Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Jej sztuką są ludzie

Bardzo lubię zajęcia plastyczne prowadzone w Pałacu Kultury Zagłębia przez panią Sylwię Nowak. Na warsztatach nigdy się nie nudzimy, poznajemy nowe formy sztuki, uczymy się rysować, malować, modelować, odpowiednio dobierać kolory. Ja najbardziej lubię zajęcia ceramiczne – powiedziała dziewięcioletnia Kasia, uczestniczka cotygodniowych zajęć plastycznych w Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej.

Tak się składa, że opinię dziewczynki możemy sami zweryfikować, bowiem w pałacowym holu wystawiona jest obecnie ekspozycja ukazująca prace wykonane w pracowni w Pałacu Kultury Zagłębia pod kierunkiem Sylwii Nowak – starszego instruktora plastyki. Wystawa jest powrotem do tradycji pokazu prac uczestników zajęć, które sami wykonali pod kierunkiem instruktora. Znajdziemy na niej prace dzieci w wieku czterech, dziesięciu i dwunastu lat, jak i osób dorosłych uczestniczących w zajęciach.

Reklama

Kim jest pani prowadząca zajęcia w Pałacu Kultury Zagłębia? Otóż Sylwia Nowak jest absolwentką Uniwersytetu Śląskiego, filia w Cieszynie. Dyplom z wyróżnieniem zdobyła w Pracowni Wklęsłodruku u prof. Eugeniusza Delekta. Jeszcze w trakcie studiów, na V roku, macierzysta uczelnia wyraziła zgodę na podjęcie przez nią studiów podyplomowych w zakresie Elementów informatyki i obsługi programów graficznych. Takie podstawy umożliwiły jej samodzielną pracę – od projektu do realizacji, od idei do jej zmaterializowania. Ukończyła jeszcze studia podyplomowe Muzealnictwo na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Sylwia Nowak jest członkiem Polskiego Komitetu Międzynarodowego Stowarzyszenia Wychowania przez Sztukę INSEA oraz stowarzyszenia Kobieta Liderem Świata. Mieszka i pracuje w Dąbrowie Górniczej. Prowadzi pracownię plastyczną w Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej i zajęcia z przedmiotów zawodowych w Technicznych Zakładach Naukowych. Jest także wykładowcą terapii zajęciowej w Wyższej Szkole Planowania Strategicznego w Dąbrowie Górniczej. Aktywnie uczestniczy w konferencjach i projektach naukowych. Zajmuje się prowadzeniem i organizowaniem warsztatów, plenerów krajowych i zagranicznych, wystaw oraz imprez artystycznych. Miała wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych. Współpracuje ze stowarzyszeniami i instytucjami oświatowymi, m.in. z Muzeum Narodowym w Krakowie. W 2003 r. otrzymała Nagrodę Prezydenta Miasta Dąbrowy Górniczej w dziedzinie kultury, a w 2008 r. Złoty Laur za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury, kategoria „Plastyka”.

– Od ponad 20 lat prowadzę pracownię plastyczną w Pałacu Kultury Zagłębia. Stopniowo, sukcesywnie doskonaliłam swój warsztat artystyczny i rozwijałam pracownię, doposażałam w sprzęt, materiały i narzędzia. Obecnie pracownia wyposażona jest w dwa piece ceramiczne, prasę graficzną, materiały do obróbki szkła witrażowego i oczywiście sztalugi. Daje to możliwość tworzenia prac rysunkowych, malarskich w różnych technikach – graficznych, ceramicznych, małych form witrażowych i szklanych, technik zdobniczych i rzeźbiarskich – powiedziała Sylwia Nowak.

Jak zaznacza, praca z drugim człowiekiem – uczestnikiem warsztatów edukacji twórczej, stworzyła również potrzebę pogłębienia wiedzy na temat psychofizycznych uwarunkowań człowieka, jego ducha i duchowości. Stąd też pojawiła się arteterapia, a później ikonopisarstwo. – Zajęcia edukatora artystycznego to nie spotkania jednorazowe. Bardzo często uczestnik, który dotknie materii twórczej, zostaje, pracuje nad sobą, zmaga się z postawionymi zagadnieniami i samym sobą. To nieustanny rozwój mój i tej osoby. Uczymy się zatem od siebie, a efekty tej pracy prezentowane są na wystawach – wyjaśnia artystka.

Praca edukatora sztuki to również działania w przestrzeni miejskiej, współorganizowanie akcji, happeningów w Dąbrowie Górniczej. – Staram się również podejmować działania na rzecz człowieka potrzebującego. Stąd moje zaangażowanie w działalność Caritas, pracę z bezdomnymi czy współpracę z hospicjum. Po prostu tam, gdzie jest człowiek artystycznie rozwijający się czy zaniedbany społecznie, jest miejsce dla sztuki i dla mnie – edukatora, pedagoga, twórcy, artysty. Gdy ktoś pyta mnie, gdzie można zobaczyć moje prace, chętnie odpowiadam, że moim tworzywem są ludzie. To rzeźba społeczna, która wyrasta pod moimi palcami. Należy zatem patrzeć nie tyle na moje prace artystyczne, co na życiorysy ludzi, którzy zetknęli się z pracownią i ze mną. To oni powinni wydać mi rekomendację – podkreśla Sylwia Nowak.

2017-04-26 14:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jak dodać życia do lat?

Niedziela podlaska 4/2021, str. IV

[ TEMATY ]

seniorzy

zajęcia plastyczne

Teresa Modzelewska

Teofila Osmólska (w środku) przy warsztacie tkackim

Teofila Osmólska (w środku) przy warsztacie tkackim

Kiedy osiągnie się wiek emerytalny, myśli wielu ludzi kierują się w stronę zdrowia, gorszej sprawności, zmian w urodzie. Nic bardziej mylnego. Inny sposób na życie prezentują seniorzy z gminy Boćki.

Grupa seniorów postanowiła żyć zdrowo i aktywnie. Takie radosne usposobienie sprzyja lepszemu samopoczuciu i pozwala właściwie zadbać o siebie i swoich bliskich, w tym wnuków.

CZYTAJ DALEJ

Dziewczyna z nieba

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

wywiad

pasja

Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

Krzysztof Tadej: Szybowce kojarzą się ze spokojnymi, cichymi i wolnymi lotami. Czy tak jest również, gdy wykonujesz akrobacje szybowcowe?

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Msza św. zainaugurowała święto Wojsk Obrony Terytorialnej

2021-09-26 16:25

[ TEMATY ]

terytorialsi

Wojska Obrony terytorialne

DWOT

W obchodzone dziś święto Wojsk Obrony Terytorialnej w katedrze polowej Wojska Polskiego odprawiona została Msza św. w intencji żołnierzy formacji. Eucharystii przewodniczył ks. płk Bogdan Radziszewski, wikariusz generalny biskupa polowego. Po zakończeniu Mszy św. na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia sztandarów pięciu brygadom WOT oraz Centrum Szkolenia WOT w Toruniu.

Na początku Mszy św. Do katedry wprowadzony został sztandar WOT i odegrany został Mazurek Dąbrowskiego. Ks. płk Bogdan Radziszewski odczytał przesłanie abp. Józefa Guzdka administratora Ordynariatu Polowego, uczestniczącego w dorocznym spotkaniu środowisk policyjnych na Jasnej Górze, odczytał ks. płk Radziszewski. Abp Guzdek dziękował żołnierzom WOT za ofiarną służbę na rzecz Ojczyzny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję