Reklama

Niedziela Częstochowska

Szkoła na miarę XXI wieku

Częstochowski Zespół Szkół Ekonomicznych to szkoła o wyjątkowym klimacie, wymykająca się szablonom i zdecydowanie wyróżniająca się na mapie szkół ponadgimnazjalnych. To szkoła menedżerów i przedsiębiorców

Niedziela częstochowska 18/2017, str. 4-5

[ TEMATY ]

szkoła

Archiwum ZSE

Uczennice „Ekonomika” na szkoleniu lotniczym na Węgrzech

Uczennice „Ekonomika” na szkoleniu lotniczym na Węgrzech

Uczniowie, którzy wybierają tę szkołę przy ul. św. Augustyna w Częstochowie, są w niej przygotowywani do aktywnego życia we współczesnym świecie, m.in. przez kształtowanie przedsiębiorczości, poczucia odpowiedzialności za własne życie i swoją przyszłość. „Ekonomik” to szkoła, w której szczególną rolę przykłada się też do rozwijania wrażliwości artystycznej uczniów. Wychodzi ona naprzeciw potrzebom współczesnej edukacji, która ma zapewnić uczniom przygotowanie do życia zawodowego, bo jak twierdzi dyrektor szkoły Maciej Trzmiel: – Zadaniem szkoły jest uczyć, wychowywać, ale nade wszystko zapewnić absolwentom pracę w przyszłości.

Aby zrealizować ten cel, szkoła zawarła umowę z TRW, a absolwenci, którzy pozytywnie przeszli rekrutację, dziś pracują w Centrum Obsługi Finansowej ZF TRW Częstochowa. Oferta edukacyjna szkoły dostosowana jest do zmieniających się preferencji zawodowych młodzieży. Są to: technik ekonomista, technik handlowiec, technik spedytor, technik obsługi turystycznej (pod patronatem Polskiego Stowarzyszenia Turystyki, Polskiej Federacji Campingu i Caravaningu).

Reklama

W roku szkolnym 2016/17 została dla „turystów” uruchomiona druga innowacja pedagogiczna, czyli obsługa transportu lotniczego. – Są to zajęcia przygotowujące do pracy stewardesy i stewardów oraz pracowników naziemnych lotów – precyzuje Pan Dyrektor. ZSE zawarł umowę z liniami Wizz Air, tzw. tanim przewoźnikiem z Węgier, który z uwagi na ceny biletów zdobywa coraz większy udział w rynku lotniczym. Dzięki temu przyszli adepci obsługi lotów mogli odbyć praktyki w Budapeszcie, w centrum symulacji lotów. – „Ekonomik” jako pierwsza i jedyna szkoła w Europie miał taką możliwość i został zaproszony na ponowne ćwiczenia, tym razem już na pięciu symulatorach w przyszłym roku – dopowiada Maciej Trzmiel.

Podjęte inicjatywy

„Ekonomik” to miejsce, w którym zawsze dużo się działo, gdzie podejmowano się realizacji wielu inicjatyw, m.in. to tu zorganizowano „Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK”. – Bierzemy udział w akcjach poboru krwi, Światowym Dniu Turystyki, Marszu Różowej Wstążki, akcji „Tak dla Transplantologii” i wielu innych. Uwrażliwieniu na sprawy drugiego człowieka służą spotkania edukacyjne w miejskim hospicjum, kiedy to młodzież zapoznaje się z bardzo trudnymi zagadnieniami związanymi z opieką paliatywną – mówi Maciej Trzmiel. Szkoła utrzymuje również kontakty ze szkołami za granicą i prowadzi wymianę uczniów między tymi szkołami, co sprzyja integracji europejskiej, a także stwarza możliwość odbycia praktyk zagranicznych, m.in. we Francji, Włoszech i w Hiszpanii.

Innowacyjnym pomysłem propagowania zdrowego trybu życia i aktywnego wypoczynku było wprowadzenie minigolfa do bogatej oferty szkoły. Jest to przyjemna, relaksująca i integrująca dyscyplina; wymaga precyzji, koordynacji oraz cierpliwości. Jest pierwszym etapem w karierze każdego zawodowego golfisty. Niewątpliwie „Ekonomik” jest jedną z pierwszych szkół w Polsce, która zamierza popularyzować i upowszechniać tę dyscyplinę sportu.

Reklama

W 2016 r., we współpracy z Muzeum Auschwitz-Birkenau, zainaugurowano projekt pt. „Ocalmy od zapomnienia”, w ramach którego uczniowie zapoznali się z historią II wojny światowej, funkcjonowania obozów koncentracyjnych, zagłady na ziemiach polskich oraz innych krajów okupowanych przez III Rzeszę. Podczas uroczystości przywołano osobiste wspomnienia byłego więźnia KL Auschwitz-Birkenau Michała Preislera – nr obozowy 22213. Materiał został nagrany 16 lat temu właśnie przez obecnego dyrektora Zespołu Szkół Ekonomicznych Macieja Trzmiela, podczas pobytu jego wuja w Częstochowie. W 2017 r., kontynuując spotkania z żywą historią, przybliżono młodzieży los więźniów KL Stutthof na Pomorzu. Takie nietypowe lekcje historii mają uświadomić młodym ludziom bardzo trudne karty naszej historii, aby pamięć o nich nigdy nie została zapomniana.

Uczniowie naszej szkoły biorą udział w spotkaniach z uczniami z niemieckiej szkoły z Ludwigshafen, BBS Wirtschaft I, w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Krzyżowej. Celem spotkań w Krzyżowej jest wzbudzanie ciekawości i chęci poznania innych, poszukiwanie podobieństw i dążenie do zrozumienia różnic, a także uczenie otwartości i umiejętności komunikacji.

W ZSE działa otwarte jako pierwsze w Częstochowie Szkolne Centrum Kultury, w którym młodzież rozwija własne zainteresowania w różnych formach kultury, takich jak: teatr, taniec, dziennikarstwo radiowe czy telewizyjne. W 2004 r. zainicjowano projekt „Kontrolowane Gadu-Gadu”, który zakładał cykliczne spotkania młodzieży ze znanymi ludźmi estrady, mediów, sportu. Wśród 38 gości byli m.in.: kard. Stanisław Dziwisz, o. Leon Knabit czy Anna Dymna. Tradycją spotkań było odciskanie dłoni gości w gipsie, z których to powstała szkolna „Aleja Gwiazd”, prezentowana na ścianach korytarza szkolnego. Wszyscy uczestnicy spotkań pozostawiali po sobie także różne pamiątki, które zlicytowano podczas uroczystości jubileuszowych 60-lecia ZSE, a dochód z nich przeznaczono na cele charytatywne.

Inne osiągnięcia

Zespół Szkół Ekonomicznych był organizatorem szkolnego widowiska poświęconego wspomnieniu Ojca Świętego Jana Pawła II. Podczas uroczystości, której honorowym gościem był kard. Stanisław Dziwisz, wystawiony został „Tryptyk rzymski” w interpretacji młodzieży, a testament Ojca Świętego odczytał Krzysztof Kolberger. To tu zorganizowano trzy Ogólnopolskie Spotkania Młodzieży Turystycznej, w których uczestniczyli przedstawiciele 20 miast w Polsce.

W marcu 2014 r. udało się pobić rekord Guinnessa w domino ułożonym z 4988 książek, a także zorganizować akcję, której celem było propagowanie czytelnictwa wśród młodzieży. Zaproszenie do udziału w tej akcji przyjęło wiele osób związanych ze światem kultury Częstochowy, i to właśnie oni odczytali fragmenty swoich ulubionych książek z dzieciństwa. W ZSE wprowadzono dla zainteresowanych uczniów zajęcia z kultury i języka chińskiego prowadzone przez rodowitą Chinkę. Od wielu lat szkoła współpracuje z Teatrem im. Adama Mickiewicza w Częstochowie, Tygodnikiem Katolickim „Niedziela”, lokalnymi mediami (TV Orion, Radio Katowice), a także ze Stowarzyszeniem Przyjaciół „Gaude Mater”.

Te kilkadziesiąt lat zaowocowało tysiącami absolwentów dobrze przygotowanych zarówno do kontynuowania nauki, jak i do pracy, a także wieloma osiągnięciami uczniów i nauczycieli w różnych konkursach. Są to m.in.: „Międzynarodowa Olimpiada Przedsiębiorczości”, konkurs „Z Biznesem na Ty”, „Konkurs z zasad rachunkowości”, „Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Podatkach”, „Matematyka w praktyce”, „Olimpiada Przedsiębiorczości”, „Śląski Konkurs Wiedzy o Podatkach”, olimpiada tematyczna „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego”, „Olimpiada Wiedzy Ekonomicznej”.

Nie udałoby się to, gdyby – jak podkreśla dyrektor szkoły – nie współpraca z otwartymi i życzliwymi ludźmi: uczniami, nauczycielami, ale i tymi, którzy od lat wspierają szkołę.

2017-04-26 14:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

A może do „katolika”?

Niedziela sandomierska 20/2017, str. 7

[ TEMATY ]

szkoła

Archiwum ks. Adama Stachowicza

Dla uczniów wchodzących na kolejny poziom edukacji ten okres w roku szkolnym jest najintensywniejszy. Z jednej strony czas egzaminów, ewentualnych poprawek czy „podciągania się” na wyższe stopnie. Z drugiej – konieczność stanięcia przed wyborem uczelni czy dalszej szkoły.

CZYTAJ DALEJ

ME siatkarzy - Heynen: nigdy nie płakałem tak bardzo

2021-09-20 12:57

[ TEMATY ]

siatkówka

PAP/Andrzej Grygiel

Trener Vital Heynen nie kryje, że pożegnanie z reprezentacją Polski siatkarzy, do którego doszło w szatni po wywalczeniu brązowego medalu mistrzostw Europy, było bardzo emocjonalne. "Nigdy nie płakałem tak bardzo" - napisał w poniedziałek na Twitterze szkoleniowiec.

Umowa Heynena, który rozpoczął współpracę z biało-czerwonymi w 2018 roku, wygasa wkrótce. Prezes PZPS Jacek Kasprzyk jeszcze w sierpniu przekazał, że nie zostanie ona przedłużona, a Belg musiałby startować ponownie w konkursie na to stanowisko. Ten od jakiegoś czasu już dość wyraźnie sugerował, że nie zamierza tego robić, a po wywalczeniu brązu w niedzielę w katowickim Spodku w szatni właściwie pożegnał się już z podopiecznymi. To właśnie to spotkanie tak bardzo wzruszyło go.

CZYTAJ DALEJ

107 lat temu Legion Śląski wymaszerował z Cieszyna

2021-09-21 07:14

[ TEMATY ]

historia

pl.wikipedia.org

Drużyna Sokoła w Dziedzicach, która w 1914 roku wstąpiła do Legionu Śląskiego

Drużyna Sokoła w Dziedzicach, która w 1914 roku wstąpiła do Legionu Śląskiego

107 lat temu, 21 września, z Cieszyna wymaszerował Legion Śląski. Ponad 400 ochotników ze Śląska Cieszyńskiego dotarło do Mszany Dolnej, gdzie dołączyli do II Brygady Legionów Polskich. Pożegnanie legionistów było manifestacją polskości.

"O godzinie 1 z południa wmaszerowała na rynek przednia straż naszego oddziału. Za chwilę potem odezwała się wesoło trąbka, dając znać, że i siła główna się zbliża. Wszystkim dech w piersiach zaparło. Jeszcze chwila oczekiwania a na rynek wmaszerowały miarowym krokiem i sprawnie, w szyku bojowym, zajęły całą połać obszernego placu przed Domem Narodowym głębokie kolumny legionistów polskich (…) z bronią umajoną kwiatami. Huragan okrzyków i oklasków przywitał żołnierzy naszych" - relacjonowała wydarzenie gazeta "Robotnik Śląski".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję