tym samym pomóc wiernym w poznawaniu Pisma Świętego, a co za tym idzie, samego Boga. Centralnym miejscem rozpoczęcia Tygodnia Biblijnego będzie nasza zamojska katedra, z której będzie transmitowana Msza św. za pośrednictwem Katolickiego Radia Zamość. Następnie w kolejnych dniach Tygodnia Biblijnego ja i ks. Sławomir Korona, wicemoderator Dzieła Biblijnego w naszej diecezji, odwiedzimy kilka wybranych parafii, aby tam wygłosić homilię w czasie wieczornej Mszy św., a po niej konferencję dotyczącą Pisma Świętego.

– Jakie inicjatywy podejmuje Dzieło Biblijne w naszej diecezji i kto jest za nie odpowiedzialny?

– Od 2014 r. jestem głównym moderatorem. Wcześniej tę funkcję pełnił ks. dr Gabriel Cisek. Od II poł. 2016 r. w prowadzeniu Dzieła Biblijnego pomaga mi ks. Sławomir Korona. Naszym głównym przedsięwzięciem jest prowadzenie trzyletniego Kursu Formacji Biblijnej. Obecnie uczestniczy w nim ok. 60 osób z różnych części naszej diecezji. Nasi kursanci w kolejnych latach zagłębiają się coraz bardziej w świat Pisma Świętego. W pierwszym roku skupiamy się na zagadnieniach ogólnych, wprowadzających do całości Biblii. Drugi i trzeci rok to czas poznawania poszczególnych ksiąg, a także geografii i archeologii biblijnej oraz historii zbawienia. Oprócz moderatorów Dzieła Biblijnego wykłady prowadzi także dr Bartłomiej Sokal, a w poprzednich latach pomagali nam także ks. Witold Bednarz i ks. Rafał Sarzyński. Obecny kurs odbywa się w budynku kurii diecezjalnej w Zamościu, ale jesteśmy „szkołą mobilną”, dlatego następna (również trzyletnia) edycja zostanie przeprowadzona od września 2017 r. do czerwca 2020 r. w Biłgoraju w budynku Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego. Ponadto w ramach działalności Dzieła Biblijnego od ponad stu tygodni na łamach diecezjalnego dodatku do „Niedzieli” ukazuje się co tydzień krótki artykuł biblijny, przybliżający najważniejsze postacie obydwu Testamentów. Stosunkowo nową inicjatywą jest strona internetowa www.slowodaje.net, prowadzona przez biblistów z naszej diecezji, na której codziennie pojawia się komentarz do Ewangelii bądź czytań z danego dnia, a także publikowane są artykuły dotyczące Starego i Nowego Testamentu, a także zagadnień okołobiblijnych, rzucających wiele światła na lekturę i zrozumienie przekazu Pisma Świętego. Redagujemy także nasz autorski internetowy słownik biblijny.

2017-04-26 14:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świętość

Niedziela rzeszowska 44/2012, str. 6

[ TEMATY ]

wywiad

święty

Ks. Janusz Sądel

DOROTA ZAŃKO: - Święci są u Pana Boga w niebie. Czy tu, na ziemi, przeciętny człowiek może doświadczyć świętości?

CZYTAJ DALEJ

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La Salette

2021-09-18 22:50

[ TEMATY ]

La Salette

Monika Książek

Jest rok 1846. Francja przechodzi poważny kryzys, epokę fermentu i zmian społecznych. Kraj przeżywa najpierw rewolucję, czasy napoleońskie, wreszcie lata nędzy. Rodzi się moda na racjonalizm i krytykę Kościoła. W wielu miejscach z wolna zanika wiara.

Nawet najzdrowsze zdawałoby się środowiska – wsie – tracą swą tożsamość i wyrzekają się swoich tradycji. W Corps ludzie żyją tak, jakby Boga nie było. Tam właśnie mieszkała Melania Calvat (lub Mathieu). W 1846 r. miała czternaście lat. Tam żył też jedenastoletni Maksymin Giraud. Choć oboje mieszkali w tej samej parafii, La Salette, pierwszy raz spotkali się dopiero na dwa dni przed objawieniem się Matki Najświętszej. Nic dziwnego, byli tak różni, że nawet gdyby się gdzieś zobaczyli, nie zauważyliby swojej obecności.

CZYTAJ DALEJ

Ingres biskupa Andrzeja Siemieniewskiego do Katedry legnickiej.

2021-09-20 20:27

ks. Waldemar Wesołowski

Uroczystość rozpoczęła się procesją, która wyruszyła z domu parafii katedralnej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję