Reklama

Niedziela Legnicka

Dokonania Caritas

Niedziela legnicka 18/2017, str. 5

[ TEMATY ]

Caritas

Archiwum „Niedzieli Legnickiej”

Co roku Caritas organizuje Dzień Dziecka

Co roku Caritas organizuje Dzień Dziecka

Wczasy

Od 2002 r. legnicka Caritas organizuje wczasy dla osób starszych i niepełnosprawnych. Dziś są to turnusy 14-dniowe, choć na początku były to tygodniowe wyjazdy do Lwówka Śląskiego i Zagórza Śląskiego. Obecnie wczasy, organizowane od połowy maja do końca września, odbywają się w nadmorskich miejscowościach. Uczestnikami tego wypoczynku są najczęściej osoby starsze i niepełnosprawne, które cenią sobie obecność kapłanów, sióstr zakonnych oraz kleryków. Najważniejszym punktem każdego dnia jest Eucharystia. Jak podkreśla Paulina Pawłowska z legnickiej Caritas, podczas wypoczynku wczasowicze mają zapewnione zabiegi rehabilitacyjne i wiele atrakcji. Każdego roku z wyjazdów wczasowych z Caritas Diecezji Legnickiej korzysta około 900 osób.

Skrzydła

Od 2006 r. legnicka Caritas realizuje ogólnopolski program wspierania uczniów o nazwie „Skrzydła”. Program, który ma na celu wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci, obejmował na początku 25 uczniów. Dzieci otrzymywały pomoc w formie fundowania im dożywiania w szkołach, odzieży, wyprawek szkolnych, korepetycji, dojazdów do szkoły oraz wycieczek czy dodatkowych zajęć. W latach 2011-13, dzięki Fundacji BNP Paribas, z takiej pomocy skorzystało dodatkowo 8 osób. Łukasz Żygadło z legnickiej Caritas mówi, że obecnie program „Skrzydła”, dzięki wpłatom od osób indywidualnych, pomaga 6 dzieciom. Ponadto od roku 2014 dzięki wsparciu z Caritas Polska nasza Caritas przeznacza comiesięczne stypendia dla 20 uczniów. Dzięki temu dzieci mogą m.in. uczestniczyć w zajęciach dodatkowych, takich jak taniec czy nauka języka obcego.

Reklama

Od początku trwania programu „Skrzydła” stypendialna pomoc trafiła już do ponad 500 dzieci z naszej diecezji.

Kolonie

Caritas Diecezji Legnickiej organizuje kolonie od 1997 r. Wtedy uczestnikami wyjazdu były szczególnie dzieci, które doświadczyły klęski powodzi, jaka nawiedziła tereny naszej diecezji. Na początku dzieci wypoczywały w ośrodkach należących do Caritas Diecezji Legnickiej w Zagórzu Śląskim, w Piechowicach oraz we Lwówku Śląskim i Janowicach Wielkich. Następnie wyjazdy były organizowane nad jezioro w Lubiatowie, Nowym Dworku oraz w nadmorskich miejscowościach: Ustronie Morskie, Łeba, Dąbki, Świnoujście, Mielno, Łukęcin, Ustka, Łazy, Jarosławiec i Mikoszewo. Obecnie wypoczynek letni Caritas zapewnia dzieciom w Ustroniu Morskim i w Stegnie. Jak podkreśla s. Lucjusza z legnickiej Caritas, podczas każdej kolonii, oprócz wielu atrakcyjnych zajęć i wycieczek, realizowany jest także program profilaktyczny, a każdy dzień rozpoczyna się Mszą św.

Kolonie są finansowane ze środków własnych Caritas i parafii oraz dzięki dofinansowaniu, jak również dzięki umowom z samorządami oraz przy wsparciu firm i osób indywidualnych.

FEAD

Reklama

Caritas Diecezji Legnickiej uczestniczy w unijnym Programie Pomocy Żywnościowej od 2005 r. W ramach tego programu, który wcześnie nosił nazwę PEAD, każdego roku do ponad 30 tys. najbardziej potrzebujących mieszkańców diecezji trafiały podstawowe produkty żywnościowe takie jak: makaron, mąka, cukier, ryż, olej, kasza, mleko, dżem, płatki kukurydziane. W 2010 r. Caritas Diecezji Legnickiej rozdała rekordową ilość żywności, bo prawie 1200 ton o wartości 3,7 mln złotych dla blisko 40 tys. osób.

Obecnie program, który nosi nazwę FEAD (Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa POPŻ), przyczynia się do ograniczania ubóstwa. Jak mówi ks. Tomasz Biszko z legnickiej Caritas, pomoc ta kierowana jest do tych osób i rodzin, które z powodu niskich dochodów nie mogą zapewnić sobie czy rodzinie odpowiednich produktów żywnościowych.

W ramach programu Caritas Diecezji Legnickiej prowadzi także warsztaty dotyczące edukacji ekonomicznej, zdrowego odżywiania czy gotowania. Całe przedsięwzięcie realizowane jest przy współpracy z lokalnymi ośrodkami pomocy społecznej. W tym roku pomoc żywnościowa trafi do prawie 7 tys. osób z naszej diecezji.

W ramach tej pomocy Caritas przekazuje także swoim podopiecznym jabłka, a od 2011 r., w ramach zbiórki żywności w sklepach, paczki żywnościowe na święta Bożego Narodzenia i Wielkiej Nocy. Rekordową ilość artykułów spożywczych w ilości 16 ton udało się zebrać legnickiej Caritas w grudniu 2015. W 2016 r. w grudniu podczas zbiórki zebrano prawie 12 ton. W akcję zaangażowanych jest za każdym razem ponad 500 wolontariuszy.

2017-04-26 14:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Tomasik: pomoc drugiemu człowiekowi jest znakiem wiary

[ TEMATY ]

Caritas

Radom

Bp Henryk Tomasik

episkopat.pl

Bp Henryk Tomasik

Bp Henryk Tomasik

Pomoc drugiemu człowiekowi jest pięknym znakiem miłości bliźniego, jest znakiem wiary - mówił biskup Henryk Tomasik podczas spotkania opłatkowego dla pracowników i wolontariuszy Caritas Diecezji Radomskiej. W jego trakcie uhonorowano osoby i instytucje, które wspierają potrzebujących.

- Pragnę złożyć wyrazy szacunku Caritas, wszystkim wolontariuszom, ale także instytucjom i osobom, które podejmują z nią współpracę, bo owocem tej współpracy jest pomoc ludziom naprawdę potrzebującym dobrego serca, otwartej dłoni. Ta współpraca, której celem jest pomoc człowiekowi potrzebującemu, to jest piękny znak Radomia - mówił biskup Henryk Tomasik.

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś do duchownych: miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji

2021-09-18 09:38

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

księża

ks. Paweł Kłys

W trzecim i ostatnim dniu tegorocznych rekolekcji kapłańskich, którym w łódzkiej bazylice archikatedralnej św. Stanisława Kostki w Łodzi przewodniczy arcybiskup Grzegorz Ryś, duchowni diecezjalni i zakonni wysłuchali nauki rekolekcyjnej oraz przystąpili do sakramentu pokuty i pojednania. - Miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji – mówił abp Ryś.

- Jeśli w nas nie ma tego pragnienia - które Jezus objawia – tego wyjścia poza, tego wyjścia ku innym - jak nie ma w nas tego pragnienia, to boję się, że się nie modlimy. Miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji. Prawdziwa modlitwa zawsze otworzy nam oczy na to powołanie, którym nas Jezus obdarzył – mówił abp Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Święcenia Kapłańskie w Seminarium 35+

2021-09-18 18:08

[ TEMATY ]

Łódź

święcenia kapłańskie

archidiecezja łódzka

Seminarium 35+

ks. Paweł Gabara

Święcenia kapłańskie w Seminarium 35+

Święcenia kapłańskie w Seminarium 35+

W uroczystość św. Stanisława Kostki liturgii katedralnej o godz. 9:00 przewodniczył ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś, który do łódzkiego prezbiterium włączył czterech diakonów Seminarium 35+. Kandydatami do Święceń byli: dn Szymon Brot z parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Łodzi, dn Roman Jaguś z parafii pw. św. Pawła Apostoła w Zduńskiej Woli (Diecezja Włocławska), dn Zbigniew Kądziołka z parafii pw. Matki Bożej Królowej w Jabłonicy (Diecezja Rzeszowska) oraz dn Łukasz Kołodziej z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Piotrkowie Trybunalskim.

Po Ewangelii nastąpiło przedstawienie kandydatów do święceń, przez rektora Ogólnopolskiego Seminarium dla Starszych Kandydatów do Święceń ks. dr. hab. Sławomira Szczyrbę, metropolicie łódzkiemu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję