Reklama

Niedziela Lubelska

Muzyczna uczta

Niedziela lubelska 18/2017, str. 8

[ TEMATY ]

koncert

Ewa Kamińska

W kwietniowym koncercie wystąpił Kwartet Akademos

W kwietniowym koncercie wystąpił Kwartet Akademos

W niedzielę 9 kwietnia w ramach cyklu „Opus Magnum – KULowskie wieczory z muzyką” w auli im. Stefana kard. Wyszyńskiego KUL odbył się nadzwyczajny koncert kameralny poświęcony pamięci hrabiny Anieli Potulickiej, której 156. rocznica urodzin minęła dzień wcześniej. Rektor KUL ks. prof. Antoni Dębiński przypomniał postać hrabiny – działaczki społecznej i patriotki, prowadzącej i wspierającej wiele dzieł charytatywnych i oświatowych. To dzięki jej fundacji Katolicki Uniwersytet Lubelski otrzymywał ogromne wsparcie materialne w okresie międzywojennym.

Reklama

Przed aulą wypełnioną słuchaczami z interesującym programem muzycznym wystąpił Kwartet Akademos w składzie: Anna Szabelka (I skrzypce), Joanna Cogiel (II skrzypce), Aleksandra Batog (altówka) i Danuta Sobik-Ptok (wiolonczela). Podczas koncertu wykonane zostały: Kwartet F-dur op. 135 Ludwiga van Beethovena, II Kwartet smyczkowy Karola Szymanowskiego i Kwartet G-dur op. posth. D 887 Franciszka Szuberta. Przedstawiając program koncertu, Teresa Księska-Falger podkreśliła, że został on dobrany bardzo starannie. Wszystkie prezentowane dzieła zdecydowanie wyprzedziły czas, w którym zostały skomponowane. Powstały w ostatnim okresie życia kompozytorów, który dla każdego z nich naznaczony był cierpieniem, chorobą i słabościami. Koncert, wpisujący się nastrojem w koniec Wielkiego Postu, dostarczył wielu wspaniałych przeżyć muzycznych. Licznie zgromadzona publiczność nagrodziła wykonawczynie gromkimi brawami.

Kolejny koncert zaplanowany jest 23 czerwca. W dniu święta patronalnego KUL z nadzwyczajnym koncertem kameralnym wystąpią Piotr Tarcholik (skrzypce) oraz Monika Tarcholik (fortepian). W programie: L.van Beethoven – III Sonata Es – dur op. 12, A. Dvorak – 4 utwory romantyczne, K. Szymanowski – Nokturn i Tarantella op. 28, B. Bartok – I Rapsodia na skrzypce i fortepian, C. Franck – Sonata A-dur na skrzypce i fortepian; słowo o muzyce: Teresa Księska-Falger.

2017-04-26 14:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Koncert Kolęd poświęcony ofiarom katastrofy smoleńskiej

Ojcowie Redemptoryści zapraszają na uroczysty koncert kolęd, poświęcony pamięci wszystkich ofiar katastrofy smoleńskiej w wykonaniu artystów scen warszawskich, m.in P.Haliny Łabonarskiej oraz dzieci.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Stanisław Orzechowski – Człowiek – Kapłan – Opozycjonista [ZAPROSZENIE]

2021-09-23 09:38

Kamil Szyszka

Ks. Stanisław Orzechowski

Ks. Stanisław Orzechowski

W rodzinnej miejscowości "Orzecha" - Kobylinie, odbędzie się spotkanie upamiętniające jego życie i działalność.

Spotkanie rozpocznie się Mszą świętą, a po niej wszyscy udadzą się do sali przy ul. Krotoszyńskiej. Tam w debacie wezmą udział: Wiesław "Kuzyn" Wowk, Łukasz Sołtysik z wrocławskiego IPNu czy brat zmarłego kapłana - Józef Orzechowski. Na zakończenie odbędzie się projekcja filmu: "Orzech".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję