Reklama

Głos z Torunia

Górsk

Konkurs o wielkich Polakach

W roku szkolnym 2016/2017 odbył się Wojewódzki Konkurs Interdyscyplinarny o Wielkich Polakach z serii Regionalnych Olimpiad o wielkich Polakach pod hasłem: „Św. Jan Paweł II w województwie kujawsko-pomorskim – obecność i dziedzictwo”. Konkurs zorganizowany w województwie kujawsko-pomorskim skierowany był do uczniów szkół gimnazjalnych. Organizatorem konkursu było Centrum Edukacji Młodzieży im. ks. Jerzego Popiełuszki w Górsku, w powiecie toruńskim, natomiast jego pomysłodawcą i znakomitym organizatorem dyrektor Centrum ks. dr Paweł Nowogórski CSMA. Współorganizatorami konkursu byli: Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu, Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy, Kujawsko-Pomorskie Centra Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy, Toruniu, we Włocławku, Toruński Ośrodek Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Toruniu oraz Civitas Christiana. Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy monitoruje przygotowanie i przeprowadzenie konkursu na terenie województwa kujawsko-pomorskiego.

W okresie od 8 grudnia 2016 r. do 16 marca 2017 r. w trzech etapach: szkolnym, rejonowym i wojewódzkim, odbywały się eliminacje konkursowe przeprowadzane w formie pisemnej. Do konkursu przystąpiło ok. 600 uczniów, natomiast do finału dotarło aż 101 uczestników. Konkurs zakończył się uroczystą galą nagród zorganizowaną 6 kwietnia w Centrum Edukacji Młodzieży w Górsku.

Reklama

W konkursie zwyciężyła Kamila Weronika Kosela z Gimnazjum nr 1 w Wąbrzeźnie, drugie i trzecie miejsce zajęli – Aleksandra Lewandowska z Zespołu Szkół Katolickich we Włocławku i Michał Karłowski z Gimnazjum Publicznego nr 2 w Solcu Kujawskim. Wszystkie informacje o wynikach konkursu na stronie CEM www.gorsk.org.pl.

Nagrodą dla 21 laureatów jest pielgrzymka do Włoch, w tym nawiedzenie grobu św. Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra na Watykanie. Nagrodę stanowiły także rowery i inne upominki.

Była to już piąta edycja wojewódzkiego konkursu interdyscyplinarnego o wielkich Polakach. Konkurs łączy wiedzę w dziedzinie historii, literatury, geografii i nauk społecznych. Jego celem jest popularyzowanie wiedzy na temat postaci wielkich Polaków związanych z regionem kujawsko-pomorskim; przybliżanie młodym ludziom wartości etycznych, społecznych i patriotycznych, rozwijanie ich uzdolnień i zainteresowań, zachęta do twórczego myślenia. Bohaterami poprzednich edycji konkursowych byli: Mikołaj Kopernik, bł. ks. Jerzy Popiełuszko, bł. ks. Stefan Frelichowski i sługa Boży kard. Stefan Wyszyński.

Interdyscyplinarny charakter konkursu nie ułatwia przygotowania się do współzawodnictwa, bowiem wymaga większej samodzielności w zdobywaniu wiedzy z różnych dziedzin. Jednak zainteresowanie młodzieży tym konkursem nie maleje, co wyjaśnia twórca i organizator cyklu konkursów o wielkich Polakach ks. Paweł Nowogórski CSMA, tłumacząc, że młodzież przejęła wezwanie św. Jana Pawła II: „Wymagajcie od siebie, choćby inni od was nie wymagali”.

2017-04-26 14:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Konkurs fotograficzny „Niedzieli”

Gala nagrodzonych - Aula „Niedzieli”, 22 października godz. 15.30

CZYTAJ DALEJ

Święty Mateusz - Apostoł i Ewangelista

Niedziela szczecińsko-kamieńska 37/2002

[ TEMATY ]

święty

Arkadiusz Bednarczyk

21 września obchodzimy święto św. Mateusza, jednego z dwunastu Apostołów, autora pierwszej Ewangelii. Imię Mateusz jest odtworzeniem imienia Matthaios z hebrajskiej formy matthai, pochodzącej od Mattanjahu albo martanja (por. Ezdr 10, 33; 1 Krn 9, 15) i znaczy "dar Boga" . W Ewangelii św. Marka Mateusz - celnik nosi też drugie semickie imię Lewi, syn Alfeusza (Mk 2, 14-17), podobnie w Ewangelii św. Łukasza ( Łk 5, 27 32). Imię Lewi było znane w Starym Testamencie, ponieważ tak nazywał się syn Jakuba i Lei (Rdz 29, 34; 49, 5).

CZYTAJ DALEJ

„Fatima” - film, który pomaga w przeżywaniu wiary

2021-09-22 09:24

[ TEMATY ]

Częstochowa

Fatima

Tygodnik Katolicki Niedziela

pokaz filmu

Karol Porwich/Niedziela

Wieczorem 21 września w Cinema City w Częstochowie odbył się specjalny przedpremierowy pokaz filmu „Fatima” w reżyserii Marco Pontecorvo. Na projekcję filmu mieszkańców Częstochowy zaprosił Tygodnik Katolicki „Niedziela”.

Przybyłych do częstochowskiego kina pracowników, czytelników i przyjaciół „Niedzieli” przywitał redaktor naczelny ks. Jarosław Grabowski. – „Fatima” to film z przesłaniem. Popularyzuje on Fatimę i przybliża jej tajemnice. Być może także pomoże pogłębić wiarę – powiedział.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję