Reklama

Niedziela Rzeszowska

Najpiękniejszy Kwiat ziemi

Miesiąc maj od niepamiętnych czasów poświęcony jest czci Matki Bożej. Kiedy wszystko w przyrodzie kwitnie, pachnie i śpiewa, zwracamy się do Maryi

Niedziela rzeszowska 18/2017, str. 1

[ TEMATY ]

Maryja

maj

Bożena Sztajner/Niedziela

W polskiej pobożności postać Matki Chrystusa posiadała zawsze cechy konkretne, bardzo ludzkie – ukazywano Ją jako zbliżającą się do ludzi, znającą ból i cierpienie. Maryja dla Polaków zawsze była Matką – zatroskaną, wrażliwą, stającą w obronie i śpieszącą z pomocą. Kiedy więc w pierwszej połowie XIX wieku nabożeństwo majowe dotarło do Polski, szybko się w niej przyjęło i rozpowszechniło.

Od tego czasu, jak Polska długa i szeroka, po katedrach, wiejskich kościołach czy przy przydrożnych kapliczkach gromadzą się w majowe wieczory wierni, aby czcić Maryję.

Reklama

Centralnym punktem nabożeństwa majowego jest odśpiewanie lub recytacja Litanii Loretańskiej. Litania ta jest formą wyrażenia zawierzenia Matce Bożej i powierzenia Jej różnych spraw w celu orędownictwa u Jej Syna. Zgodne jest to z etymologią słowa „litania”, które pochodzi z greckiego „lite” lub łacińskiego „litania”, i oznacza prośbę. Genezy Litanii Loretańskiej należy szukać w tradycji monastycznej XII-wiecznej Francji, choć publicznie zaczęto ją odmawiać i śpiewać w Loretto od 1531 r., stąd jej nazwa.

Tegoroczne nabożeństwa majowe niewątpliwie rozbłysną światłem objawień fatimskich, które swój początek również miały w maju. 100 lat temu Bóg zapalił dla świata światło Fatimy i nie przestało ono jaśnieć. A im głębszy mrok spowija ziemię, tym blask objawionych tajemnic fatimskich staje się jaskrawszy. Św. Jan Paweł II mówił: „Dramatyczny moment, jaki przeżywa obecnie ludzkość, powinien nas skłonić do zwracania się z większą ufnością do Niepokalanego Serca Maryi, aby wyprosiła z nami i dla nas zbawczą moc łaski Bożej”. Majowe nabożeństwa wypełnią się więc modlitwą, by światło z Fatimy rozświetliło serca, by Maryja wyprosiła łaski potrzebne naszej Ojczyźnie, całemu Kościołowi i całemu światu.

W 100-lecie objawień do Fatimy wyruszy pielgrzymka diecezjalna, na trasie której, od 2 do 14 sierpnia, znajdą się również inne sanktuaria maryjne i miejsca święte Europy. Coraz mocniejszym głosem przyzywana jest Maryja jako Królowa Pokoju w Medjugorie. Jak ocenił abp Henryk Hoser, wysłannik papieża Franciszka do zbadania potrzeb pielgrzymów przybywających do Medjugorie, obecność i modlitwa na tym miejscu ponad 2 milionów pielgrzymów rocznie „wydaje dobre owoce duszpasterskie”. Po te dobre owoce rzeszowscy pielgrzymi udadzą się do Królowej Pokoju już 25 czerwca.

Maj, polski maj! Ten najpiękniejszy miesiąc poświęćmy Tej, która była najpiękniejszym Kwiatem ziemi. Niech nasze serca napełnią się światłem i ciepłem Jej miłości. Poprzez nasze serca, po całej ziemi, niech rozchodzi się dar, który Ona u Boga nam może wyjednać – pokój, którego światu tak bardzo dzisiaj potrzeba.

2017-04-26 14:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polski charyzmat maryjny

Niedziela Ogólnopolska 34/2020, str. 10-12

[ TEMATY ]

Maryja

Krzysztof Świertok/BPJG

„Tam, gdzie jest Maryja, tam jest prawdziwa wiara”. Już te słowa, pochodzące z IV wieku, mówią wiele o Polsce i jej roli w dzisiejszym laickim świecie.

Teolog powie, że w osobie Matki Najświętszej jak w soczewce skupiają się wszystkie prawdy o człowieku i cała dostępna nam prawda o Bogu. Doda, że Maryja jest jak mapa, którą dało nam niebo: widzimy w Niej niepojętą tajemnicę Boga, poznajemy Jego zbawcze plany, a także naszą godność i przeznaczenie. Czciciel Maryi dopowie, że maryjność czyni jego wiarę żywą, iż jest w niej ciepło, a także że Kościół staje się dla niego domem, a przestaje być instytucją, oraz że czuje bliskość nieba. I doda: łatwiej za wiarę umierać.

CZYTAJ DALEJ

Niemcy: tysiące uczestników „Marszu dla życia” w Berlinie

2021-09-19 08:09

[ TEMATY ]

życie

Niemcy

marsz dla życia

marciaperlavita.it

10. Marsz dla Życia, Rzym 2021

10. Marsz dla Życia, Rzym 2021

Około 4,5 tys. osób uczestniczyło 18 września w 17. „Marszu dla życia”, wspólnie protestując przeciw tzw. „wspomaganej śmierci” i przerywaniu ciąży. Demonstrację przygotowało niemieckie stowarzyszenie Prawo do Życia (BVL), skupiające 15 organizacji.

Według organizatorów, odbywający się rokrocznie „Marsz dla życia” jest największym w Niemczech zgromadzeniem na rzecz ochrony życia. Przeciwko temu ponownie wybuchają na nowo protesty, których uczestnicy żądają „prawa do seksualnego samookreślenia” i do nieograniczonej dopuszczalności aborcji.

CZYTAJ DALEJ

Święci na ulicach Wrocławia

2021-09-19 22:12

[ TEMATY ]

relikwie

św. Stanisław

św. Dorota

procesja

archidiecezja wrocławska

Magdalena Lewandowska

Ulicami Wrocławia przeszła procesja z relikwiami śś. Stanisława i Doroty

Ulicami Wrocławia przeszła procesja z relikwiami śś. Stanisława i Doroty

Już po raz 24 przez wrocławski Rynek przeszła procesja z relikwiami śś. Stanisława i Doroty.

Procesja nawiązuje do średniowiecznej tradycji, a wskrzeszona została po powodzi w 1997 r. Wrocławianie dziękują w niej za uchronienie od wielkiej wody i innych kataklizmów i proszą – za wstawiennictwem świętych – o dalszą opiekę nad miastem. – Nasze wyjście na ulice miasta to nie okazja, by protestować przeciw komuś. To świadectwo wiary, że Bóg powołuje nas do świętości. Prosimy Boga o zachowanie od naturalnych kataklizmów, ale też by zachował nas od jakichkolwiek duchowych klęsk – mówił w Bazylice Garnizonowej ks. Arkadiusz Krziżok, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Wrocławskiej Kurii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję