Reklama

Głos z Torunia

Jabłonowo

Najważniejsze wydarzenia

Niedziela toruńska 18/2017, str. 4

[ TEMATY ]

misterium

Aleksandra Wojdyło

Po raz trzeci Wzgórze Jabłonowskie przy sanktuarium bł. Marii Karłowskiej stało się Jerozolimą sprzed 2 tys. lat, w której rozgrywały się najważniejsze dla chrześcijan wydarzenia: męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Misterium Męki Pańskiej 12 kwietnia zorganizowało Centrum Kultury w Jabłonowie przy współpracy szkoły podstawowej, gimnazjum, parafii pw. Chrystusa Króla, klasztoru Sióstr Pasterek oraz starostwa powiatowego w Brodnicy. Poprzedziła je Msza św. w klasztornej kaplicy, którą sprawował ks. kan. Grzegorz Tworzewski, proboszcz parafii pw. Chrystusa Króla w Jabłonowie, oraz ks. prał. Tadeusz Zaborny z Rypina. Młodzieżowa schola uświetniła liturgię oraz towarzyszyła śpiewem scenom misterium.

Reklama

Blisko 100-osobowa grupa aktorów amatorów w ponad godzinnym spektaklu przypomniała najważniejsze sceny ostatnich chwil życia Jezusa. Ścieżkami wokół klasztoru szli za Jezusem nie tylko widzowie, ale także osoby w skupieniu przeżywające tragiczne wydarzenia biblijne – tajemnicy miłości Boga do człowieka. Dodatkowa scena spotkania polskich świętych i błogosławionych: Jana Pawła II, Maksymiliana Kolbego, s. Faustyny i matki Marii Karłowskiej ze Zmartwychwstałym przypomniała, że Bóg powołuje wszystkich do świętości.

W rolę Chrystusa wcielił się Jakub Iwański. Maryję zagrała Magdalena Becmer, Apostoła Piotra – Jakub Kirsz, a Piłata – Paweł Nowak. Autorką scenografii oraz kostiumów była Marlena Smaga-Byrwa. Współpracą reżyserską i organizacyjną zajęła się Anna Berent. Ks. kan. Grzegorz Tworzewski użyczył głosu do komentarza biblijnego. – Nie byłoby możliwe zrealizowanie w taki sposób misterium, gdyby nie zaangażowanie i ogromna pomoc wielu ludzi oraz oczywiście sióstr pasterek – dziękowała Justyna Prajs, dyrektor Domu Kultury w Jabłonowie, autorka oraz reżyser tego wielkopostnego przedsięwzięcia.

2017-04-26 14:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Misterium Męki Pańskiej

[ TEMATY ]

misterium

Anna Wyszyńska

Od 10 lat w Domu Pomocy Społecznej dla Dorosłych prowadzonym przez Braci Albertynów w Częstochowie przy ul. św. Jadwigi działa grupa teatralna „Minutka”. Jak co roku w okresie Wielkiego Tygodnia grupa przygotowała Misterium Męki Pańskiej, którego premiera odbyła się 12 kwietnia 2017 r. Aktorzy włożyli wiele pracy w opanowanie ról, zarówno tekstu, jak i ruchu scenicznego. Zadbano o piękną oprawę scenograficzną i muzyczną spektaklu oraz efekty specjalne. Integralną częścią przedstawienia były pieśni wielkopostne śpiewane wspólnie z widzami. Ewangeliczny zapis wydarzeń Wielkiego Tygodnia przeniesiony na scenę przyniósł wykonawcom i publiczności wiele głębokich przeżyć religijnych.

Jak zawsze uczestnicy spektaklu otrzymali specjalne podziękowania i pamiątkowe dyplomy. Wszystkim twórcom tegorocznego Misterium Męki Pańskiej, aktorom i opiekunom, podziękowała dyrektor DPS Renata Smużyńska.

CZYTAJ DALEJ

„Tato – bądź, prowadź, chroń”. Znane nazwiska zapraszają na Narodowy Marsz Życia i Rodziny

2021-09-17 12:47

[ TEMATY ]

marsz dla życia i rodziny

Mat.prasowy

Już 19 września o godz. 11:30 na Placu Zamkowym w Warszawie rozpocznie się Narodowy Marsz Życia i Rodziny, którego hasło przewodnie brzmi: „Tato – bądź, prowadź, chroń”. Ambasadorzy Marszu – artyści, dziennikarze, sportowcy, duchowni i osoby, które wspierają ideę Marszu, zapraszają na wydarzenie wszystkich, którym leży na sercu dobro rodziny i życie każdego człowieka.

W gronie ambasadorów Narodowego Marszu Życia są m.in. Zofia Klepacka, Barbara Nowak, Dawid Mysior, aktorzy Marcin Kwaśny i Dariusz Kowalski, redaktorzy Jan Pospieszalski, Paweł Chmielewski, Paweł Lisicki i Krystian Kratiuk. Narodowy Marsz dla Życia wspierają także dr Jacek Pulikowski, ks. Dominik Chmielewski SDB i ks. Tomasz Kancelarczyk.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Święcenia Kapłańskie w Seminarium 35+

2021-09-18 18:08

[ TEMATY ]

Łódź

święcenia kapłańskie

archidiecezja łódzka

Seminarium 35+

ks. Paweł Gabara

Święcenia kapłańskie w Seminarium 35+

Święcenia kapłańskie w Seminarium 35+

W uroczystość św. Stanisława Kostki liturgii katedralnej o godz. 9:00 przewodniczył ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś, który do łódzkiego prezbiterium włączył czterech diakonów Seminarium 35+. Kandydatami do Święceń byli: dn Szymon Brot z parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Łodzi, dn Roman Jaguś z parafii pw. św. Pawła Apostoła w Zduńskiej Woli (Diecezja Włocławska), dn Zbigniew Kądziołka z parafii pw. Matki Bożej Królowej w Jabłonicy (Diecezja Rzeszowska) oraz dn Łukasz Kołodziej z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Piotrkowie Trybunalskim.

Po Ewangelii nastąpiło przedstawienie kandydatów do święceń, przez rektora Ogólnopolskiego Seminarium dla Starszych Kandydatów do Święceń ks. dr. hab. Sławomira Szczyrbę, metropolicie łódzkiemu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję