Reklama

Niedziela Lubelska

Lublin

Z miłości do ojczyzny

Niedziela lubelska 18/2017, str. 3

[ TEMATY ]

rocznica

katastrofa

Lublin

Paweł Wysoki

Harcerze i uczniowie klas mundurowych zapalili 96 zniczy

Harcerze i uczniowie klas mundurowych zapalili 96 zniczy

W Lublinie odbyły się uroczystości upamiętniające 7. rocznicę katastrofy smoleńskiej. 10 kwietnia mieszkańcy miasta oraz przedstawiciele społecznego komitetu, w skład którego wchodzą m.in. wojewoda lubelski, marszałek województwa lubelskiego, prezydent miasta Lublin, lubelski kurator oświaty, gowódca Garnizonu Lublin i przewodniczący regionu środkowo-wschodniego NSZZ „Solidarność”, najpierw spotkali się na apelu poległych na Placu Teatralnym, a następnie na Mszy św. w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski.

Reklama

Jak co roku, Teresa Misiuk odczytała odezwę, w której przypomniała o okolicznościach narodowej tragedii, która do dzisiaj nie została rzetelnie wyjaśniona, a także zaapelowała o pielęgnowanie dobrej i trwałej pamięci o tych, którzy poświęcili swoje życie w służbie ojczyźnie. Lubelska kurator oświaty nawiązała do przemówienia śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, które miał wygłosić 10 kwietnia 2010 r. – Mamy prawo do prawdy o Katyniu i okolicznościach, w jakich doszło do tamtej zbrodni. Będziemy trwale o tę prawdę walczyć. Mamy także prawo do prawdy o katastrofie smoleńskiej. Nasze serca i umysły nie zaznają spokoju bez wyjaśnienia do końca okoliczności, jakie doprowadziły do największej narodowej tragedii kilkudziesięciu ostatnich lat – podkreślała. Po odezwie odczytane zostały nazwiska wszystkich ofiar, a harcerze i uczniowie klas mundurowych zapalili 96 białych i czerwonych zniczy.

W drugiej części rocznicowego spotkania abp Stanisław Budzik przewodniczył Mszy św. w intencji ofiar zbrodni katyńskiej i ofiar katastrofy pod Smoleńskiem. – Te bolesne wydarzenia naszej historii, zbrodnię katyńską i katastrofę smoleńską, wspominamy w jednym dniu. Pasażerowie tragicznego lotu sprzed siedmiu lat chcieli uczcić 70. rocznicę zbrodni katyńskiej; chcieli przypomnieć światu ten przerażający akt stalinowskiego terroru, zakłamywany i ukrywany przez dziesiątki lat. Nie możemy więc zapominać o rocznicy katyńskiej, bo przecież ci, którzy zginęli w Smoleńsku, pragnęli byśmy o niej pamiętali – mówił Ksiądz Arcybiskup. – Za jednych i za drugich modlimy się podczas tej Eucharystii i wspominamy ofiarę ich życia poniesioną z miłości do ojczyzny ziemskiej. Niech pamięć pobudza nas do mądrej i bezinteresownej służby dla ojczyzny, na rzecz dobra wspólnego – podkreślał. Nawiązując do okresu liturgicznego, mówił: – W Liturgii Kościoła rozpoczął się wczoraj Wielki Tydzień Męki Pańskiej, gdy prawdziwy Bóg i prawdziwy Człowiek wychodzi ku nam, zaprasza do uczestnictwa w swej męce i chce, abyśmy razem z Nim doszli do chwały zmartwychwstania. Chrystus pragnie, abyśmy w tajemnicy krzyża odkryli największy znak miłości Boga do człowieka.

2017-04-26 14:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Lublin: uczczono ofiary wielkiego głodu na Ukrainie

[ TEMATY ]

Lublin

Ukraina

wikipedia.org

Zmarli z głodu na ulicy w Charkowie w 1932 r.

Zmarli z głodu na ulicy w Charkowie w 1932 r.

Polacy i Ukraińcy uczcili pamięć ofiar ukraińskiego wielkiego głodu. W uroczystości przy pomniku upamiętniającym pomordowanych, wzieli udział przedstawiciele władz regionu oraz społeczność ukraińska. W wyniku sowieckiej kolektywizacji rolnictwa w latach 1921-1947, swoje życie straciło około 10 mln mieszkańców centralnej i zachodniej Ukrainy.

- Nasze dwa narody doświadczyły wiele tragedii z rąk totalitaryzmu komunistycznego - powiedział w imieniu władz miasta i regionu wojewoda lubelski Przemysław Czarnek. – Cieszymy się, że możemy mówić prawdę o tamtych tragicznych dniach i cieszymy się, że na prawdzie możemy rozwijać braterskie relacje. Bo tylko prawda pozwoli nam je umacniać i rozwijać – dodał wojewoda.

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś do sióstr zakonnych: jesteście kobietami, które poszły za Jezusem z Galilei

2021-09-27 19:38

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

dziewica konsekrowana

ks. Paweł Kłys

Jesteście siostrami zakonnymi, dziewicami konsekrowanymi, wdowami konsekrowanymi, dlatego, że zafascynował was Jezus, ale ta pierwsza fascynacja - ona jest łatwa do przysłonięcia rozmaitymi rzeczami – mówił abp Grzegorz Ryś podczas pierwszego dnia rekolekcji dla dziewic i wdów konsekrowanych oraz sióstr zakonnych z archidiecezji łódzkiej, które rozpoczęły się w katedrze św. Stanisława Kostki w Łodzi.

Przewodniczy im abp Grzegorz Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Brązowa medalistka z Tokio Justyna Iskrzycka: z wiarą można góry przenosić

2021-09-28 11:14

[ TEMATY ]

IO Tokio

Facebook Justyny Iskrzyckiej

- Myślę, że wszystko, czego doświadczamy, może nas czegoś nauczyć - jeżeli tylko potrafimy wyciągać wnioski – mówi Justyna Iskrzycka. W rozmowie z KAI brązowa medalistka tegorocznych Igrzysk Olimpijskich w Tokio – opowiada m.in. o wpływie sportu na relacje z drugim człowiekiem, życiu religijnym na Igrzyskach oraz Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Hubert Szczypek (KAI): Na igrzyskach w Tokio zdobyłaś brązowy medal w kajakarstwie klasycznym 500 m. To historyczne osiągnięcie, bo w tej konkurencji Polki nie zdobyły wcześniej medalu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję