Reklama

Niedziela Łódzka

Umocnieni Słowem Życia

Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego mający na celu zachęcić chrześcijan do modlitewnego czytania Słowa Bożego, tak by stawało się światłem w modlitwie i natchnieniem w podejmowaniu działań, przypada 30 kwietnia. To także początek Tygodnia Biblijnego, który ma pomóc w odkrywaniu zalet wspólnotowego czytania Pisma Świętego oraz ukierunkowywać na modlitwę i medytację wiernych nad wybraną księgą. W wielu parafiach zadania te realizują tzw. kręgi biblijne

Niedziela łódzka 18/2017, str. 5

[ TEMATY ]

inicjatywa

Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego

Ks. Dariusz Burski

Księgi Pisma Świętego dostępne są także w aplikacjach smartfona

Księgi Pisma Świętego dostępne są także w aplikacjach smartfona

W naszej archidiecezji takie grupy działają m.in. przy parafii Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła i św. Barbary w Bełchatowie, parafii Miłosierdzia Bożego w Bełchatowie i parafii św. Franciszka z Asyżu w Brzezinach.

Reklama

Spotkania są otwarte dla wszystkich pragnących wsłuchiwać się w Boże Słowo i żyć nim na co dzień. W Bełchatowie w parafii księży sercanów grupa spotyka się regularnie w każdy czwartek. Jak informuje ks. Zenon Siedlarz, opiekun kręgu biblijnego, spotkanie rozpoczyna się wezwaniem do Ducha Świętego o owocne przeżycie rozważania i otwarcie się na Słowo. Kapłan wprowadza uczestników w dany fragment Ewangelii, omawia warunki skutecznego czytania Pisma Świętego, tak by właściwie zrozumieć Słowo Boże. Wierni dzielą się swoimi refleksjami, następuje modlitwa dziękczynna i błogosławieństwo. Członkowie tej wspólnoty podczas Tygodnia Biblijnego uczestniczą w wykładach biblistów, egzegetów, sami także dzielą się komentarzami do wybranego tekstu.

Grupa rozważająca Pismo Święte przy parafii św. Franciszka z Asyżu została założona w 2006 r. Bardzo szybko do wspólnoty dołączyły kolejne osoby, pragnące zmieniać życie w oparciu o Pismo Święte. Obecnie krąg biblijny spotyka się w każdy wtorek, opiekunem grupy jest franciszkanin o. Grzegorz Małek. Tutaj głównym celem oprócz rozważania Pisma Świętego jest praktyka życia „Słowem Życia”, która polega na tym, że regularnie wybiera się pewne hasło lub zdanie z Pisma Świętego. Jest ono myślą przewodnią na najbliższy czas. „Nieraz nasz charakter chce zareagować inaczej niż sugeruje światło wiary. Sztuka życia Słowem Życia polega na tym, aby w konkretnych sytuacjach – zamiast postąpić według ochoty, według charakteru, według starego człowieka z jego słabościami – przypominać sobie o Słowie Bożym, znaleźć w Nim siły i reagować inaczej, a na końcu doświadczyć owoców Ducha Świętego” – wyjaśnia Paweł Szczęsnowicz, jeden z inicjatorów Kręgu Biblijnego w Brzezinach. Pani Janina w cotygodniowych spotkaniach uczestniczy od 12 lat. Twierdzi, że rozważanie Pisma Świętego jest wielkim darem – daje jej siłę i umocnienie wiary. Pomaga także podejmować wyzwania i nowe obowiązki. Uczestniczący tego kręgu podarowują swoje osobiste wrażenia i „odkrycia” innym. Wypowiedzi są dobrowolne, każdy musi być wolny. Wartość wypowiedzi nie zależy od jej długości, lecz od miłości, z jaką została podarowana. Po wymianie nadchodzi kolej na trzecią część – na modlitwę spontaniczną w intencjach osobistych, Kościoła i świata. Elżbieta Wawszczyk często sięga do lektury Pisma Świętego, choć nie zawsze rozumiała zawarty w nim przekaz. Wspólne rozważania i dyskusje pomagają pogłębić jej wiedzę, odkrywać i rozumieć przekaz. „Nasze osobiste doświadczenie jako małżeństwa, które regularnie czyta, rozważa i umacnia się nawzajem Słowem Życia, to fakt, że wszystkie drobne konflikty i spory rozwiązujemy w oparciu o doświadczenia tych rozważań i wykorzystujemy Pismo Święte jako drogę do pojednania w dążeniu do wzajemnej miłości każdego dnia” – mówią Bernadeta i Paweł.

2017-04-26 14:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kwitnący Święty

Olbrzymi, bo zajmujący 3 hektary powierzchni, obraz św. Jana Pawła II od października ub.r. powstaje w Inwałdzie. Efekt finalny pochłonie kilka ton kamieni, piasku i ponad 12 tys. krzewów.

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski do chorych: krzyż mówi nam o miłości

2021-09-17 16:36

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

chorzy

Karol Porwich /Niedziela

– Krzyż mówi nam o miłości, która jest darem dla nas – powiedział abp Marek Jędraszewski. Metropolita krakowski przewodniczył Mszy św. w czasie Diecezjalnej Pielgrzymki Osób Chorych i Niepełnosprawnych do Sanktuarium Krzyża Świętego w Mogile.

Abp Jędraszewski zwrócił uwagę, że miłość Boga do człowieka przybrała kształt daru, którym jest Jego Jednorodzony Syn. Przyjęcie tego daru, którym jest Jezus Chrystus, jest warunkiem zbawienia człowieka.

CZYTAJ DALEJ

Święci na ulicach Wrocławia

2021-09-19 22:12

[ TEMATY ]

relikwie

św. Stanisław

św. Dorota

procesja

archidiecezja wrocławska

Magdalena Lewandowska

Ulicami Wrocławia przeszła procesja z relikwiami śś. Stanisława i Doroty

Ulicami Wrocławia przeszła procesja z relikwiami śś. Stanisława i Doroty

Już po raz 24 przez wrocławski Rynek przeszła procesja z relikwiami śś. Stanisława i Doroty.

Procesja nawiązuje do średniowiecznej tradycji, a wskrzeszona została po powodzi w 1997 r. Wrocławianie dziękują w niej za uchronienie od wielkiej wody i innych kataklizmów i proszą – za wstawiennictwem świętych – o dalszą opiekę nad miastem. – Nasze wyjście na ulice miasta to nie okazja, by protestować przeciw komuś. To świadectwo wiary, że Bóg powołuje nas do świętości. Prosimy Boga o zachowanie od naturalnych kataklizmów, ale też by zachował nas od jakichkolwiek duchowych klęsk – mówił w Bazylice Garnizonowej ks. Arkadiusz Krziżok, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Wrocławskiej Kurii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję