Reklama

Niedziela Legnicka

Srebrny jubileusz Caritas

Caritas, największa organizacja chatytatywna w Kościele, słynie z szerokiego pola działań i niezwykłej mobilności w sytuacjach kryzysowych. W minioną sobotę legnicka Caritas świętowała 25. rocznicę powstania. To okazja do gratulacji i podsumowań

Niedziela legnicka 18/2017, str. 1

[ TEMATY ]

Caritas

Ks. Waldemar Wesołowski

Mszy św. dziękczynnej przewodniczył bp Zbigniew Kiernikowski

Mszy św. dziękczynnej przewodniczył bp Zbigniew Kiernikowski

Legnicka Caritas zaczęła działać w roku 1992, tuż po powstaniu diecezji legnickiej. To była jedna z pierwszych decyzji bp. Tadeusza Rybaka – powołanie struktur diecezjalnych Caritas. W sobotę, 22 kwietnia, w diecezji świętowano srebrny jubileusz tej ważnej instytucji.

Obchody jubileuszu rozpoczęły się w katedrze Mszą św. pod przewodnictwem biskupa legnickiego Zbigniewa Kiernikowskiego. Obecni byli także bp Marek Mendyk, bp senior Stefan Cichy, duszpasterze, pracownicy legnickiej Caritas, wolontariusze. Nie zabrakło także ks. Mariana Subocza, dyrektora Caritas Polska. Uroczystość zaszczycili obecnością przedstawiciele parlamentu i rządu, władz lokalnych i wojewódzkich, służb mundurowych. Uroczystość stała się okazją do dziękczynienia Bogu i ludziom, ale też do modlitwy o potrzebne łaski na dalsze lata pracy.

Reklama

W homilii mszalnej, odwołując się do Liturgii Słowa, Biskup Legnicki podkreślił, że tak, jak u początków, tak i dziś działanie Kościoła dokonuje się mocą Jezusa Chrystusa. Ważnym jego zadaniem jest ewangelizacja, czyli niesienie Dobrej Nowiny. Przypomniał też, że początki działalności apostołów były trudne. – Było niedowierzanie w zmartwychwstanie Jezusa, mimo dowodów, że On naprawdę żyje. Nam też czasem trudno w to uwierzyć. Dopiero fakty przemawiają. Dlatego w Kościele obok głoszenia Słowa, zawsze było działanie – mówił bp Zbigniew. Podkreślił, że ta działalność charytatywna, bezinteresowna, zawsze musi być motywowana Bożą wizją życia, wiarą w Jezusa.

– Dobroczynność na przestrzeni dziejów stawia przed człowiekiem znaki zapytania. Człowiek zaczyna zdawać sobie sprawę z tego, że za tym musi coś stać. Dzisiaj też trzeba takiej działalności, ale trzeba ją łączyć ze Słowem, z motywacją wiary. Caritas, która prowadzi bezinteresowną działalność, staje się niejako gruntem pod głoszenie Ewangelii – dodał Ksiądz Biskup.

Na zakończenie homilii podziękował wszystkim za pracę i współpracę w tym wielkim dziele pomagania potrzebującym.

2017-04-26 14:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Caritas Laudato si – Granty na lokalne projekty ekologiczne

[ TEMATY ]

Caritas

Laudato si'

Caritas Polska

W ramach projektu Caritas Laudato si ogłoszony został konkurs grantowy. W 12 diecezjach można stworzyć lokalny eko-projekt i zyskać fundusze na zrealizowanie inicjatywy: 4000 zł / 10 000 zł lub 12 500 zł. Problem z segregacją śmieci, brakiem wody, smogiem? Wystarczy wymyślić rozwiązanie, zgłosić inicjatywę i działać! Animatorzy diecezjalni projektu zapewniają też pełne wsparcie merytoryczne.

Pierwsze projekty lokalne odbyły się w roku 2019 w 5 diecezjach, a pośród nich takie inicjatywy jak robienie naturalnych środków czystości, szycie woreczków wielokrotnego użytku z firan, ogrody przyparafialne, ponowne wykorzystywanie żywności w projekcie słoik św. Franciszka, który pełen jedzenia trafiał do potrzebujących. Uczestnicy badali też jakość powietrza odpowiadając na problem smogu, tworzyli lokalne ścieżki edukacyjne, zielniki, warsztaty dla dzieci, młodzieży i parafialnych zespołów. Każdy z zespołów starał się odpowiedzieć na najważniejsze wyzwanie ekologiczne w swoim regionie.

CZYTAJ DALEJ

Papież przyjął na audiencji dwóch Polaków-nuncjuszy

Ojciec Święty przyjął dziś na poszczególnych audiencjach kilku biskupów w tym dwóch Polaków-nuncjuszy: arcybiskupa Waldemara Stanisława Sommertaga, nuncjusza apostolskiego w Nikaragui oraz arcybiskupa Andrzeja Józwowicza, nuncjusza apostolskiego w Iranie – poinformowało watykańskie Biuro Prasowe.

Ponadto Ojciec Święty przyjął także arcybiskupa archidiecezji Matki Bożej w Moskwie Paolo Pezzi FSCB oraz nuncjusza apostolskiego w Demokratycznej Republice Konga, arcybiskupa Ettore Balestrero. Tradycyjnie watykańskie Biuro Prasowe nie informuje o poruszanych w tych rozmowach tematach.

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś do kleryków: wspólnota prezbiterium to nie jest mafia

2021-09-26 19:57

[ TEMATY ]

klerycy

abp Grzegorz Ryś

ks. Paweł Kłys

Z jednej strony mamy człowieka, który do nas nie należy, a wnosi w nasze życie moc Jezusa i moc Ducha Świętego, z drugiej strony możemy być w najbliższych relacjach z kimś, kto dla nas jest jak ręka i nie potrafimy żyć bez niego, a ciągnie nas w grzech. Wspólnota prezbiterium to nie jest mafia. Jak staje się takim układem to jest szkodliwa i dla nas, i dla ludzi, którym mamy posługiwać – mówił abp Grzegorz Ryś. Sześciu alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi przyjęło dziś popołudniu w katedrze łódzkiej szatę duchowną.

Były to pierwsze obłóczyny kursu, który przeszedł formację rozpoczynającą się od roku propedeutycznego, tym samym klerycy mają już za sobą trzy lata formacji seminaryjnej. Eucharystii, w której uczestniczyli rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi wraz z wychowawcami oraz rodzina i najbliżsi kleryków, przewodniczył arcybiskup Grzegorz Ryś – metropolita łódzki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję