Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Misje u stóp Krzyża

Parafia pw. św. Andrzeja Boboli w Golczewie

Przed Wielkanocą parafia dziekańska w Golczewie, której przewodzi św. Andrzej Bobola, rozpoczęła „Misje u stóp Krzyża”

Po raz pierwszy nazwa miasta „Gulzov” odnotowana została w dokumentach w 1304 r. Jednakże już wcześniej tereny te były zamieszkałe, na co wskazują odkopane przez archeologów dwie osady kultury łużyckiej. We wczesnym średniowieczu nad jeziorem Okonie powstało grodzisko, zabezpieczające rubież plemienia Wolinian. Kościół poświęcił 16 października 1945 r. ks. Henryk Kulikowski TChr, ówczesny wikariusz w Kamieniu Pomorskim. Parafię erygowano 1 czerwca 1951 r. Administrowali nią księża: Piotr Kowalówka (1947-54), ks. Antoni Rauer (1954-68), ks. Henryk Cudak (1968-80), ks. Wacław Kiersnowski (1980-94), ks. Alfons Nuernberg (1994-2003). Następnie przybył tutaj 1 sierpnia 2003 r. ks. Wojciech Musiałek. Obecnym proboszczem jest nowo mianowany kanonik Stargardzkiej Kapituły Kolegiackiej ks. Jacek Fabiszak, którego wspiera ks. Andrzej Rasiński.

„Misje u stóp Krzyża” w Golczewie miały nietypowy charakter przynajmniej z dwóch względów. Przypadły na czas Wielkiego Tygodnia, a także tuż po Zmartwychwstaniu Pańskim. W ten sposób święte znaki zbawienia przebywały tutaj aż do 28 kwietnia, kiedy to rozpoczęło się pielgrzymowanie po kolejnym dekanacie, tym razem nowogardzkim. Był to więc czas błogosławiony, szczególnie jeśli chodzi o wymowę Wielkiego Piątku, podczas którego wierni z Golczewa mogli oddać hołd cząstce Krzyża Pańskiego. Powitanie cząstki Krzyża Pańskiego po przewiezieniu przeze mnie z Moracza nastąpiło w Golczewie w niezwykle godny sposób. Ks. kan. Jacek Fabiszak wraz z grupą swych oddanych parafian przygotował bowiem pasyjne nabożeństwo Drogi Krzyżowej, które odbyło się w centrum miasta poprzez procesyjne przejście do świątyni razem z Krzyżem św. Ottona i rozważaniem poszczególnych stacji. W Drodze Krzyżowej uczestniczył także abp Andrzej Dzięga, który przybył tutaj w ramach trwającej wizytacji dekanatu w tym parafii golczewskiej. Kilkaset osób rozważało teksty ks. Piotra Pawlukiewicza bardzo trafnie dobrane przez katechetkę Danutę Grzejszczak. Była to prawdziwa manifestacja wiary i bardzo wartościowe świadectwo, jakie wierni całej parafii złożyli wobec prawdy o krzyżu. Trzeba koniecznie zaznaczyć, że 14 różnych delegacji społecznych przeniosło Krzyż św. Ottona na swoich ramionach, ukazując wspólnotowość wszystkich parafian.

Reklama

Po intronizacji w świątyni odprawiona została Eucharystia pod przewodnictwem Księdza Arcybiskupa ze słowem Bożym uświadamiającym świętość Krzyża Pańskiego. Przed błogosławieństwem miałem okazję przybliżyć wiernym fundamentalne znaczenie „Misji u stóp Krzyża” wraz z duchowym wymiarem trwania przy krzyżu. Bogaty w przeżycia wieczór zakończył Apel Jasnogórski, który był nieodłącznym punktem każdego dnia. Plan misyjny zakładał bogactwo treści, do których m.in. należały oprócz codziennej długiej okazji do osobistego trwania na modlitwie adoracyjnej także odwiedziny przez kapłanów chorych wraz z błogosławieństwem udzielanym Relikwiami Krzyża Świętego, pierwsza spowiedź dzieci przygotowujących się do I Komunii św. czy rekolekcje szkolne, które prowadzone były przez tutejszych kapłanów.

Eucharystie sprawowane w czasie misji miały również głęboki wymiar modlitewny, gdyż ich intencje obejmowały: prośbę o uzdrowienie duchowe lub fizyczne, modlitwę wstawienniczą za nieobecnych w rodzinach, o umocnienie małżeństw wraz z odnowieniem przyrzeczeń małżeńskich, a także o właściwe wybory życiowe dla młodzieży ponadgimnazjalnej. W sobotę homilie głosił ks. dr Tomasz Perz z Sikorek, a w poniedziałek ks. Grzegorz Galwas z Mechowa. Swoje miejsce przy krzyżu znaleźli także mieszkańcy filii w Gadomiu, Samlinie i Uniborzu. Sprawowana tam była Msza św. z błogosławieństwem relikwiami oraz wszyscy uczestniczyli w Drogach Krzyżowych.

Na osobne wspomnienie zasługuje Niedziela Palmowa, kiedy to popołudniem przy kościele w Golczewie odbyła się tradycyjna inscenizacja Męki Pańskiej z grą aktorską opartą tym razem na nabożeństwie „Gorzkich żali”. Autorem i reżyserem była Krystyna Grzeszczyk, która z gronem oddanych parafian bardzo sugestywnie przy obecności relikwii oddała Mękę Zbawiciela. Bardzo istotnymi w przeżyciach były dni Triduum Paschalnego, kiedy to w Wielki Czwartek wieczorem przybyli do Golczewa księża z całego dekanatu i trwali we wspólnocie braterskiej na modlitwie za kapłanów i o nowe powołania do służby Bożej. Natomiast w Wielki Piątek liturgia sprawowana była przy relikwiach Krzyża Pańskiego i wierni zostali nimi pobłogosławieni, a dodatkowo zostały także uświęcone dotknięciem relikwii krzyże przyniesione przez wiernych z ich domów. Po świętach zaś swoje dłuższe spotkania również z Krzyżem św. Ottona mieli także mieszkańcy gromadzący się w wokół trzech kościołów filialnych w Uniborzu, Samlinie i Gadomiu.

„Misje u stóp Krzyża” w Golczewie, bardziej rozbudowane niż to bywa w innych parafiach, były dla tutejszych kapłanów i wiernych czasem ogromnej łaski i otwarcia się na orędzie o zbawczej mocy krzyża. Będzie to niewątpliwie owocowało w świadectwie codziennego życia, nacechowanego od teraz promieniowaniem łask płynących od Relikwii Krzyża Świętego.

2017-04-26 14:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowa edycja kursu dla wolontariuszy misyjnych Fundacji Salvatti.pl

[ TEMATY ]

misje

misjonarze

misjonarz

misjonarka

Archiwum Małgorzaty Czekaj

W Niedzielę Misyjną pallotyńscy wolontariusze rozpoczęli przygotowania do wyjazdów na misje. - Potem poszczególne grupy wolontariuszy indywidualnie przygotowują się do wyjazdów na konkretne placówki misyjne. Już w na przełomie kwietnia i maja, po uroczystym rozesłaniu, jakie ma miejsce na Jasnej Górze, wolontariusze rozpoczną swoje projekty wyjazdowe – mówi Monika Mostowska, wiceprezes Pallotyńskiej Fundacji Misyjnej Salvatti.pl. Fundacja Salvatti.pl wysyła wolontariuszy do Afryki (Rwanda, Kamerun, Etiopia), do Ameryki Południowej (Kolumbia, Kuba), do Indii, a także na wschód, na Syberię, Ukrainę, do Kazachstanu czy Rosji.

W czasie przygotowań wolontariusze poznają specyfikę pallotyńskich misji, spotykają się z misjonarzami, przedstawicielami służb dyplomatycznych, specjalistami z zakresu medycyny tropikalnej, fundraisingu, przechodzą szkolenie z podstawowych zasad surwiwalu. Spotkaniom towarzyszą konferencje ewangelizacyjne oraz spotkania z zakresu nauki społecznej Kościoła.

CZYTAJ DALEJ

Tajemnica stygmatów Ojca Pio

Niedziela Ogólnopolska 39/2018, str. 13

[ TEMATY ]

św. Ojciec Pio

Archiwum Głosu Ojca Pio

o. Pio

o. Pio

W 2018 r. minęło 100 lat od chwili, kiedy Ojciec Pio podczas modlitwy w chórze zakonnym przed krucyfiksem otrzymał stygmaty: 5 ran na rękach, boku i nogach – w miejscach ran Jezusa Chrystusa zadanych Mu w czasie ukrzyżowania. Jak obliczyli lekarze, którzy go wielokrotnie badali, z tych ran w ciągu 50 lat wypłynęło 3,4 tys. litrów krwi. Po śmierci Ojca Pio, 23 września 1968 r., rany zniknęły bez śladu, a według raportu lekarskiego, ciało było zupełnie pozbawione krwi

Chwilę, w której Ojciec Pio otrzymał ten niezwykły dar od Boga, opisał później w liście tak: „Ostatniej nocy stało się coś, czego nie potrafię ani wyjaśnić, ani zrozumieć. W połowie mych dłoni pojawiły się czerwone znaki o wielkości grosza. Towarzyszył mi przy tym ostry ból w środku czerwonych znaków. Ból był bardziej odczuwalny w środku lewej dłoni. Był tak wielki, że jeszcze go czuję. Pod stopami również czuję ból”.

CZYTAJ DALEJ

Sulęcin. Jak ożywić wiarę w parafii po pandemii?

2021-09-22 10:18

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Rokitno

pandemia

Sulęcin

fb

"Jak ożywić wiarę w parafii po pandemii ?" - w takiej intencji 18 września pielgrzymowali do Rokitna wierni z parafii św. Henryka i św. Mikołaja w Sulęcinie.

- Od ponad 30 lat, w każdy pierwszy weekend miesiąca września, odbywa się dwudniowa piesza pielgrzymka z Sulęcina do Rokitna, z noclegiem w szkole Międzyrzeczu. W tym roku z racji pandemii nie mogliśmy tej szkoły zagospodarować, nie chcąc stwarzać jakiegokolwiek zagrożenia. Zdecydowaliśmy się zrezygnować z tej pielgrzymki i dwa tygodnie później zorganizować pielgrzymkę parafialną do Rokitna. Jej intencją było to jak ożywić wiarę w parafii po pandemii - mówi Mariusz Kępka, współorganizator pielgrzymki.  

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję