Reklama

Wiadomości

Jak działa Bóg w dzisiejszym świecie?

Niedziela Ogólnopolska 18/2017, str. 49

[ TEMATY ]

pomoc

Caritas Polska

Synu, jeżeli masz zamiar służyć Panu, przygotuj swą duszę na doświadczenie! Zachowaj spokój serca i bądź cierpliwy, a nie trać równowagi w czasie utrapienia! Przylgnij do Niego, a nie odstępuj, abyś był wywyższony w twoim dniu ostatnim. Przyjmij wszystko, co przyjdzie na ciebie, a w zmiennych losach utrapienia bądź wytrzymały! Bo w ogniu doświadcza się złoto, a ludzi miłych Bogu – w piecu utrapienia. Bądź Mu wierny, a On zajmie się tobą, prostuj swe drogi i Jemu zaufaj!” (Syr 2, 1-6).

Syrach na pewno był mądry, jeżeli pisał takie rzeczy, jednakże prawdą jest też, że zrozumienie woli Bożej i wypełnianie jej z cierpliwością w naszym życiu bywa po ludzku trudne. Szczególnie w sytuacjach, w których spotyka nas cierpienie. Kluczowym słowem w tym cytacie jest słowo „doświadczenie”. Życie to piękne doświadczenie, to przygoda, w której doświadczamy tak wielu emocji oraz myśli, które przychodzą do nas przez świat zewnętrzny oraz przez innych ludzi.

Nadzieja

Reklama

„Panie, Boże mój, wołałem do Ciebie i uzdrowiłeś mię. Panie! Podniosłeś z otchłani duszę moją, ożywiłeś mnie pośród tych, którzy schodzą do grobu” (por. Ps 30, 3-4). Pan Bóg każdego dnia nas uzdrawia, z małych i dużych rzeczy – z dużych, takich jak poważne choroby, i małych – takich jak nasz egoizm. Nadzieja przychodzi w zmartwychwstaniu Pana Jezusa, które właśnie przeżywaliśmy. Jezus Chrystus jest również patronem serwisu internetowego: pomagam.caritas.pl .

Jezus uczył nas, jak być miłosiernym Samarytaninem, jak nieść nadzieję innym, jak wyrzec się egoizmu. To On działa w naszych sercach ku dobru i miłości. To dzięki Niemu jesteśmy w stanie pomagać innym.

Serwis pomagam.caritas.pl został uruchomiony w Niedzielę Miłosierdzia Bożego – 12 kwietnia 2015 r. i właśnie obchodził swoje 2. urodziny. Jest to serwis crowdfundingowy – do serwisu poprzez Caritas diecezjalne są zgłaszane zbiórki na określone cele, zazwyczaj dotyczące poprawy zdrowia lub sytuacji materialnej podopiecznych. Cele zbiórek są zawsze bardzo klarownie określone i sprawdzane przed umieszczeniem ich w serwisie. W trakcie tych 2 lat działalności udało się przeprowadzić ponad 70 zbiórek i zgromadzić ponad 2 mln zł dla potrzebujących. Wokół serwisu powstało kilkutysięczne zaplecze modlitewne, które modli się za podopiecznych.

Reklama

Serwis to jednak przede wszystkim przestrzeń, która umożliwia wirtualną relację między darczyńcami i podopiecznymi. Darczyńcy poruszeni historiami podopiecznych serwisu stają się żywymi świadkami wiary – przez modlitwę czy przez wpłaty na rzecz potrzebujących. Bóg w dzisiejszym świecie działa przez ludzi i dla ludzi. To właśnie nas czyni wykonawcami swojej woli, czasem co do losu innych ludzi, którzy są w potrzebie. Dzięki nam czyjeś życie może wrócić na właściwe tory, może stać się znowu prawdziwą przygodą, pełną nadziei.

Podziękowanie

„Jeśli zaś ktoś posiada dobra tego świata, a widzi brata w potrzebie i zamyka przed nim serce swoje, jakże w nim może mieszkać miłość Boża? Dzieci, miłujmy nie słowem ani językiem, lecz czynem i prawdą” (por. 1 J 3, 17-18).

W serwisie pomagam.caritas.pl często dzieją się „uzdrowienia” – dzieci i dorośli odzyskują wiarę w drugiego człowieka i jego pomoc. Dzięki temu stają się „zdrowsi”. Nie zmienia to faktu, że dzięki zebranym pieniądzom podopieczni serwisu mogą kupić bardzo konkretne rzeczy, np. nowy wózek dla Pani Edyty, kolejne protezy dla małej uśmiechniętej Ali, opłacić rehabilitację ślicznej Mai chorej na zespół Downa itp.

Od kilku miesięcy mogą Państwo śledzić losy bohaterów serwisu pomagam.caritas.pl na łamach tygodnika „Niedziela”. W imieniu obdarowanych z całego serca dziękujemy wszystkim, którzy do tej pory zaangażowali się w pomoc w jakiejkolwiek formie. Tu możemy jedynie zacytować podziękowania od Tomka, które ostatnio dostaliśmy: „Drodzy ludzie! Dziękuję, że się troszczycie o innych i o mnie! Moim zdaniem zasługujecie na Order Uśmiechu. Trzymajcie kciuki, żeby dzieci nie były już takie chore jak ja!”.

2017-04-26 10:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z miłości do człowieka

Niedziela lubelska 4/2015, str. 6-7

[ TEMATY ]

pomoc

Archiwum parafii

Br. Stanisław podczas spotkania z Janem Pawłem II

Br. Stanisław podczas spotkania z Janem Pawłem II

Dom Pomocy Społecznej w Nowinach k. Chełma istnieje od 1934 r. Jego powstanie wiąże się z osobą br. Stanisława Szalasta, nazywanego Kresowym Bratem.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

BOŻE OJCZE MIŁOSIERNY...

2021-09-17 21:39

Małgorzata Pabis

    W niedzielę, 19 września w bazylice Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach będziemy przeżywać drugą stację miesięcznego przygotowania do 20-lecia zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu „Miłosierdzie nadzieją dla świata”.

    Przygotowania rozpoczęto w sierpniu br. podczas Pielgrzymki Czcicieli Bożego Miłosierdzia. Inaugurując tę niezwykłą modlitwę, arcybiskup Marek Jędraszewski, metropolita krakowski wyraził życzenie, aby „iskra, która stąd – zgodnie z wolą Pana Jezusa – ma iść na cały świat, sprawiała, że coraz to nowi ludzie, w nowych zakątkach naszego globu będą mogli z coraz większym zaufaniem i z coraz bardziej głęboką wiarą powtarzać: „Jezu, ufam Tobie!”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję